Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 29.04.2016
ЧОРНОБИЛЬ. 30 РОК╤В ПО ТОМУ

ЧАЕС: незасво╓н╕ уроки...
 
НАД АТОМНОЮ ЕНЕРГЕТИКОЮ ПРОДОВЖУЮТЬ СТАВИТИ НЕБЕЗПЕЧН╤ ЕКСПЕРИМЕНТИ...

30 рок╕в тому десь близько третьо╖ ноч╕ я прокинувся в╕д того, що моя мама, грюкаючи дверима, вивела з балкона велосипед ╕, прокотивши його довгим коридором, п╕шла.
Вона була медиком ╕, як пот╕м я д╕знався, ╖╖ терм╕ново викликали на прийом до опром╕нених пожежник╕в ╕ прац╕вник╕в Чорнобильсько╖ АЕС. П╕д ранок по квартирах почали ходити як╕сь люди ╕ роздавати йодовм╕сн╕ препарати.
П╕д веч╕р 26 кв╕тня ми, п’ятнадцятир╕чн╕ хлопчаки, лазили на дах нашо╖ 9-поверх╕вки ╕ у моторошному захват╕ дивилися на заграву над 4-м блоком ЧАЕС. А через день, 27 кв╕тня, о 14.00 на жовтих «╤карусах» ми по╖хали з Прип’ят╕, щоб б╕льше н╕коли не повернутися в р╕дн╕ дом╕вки.
Але я повернувся. ╤ ось уже 16 рок╕в я займаюсь усуненням насл╕дк╕в експерименту, що призв╕в до вибуху на ЧАЕС. А головне — я оп╕куюся проблемами людей, як╕ усувають ц╕ насл╕дки.
Тих геро╖в, котр╕ багато раз╕в рятували Укра╖ну. Востанн╓ – ц╕╓╖ зими, коли Укра╖на залишилася не т╕льки без газу, а й без донецького вуг╕лля, ╕ за вс╕ма розрахунками наших ворог╕в укра╖нська енергосистема мала завалитися. Але не завалилася. Тому що атомники Укра╖ни зум╕ли забезпечити 60% необх╕дно╖ Укра╖н╕ електроенерг╕╖.
Ц╕ люди спроможн╕ захистити нас в╕д насл╕дк╕в того вибуху, що розбудив мене 30 рок╕в тому. На жаль, не все залежить в╕д цих людей…

Насл╕дки вибуху…

Перше. Головним чинником, який визнача╓ долю ЧАЕС, розгр╕бання насл╕дк╕в вибуху ╕ доль людей, стало зупинення в 2000 роц╕ д╕ючих блок╕в станц╕╖.
Припинила роботу найнад╕йн╕ша на той час атомна електростанц╕я св╕ту, в систему безпеки яко╖ п╕сля 1986-го були вбухан╕ колосальн╕ кошти. Р╕шення було прийнято «з пол╕тичних м╕ркувань».
Через це р╕шення чолов╕ки, як╕ зупиняли Чорнобиль, плакали за пультами, зупиняючи АЕС. ╥хн╕х сл╕з ТБ не показало. Головне — тепер могутн╕й енергетичний об’╓кт ╕з надприбуткового п╕дпри╓мства перетворився на прохача бюджетних ╕ м╕жнародних грошей.
Але нав╕ть у ц╕й принизлив╕й рол╕ прохача ╕ «вибивача» атомники змогли зробити дуже багато. Вже зак╕нчено перший етап з╕ стаб╕л╕зац╕╖ об’╓кта «Укриття».
До 2017 року мають завершити зведення конфайнменту над 4-м енергоблоком ЧАЕС. Цього року ма╓ бути вивантажено все в╕дпрацьоване ядерне паливо ╕з зупинених блок╕в ╕ перем╕щено в сховище.
Що дал╕?
«Прагматики», як╕ приходили за останн╕ десятил╕ття до влади, об╕цяють «реструктуризац╕ю ЧАЕС». Тобто ╓ стандартний пакет новомодних «реформ», яким були п╕ддан╕ майже вс╕ велик╕ корпорац╕╖, що д╕сталися Укра╖н╕ в╕д УРСР: розд╕лити ╖╖ на окрем╕ п╕дпри╓мства з р╕зними завданнями.
Це завжди означа╓ скорочення персоналу, зарплат, соц╕альних п╕льг тощо. Я, як профсп╕лковець, можу сказати, що це так╕ ж пост╕йн╕ супутники будь-яких реструктуризац╕й, як р╕й мух над волами.
╤, головне, принесло б це хоч якусь користь! Та п╕сля таких «реформ» ╕з 8,5 тисяч промислових корпорац╕й в Укра╖н╕ залишилося менше тисяч╕.
Але ж атомн╕ п╕дпри╓мства – це не звичайн╕ промислов╕ корпорац╕╖. А насл╕дки розвалу Чорнобильсько╖ атомно╖ електростанц╕╖ будуть страшн╕ш╕ за розвал харк╕вського «Серпа ╕ молота» або «Р╕чфлоту Укра╖ни», яких теж шкода до сл╕з.
Уже сьогодн╕ ╕з 9 тисяч прац╕вник╕в станц╕╖ працю╓ менше 3 тисяч. Це ун╕кальн╕ фах╕вц╕, як╕ для всього св╕ту напрацювали безпрецедентний досв╕д зняття ядерних об’╓кт╕в з експлуатац╕╖.
По-друге, територ╕я зони в╕дчуження, так звана десятка, умовно кажучи, десятик╕лометрова в╕д станц╕╖ зона, Н╤КОЛИ б╕льше не буде заселена людьми. Н╤КОЛИ не повернеться в нормальне життя нашо╖ кра╖ни.
Якась незначна територ╕я, можливо, буде придатна для проживання через 30-100 рок╕в. Нав╕ть мо╖ онуки навряд чи побачать це диво.
╤нша ж територ╕я заражена трансурановими елементами, пер╕од нап╕врозпаду яких сяга╓ ста тисяч рок╕в. Тобто територ╕╖ ц╕ втрачен╕ для проживання назавжди.
Потенц╕йний р╕вень зараження зони в╕дчуження тим же стронц╕╓м-90 (дуже гидка р╕ч) становить 432000 Кюр╕, ╕з них 8550 Кюр╕ вже винесено в р╕чку Прип’ять.
При цьому з Фукус╕ми, про яку недавно так голосив увесь св╕т, винос стронц╕ю-90 на сьогодн╕ становить «всього» 1216 Кюр╕. У с╕м раз╕в менше.
Прип’ять впада╓ в Дн╕про, перший мегапол╕с, який зустр╕ча╓ всю цю «рад╕сть», – Ки╖в. Ну ╕ дал╕ за географ╕╓ю – дв╕ третини Укра╖ни.
Тепер уяв╕мо, що, завдяки на диво ст╕йк╕й позиц╕╖ нашо╖ держави, роботи в зон╕ в╕дчуження будуть зведен╕ до м╕н╕муму. Грошей же в бюджет╕ нема╓!!!
Подив╕ться, яку к╕льк╕сть смертельно небезпечних рад╕онукл╕д╕в ус╕ ми отрима╓мо. 30 рок╕в тому, п╕сля вибуху на ЧАЕС, основним джерелом зараження був пил, рознесений в╕тром. Р╕к тому, коли гор╕ли чорнобильськ╕ л╕си, вс╕ злякалися повторення 1986 року. Та сьогодн╕ основним джерелом зараження стала вода.
П╕сля вибуху велику к╕льк╕сть «гарячих» уламк╕в захоронили в бетонних траншеях. Та за тридцять рок╕в ╖х роз’╖ла ероз╕я, неодноразово вони затоплювалися водою, особливо п╕д час повен╕ 1991 року, ╕ тепер ╕ржава рад╕оактивна вода отрую╓ ╜рунтов╕ води, як╕ течуть у Дн╕про…
Зона в╕дчуження – це ╓диний бар’╓р на шляху розповсюдження рад╕онукл╕д╕в. Для забезпечення ц╕╓╖ само╖ бар’╓рно╖ функц╕╖ в зон╕ в╕дчуження були створен╕ спец╕ал╕зован╕ п╕дпри╓мства – на сьогодн╕ в них працюють майже 3000 людей, як╕ займаються виконанням завдань зг╕дно з бюджетною програмою «П╕дтримка в еколог╕чно безпечному стан╕ зони в╕дчуження ╕ зони обов’язкового в╕дселення».
Чим же вони займаються? Рад╕ометричним мон╕торингом ╕ дозиметричним контролем, захороненням рад╕оактивних в╕дход╕в, експлуатац╕╓ю водоохоронних споруд, контролем за станом л╕су.
Ну ╕, зв╕сно, служби, як╕ зд╕йснюють житт╓забезпечення на територ╕╖ зони в╕дчуження, – гуртожитки для вахтового персоналу, тепло-, водо- й електропостачання, транспортне забезпечення, зв’язок.
Прошу уваги: вс╕ ц╕ люди працюють на заражен╕й територ╕╖, в еп╕центр╕ рад╕ац╕йно╖ катастрофи, пор╕вняно з якою японська Фукус╕ма – дитячий лемент.
А що ж вони мають натом╕сть? Мабуть, захмарн╕ зарплати, п╕льгову пенс╕ю р╕к – за два, медичн╕ страховки ╕ наймогутн╕ший соц╕альний пакет?
Зрозум╕ло, що н╕.
До 10-х роковин Чорнобильсько╖ катастрофи, у 1996 роц╕, зам╕сть зб╕льшено╖ оплати прац╕, атомникам нав’язали систему доплати за роботу в зон╕ в╕дчуження.
До двадцятир╕ччя Чорнобиля, у 2006 роц╕, атомникам р╕зко зменшили ╕ без того м╕зерний розм╕р доплат за роботу в зон╕ в╕дчуження, позбавили ╖х права на п╕льгову пенс╕ю.
До тридцятир╕ччя, у 2016 роц╕, атомникам п╕дготували ц╕лу купу «подарунк╕в». По-перше, знову ур╕зали зароб╕тну плату на 30%, позбавивши ╖х доплат за роботу в зон╕ в╕дчуження.
Це такий см╕хотворний жарт в╕д держави? Дуже ╓зу╖тський. До того ж так жартували вс╕ наш╕ уряди в ус╕ часи. Та уряд Яценюка зм╕г переплюнути вс╕х.
Була ур╕зана не т╕льки зароб╕тна плата, п╕дпри╓мства зони позбавили можливост╕ легально надавати гуртожитки вахтовому персоналу, забезпечувати його харчуванням (до реч╕, його норми за варт╕стю нижче, н╕ж у тюрмах), засобами ╕ндив╕дуального захисту.
╤ вишенька на тортик: Яценюк залишив без ф╕нансування ╓дину медсанчастину в зон╕ в╕дчуження.
╤дея була, як завжди, чудова. Зб╕льшити доходи м╕сцевих бюджет╕в ╕ за рахунок них ф╕нансувати медико-сан╕тарн╕ частини. Але який у д╕дька м╕сцевий бюджет у м╕ст╕ Чорнобил╕, якщо такого м╕ста оф╕ц╕йно нема╓ в Укра╖н╕???!!!
Як результат, з╕рвана програма забезпечення медичним обслуговуванням у зон╕ в╕дчуження прац╕вник╕в, як╕ забезпечують нашу з вами безпеку, заборгован╕сть у зарплат╕ персоналу спец╕ал╕зовано╖ медико-сан╕тарно╖ частини № 16 у Чорнобил╕ вже досягла 3 м╕сяц╕в.
╤ на машин╕ швидко╖ допомоги, як щось станеться, везти постраждалого доведеться щонайменше 75 к╕лометр╕в до того ж ╤ванкова.
Вже не кажу про внутр╕шн╕ проблеми ╕ конфл╕кти ╕нтерес╕в ус╕х п╕дпри╓мств зони в╕дчуження, про в╕дплив профес╕онал╕в, як╕ не один десяток рок╕в пропрацювали в зон╕ в╕дчуження ╕ як╕ не можуть працювати на зарплату в три тисяч╕ гривень. ╥м прост╕ше на пенс╕ю п╕ти, отримуватимуть б╕льше.
В╕д думки про 2017 р╕к у мене холоне в душ╕. Цього року зак╕нчу╓ться м╕жнародна ф╕нансова допомога, а бюджет Укра╖ни просто не потягне вс╕ видатки, пов’язан╕ з забезпеченням безпеки.

Що можна зробити?

Передус╕м, потр╕бно заробляти самим. У зон╕ в╕дчуження, яка н╕коли не повернеться до нормального життя, необх╕дно побудувати сховище рад╕оактивних в╕дход╕в ╕ в╕дпрацьованого ядерного палива й економити на цьому до 200 м╕льйон╕в долар╕в на р╕к. Зараз ц╕ грош╕ ми платимо РФ.
Коли, до реч╕, починають кричати, що це еколог╕чна бомба, прошу зазначити, що, по-перше, б╕льшо╖ еколог╕чно╖ бомби, н╕ж ми ма╓мо нин╕, важко соб╕ уявити.
╤ захоронення в╕дпрацьованого палива ╕ в╕дход╕в, причому виключно укра╖нського походження, з використанням найпередов╕ших технолог╕й усяк краще, н╕ж заражен╕ ╜рунтов╕ води, як╕ в╕дкрито точать.
А по-друге, недавня ╕н╕ц╕атива укра╖нського уряду побудувати сховище в еколог╕чно чист╕й, не чорнобильськ╕й зон╕, чи це не маячня?
Дал╕. Необх╕дно, щоб Державному фонду з поводження ╕з рад╕оактивними в╕дходами, створеному ще в 2009 роц╕, повернули його ц╕льове призначення. Фонд форму╓ться за рахунок еколог╕чного податку на виробник╕в рад╕оактивних в╕дход╕в. У 2016 роц╕ оч╕ку╓ться надходжень н╕ багато н╕ мало – 800 м╕льйон╕в гривень. Основний платник, зрозум╕ло, державне п╕дпри╓мство НАЕК «Енергоатом».
Ось т╕льки 23 грудня 2010 року Верховна Рада прийняла зм╕ни до Закону «Про поводження з рад╕оактивними в╕дходами» ╕ зм╕нила механ╕зм використання кошт╕в Фонду.
Тепер ц╕льов╕ програми ф╕нансуються в кращому раз╕ на 10%, а вс╕ ╕нш╕ грош╕ безсл╕дно зникають у д╕рявому державному бюджет╕.
Необх╕дно створити й технолог╕чний майданчик для використання альтернативних джерел енерг╕╖. Побудувати найб╕льший парк сонячних батарей ╕ в╕тряк╕в в Укра╖н╕ на майданчику ЧАЕС – найкраща в╕дпов╕дь екологам ╕ над╕йний спос╕б отримання грошей на продовження роб╕т з м╕н╕м╕зац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖.
Залучати м╕жнародн╕ гранти на проведення науково-досл╕дних роб╕т в ун╕кальн╕й зон╕ в╕дчуження. Якщо правильно орган╕зувати роботи, — в╕д кл╕╓нт╕в в╕дбою не буде.
З пошаною ставитися до прац╕вник╕в зони в╕дчуження. Ц╕ чолов╕ки ╕ ж╕нки захищають нас в╕д рад╕оактивного бруду, хрон╕чних хвороб, онколог╕╖. Вони — наш╕ страж╕. Треба в╕ддати ╖м належне!
Найперше: М╕нохорони здоров’я: повернути медсанчастини атомникам, ф╕нансувати ╖х з держбюджету ╕ повернутися до чорнобильсько╖ норми зарплати л╕кар╕в зони! Але найголовн╕ше — Кабм╕н ма╓ повернути атомникам нормальн╕ зарплати!
Прац╕вниками ЧАЕС ╕ п╕дпри╓мствами зони в╕дчуження напрацьовано ун╕кальний досв╕д зняття ядерного об’╓кта з експлуатац╕╖ в умовах тотального зараження рад╕онукл╕дами.
Головний оператор ядерних установок Укра╖ни держп╕дпри╓мство НАЕК «Енергоатом» може розглянути вар╕ант створення в Славутич╕ центру з п╕дготовки фах╕вц╕в такого проф╕лю ╕ р╕вня для зняття з експлуатац╕╖ д╕ючих блок╕в?
╤, нарешт╕, останн╓. Тридцять рок╕в тому з вини одних «розумник╕в» на четвертому блоц╕ ЧАЕС проводили експеримент, насл╕дки якого ми сьогодн╕ розгр╕ба╓мо ╕ ще довго будемо розгр╕бати.
Сьогодн╕ нов╕ «експериментатори», як╕ блискуче волод╕ють англ╕йською мовою ╕ мистецтвом ф╕нансових операц╕й, але як╕ н╕коли не працювали в атомн╕й енергетиц╕, хочуть перев╕рити на д╕ючих атомних електростанц╕ях сво╖ новомодн╕ схеми.
Це про використання атомних енергоблок╕в у режим╕ «регулювання потужност╕», про яке не чув т╕льки л╕нивий, ╕ про посп╕шн╕сть введення якого Атомпрофсп╕лка першою почала кричати на всю кра╖ну.
Так, ╓ св╕товий досв╕д, так, ╓ усп╕шн╕ випробування цього режиму на Хмельницьк╕й АЕС.
Але… Н╕хто не прорахував економ╕чний ефект, н╕хто не збира╓ться давати можлив╕сть держп╕дпри╓мству НАЕК «Енергоатом» заробити додатков╕ ф╕нанси для ╕нвестиц╕й в оновлення обладнання, н╕хто не в╕дпов╕в, наск╕льки постражда╓ безпека АЕС, яка на сьогодн╕ ╓ нар╕жним каменем пол╕тики «Енергоатома».
Небезпечн╕ експерименти над атомною енергетикою продовжують ставити. ╤ н╕що не вчить, нав╕ть сумний досв╕д 26 кв╕тня 1986 року.

Павло ПРУДН╤КОВ
http://www.pravda.com.ua/articles/2016/04/26/7106747/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 29.04.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17046

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков