Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3139)
З потоку життя (6354)
Душі криниця (3492)
Українці мої... (1462)
Резонанс (1492)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1669)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КАННАХ ПОКАЗАЛИ Ф╤ЛЬМ ПРО КРИМСЬКИХ ТАТАР «ДОДОМУ»
На Каннському к╕нофестивал╕ в╕дбулася прем'╓ра дебютно╖ повнометражно╖ стр╕чки...


СВ╤Т РОЗУМ╤╢ ПРАГНЕННЯ УКРА╥НИ ДО ЗМ╤Н, АЛЕ МЕТОДИ СПРИЙМА╢ КРИТИЧНО
Анал╕зу╓мо м╕жнародну реакц╕ю на останн╕ под╕╖ в Укра╖н╕ — розпуск Верховно╖ ради та перш╕...


РОС╤ЙСЬКИЙ СУД ЗАЛИШИВ П╤Д АРЕШТОМ Ф╤ГУРАНТ╤В «СПРАВИ Х╤ЗБ УТ-ТАХР╤Р» - ДО 15 СЕРПНЯ
Зас╕дання було перерване "через в╕дведення судд╕ ╕ прокурору".


Олександр Муратов: «М╤Й КРИМ»
Не дивлячись на те, що на ц╕й виставц╕ будуть представлен╕ не т╕льки мо╖ роботи, а й роботи ╕нших...


ПЕТИЦ╤ЙНА ЛИХОМАНКА: ЧОГО ХОЧУТЬ УКРА╥НЦ╤ В╤Д ПРЕЗИДЕНТА ЗЕЛЕНСЬКОГО
Нова влада викликала небачену хвилю петиц╕й до президента. Три дн╕ на посад╕, а вже б╕льше сотн╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 08.04.2016
НЕМА╢ ДИМУ БЕЗ ОФШОРУ

Обличчя влади

Колись, коли мен╕ набридло переконувати рос╕йських журнал╕ст╕в не брати участ╕ в пол╕тичних ╕грах ╕ не заробляти на ангажемент, у мене з’явилась ╕дея вчити цьому д╕тей. Або хоча би студент╕в. Насправд╕, дуже складно пояснювати журнал╕стам, вихованим у радянськ╕й систем╕ осв╕ти, у яких в дипломах було написано «прац╕вник засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ та пропаганди», що таке закон ╕ лог╕ка. Закон потр╕бен для того, щоб у кра╖н╕ були загальн╕ правила сп╕в╕снування, лог╕ка – для розум╕ння того, що в╕дбува╓ться. Цьому треба навчати з дитинства.

Насправд╕, все дуже просто. У закон╕, зокрема ╕ в рос╕йському, написано про свободу – перш за все, про свободу отримання ╕ поширення ╕нформац╕╖. Насправд╕, рос╕яни користуються лише половиною цих свобод: вони в╕льно розповсюджують лише ту ╕нформац╕ю, яку ╖м нав'язують. Це як у нацистському гасл╕ «Arbeit macht frei»: рос╕йським журнал╕стам ще з радянських час╕в нав’язали хибне уявлення про свободу – т╕льки працювати, про ╕нш╕ свободи нав╕ть ╕ не мр╕яти.
╤з приходом Володимира Пут╕на дев’ятир╕чний пер╕од «свободи» зак╕нчився ╕ розпочалась чек╕стська «свобода»: можеш писати все, що захочеш, окр╕м корупц╕╖, Чечн╕, Пут╕на ╕ його оточення. Розпочався пер╕од ╕нформац╕йного божев╕лля, коли полковник Шабалк╕н, круглий в╕д самовдоволення, достатку ╕ калор╕йно╖ ╖ж╕, виблискуючи золотим зубом, розпов╕дав журнал╕стам казки. Наприклад, як до Чечн╕ прибули афганськ╕ тал╕би. У жодного журнал╕ста в той пер╕од становлення пут╕нських свобод не виявилось жодного бажання «ув╕мкнути» лог╕ку, щоб написати ц╕каву статтю про те, як ФСБ перекинула в Моздок пензенського полковника саме для того, аби брехати. Або, наприклад, запитати полковника про те, через як╕ кордони ╕ як потрапили в Чечню тал╕би. ╤ що робили в цей час доблесн╕ рос╕йськ╕ прикордонники. Але рос╕йська журнал╕стика вже була поставлена в рамки нових понять – Arbeit macht frei.
Лог╕ка у звичайному житт╕ – не наука, це стан необх╕дного п╕знання св╕ту. Припустимо, у вашому магазин╕ раптом зникли улюблен╕ турецьк╕ пом╕дори або польськ╕ яблука. Що вам говорить р╕дне рос╕йське телебачення? Каже, що вони «санкц╕йн╕». Хто встановлював санкц╕╖? Р╕дна рос╕йська влада, у в╕дпов╕дь на ╓вропейськ╕ санкц╕╖. А чому ╢С запровадив санкц╕╖? Ось тут наста╓ безвих╕дь, оск╕льки дал╕ ╕нформац╕я зак╕нчу╓ться – про не╖ на рос╕йському телебаченн╕ н╕чого не говорять. А кажуть лише, що ╢С – огидна мерзенна орган╕зац╕я, яка не любить «русск╕й м╕р». А чому не любить? Знову не говорять.
Коли випадково почина╓ш розмовляти з рос╕янином ╕з т╕╓╖ поширено╖ категор╕╖, яких називають «ватниками», то розум╕╓ш, що рос╕йська лог╕ка – це ус╕чена ╕нформац╕я. Як у хворого – тут болить, тут – не болить. Або як у кастрованого кота – навесн╕ почина╓ хвилюватись, але з якого приводу – вже не пам’ята╓. Лог╕ка ста╓ ╕нструментом у розум╕нн╕ ╕нформац╕╖ лише тод╕, коли ╓ осв╕та ╕ необх╕дний обсяг знань. У Рос╕╖ ╕ на пострадянському простор╕ взагал╕ осв╕та завжди була п╕д контролем влади, ран╕ше – КДБ ╕ комун╕стично╖ ╕деолог╕╖, зараз – п╕д контролем спец-служб ╕ полохливих диктатор╕в, як╕ бояться грамотного населення. Тому що осв╕чене населення переста╓ в╕рити брехн╕.
Останн╕ми днями Рос╕я потрапила в чергову смугу випробувань. Окр╕м щоденних сир╕йських «перемог», як╕ для б╕льшост╕ рос╕ян стали безсумн╕вним досягненням мудро╖ пол╕тики президента Пут╕на, настав час для розум╕ння, що таке офшор. Як ви вважа╓те, чи багато рос╕ян пол╕зли копатись у дов╕дниках ╕ енциклопед╕ях, у В╕к╕пед╕╖, або подзвонили знайомому економ╕сту, щоб д╕знатись, що таке офшор? М╕н╕мум, ╕ то з тих, хто ╕ так там пост╕йно копа╓ться. Решта дов╕рили сво╖ м╕зки все тому ж телебаченню, яке пояснить, що офшор – п╕дступи поганого американського ╕мпер╕ал╕зму, який спить ╕ бачить, як би принизити дорогого ╕ улюбленого президента Рос╕╖.
Весь радянський пер╕од населення переконували в тому, що радянськ╕ люди – найосв╕чен╕ш╕ у св╕т╕. Тепер зрозум╕ло, чому? Тому що, якщо зараз будуть говорити, що це не так, що радянськ╕ люди не отримували ╕ десяти в╕дсотк╕в знань, як╕ дають у Гарвард╕, Оксфорд╕, Сорбонн╕ та ╕нших ун╕верситетах, то доведеться погоджуватись, що СРСР був ╕мпер╕╓ю не лише зла, але ╕ брехн╕. Або не погоджуватись ╕ з п╕ною б╕ля рота переказувати казки про те, що паровоз вигадали брати Черепанови, а рад╕о – Попов. Лог╕ку вивчали на ф╕лософських факультетах в ун╕верситетах, але про не╖ н╕чого не знало населення – не потр╕бно було, думали парт╕я ╕ уряд.
«Офшор» – таке ж незрозум╕ле ╕ частково страшне слово для рос╕ян, як демократ╕я, плюрал╕зм, юриспруденц╕я. Найстрашн╕ше, н╕ж будь-що, що раптом потрапило на територ╕ю кра╖ни п╕сля розвалу СРСР. Як було спок╕йно жити ран╕ше: «голосуйте за кандидата з блоку комун╕ст╕в ╕ безпарт╕йних», ╕ вс╕ думали, що «безпарт╕йн╕» – це пол╕тичне розма╖ття. А може, ╕ взагал╕ не думали, тому що кандидат все одно був один, без альтернативи. Коли з'явилась альтернатива, то, як правило, одн╕ були бандити, ╕нш╕ – колишн╕ бандити, як╕ називають себе «демократами», а альтернативн╕ вибори – «демократичними».
Швидше за все, слово «офшор» для б╕льшост╕ рос╕ян буде таким самим лайливим, як ╕ «дерьмократ╕я». Поки рос╕йська пропаганда розм╕ркову╓, як п╕дносити це слово, в якому контекст╕, коли ╕ в як╕й програм╕ – хто здатен яскраво пояснити рос╕янину чергову капость Заходу. Про офшори Порошенка ╕ Ал╕╓ва, зв╕сно, розпов╕ли, пояснили, що це захован╕ в╕д податк╕в грош╕. А про офшори близьких друз╕в Пут╕на мовчать. Поки боязко, але вже говорять, що пр╕звища рос╕йського президента нема╓ там, у цих документах, опубл╕кованих на грош╕ Сороса.
Тут мала би включитись лог╕ка, але, ви ж не забули, що ╖╖ в Рос╕╖ нема╓? Н╕ знань, н╕ бажання щось д╕знатись, наприклад, що це за звичайний в╕олончел╕ст, чия зарплата н╕як не тягне на рахунок у закордонному банку, тим б╕льше, на офшор в далек╕й Панам╕. Ну так, народний артист, так – диригент Мар╕╖нки, само собою – талановита людина, але ще ╕ хрещений батько Мар╕╖ Володимир╕вни, старшо╖ дочки Пут╕на. З якого рожна талановитий в╕олончел╕ст раптом ста╓ сп╕вза-сновником компан╕╖ «Петро╕нтеройл», в назв╕ яко╖ слово «ойл» означа╓ нафту або нафтопродукти. А з того, що майбутн╕й власник м╕льярдного офшору не т╕льки кум Володимира Пут╕на, а й р╕дний брат однокурсника Пут╕на з Червонопрапорного ╕нституту ╕м. Ю. В. Андропова КДБ СРСР. Елементарна лог╕ка може п╕дказати рос╕янину, що гра на в╕олончел╕ й п╕знання в нафтовому б╕знес╕ – абсолютно р╕зн╕ реч╕.
У мо╖й профес╕╖ найц╕кав╕ше – не ст╕льки вивчати технолог╕ю пропаганди, але ╕ процес, коли населення саме дурило себе, коли видно, що влада ╕ пропаганда брешуть, а населення змушене або в╕рити, або не в╕рити. Загадка якраз у тому, що б╕льш╕сть – в╕рить. Знань не вистача╓? ╢ б╕бл╕отеки та ╤нтернет. Швидше, нема╓ бажання. Недарма та ж пропаганда бреше вже майже сто рок╕в, що в кра╖н╕ – спочатку в Радянськ╕й Рос╕╖, пот╕м в СРСР, тепер у пут╕нськ╕й Рос╕╖ – живуть найщаслив╕ш╕, найосв╕чен╕ш╕, найдобр╕ш╕ ╕ найб╕льш чуйн╕ люди. Ц╕ еп╕тети обвол╕кали радянських людей, як липка ╕ мерзенна павутина сво╖х жертв – жучк╕в ╕ павучк╕в. Так формувалась радянська людина, яка не зна╓, що таке лог╕ка, честь ╕ сов╕сть. Тому що вся честь ╕ сов╕сть була у КПРС, а лог╕ка – у КДБ. Без них н╕хто не см╕в н╕ думати, н╕ м╕ркувати.
Офшорна ╕стор╕я – не найстрашн╕ше, що чека╓ Рос╕ю в найближчому майбутньому. Не маю сумн╕ву, що велика частина св╕ту не розум╕╓ сенсу в ╕снуванн╕ тако╖ агресивно╖ кра╖ни, яка до того ж пост╕йно бреше. Тому св╕т буде пов╕льно, але наполегливо домагатись свого, що на пут╕нському жаргон╕ звучить як «посадити на м╕сце». ╤ншими словами – змусити поважати закони ╕ м╕жнародне право, перестати красти ╕ мародерствувати, воювати, вбивати ╕ брехати. Зараз рос╕янам як н╕коли потр╕бна лог╕ка, ╕накше вони не зрозум╕ють, що з ними в╕дбува╓ться ╕ що на них чека╓ в майбутньому. Офшор – це лише кв╕точки.

Олег ПАНФ╤ЛОВ,
професор державного ун╕верситету ╤л╕╖ (Груз╕я), засновник ╕ директор московського Центру екстремально╖ журнал╕стики (2000-2010)
ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 08.04.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16944

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков