Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2002 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2002
Врятуймо музей!
Віктор Хоменко

 У небезпеці опинився унікальний етнографічний музейний комплекс села Новомиколаївка на Керченському півострові, про який ми розповіли  перед Великоднем в матеріалі "Музейні" паски найсмачніші".

 

Після недавньої смерті його творця і хранителя, колекціонера і етнографа, художника і краєзнавця Юрія Клименка багатюща, неповторна колекція експонатів, зібраних сподвижником збереження історії народу протягом всього свого життя, переживає тяжкі часи інтриг і сумнівних пропозицій з приводу долі надбань музею, якому присвоєно звання народного.

 

Уже вкрадено музейну вивіску. Тривога з приводу втрати всього повноцінного музейного комплексу небезпідставна. Йдеться ж про справжній безцінний історико-етнографічний скарб.

 

Будинок, де жила сім'я Клименків, - це вже самостійний музей, заповнений історичними колекціями найрізноманітніших напрямків.

 

Родина ентузіастів збереження народної пам'яті за свої гроші відновила з руїн і селянську господу кінця ХІХ століття, наповнила експозиціями унікальних речей давнини. Ще за життя Клименко енергійно відбивався від звабливих пропозицій закордонних і вітчизняних поважних персон і фірм вигідно продати ці речі. Боровся за цілісність музею як міг. Тяжко переживав втрату коштовної колекції стародавньої зброї і стародавніх храмових ікон, з якими вимушений був розстатися у часи розгулу кримського бандитизму, аби врятувати життя. А як сумував після викрадення кількох щонайцінніших експонатів, які досі не знайдено.

 

Після смерті чоловіка вже немічна Валентина Олексіївна залишилася в будинку єдиною хранителькою всіх експонатів історії Криму. Речі, які спеціалісти вважають безцінними музейними надбаннями, для неї спомин про щасливе подружнє життя. Та й не до музею їй зараз, зболеній втратою дорогої людини.

 

Юрій Клименко чудово розумів, яку цінність для вчених і майбутніх поколінь являє все зібране ним, і вже був домовився з Кримським республіканським краєзнавчим музеєм і міністерством культури автономії про створення на базі комплексу музею під відкритим небом-відділу Кримського етнографічного музею, щоб влада на рівні автономії відповідала за його збереження і розумне використання.

 

Не судилося. Так само, як і здійснити ще одну свою мрію - створити історико-культурний заповідник, в який, крім його діючого музейного комплексу народознавства, мали увійти сусідні скіфські кургани, аланський могильник, древній водогін, старі водяні млини і вітряки, колодязі, пекарня, пам'ятники останньої війни.

 

Натомість Валентині Олексіївні - правонаступниці Юрія Андрійовича, стали надходити надто наполегливі пропозиції місцевого керівництва щонайшвидше передати всю колекцію на баланс сільради, яка хоче зробити опис експонатів неодмінно сама. Навзаєм, за справу цілого життя - оберіг культурного спадку народу, обіцяють літній жінці жебрацьку ставку доглядача музею. Вона говорить, що й так залишилася наодинці охороняти справжню духовну і водночас матеріальну скарбницю. У відчаї твердить, що справджується не раз казане чоловіку:

- Доки ми живі - живий і музей. Нас не буде - і його не буде, бо найцінніше просто розграбують.

 

Поставити музей на баланс сільради повинні не місцеві владники, які культуру недостатньо люблять і знають, а вона сама з професійними музейними працівниками, котрі розуміють значення і цінність кожної експозиції в такій же мірі, як і ті, хто це багатство зібрав, часто відмовляючи собі у найнеобхіднішому.

 

Тим часом накази передати музейний комплекс в місцеве правління стають все вимогливішими. Причому сільська влада вдає, що не знає про існування офіційних листів про необхідність створення в селі музейного філіалу республіканського значення, відправлених міністерством культури автономії керівництву Ленінського району. А оскільки й воно робить вигляд, що не помітило документів, які починаються словами: "З метою виконання Закону України "Про музеї й музейну справу" та ряду постанов Кабінету міністрів України", то немає й жодної відповіді на них.

 

Чи не тому так поспішають місцеві владники з передачею коштовної колекції собі, що прагнуть встигнути завершити всю цю процедуру, доки спеціалісти музейної справи, фахівці-етнографи не зробили точний опис цінних експонатів? 

Між тим, ленінські "мовчальники" і "недобачальники" повинні знати, що згідно з постановою Кабміну України від 2000 року експонати, що знаходяться в народних музеях і музеях підприємств різного підпорядкування охороняє Закон. Вони (як і 1 600 найцінніших "клименківських" раритетів, офіційно переданих в Кримське відділення Фонду культури) стоять на державному обліку і у випадку їх втрати спеціалісти-музейники (як, до речі, й кожна без вийнятку небайдужа до долі свідків віків й власної історії людина) мають право звернутися до прокуратури із заявою: мовляв, є відповідні постанови і закони про охорону культурного спадку, а він кудись подівся. Тож допоможіть знайти все зникле і покарати винуватців пропаж національних цінностей.

 

Можна не сумніватися, що лист такого змісту в прокуратурі помітять відразу.

Втім, що б там не планували будь-які аматори зміни власності музейних раритетів, доля єдиного в Криму народознавчого музею, створеного сподвижництвом всього однієї сім'ї ентузіастів, безмірно залюблених у свій край і народ, має стати справою честі міністерства культури автономії, працівники якого добре знають справжню цінність "Музею Клименка". 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2002 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=17

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков