Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 08.04.2016
«МЕЛОД╤╥ НА ПОЛОТН╤»

Джерела

Нещодавно в науково-досл╕дному в╕дд╕л╕ «Народне декоративне мистецтво Кан╕вщини» Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника створено мистецький куточок, присвячений 105-й р╕чниц╕ з дня народження заслужено╖ майстрин╕ народно╖ творчост╕ Укра╖ни, заслужено╖ художниц╕ АР Крим, члена союзу художник╕в Укра╖ни, лауреатки державно╖ прем╕╖ АР Крим, почесного члена товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Г. Шевченка, Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к.
Народилася В╕ра Серг╕╖вна 25 кв╕тня 1911 року в м. Лубни на Полтавщин╕. Втративши в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни здоров’я, ставши ╕нвал╕дом, вона не скорилася дол╕, осво╖ла мистецтво вишивки л╕вою рукою. Вишивка стала ╖╖ життям, ╖╖ диханням.
У 1952 роц╕ майстриня з родиною пере╖хала в м. С╕мферополь за станом здоров’я. Працювала понад 10 рок╕в у школах м╕ста, на курсах художньо╖ вишивки в обласному Будинку вчителя. 20 рок╕в – методистом в Будинку народно╖ творчост╕. З ╖╖ ╕н╕ц╕ативи створено музей народних ум╕льц╕в ╕ салон художник╕в Криму.
Велику увагу у сво╖й творчост╕ прид╕ляла укра╖нському рушнику. В багатьох м╕стах Укра╖ни орган╕зовувала виставки сво╖х роб╕т. В 2007 роц╕, попри поважний в╕к, кримська майстриня була присутня на в╕дкритт╕ сво╓╖ виставки «Укра╖нський рушничок» в Кан╕вському музе╖ народного мистецтва. Тод╕ подарувала музею рушник «Червона д╕вчинка», вишитий на б╕лому полотн╕ червоними нитками в техн╕ц╕ Полтавська гладь.
Нин╕ цей рушник, а також ╖╖ рушники «Рожа», «Н╕жна казка» та папка «Кобзар» з фонд╕в ШНЗ експонуються в мистецькому куточку. В куточку знаходиться портрет майстрин╕ та керам╕чна ваза, яку подарував син вишивальниц╕ Вадим Михайлович до 200-р╕ччя в╕д дня народження Кобзаря. На одн╕й сторон╕ вази напис: «Т. Г. Шевченку 200 рок╕в» ╕ дата 1814-2014 рр. На протилежн╕й сторон╕ слова:

«Кожен рушник
 То спалах душ╕ мо╓╖,
То частина життя,
 То моя доля…»
 В╕ра Ро╖к

Розпис на ваз╕ за орнаментом само╖ В╕ри Ро╖к виконала майстриня Лутар╕с Сулейманова з м. Джанкой АР Крим.
Експонуються друкован╕ матер╕али та книги, присвячен╕ майстрин╕. А також книга «Мелод╕я на полотн╕. Спогади. Вишивки. В╕дгуки», яку п╕дготувала В. С. Ро╖к як п╕дсумок сво╓╖ творчост╕. В мистецькому куточку знаходиться книга «Рядки, як в╕зерунки рушников╕». В н╕й в╕рш╕-присвяти не т╕льки профес╕йних л╕тератор╕в, а людей р╕зних спец╕альностей – шанувальник╕в творчост╕ укра╖нсько╖ вишивальниц╕.
Член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни з м. Лубни Наталя Бакал╕й написала в сво╓му в╕рш╕:

«Ця ж╕нка вишива╓ Укра╖ну,
Де хрестики, немов хрести земн╕.
Схиля╓ важко у робот╕ спину,
╤ голову схиля╓ свою сиву,
Й минуле ожива на полотн╕…».

Роботи В. С. Ро╖к знаходяться в багатьох музеях Укра╖ни та за кордоном. Твори майстрин╕ – це вся р╕знобарвна Укра╖на. Ними захоплювалися ╓вропейц╕, американц╕, японц╕ та ╕нш╕ народи.
У творчому доробку В╕ри Ро╖к велика к╕льк╕сть виставок у м╕стах Укра╖ни. ╥╖ вишивки бачили також у Н╕меччин╕, Латв╕╖, Естон╕╖, Болгар╕╖, Польщ╕ та ╕нших кра╖нах св╕ту.
Майстриня нагороджена золотими медалями престижних республ╕канських виставок декоративно-прикладного мистецтва в Ки╓в╕ (1967-1972 рр.), медалями «За доблесну працю» (1970 р.) та «Буд╕вничий Укра╖ни» (2001 р.), пам’ятною медаллю «Богдан Хмельницький» (1996 р.), орденом Княгин╕ Ольги III ст. (2001 р.), Почесним знаком II М╕жнародного фестивалю мистецтв у Гередж╕ (╤зм╕р, Туреччина, 2002 р.), М╕жнародним орденом Миколи Чудотворця ╤ ст. «За примноження добра на земл╕» (2003 р.), котрий занесено в Женевський ре╓стр найпрестижн╕ших нагород св╕ту, багатьма дипломами, почесними грамотами та в╕дзнаками. ╥╖ ╕м’я вибито на стел╕ в ╕тал╕йському м╕ст╕ Бар╕, де покояться мощ╕ Миколи Чудотворця.
В╕ра Серг╕╖вна не дожила до 100-л╕тнього юв╕лею всього п╕вроку, але ╖╖ творч╕сть в народному мистецтв╕ вишивки, орнаментальних композиц╕ях продовжу╓ жити в роботах ╖╖ учн╕в – внучки Ал╕ни Ворон╕но╖ та правнучки Юл╕╖ Абрамово╖, яких майстриня залучила до мистецького життя, пос╕явши в ╖хн╕ душ╕ зерна добра, мудрост╕ та людяност╕.
Творч╕сть В╕ри Ро╖к – музика на полотн╕, яка да╓ нам натхнення жити…

Н╕на БАСИСТА,
старший науковий сп╕вроб╕тник Шевченк╕вського нац╕онального запов╕дника
м. Кан╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16963

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков