Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 01.04.2016
«ПЕРЛИ» БАБУС╤ МАРУС╤

Довкола слова

Анатол╕й Олександрович Пот╕╓нко народився 1947 року на Черкащин╕. Поет, проза╖к, кра╓знавець, ╕сторик. Зак╕нчив Черн╕г╕вський кооперативний техн╕кум у 1965 роц╕ за спец╕альн╕стю технолог ╕ два факультети С╕мферопольського держун╕верситету – ф╕зичного виховання (1976 р.) та ╕стор╕╖ (1986 р.).
Працював у хл╕бопекарств╕, пройшовши шлях в╕д майстра до директора хл╕бокомб╕нату, викладав у школ╕, займався п╕дпри╓мництвом.
У Криму прожива╓ з 1969 року. Пише рос╕йською та укра╖нською мовами. Автор поетичних зб╕рок «Барви кохання» (2009 р.), «В полон╕ пам’ят╕» (2013 р.), «Посм╕шка Пегаса» (2014 р.), зб╕рки гумору ╕ сатири «Про серйозне несерйозно» (2012 р.), енциклопед╕╖ ц╕кавих факт╕в ╕ под╕й «Хочу стати найрозумн╕шим» (у 2-х томах 2012-2013 рр.), ╕сторико-кра╓знавчих нарис╕в «Старий Крим: м╕сто музе╖в, м╕сто-музей» (2010 ╕ 2015 рр.), «Малор╕ченське» (2011 ╕ 2013 рр.), «Рибаче» (2014 р.), «Генеральське» (2015 р.).
А. Пот╕╓нко – сп╕взасновник ╕ кер╕вник гумористично-творчо╖ групи «Посм╕шка Пегаса» та огляду-конкурсу народних талант╕в «Села Криму».

Анатол╕й ПОТ╤╢НКО
«ПЕРЛИ» БАБУС╤ МАРУС╤

╤З ЦИКЛУ «НЕВИГАДАН╤ ЖИТЕЙСЬК╤ ╤СТОР╤╥»

Мар╕я Гаврил╕вна – ще зовс╕м молода людина. Сво╓ ставлення до свого ж в╕ку вона недавно висловила синам такими словами:
— Мен╕, хлопчики, ще т╕льки 94-й п╕шов.
Сивоголов╕ «хлопчики», як╕ давним-давно стали пенс╕онерами, почувши таку оптим╕стичну заяву, зн╕яков╕ли. ╥м стало соромно свого соц╕ального статусу, ╕ старший «хлопчик», Анатол╕й, несм╕ливо посм╕в в╕дкрити свого рота:
— Може, нам треба вернутися на роботу? Адже ми в пор╕внянн╕ з тобою – ще д╕ти…
— Ви для мене всю жизнь д╕ти. Про яку ти там роботу кажеш? Сиди дома ╕ не рипайся – скорючений весь ходиш.
Мар╕я Гаврил╕вна народилася ╕ б╕льшу частину свого життя прожила в черн╕г╕вському сел╕, недалеко в╕д Брянсько╖ област╕, ╕ в ╖╖ укра╖нську мову частенько заскакують рос╕йськ╕ слова. Пот╕м вона, п╕сля смерт╕ чолов╕ка, пере╖хала в Крим, де жив ╖╖ старший син Анатол╕й. У Криму ╖╖ п╕в╕нтернац╕ональну мову розум╕ли вс╕, нав╕ть сус╕ди – в╕рмени ╕ кримськ╕ татари. Мова бабус╕ Марус╕ – з поваги до ╖╖ в╕ку надал╕ потр╕бно використовувати слово «бабуся» — ╓ надзвичайно колоритною, образною ╕ часто дуже веселою: з гумором у ровесниц╕ Радянського Союзу проблем н╕коли не було. Нер╕дко з ╖╖ вуст зл╕тають справжн╕ перли словесност╕, ╕ тому старший син Анатол╕й завжди ходить б╕ля мами з блокнотиком ╕ ол╕вцем, щоб встигнути заф╕ксувати черговий шедевр, до якого самому – не додуматися. Якось бабуся звернула увагу на ненажерлив╕сть – на ╖╖ думку – сво╓╖ нев╕стки, ж╕нки сина:
— У Тан╕ рот не угаса: все ╖сть ╕ ╖сть…
Ц╕каво, що рот чолов╕ка Тетяни теж був схожий на багаття, яке то спалахувало, то на деякий час загасало, але у бабус╕, мабуть, був з╕р уже не той, тому вона зараз не все пом╕ча╓ – роки сво╓ беруть…
Якось взимку бабуся пояснила причину, чому в хат╕ стало холодно:
— Я все тепло вирипала дверима.
Згадуючи л╕та п╕сля смерт╕ свого чолов╕ка, — а було ╖й тод╕ 57 рок╕в, — бабуся Маруся сво╓ подальше самотн╓ життя пояснила коротко ╕ ясно:
— Я, як вдовою стала, — то тисяча жених╕в до мене кинулась. Да нахряп вони мен╕ здалися – матню ╖м ст╕рать…
В останн╕ десять рок╕в бабуся стала дуже уважно ставитись до свого здоров’я, а ╖╖ наст╕льною книжкою став м╕сяцевий календар. Ця щоденна зб╕рка гороскоп╕в формувала не т╕льки ╖╖ самопочуття, але також план роботи ╕ повед╕нки на весь день:
— Сьодн╕ вранц╕ встала ╕ чуствую: не моя голова – як у гороскоп╕ написано. А через два часа все вернулося на сво╓ м╕сце. Сьодн╕, хлопц╕, щоб грошей н╕кому не зан╕мали ╕ в долг сам╕ не брали: день такий — сатан╕нський…
А вт╕м, проблеми з головою вона в╕дчувала кожного ранку – незалежно в╕д прогноз╕в гороскопу. Ось типова ранкова допов╕дь про св╕й стан здоров’я в╕д бабус╕ Марус╕:
— Сьодн╕ рано встала, св╕й череп потрогала, а там все гуде, як у котл╕. Ще такого н╕коли не було.
Через дек╕лька годин тиск у «котл╕» зменшувався, ╕ медичний зв╕т ставав набагато оптим╕стичн╕шим:
— О, уже в голов╕ роздвинулось – легче стало.
В останн╕ роки бабуся стала скаржитися на свою пам’ять, хоча без помилок називала дати вс╕х рел╕г╕йних свят, ╕мена онук╕в сво╖х далеких родич╕в ╕ найдр╕бн╕ш╕ детал╕ з╕ свого дитинства. А ось нов╕ слова, ╕мена, пр╕звища ╕ друг╕ назви частенько забувала. Якось вона попросила сина:
— Толя, з’╖здь на Навоз, купи продукт╕в до дня рожд╓н╕я.
Син зразу все зрозум╕в, але прикинувся нетямущим:
— Мамо, чого це я на навоз по╖ду? В╕н же грязний ╕ вонючий, я ж ╕ сам там завоняюсь…
— Та я не про гн╕й кажу, а про базар, де все прода╓ться.
— Так то ж Привоз!
— А я тоб╕ про шо кажу – кон╓шно, про Привоз. Якщо ╕ не так сказала, то м╕г би ╕ сам догадаться. Б╕льше 20 рок╕в учився, а толк який з цього?
╤нод╕ бабуся зм╕шувала р╕зн╕ поняття — в╕к, наприклад, з грошима:
— Докона╓ мене таки склор╕з. Я дуже довго чуствовала себе здоровою, але коли мен╕ сповнилось 80 рубл╕в, то болячки так ╕ пол╕зли, в тому числ╕ ╕ на пам’ять.
╤нод╕ склероз, перетворений язиком Мар╕╖ Гаврил╕вни на ╕нструмент по вир╕занню шибок, жартував над бабусею, змушуючи ╖╖ забувати ╕ назви хвороб:
— Мен╕ в нос╕ пече. То Св╓та мене л╕чила в╕д гаморою ╕ пирснула в н╕с шось гаряче. А чого ви см╕╓тесь: шо – гаморой не там? А шо там? Ага, вспомнила: у нос╕ – гаймар╕т, а гаморой – з друго╖ сторони ╕ нижче.
Св╕тлана дружила з д╕тьми бабус╕ ╕ частенько ╖здила до не╖ в гост╕. Вона колись була медичною сестрою, тому давала бабус╕ р╕зн╕ поради ╕ л╕кувала незначн╕ захворювання сво╓╖ старшо╖ подружки. Св╕тлана також п╕дстригала ╕ фарбувала волосся бабус╕, а коли при╖жджала, то балувала ╖╖ чимсь смачненьким. Це ставлення дуже подобалось бабус╕:
— Св╓та для мене – самий ценний ч╓лов╓к. Я н╕кому не отдамся, кр╕м Св╓ти, бо н╕хто так не стриже, як вона. А недавно мен╕ Св╓та привезла нар╕зан╕ дольки. Я думала, шо то – лимон, ╕ без охоти в рот кинула. А воно так гарно кинулось, бо то сочна апельсинка оказалась.
А ось стосунки з╕ старшим сином були у нашо╖ геро╖н╕ дещо складн╕шими. Анатол╕й теж привозив мам╕ щось смачненьке, але був ╓хидним ╕ часто ч╕плявся до маминих сл╕в, записавши спочатку ╖х у св╕й блокнотик. Якось бабуся Маруся згадала онуку Лесю ╕ ╖╖ нелегку долю:
— А Лесю ╖╖ чолов╕к Роман частенько б’╓. В╕н – хороший електрик.
Цей алог╕чний перех╕д в╕д осудження до похвали дал╕ розвинув Анатол╕й, бо потр╕бно було якось по╓днати профес╕ю Романа з його ставленням до сво╓╖ ж╕нки:
— Значить, в╕н током б’╓ Лесю.
— Дурень ти… Це тебе треба бити током – може порозумн╕ша╓ш.
Якось вранц╕, п╕сля чергового медичного зв╕ту, бабуся Маруся вир╕шила вияснити в старшого сина про л╕карськ╕ спец╕ал╕зац╕╖:
— Толя, у мене голова болить. А який л╕кар голову л╕чить?
— Головний л╕кар, мамо.
— А чого – головний? А як в╕н не по т╕й частин╕?
— По т╕й, мамо: його ж за це головним ╕ називають.
— Ти в мене, Толя, якийсь ненормальний: все в см╕х переводиш. Як впреш якусь гаубицю, то сам см╕╓шся, да ╕ мен╕ см╕шно.
Розмови матер╕ з сином часто нагадували словесн╕ дуел╕, в яких майже завжди перемагав молодший за в╕ком дуелянт. Це не завжди подобалось сторон╕, що програла перепалку, ╕ тод╕ в х╕д йшла заборонена «зброя» у вигляд╕ характеристик-еп╕тет╕в, з яких згадуван╕ вже «дурень» ╕ «ненормальний» були майже похвалою. Одного разу, вичерпавши вс╕ аргументи в мовн╕й сутичц╕ з╕ сво╖м чадом, матуся вдосконалила свою характеристику:
— Толя, ти в мене – недод╓ланий придурок!
Толя в карман за словом не пол╕з, бо зразу ж в╕дчув усю б╕олог╕чну несправедлив╕сть цих страшних обвинувачень:
— ╤ хто в цьому винен? Це ж ви з батьком мене не дод╓лали, а пот╕м виховали придурком. Це я повинен на вас ображатися, а не ти на мене…
Мати замовкла – мабуть, згадувала те, колись недороблене… Пот╕м ╖╖ лице проясн╕ло, ╕ вона рад╕сно пов╕домила сину, з любов’ю дивлячись на нього:
— Н╕, Толя, це я забула: ми тебе доробили, нав╕ть переробили – я вспомнила це. Так шо ти в мене – перероблений придурок. ╤ в кого ти т╕льки вдався – такий?
«Перероблений придурок» ╕ тут залишив за собою останн╓ слово:
— В тебе, мамо, в тебе… Я все життя беру з тебе приклад.

«Н╢ПР╤ЯТНИЙ ЗВОНОК»

Бабуся Маруся дек╕лька рок╕в жила п╕д Алуштою, в сел╕ ╤зоб╕льне, де ╖╖ д╕ти побудували цех з виробництва фасовано╖ води. Там другий поверх адм╕н╕стративного корпусу був перетворений на дв╕ окрем╕ двок╕мнатн╕ житлов╕ квартири, де було все для комфортного проживання: кухня з газом, туалети, душ, опалення, кабельне телебачення. А з в╕кон було видно Алушту з морем ╕ одн╕ з найкрасив╕ших г╕р Криму: Роман-Кош, Чатирдаг ╕ Демердж╕. Побачивши вперше цю красу, бабуся зразу ж сказала:
— Тут, в одн╕й з квартир, буду жити я. Тут ╕з хати вийдеш, ╕ ось в╕н – воздух…
Сини були т╕льки рад╕, що мам╕ в ╤зоб╕льному подоба╓ться. Вона ж, призвича╖вшись до життя на новому м╕сц╕, стала потихеньку наводити сво╖ порядки. Насамперед, Мар╕я Гаврил╕вна домоглася, щоб були зв╕льнен╕ сторож╕:
— А за шо ╖м грош╕ платить: вдень в будц╕, як собаки, сидять, а вноч╕ в т╕й же будц╕ сплять. ╤ я це можу робити, тим б╕льше – безплатно. Он яка ф╕рм╕ економ╕я буде. А в цю ф╕рму ╕ я сво╖ грош╕ вложила.
Ф╕рма не заперечувала, ╕ Мар╕я Гаврил╕вна стала веч╕рньо-н╕чним директором – так ╖╖ називали д╕ти. Вона нав╕ть воду продавала через в╕конце к╕мнати охорони ╕ була дуже задоволена, що приносить користь у сво╖ в╕с╕мдесят з лишн╕м рок╕в. А щоб був з нею пост╕йний зв’язок, сини купили матер╕ моб╕льний телефон. Це чудо електронно╖ техн╕ки бабуся Маруся скоро стала над╕ляти майже чар╕вними властивостями: вона гадала, що з допомогою слухавки – так бабуся назива╓ моб╕лку – можна сп╕лкуватися нав╕ть з потойб╕чним св╕том. А як ╕ще пояснити ╖╖ наказ старшому сину? Ось його досл╕вний виклад:
— Толя, позвони в Черн╕гов мойому племяннику Василю Каюновому ╕ узнай у нього: може, в╕н уже умер? В╕н сьодн╕ мен╕ пагано снився...
Слухавка дарувала можлив╕сть довго розмовляти з р╕дними ╕ родичами, ╕ така можлив╕сть з’являлась нав╕ть тод╕, коли бабуся в╕дпочивала в постел╕ або на диван╕, – сп╕лкування в так╕й поз╕ було для не╖ найб╕льш при╓мним:
— Таке мен╕ ран╕ше даже ╕ не снилося – шоб лежати, вверх ноги держати ╕ в цей час ще й розмовляти… О, я уже ╕ в╕ршами балакать почала!
Моб╕льним телефоном бабуся Маруся користувалась т╕льки для прийому дзв╕нк╕в. Сама зн╕мати з блокування слухавку ╕ точно попадати на ╖╖ маленьк╕ кнопочки вона так ╕ не навчилась, вважаючи це надзвичайно складною справою. Коли виникала потреба терм╕ново зателефонувати, бабуся йшла в сторожку ╕ сп╕лкувалась зв╕дти по звичайному стац╕онарному телефону.
Якось бабус╕ зателефонував ╖╖ наймолодший онук ╤гор. Ця р╕знов╕кова парочка була н╕би спор╕днена душами, а тому вони любили тривало розмовляти. Коли вс╕ теми були вичерпан╕, а бабуся з онучком ще не набалакались, розмова п╕шла – ну зовс╕м, як у англ╕йц╕в – про погоду:
— Зна╓ш, ╤горьок, а у нас, в Алушт╕, дощ так ╕ прьоть, так ╕ прьоть… Погода здур╕ла сьодн╕: сонечко то схова╓ться надовго, то на хвилинку вискалиться.
А в к╕нц╕ бес╕ди бабуся знову продемонструвала сво╖ неабияк╕ поетичн╕ зд╕бност╕, подякувавши онуку за те, що той зателефонував ╖й:
— Спас╕ба, ╤горьок, за позвонок! Ти мен╕, дорогесенький, звони част╕ше!
Що та рима була не випадковою, скоро довело ще одне телефонне прохання, з яким бабуся Маруся звернулася на цей раз до свого старшого сина:
— Толя, у мене з утра голова вернеться. Привези мен╕ коньяку в╕д цього. Коньяк не т╕льки голову л╕чить – коньячок добавля╓ балачок.
╤, д╕йсно, прийнявши грам 30 сорокадвоградусних л╕к╕в, бабуся Маруся, яка ╕ без цього не визначалась мовчазн╕стю, перетворювала заст╕льну бес╕ду в тривалий монолог. Якщо хтось см╕в робити ╖й зауваження за балакуч╕сть, то у в╕дпов╕дь одержував чергову римовану репл╕ку:
— Якщо довго мовчати, то ухо глохне ╕ в рот╕ сохне. Я, коли вас нема, т╕льки те й роблю, шо мовчу ╕ в стелю дивлюсь. Хоч з вами набалакаюсь…
╤нод╕ бабуся клала телефон на подушку або ковдру робочою частиною вниз, ╕ тому часто не чула дзв╕нк╕в, як╕ глушились м’якою поверхнею, та й бабусин слух з в╕ком кращим не ставав. Якось до не╖ при╖хав молодший син Володимир ╕ виявив телефон саме в такому положенн╕:
— Через те ти, мамо, ╕ не чу╓ш дзв╕нк╕в.
В╕дпов╕дь мами, як ╕ в б╕льшост╕ випадк╕в, була ориг╕нальною:
— Ой, яка ж я невторопна! Так це ж я шо – слухавку раком положила?
До слухавки бабуся так звикла, що ╕нод╕ нав╕ть ототожнювала себе з телефоном. Одного разу ╖╖ розмова з сином була на диво короткою ╕ перервалася з ╕н╕ц╕ативи мами, а таке бува╓ не част╕ше грози в с╕чн╕:
— Пока, Толя! А то я – недозаряжена. Всього 20 м╕нут заряжалась.
Одного разу в квартир╕ старшого сина пролунав телефонний дзв╕нок. До стац╕онарного телефону п╕д╕йшла нев╕стка Таня. Телефонувала бабуся Маруся, ╕ ╖╖ голос був та╓мниче-тривожним:
— Прив╓т, Таня! Як ваш╕ д╕ла? У вас все нормально?
— Прив╕т, мамо! У нас все добре. А як у Вас?
— Не про мене с╕час разговор. А як у Вови д╕ла?
— Там теж все в порядку.
Пот╕м бабуся стала питати окремо про справи вс╕х ╖╖ онук╕в ╕ нав╕ть правнук╕в. Тепер прийшла черга тривожитись уже Тетян╕, бо розмова з╕ свекрухою стала нагадувати допит у в╕дд╕ленн╕ м╕л╕ц╕╖:
— Мамо, у нас вс╕х все нормально. А чому Ви так детально за вс╕х розпиту╓те? Щось трапилось?
Бабуся-сл╕дчий та╓мно, з острахом, який в╕дчувався нав╕ть з телефонно╖ трубки, прошепот╕ла:
— Та мен╕ був один н╓пр╕ятний звонок.
У Тетяни в╕д тако╖ новини ледве не випала слухавка з рук, але недарма ╖╖ улюбленим заняттям було читання детектив╕в Агати Кр╕ст╕: вона хутко себе опанувала ╕ теж пошепки – закони детективного жанру потребували т╕льки тако╖ розмови — запитала:
— А хто телефонував, що сказали?
— Да я була надвор╕, а слухавку в хат╕ забула. Прихожу, беру слухавку, ╕ ти пон╕ма╓ш, Таня, а там так ╕ написано: «Од╕н н╓пр╕ятний звонок»!
Тетянин см╕х – н╕, це був не см╕х – це був рег╕т – було чути, мабуть, у всьому квартал╕. Бабуся зац╕пен╕ло слухала в трубц╕ цей рег╕т ╕ про себе думала: «Б╕дний м╕й синочок! Мало того, шо робота в нього важка, так тут ще й ж╕нка з глузду з’╖хала». Але через деякий час рег╕т затих, перейшовши на схлипування. Коли до Тетяни повернувся голос, вона через сльози в╕дпов╕ла:
— Ой, мамо, ой, не можу… Мамо, ви ж неправильно прочитали: там було написано: «Од╕н н╓пр╕нятий звонок», а не «н╓пр╕ятний звонок».
— Еге? Ну, тод╕ пока! – сказала митт╓во повесел╕ла бабуся Маруся ╕ швидко поклала слухавку: нав╕що ж продовжувати недешеву м╕жм╕ську розмову, коли все стало зрозум╕лим?
Другого разу «н╓пр╕ятний звонок» був одержаний уже в╕д бабус╕. Якось, розмовляючи з сином Анатол╕╓м, вона огорошила сво╓ старше чадо пов╕домленням:
— А ти зна╓ш, шо тв╕й син Саша ╕ тв╕й внук К╕рюша по╖хали ум╕рати?
Анатол╕й сполохнувся, почувши про су╖цидн╕ спрямування сво╖х нащадк╕в:
— Як умирати? Куди умирати?
— Ти шо – з глузду з’╖хав? Вони по╖хали не ум╕рати, а у М╕-ра-ти! М╕рати – страна така ╓сть у араб╕в.
— Ой, мамо! З тобою ╕нфаркт можна одержати. Вони по╖хали в╕дпочивати в Арабськ╕ Ем╕рати, а не ум╕рати, ╕ я це знаю, бо в╕двозив ╖х в аеропорт. А що в тебе було в школ╕ по географ╕╖?
— Толя, коли я вчилась в школ╕, то цих М╕рат╕в на карт╕ ще не було. Шо ти з мене хочеш – зовс╕м невковирна баба стала: ╕ глуха, ╕ сл╕па…
Ось так╕ «н╓пр╕ятн╕» дзв╕нки може видавати телефон бабус╕ Марус╕!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 01.04.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16916

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков