Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 29.04.2016
ЖИТТЯ – ЯК ВЕСНЯНКА

В╕р╕ Ро╖к – 105 рок╕в!

Народилася В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к навесн╕, в найкращу ╖╖ пору, коли кв╕тують сади, пахне бузком ╕ конвал╕ями, а довг╕ сонячн╕ дн╕ дарують безпричинне в╕дчуття щастя. Можливо, тому останн╕й незак╕нчений рушник Майстрин╕, осп╕ваний у в╕ршах ╖╖ прихильницею Над╕╓ю Риндич, ╕ назвала поетеса «нераспустившимся цветком». А ск╕льки тих, що розпустилися! Помилуватися ними ╕ приходили люди упродовж всього дня 25 кв╕тня в Кримський етнограф╕чний музей. Це був день в╕дкритих дверей, що проводився на честь 105-р╕ччя з дня народження неперевершено╖ Майстрин╕.
Розпочався в╕н майстер-класом, п╕д час якого учениц╕ В╕ри Серг╕╖вни д╕лилися досв╕дом з маленькими вишивальницями. ╤ не б╕да, що дехто ╕з п’ятикласниць с╕мферопольсько╖ г╕мназ╕╖ № 9 спробував себе у цьому «жанр╕» вперше, ц╕лком можливо, що для когось ╕з д╕вчат ця зустр╕ч з прекрасним матиме славне продовження. Бо ж ╕ ж╕нки, як╕ виступали сьогодн╕ у рол╕ метр╕в, Св╕тлана Петр╕вна Лавренюк, Тамара Серг╕╖вна Якимова, Олена ╢вмен╕вна Корн╕╓нко та Валентина ╤ван╕вна З╕нченко, не думали колись, не гадали, що будуть оточен╕ такою увагою, а Св╕тлана Петр╕вна одержала нав╕ть грамоту в╕д кер╕вництва музею «за внесок у розвиток культури».
Це вчергове пересв╕дчу╓: для музею тема укра╖нсько╖ народно╖ вишивки (дарма, що на догоду часу вона оф╕ц╕йно тепер назива╓ться слов’янською) ╓ важливою ╕ перспективною. Вона нав╕ть надихнула музейних прац╕вниць на науков╕ досл╕дження. П╕д час урочистого вечора з╕ сво╓ю ориг╕нальною концепц╕╓ю, що дозволя╓ оц╕нити роботи В╕ри Ро╖к з точки зору представлено╖ тут старослов’янсько╖ символ╕ки, виступила Олена Таратух╕на. Вона розшифрувала значення улюблених сюжет╕в вишивальниц╕, ╖╖ геометризованих п╕вник╕в, що символ╕зують сонце, качок, яких пов’язують з╕ щасливою ж╕ночою долею, характерн╕ детал╕ орнаменту, котр╕ св╕дчать про бажання закр╕пити ╕ примножити те, що було закладено в основному сюжет╕.
Сьогодн╕ залиша╓ться лише здогадуватися, чи високоосв╕чена Майстриня св╕домо шукала у такий спос╕б контакту з Богом ╕ людьми, чи просто д╕яла в силу традиц╕й? А можливо, ╖╖ рукою керувало щось п╕дсв╕доме, якесь провид╕ння, про що ми у звичайному житт╕ кажемо просто: хочеться, подоба╓ться. Тим не менше, навколо витвор╕в мистецтва та л╕тературних шедевр╕в в╕дбуваються чудеса, ╕ н╕хто не може дати ╖м переконливих пояснень.
У той час, як Олена Таратух╕на зазирнула в глибину творчост╕ В╕ри Ро╖к, експертною групою на чол╕ ╕з ╢вген╕╓ю Барановою було зд╕йснено черговий крок щодо популяризац╕╖ творчост╕ вишивальниц╕ у простор╕. Пригадалися стор╕нки ╖╖ б╕ограф╕╖, пов’язан╕ з Невинномиськом (Ставропольський край), зв╕дки безпосередньо родина Ро╖к╕в у 1952 роц╕ пере╖хала до Криму. Це давало п╕дстави для поширення творчост╕ Майстрин╕ на територ╕╖ РФ, тим б╕льше, що вже тод╕ В╕ра Серг╕╖вна почала викладати вишивання у школ╕ та вести в╕дпов╕дний гурток для бажаючих.
╢вген╕я Баранова розпов╕ла, як тепло ╕ гостинно кримську делегац╕ю зустр╕ли у Невинномиському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖. Тут була ╕ м╕ська влада, ╕ кер╕вництво ╕нших музейних заклад╕в. Та найб╕льше зворушила перша група в╕дв╕дувач╕в — школяр╕, яких нав╕ть зац╕кавили написи укра╖нською мовою ╕ вони взялися ╖х вголос перекладати, у складн╕ших випадках звертаючись до дорослих.
Того ж дня, коли почала працювати експозиц╕я, у Невинномиську було в╕дкрито ╕ мемор╕альну дошку В. С. Ро╖к й до не╖ лягли перш╕ кв╕ти. Як усе це в╕дбувалося — можна було побачити на екран╕. Заступник директора Кримського етнограф╕чного музею Людмила Науменко, котра вела зах╕д, переконана, що по╖здка до Невинномиська — це лише перший крок до майбутньо╖ дружби м╕ж музеями.
Про те, що укра╖нська культура не може бути байдужою кримчанам, серед яких чи не третина укра╖нц╕в, пов╕домив у сво╓му виступ╕ директор музею Юр╕й Лапт╓в. В╕н закликав присутн╕х, якщо хтось ╕з них ма╓ давн╕ ручн╕ вироби, под╕литися ними з музе╓м, де вони збережуться для ╕стор╕╖.
К╕лька в╕тальних сл╕в сказав ╕ заступник м╕н╕стра культури Криму ╤смет Заатов та побажав пл╕дно╖ сп╕впрац╕ сина В╕ри Ро╖к Вадима Михайловича з прац╕вниками музею над новими проектами, оск╕льки останн╕й, пов’язаний ╕з Невинномиськом, що мав резонанс у всьому рег╕он╕, пот╕шив ╕ кримське м╕н╕стерство.
Виступив ╕ новоспечений укра╖нський л╕дер Олег Кравченко. Чую цього пана уже втрет╓ ╕ все б╕льше розчаровуюсь. Красномовним (тим б╕льше, укра╖номовним) його точно не назвати, а цього разу в╕н нав╕ть В╕ру Серг╕╖вну назвав В╕рою Васил╕вною. Невже для нас, укра╖нц╕в, у кримсько╖ «влади» не знайшлося н╕чого пристойн╕шого?
Власне, це був ╓диний дисонанс, пов’язаний ╕з заходом, який завершився г╕дно под╕╖: прив╕тати присутн╕х ╕з знаною ╕менинницею прийшли д╕ти, та не прост╕, а золот╕ — ╕накше й не назвати! Бо принесли вони ╕з собою не просто п╕сню, а подих минулого, давн╕х народних традиц╕й, що проглядають ╕ в вишивках В╕ри Ро╖к, десь глибоко живуть у кожному ╕з нас. Бо небагато ╓ людей, байдужих до фольклору, а цих д╕точок ╕з ансамблю «Радониця» на чол╕ з музичним кер╕вником Оленою Пол╓тн╓вою радо зустр╕чають не лише в Укра╖н╕ та Рос╕╖, але ╕ в Н╕дерландах та Франц╕╖. Ще б пак! Адже ╕ тепер разом з ними та ╖хн╕ми веснянками к╕мната наповнилася весною, пташиним сп╕вом, перв╕сною рад╕стю буття.
Зовс╕м трохи не дочекалася В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к сво╓╖ сото╖ весни. Але ╖╖ життя, чисте, св╕тле ╕ глибоке, схоже на веснянку, знову ╕ знову даватиме поштовх до творчо╖ прац╕, прац╕ на оновлення, як це в╕дбува╓ться щовесни, з╕ збереженням прадавнього нашого коду.

Тамара СОЛОВЕЙ
Фото В╕ктора Качули
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17048

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков