Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4442)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4115)
Українці мої... (1657)
Резонанс (2107)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1842)
Крим - наш дім (1022)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (305)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (201)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…


ОС╤ДЛАЮ КОНЯ…
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 06.05.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 06.05.2016
СЕНТИМЕНТАЛЬНА ОД╤СЕЯ

Кримл╕т

(Продовження. Поч. у № 14-18)

Так ми й зробили ╕ йшли з в╕тром ╕ сприятливою теч╕╓ю аж до самого Ускюдара. Лише проминувши його, перетнули навк╕с протоку ╕ ув╕йшли до сяючо╖ вогнями бухти Золотий Р╕г. Наш причал був всього за п╕вмил╕ в╕д входу. Останн╕й поворот, я вив╕сив за борт в╕дбивач╕* ╕, виждавши доки «Митя» торкнеться ст╕нки, вискочив на берег та накинув гашу* на найближчу палю*.
Щойно почало с╕р╕ти, але Галата вже не спала. По св╕тл╕юч╕й вод╕ бухти жваво сновигали метк╕ текнелер*, прогонист╕ фелюги, розцв╕чен╕ вогнями пароплавчики, б╕ля причал╕в, припнут╕ товстими, в руку, швартовами, важко стояли велик╕ океанськ╕ пароплави з двома, а то й трьома трубами. Десь свист╕в стравлюваний* пар, грим╕ли кадини*, обертались довгоши╖ портальн╕ крани, снували вантажники, рип╕ли, грим╕ли величезними дерев’яними колесами по кам’яному причалу допотопн╕ гарби, п╕д’╖жджали та в╕д’╖жджали на сво╖х м’яких гумових шинах авто, хлюпот╕ла в тонкий дубовий борт др╕бна бита хвиля.
Я сид╕в скраю на даху камори, споглядаючи той вав╕лон та чекаючи на повернення Миколи, що п╕шов до контори Папар╕д╕, а ще знайти когось з «Сол╕ Тавр╕╖». Видовище порту, до якого заходиш нав╕ть п╕сля нетривалого переходу, завжди зачаровувало мене. А тут – Константинополь! ╢ щось невимовно принадне, п╕сля безкрайньо╖ водно╖ пустки, тишу яко╖ порушу╓ лише посвист в╕тру, шелест хвиль та поскрипування твого власного суденця, зайти в гам╕рливий порт, сповнений ╕ добре знайомими, ╕ н╕коли не зв╕даними пахощами – терпкими ароматами просочених дьогтем канат╕в, смоли, водоростей, апетитним запахом смажено╖ прямо на вулиц╕ риби, баранини, густим трунком якихось сх╕дних солодощ╕в, духом волого╖ в╕д роси трави, листя, ╕ все те приправлене р╕зноголоссям звук╕в, людських голос╕в, неповторним виглядом самого м╕ста. ╤ все те таке пронизливо-св╕же, яскраве, що запада╓ в тво╓ серце легко ╕ природно, ╕ живе в н╕м не в’янучи, до к╕нця тво╖х дн╕в.
Тим часом, дядьку Йвану було непереливки. Протягом ноч╕ н╕ в╕н, н╕ ком╕сар жодного разу не п╕дн╕малися на палубу. Що там в╕дбувалося, ми могли лише здогадуватись. Голоси, часом приглушен╕, тих╕, часом голосн╕, гн╕вн╕ – аж до крику – лунали зв╕дти весь цей час. П╕д ранок полум’я п╕дпалубно╖ дискус╕╖ дещо пригасло, але я чув, що н╕хто там не спав. Микола все не вертався, а м╕ж тим тонк╕ дошки борт╕в аж н╕як не могли заглушити енерг╕йного дихання великого порту. Вицмудливши майже дв╕ кварти, ком╕сар поки що не пом╕чав таких «др╕бниць», як в╕дсутн╕сть хитавиц╕, поштовхи в╕дбивач╕в та рип╕ння швартовних канат╕в, та чи довго те могло тривати? Вина, судячи з уривчастих репл╕к, не лишилось ан╕ крапл╕, ╕ ось це ком╕сара, схоже, дуже дратувало. В╕н, щоправда, ще не поривався на палубу, бо вс╕м сво╖м ╓ством поринув у чортори╖ полем╕ки, нав’язано╖, певне, не менш за нього захмел╕лим дядьком.
Довести старому шк╕перов╕ об’╓ктивну необх╕дн╕сть диктатури пролетар╕ату, необх╕дн╕сть ╖╖ сталевих лещат, як передумови вт╕лення найвищо╖ ╕де╖, було страшенно важко. Той був впертий, як ╕ все хохляцьке кодло, ╕ затято стояв на сво╓му. З одного боку, та дурна вперт╕сть злила ком╕сара, з ╕ншого ж нагадала йому запекл╕ суперечки з╕ сво╖м власним батьком. Не в╕даючи того, старий шк╕пер роз’ятрив рану, яку в╕н го╖в роками, рану, яка останн╕м часом, попри вс╕ його старання, попри все л╕кування, включно з такими д╕╓вими процедурами, як курси пол╕тпросв╕ти та тижнев╕ запо╖, кривавилась раз в╕д разу все б╕льше. Р╕ч в т╕м, що гвалтовне з╕ткнення з реал╕ями побудови нового сусп╕льства, про як╕, перебуваючи в д╕юч╕й арм╕╖, в╕н, як виявля╓ться, мало що знав, сплутало весь його до того такий стрункий ╕ зрозум╕лий, св╕т. М’яко кажучи, в╕н був спантеличений. Проголосивши непримиренну боротьбу з пережиткам буржуазного способу життя ╕ диктатуру пролетар╕ату, як гостру зброю викор╕нення то╖ антинародно╖ мерзоти, влада роб╕тник╕в ╕ селян стала безжально викошувати той бур’ян з занедбаного поля сусп╕льства. Але, щодал╕, то част╕ше в╕н став пом╕чати, що тою гострою косою махали без розбору. Особливо обурювало, коли нищили сп╕льника гегемона-пролетар╕ата, його годувальника – селянина. Найбезглузд╕шим було те, що мордували саме найпрацьовит╕ших, найусп╕шн╕ших, найкращих. Справлялось враження, що десь у сам╕ верхи роб╕тничо-селянсько╖ влади просочилися контрики, адже те, що д╕ялося нав-круги, н╕як не в’язалося з полум’яними словами про широкий шлях у св╕тле майбутн╓ для вс╕х трудящих, кидало злов╕сну т╕нь на саму ╕дею, заради яко╖ наклали життями його бойов╕ товариш╕, заради яко╖ не раз важив головою та проливав кров в╕н сам. Саме ця нев╕дпов╕дн╕сть теор╕╖ ╕ практики, слова ╕ д╕ла гн╕тила його останн╕м часом, отруювала його життя. Саме це не дозволяло йому тепер навести неспростовн╕ докази сво╓╖ правоти в ц╕й дурн╕й дискус╕╖ з дядьком, який мало що тямив про св╕тову революц╕ю ╕ був дуже скептично╖ думки про св╕тле комун╕стичне майбутн╓. Якби не це, то нав╕ть не знайшовши переконливих аргумент╕в, в╕н би т╕шився тим, що останн╓ слово все одно буде за ним, що час, коли саме життя доведе його правоту, наближа╓ться з╕ швидк╕стю кур’╓рського потяга, мов сама Св╕това революц╕я, як╕й в╕н так в╕ддано й щиро служив.
В глибин╕ сво╓╖ твердокрем’яно╖ душ╕ йому було, насправд╕, шкода цього норовистого дядька, якого на стар╕сть в╕ку позбавляли не розкош╕в чи надм╕рностей, а засобу нелегкого здобування шматка хл╕ба. Якби не те та не протир╕ччя м╕ж власними поглядами, як╕ з часу недавнього виходу на цив╕льну службу зазнали серйозних зм╕н, ╕ сваволею м╕сцевих парт╕йних вискочок, як╕ заради сво╓╖ н╕кчемно╖ кар’╓ри морили голодом весь край, в╕н би нав╕ть тепер почувався чудово...
Захопившись спогляданням життя нового для мене порту, я незчувся, як поряд, на берез╕, загальмувала велика авт╕вка. З ╖╖ кузова поз╕скакували люди, з вигляду вантажники, ╕ гуртом посунули до «Мит╕». Микола п╕д’╖хав сл╕дом на сяючому червоним лаком ╕ ср╕блом великих довгастих фар приземкуватому авто з в╕дкинутим верхом. З ним, окр╕м темновидого горбоносого вод╕я в с╕рому кашкет╕-семиклинц╕, було ще дво╓: один високий, широколиций, з кущиком вус╕в п╕д носом, був вдягнений в гарний с╕рий френч ╕ так╕ сам╕ с╕р╕ гал╕фе, заправлен╕ в м’як╕ чоботи, ╕нший – середнього зросту, худорлявий, з бл╕дим обличчям, облямованим св╕тлою бор╕дкою, був у чорному костюм╕ з краваткою ╕ так╕й же чорн╕й м’як╕й федор╕*. Без зайвих розмов за вказ╕вкою Миколи трюмний люк було в╕дкрито, а на берег перекинуто сходню. Дво╓ вантажник╕в спустилися в трюм ╕ стали подавати м╕шки. ╥х тут же п╕дхоплювали в чотири руки, завдавали на плеч╕ ╕ за хвилину вони вже були в кузов╕ авта. Працювали швидко ╕ завзято. Певно, вантажник╕в було попереджено про небажан╕сть будь-яких розмов, бо н╕хто з них ╕ рота не розкрив. Чути було лише важке соп╕ння та туп╕т н╕г. Одразу по при╖зду Микола передав до камори чималу сул╕ю. Це на якийсь час притлумило гарячу дискус╕ю ╕дейних супротивник╕в, та скоро вона спалахнула з новою силою. Вигуки, що лунали з-за причинених дверцят, досягали часом такого р╕вня душевно╖ напруги, що мирн╕ шанувальники пророка Магомета (нехай Аллах його благословить ╕ за в╕ру в╕ддячить!) лише здивовано зводили докупи густ╕ брови та перезиралися м╕ж собою.
Все йшло якнайкраще. Розвантажування сол╕ вже доб╕гало к╕нця, вже чотири м╕шки, вир╕знен╕ Миколою за якимось особливими ознаками, були перенесен╕ п╕д турботливим наглядом худорлявого пана до ф╕ата, а в трюм╕ залишалось не б╕льше десятка м╕шк╕в сол╕, коли це нараз дверцята камори розчахнулись ╕ на палубу, ч╕пляючись за поручн╕, видряпався ком╕сар. В н╕жному св╕тл╕ рожевого ранку його обличчя було бл╕дим, мов у мерця, а темн╕ западини очей ще б╕льше посилювали те враження. С╕вши, а радше, впавши тут же, на покр╕вл╕ камори, в╕н роззирнувся довкола ╕, по-дурному гикнувши, здивовано вирячився на рухливий ланцюжок нос╕╖в, невпинно сновигаючих по сходн╕.
– Погодь, погодь… Это как же, растуды его в коромысло… Это как же, значицца, понимать? – забурмот╕в в╕н, з ходу заводячись на крик. – Без моего ведома! Кто позволил? По чьему распоряжению? Да, я вас, рачье охвостье! Я вас… – в╕н кинувся до найближчого вантажника ╕ вчепився в нього, мов та скажена моська, яка в лют╕ сво╖й ладна хоч би й слона роз╕рвати. Микола кинувся було на виручку, та його випередив отой, в с╕рому френч╕. Скочивши на палубу, в╕н р╕шуче п╕д╕йшов до розшал╕лого ком╕сара.
– Товариш сопровождающий? Предъяви-ка мандат!
Сказано те було неголосно ╕ я нав╕ть засумн╕вався спершу, чи почув його ком╕сар взагал╕. Та, як виявилось, холодний владний тон спрацьову╓ часом д╕╓в╕ше за крик. Ком╕сар в╕дпустив вилоги п╕джака ошал╕лого в╕д то╖ неспод╕ванки вантажника, похитуючись, поправив кашкета, ╕, видобувши з внутр╕шньо╖ кишен╕ кожанки складеного вчетверо пап╕рця, простягнув його с╕рому френчу. Уважно прочитавши його, той п╕дв╕в оч╕ на примовклого ком╕сара.
– Что ж это ты, сукин ты кот, товарищ Петушков, надрался как свинья? Так-то ты порученное тебе задание исполняешь? Так-то ты служишь трудовому народу?
– Так, я енто… по необходимости, так сказать. Только чтобы выжить в чуждом окружении, – опустив голову ком╕сар.
– Что ж, тебя тут обижали? – примружився с╕рий френч.
– Меня-то? – скинувся той. – Меня, Никиту Силантьича Петушкова? Да, я, чтоб ты знал, сам кого хошь обидеть могу. Я енто про море сказал. Понятно тебе?
– Понятно, – сухо в╕дпов╕в с╕рий френч, бридливо заслоняючись в╕д ком╕сарового в╕ддиху. – А теперь сдай-ка мне свое оружие, пока не протрезвеешь! – наказав в╕н, простягаючи руку.
– Оружие? – ком╕сар лапнувся, було, до кишен╕, але одразу ж опустив руку ╕ понурився. – Нетути оружия, – промовив тихо. – Уронил я его в море, товарищ.
– Э-э-э… – насупився с╕рий френч. – Так ты ещё и оружие, доверенное тебе народом, не уберег? Да с тобой, гражданин, как я вижу, надо будет познакомиться поближе.
В╕н неквапно склав ком╕сарського пап╕рця, поклав його до сво╓╖ нагрудно╖ кишен╕ ╕, застебнувши ╜удзика, повернувся до дядька Йвана.
– Спасибо за доставку груза, хозяин!
– Був, та весь вийшов хазя╖н, – буркнув дядько.
– Что значит «вышел»? Почему «был»? – скинув той густими бровами.
– Так, енто…– хитнувся ком╕сар. – В духе директив партии было мнение бюро губкома конфисковать средства наживы и закабаления трудящихся масс. Поэтому, по личному распоряжению товарища Мишкина, значицца, было решено конфисковать и енту фелюгу.
– Как средство закабаления, значит, – роздумливо мовив с╕рий френч ╕, обернувшись до свого худорлявого товариша на берез╕, кинув р╕зко з нотками стримуваного гн╕ву: – Сам теперь видишь, товариш Рыкин, на каком уровне извращается политика партии. Мишкин, видишь-ли, распорядился! У бюро губкома мнение было! А мнение ЦК ВКП(б) для этих мишкиных-петушковых, выходит, не более, чем пустой звук! Самоуправством занимаетесь, гражданин Петушков! – повернувся в╕н знову до ком╕сара. – По какому праву этот ваш Мишкин позволяет себе извращать линию партии в отношении новой экономической политики? Молчишь?
Ком╕сар мовчав, безтямно кл╕паючи сво╖ми б╕лявими в╕ями.
– А ты, товарищ Рыкин, – в╕в сво╓╖ с╕рий френч, – сегодня же телеграфируй об этом возмутительном инциденте товарищу Сталину. Пусть знает, какие безобразия здесь творятся.
– Видимо, придётся, товарищ Пашевич… – похитав головою худорлявий. В╕н вдягнув пенсне ╕ занотував щось ол╕вцем до записника. – Думаю, надо будет вызвать этого самого Мишкина да всыпать ему по первое число, дабы другим не повадно было.
– Да, уж распорядись, будь любезен! – кивнув с╕рий френч. – А ты, гражданин Петушков, собирайся. Поедешь со мной да посидишь в ЧК до выяснения. Так вот. – В╕н крутнувся на п╕дборах ╕, не обертаючись, з╕йшов по сходн╕ на берег.
На нещасного ком╕сара було жаль дивитися. В╕н якось весь зватн╕в, ╕ я завважив, що рука, якою в╕н притримувався за паранку, пом╕тно тремт╕ла, але голос його, коли в╕н заговорив, особливо слова, змусили мене трохи по- ╕ншому поглянути на нього.
– Что ж, вот и поспел ты, товарищ Петушков, для чеки, — мовив в╕н роздумливо, дивлячись чомусь саме на мене. – И нагана-то нет, чтоб пулю себе в лоб пустить. Одно утешение, Гришаня, что рота моя не узнает, как ихний командир до такого позора докатился – почти вся под Ишунем полегла. Оно, хоть и грех, да только по нынешней-то жизни не раз уж я им завидовал – полегли со славой! А ты тут вертишся, как взмыленный савраска, и ни чести тебе, ни уважения… И поделом! Видел же – предали революцию. Тля бумажная понавылазила со всех щелей… Над крестьянином насильничают, рабочий класс дурят, опять господа-баре сверху, хоть и зовутся товарищами. А я, дурень, все служу да служу… Как же, – их дело приказывать, а твоё, дурье, исполнять, не рассуждая!
– Вон ты как заговорил, – обернувся с╕рий френч. – А знаешь, я ведь тоже тогда на Перекопе был. Хорошо мы тогда умыли этих… белых. Но довольно болтать! Будет еще время поговорить и о Перекопе, и об измене делу революции. Давай-ка на берег!
Ком╕сар глибоко з╕тхнув ╕, похиливши голову, приречено подибав було до сходн╕, аж тут його перехопив дядько Йван.
– Чекай, – кинув в╕н коротко, притримавши його за плече, ╕ звернувся до френча, що стояв вже б╕ля свого авто.
– Товаришу начальник, може б в ви в╕дпустили хлопця?
С╕рий френч здивовано витр╕щив оч╕ ╕ довгу хвилю мовчки дивився на дядька. Пот╕м похитав головою. – Что же это за народ у нас такой: его грабят, убивают, а он вместо того, чтобы «Спасите!» кричать, жалеет разбойника – много набрал, дескать, тяжело нести будет родимому! Это уж как-то слишком по-христиански. Нет, нет. За дела свои надо отвечать.
– Вс╕м нам за д╕ла наш╕ в╕дпов╕сти доведеться, – згодився дядько похмуро. – Саме тому й прошу: в╕дпуст╕ть хлопця. Хто не помиля╓ться? Це все в╕д молодост╕ та дурост╕. А зараз – бачите – ще й випивши в╕н, несе, сам не в╕да╓ що…
– Не ведает… Молодой… – скрутнув головою с╕рий френч. – Молодость, отец – сам знаешь – болезнь преходящая, а вот глупость, чаще всего, неизлечима. Впрочем, будь по-твоему, – в╕н поглянув на ком╕сара. – Поди-ка сюда, любезный, да слушай внимательно – повторять не стану.
Ком╕сар похитуючись спустився по сходн╕ ╕ наблизився до авто.
– Так вот, – стиснув губи с╕рий френч. – Лично я считаю, что таких как ты следовало бы вычистить из наших партийных рядов и наказать примерно. Да вот просит за тебя старик, которого ты по миру хотел пустить… Что скажешь?
– Что тут сказать, – похнюпив голову ком╕сар, – я и так уж наговорил тут – впору к стенке ставить… Приказ у меня был, понимаешь ты? Приказ. Как человек военный, сам должен разуметь, что енто такое. Да рази бы я сам… Эх-ма! Да что тут говорить, я уж лучше помолчу…
– Да уж! – блиснув очима френч. – Лучше помолчи да послушай. В этот раз я тебя, так и быть, отпускаю, и то лишь затем, чтобы там, на месте, ты передал, что партия не потерпит своеволия, тем более, волюнтаристских искривлений её линии в таком архиважном деле, как новая экономическая политика. Это тебе понятно?
– Что тут непонятного, товарищ Пашевич, – глухо промовив ком╕сар. – Всё передам. Вот только…
– Что там ещё за «только»? – примружив око с╕рий френч.
Ком╕сар переступив з ноги на ногу, облизав сух╕ синюшн╕ губи. – Я человек маленький… Я енто к тому, то есть, что ежели спросят, в какой-такой должности состоит товарищ Пашевич…
– Ах вот что… – мен╕ здалося, що по обличчю с╕рого френча майнуло щось схоже на усм╕шку, але в╕н з╕гнав ╖╖ ╕ втупився пронизливим поглядом сво╖х с╕рих очей в ком╕сара. – Должность тебе мою подавай… Ну-ну!

(Продовження в наступному номер╕)

Валентин БУТ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 06.05.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17091

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков