Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 27.05.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 27.05.2016
Л╕л╕я Шевцова, пол╕толог, науковець американського ╤нституту Брук╕нгса: РОС╤Я ВЖЕ ЗРОЗУМ╤ЛА, ЩО УКРА╥НА — «М╤ЦНИЙ ГОР╤ШОК», ╤ ХОТ╤ЛА Б ВИЙТИ З КОНФЛ╤КТУ

Пост╕йна аудитор╕я «Укр╕нформу» добре знайома з в╕домим експертом ╕ пол╕тологом, науковцем американського ╤нституту Брук╕нгса Л╕л╕╓ю Шевцовою, оск╕льки вона - частий г╕сть на наших стр╕чках. Цього разу кореспонденту «Укр╕нформу» вдалося зустр╕тися з нею в кулуарах Ки╖вського безпекового форуму. Розмова, як завжди, йшла на найб╕льш животрепетн╕ теми.

- Як ми чули, на форум╕ представник М╕ноборони США знову заявив, що Штати розглядають М╕нськ╕ угоди як ╓дину дорожню карту в процес╕ врегулювання конфл╕кту на Донбас╕. Про це ж заявляють вс╕ - ╕ укра╖нськ╕ кер╕вники, ╕ Рос╕я, - такий ось дипломатичний ритуал. При цьому вс╕ розум╕ють, що М╕нський процес уже помер. Що, на ваш погляд, може прийти йому на зам╕ну?
- ╢ абсолютно очевидний факт, який ми з вами можемо констатувати, що ви вже й зробили в сво╓му питанн╕. М╕нськ╕ угоди незд╕йсненн╕, ╕, нарешт╕, я думаю, в основних столицях, в тому числ╕ в тих, як╕ ╓ учасниками та гарантами ц╕╓╖ угоди, вже ╓ розум╕ння, що конфл╕кт ╕нтерес╕в, а саме - Рос╕╖ та Укра╖ни, - веде до того, що в даному контекст╕ М╕нськ не може бути зд╕йснений.
Б╕льш того, мен╕ зда╓ться, що дуже багато спостер╕гач╕в роблять вже наступний висновок про те, що нав╕ть заморожений конфл╕кт не може залишатися «п╕дмороженим» тривалий час, про що св╕дчить, до реч╕, ╕ конфл╕кт у Карабаху. Конфл╕кт навколо Донбасу включа╓ в себе ще б╕льш несум╕сн╕ ╕нтереси та амб╕ц╕╖.
- Напевно, про це треба в╕дкрито заявити, й шукати нов╕ формати?
- Справа в тому, що н╕хто, в тому числ╕ й Рос╕я, не готовий сказати, що М╕нськ не працю╓. Тому що це могло б означати, по сут╕ справи, запрошення до розриву цього тимчасового, нехай дуже крихкого, ще не перемир’я нав╕ть, а, скаж╕мо, «interregno» (буквально: м╕жцар╕в’я - ред.), ц╕╓╖ непевно╖ паузи. Н╕хто не хоче брати на себе в╕дпов╕дальн╕сть за зрив цього потенц╕йно дуже крихкого перемир’я.
- Але повинна ж ╕снувати хоч якась альтернатива?
- Я думаю, що поки в Москв╕ ╕сну╓ нин╕шн╕й пол╕тичний режим, президент Пут╕н не готовий визнати поразку ╕ не готовий в╕д-ступити. Це не т╕льки його особиста доля. По сут╕ справи, в╕н розум╕╓, як працю╓ рос╕йська система самодержавства. Ця система не може дати зворотний х╕д. Це як у бобсле╖. Не можна видавлену з тюбика зубну пасту заштовхати назад, ╕ в╕н (Пут╕н - ред.) це прекрасно розум╕╓.
Укра╖на ╓ найсерйозн╕шим, найдраматичн╕шим переживанням не для нього особисто, - забуваймо про Пут╕на! Йдеться про виживання системи самодержавства, яка знаходиться на стад╕╖ деградац╕╖, а можливо й агон╕╖, яка може тривати дуже довго.
- Чи означа╓ це, що Москва спробу╓ грати на загострення в зон╕ конфл╕кту?
- Я сказала, що в Москв╕ в╕дступити не можуть. Але там не хочуть ╕ конфл╕кту з Заходом. У Москв╕ не хочуть ╕ продовження в╕йськових д╕й з Укра╖ною, тому що усв╕домлюють, що тепер Укра╖на ╓ твердим гор╕шком, ╕ подальш╕ в╕йськов╕ д╕╖ будуть плачевн╕ для Рос╕╖.
Рос╕я хоче вийти з режиму санкц╕й. Тому Москва продовжуватиме пол╕тику «н╕ миру, н╕ в╕йни», це не «г╕бридна» ситуац╕я, нема╓ такого слова. Це ситуац╕я неоголошено╖ в╕йни, ╕ це ситуац╕я розмивання принцип╕в ╕ стан╕в. Н╕ миру, н╕ в╕йни, н╕ контролю, н╕ суверен╕тету, ╕ так дал╕. Це ситуац╕я л╕кв╕дност╕, невизначеност╕.
Найголовн╕ше, що дуже багато хто на Заход╕ готов╕ миритися з такою ситуац╕╓ю л╕кв╕дност╕ й невизначеност╕. Тому що у них ╓ маса сво╖х проблем, ╕ вони не готов╕ брати в╕дпов╕дальн╕сть за «М╕нськ 3».
- Ця ситуац╕я досить сумна. Ми ж бачимо, що на тл╕ консол╕дац╕╖ рос╕йсько╖ позиц╕╖ поглиблюються розб╕жност╕ м╕ж зах╕дними партнерами. США кажуть - спочатку безпеку ╕ контроль над кордоном, а пот╕м вибори. Олланд ╕ Меркель наполягають на виборах на Донбас╕, а про безпеку можливо ╕ пот╕м подумати. Чи не зда╓ться вам, що так╕ р╕зночитання послаблюють позиц╕╖ Заходу?
- Я не в╕дчуваю надто серйозних протир╕ч м╕ж позиц╕╓ю Берл╕на, Парижа, Лондона ╕ Вашингтона. Р╕зких протир╕ч м╕ж ними не ╕сну╓. ╢ деяк╕ заяви, в яких можна в╕дчувати розгублен╕сть, як трактувати М╕нськ.
Якщо вчитатися в положення М╕нська-2, то, в принцип╕, мова йде про р╕зн╕ посл╕довност╕, що ма╓ йти попереду - закриття кордону, а пот╕м вибори ╕ все ╕нше, або вибори ╕ зм╕ни, а пот╕м закриття кордону. Справа в тому, що М╕нськ-2 передбача╓ ту посл╕довн╕сть, за яку виступа╓ Москва, тобто, закриття кордону п╕сля вибор╕в. Я думаю, що це була помилка, ╕ з боку укра╖нського кер╕вництва, ╕ з боку Меркель ╕ Олланда, допускати в М╕нську таку посл╕довн╕сть. Вони цього не продумали. Тепер виявля╓ться, що посл╕довн╕сть крок╕в ╓ основним. Трактування М╕нська дозволя╓ Рос╕╖ вимагати свого. А Зах╕д не зна╓, що з цим робити.
- ╤ в той же час активно п╕дштовху╓ Укра╖ну руками Меркель ╕ Олланда...
- Основне - так, можна сказати, що Обама переводить Укра╖ну ╕ М╕нськ «на аутсорсинг» Н╕меччини. Н╕мц╕ хот╕ли б просунути М╕нськ╕ угоди, якби т╕льки не вс╕ т╕ проблеми, як╕ звалилися на Ангелу Меркель, - це ╕ криза з м╕грантами, вибори, проблеми з ландтагами. Але тепер, п╕сля того, як з с╕чня 2016 року Н╕меччина стала головою в ОБС╢, зрозум╕ло, що вони стали б╕льш активн╕. У Берл╕на ╓ план Штайнма╓ра (м╕н╕стр закордонних справ ФРН - ред.), - якимось чином забути про конституц╕йну реформу ╕ про ╕нш╕ проблеми, як╕ розд╕ляють Москву, Ки╖в ╕ вс╕ ╕нш╕ столиц╕, та провести вибори, де, може статися, вдасться знайти будь-як╕ точки дотику. Але виявилося, що М╕нський план по проведенню вибор╕в не проходить, тому що Порошенко, як укра╖нський л╕дер, н╕коли на це не погодиться. ╤ вс╕ це розум╕ють.
Тут вар╕ант наступний. Може бути, колективний Зах╕д спод╕ва╓ться (при цьому Обам╕ - все одно, Меркель буде грати першу скрипку), - що ця гра може призвести до компром╕с╕в ╕ до послаблення санкц╕й. Просто так в╕д санкц╕й не в╕дмовляться. Але санкц╕╖ можна трактувати по-р╕зному. Там багато р╕зних обх╕дних вар╕ант╕в. Наприклад, незважаючи на санкц╕╖, Н╕меччина погоджу╓ться на буд╕вництво Нордстр╕м-2. Ц╕ дистанц╕╖ можуть н╕велюватися, Рос╕я може повернутися на ринок ф╕нансового кредитування в обм╕н на певну гру з приводу вибор╕в. Можливо, така гра буде тривати протягом 2016 року.
- А як же питання про Крим, в╕н «за дужками»?
- Крим повн╕стю виводиться за меж╕ цього контексту, забудьте. Зах╕д буде говорити про нього риторично, як свого часу в╕н говорив про Прибалт╕йськ╕ республ╕ки, а нин╕ - Прибалт╕йськ╕ держави. Крим - це довгограюча плат╕вка.
Що стосу╓ться Донбасу - тут будуть зроблен╕ спроби знайти новий «modus vivendi». Але до чого призведуть ц╕ спроби - важко уявити. Тому що Рос╕я фактично створила кваз╕державу на м╕сц╕ «ЛНР» ╕ «ДНР». Управл╕ння ними, вир╕шення вс╕х в╕йськових, пол╕тичних, гуман╕тарних питань зд╕йсню╓ться рос╕йськими урядовими ком╕с╕ями. Тепер ╕ Зах╕д не зна╓, що з цим робити. А якщо не робити н╕чого - це буде гуман╕тарна катастрофа.
Тому, швидше за все, вс╕ сторони будуть перебувати в процес╕ неск╕нченних переговор╕в, з ╕де╓ю певного «п╕дморожування» конфл╕кту, ╕ з пошуком будь-яких компром╕с╕в, як╕ зменшили б загрозу в╕йськових д╕й. Б╕льшо╖ ч╕ткост╕, на жаль, я запропонувати не можу.
- В╕дпов╕дь на ц╕ питання сьогодн╕ не може знайти н╕хто...
- ╥х нема╓. Зараз цих в╕дпов╕дей нема╓. При нин╕шн╕й пол╕тичн╕й систем╕ в Рос╕╖ в╕дпов╕д╕ нема╓. ╢ можлив╕сть лише деескалац╕╖ ╕ для пошуку форми тако╖ деескалац╕╖.
- Оск╕льки ви добре зна╓те ситуац╕ю в Рос╕╖, як вам зда╓ться, наск╕льки реальними ╓ вс╕ ц╕ оптим╕стичн╕ припущення, що Рос╕я погодитися обм╕няти Савченко та ╕нших укра╖нських в’язн╕в?
- Я намагаюся уважно стежити за цим процесом. По-перше, вс╕ укра╖нськ╕ пол╕тв’язн╕, - вони, звичайно ж, пол╕тв’язн╕, ╕ вони в╕йськовополонен╕, до певно╖ м╕ри, незважаючи на те, що в╕йна не оголошена. Вони - жертви неоголошено╖ в╕йни. Вони - як гаряча картопля в руках Кремля. Вони йому потр╕бн╕ лише як обм╕нна карта ╕ як ╕нструмент торгу для вир╕шення ╕нших питань, перш за все - питання санкц╕й.
Кремлю дуже важко, д╕йсно важко, провести такий обм╕н. Як обм╕няти так, щоб обм╕н призв╕в до полегшення або до скасування санкц╕й. Тим б╕льше, Зах╕д не хоче йти на торги. Зах╕д говорить - давайте все вир╕шувати в окремих пакетах, н╕чого не будемо пов’язувати, н╕яко╖ вза╓мозумовленост╕ не буде.
Тому зараз Кремль, очевидно, буде п╕дкидати наступну ╕дею: ми готов╕ до обм╕ну, ми хочемо цього обм╕ну. Вони швиденько хочуть в╕д них зв╕льнитися - ну нав╕що ╖м зайв╕ проблеми. Але за одн╕╓╖ умови. ╤ вони придумують таку ╕стор╕ю - за умови, якщо укра╖нський суд визна╓ правом╕рн╕сть вердикту рос╕йських суд╕в.
- Але це неможливо...
- А якщо ви не визна╓те правом╕рн╕сть, то тод╕ хлопц╕ будуть гнити в рос╕йськ╕й в’язниц╕. Така можлив╕сть - вона ц╕лком ╕мов╕рна. Простий обм╕н, без поступок з боку Укра╖ни ╕ Заходу - навряд чи такий обм╕н можливий. Москва ╕ Кремль хот╕ли б закрити тему, але проблема - в умовах торгу, що саме рос╕йська сторона може отримати взам╕н. ╤накше - а для чого все це було?

Дмитро ШКУРКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 27.05.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17166

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков