Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 25.03.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 25.03.2016
«ВЕСНА ╤ДЕ – МИР НЕСЕ!»

П╕д такою назвою минуло╖ нед╕л╕ проходило свято весняного р╕внодення в експозиц╕╖ просто неба «Козацький зим╕вник» Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕-скансен, що в селищ╕ Рокин╕ Луцького району.
Людина – дитя Природи, Всесв╕ту ╕ Творця. «╤ сказав Бог: Створ╕мо людину за образом Нашим, за подобою нашою…». Отже, вона над╕лена в╕д Природи особливою любов’ю до Земл╕, до Води, до Сонця. Тобто наш народ пов’язував себе ╕з д╕ями високих небес. Тому в рамках селянсько╖ звича╓вост╕ в╕дбувалося вшанування п╕р року.
Весняне р╕внодення на сьогодн╕ вважа╓ться одним ╕з найц╕кав╕ших ╕ найун╕кальн╕ших явищ природи. Цього року воно припада╓ на другу половину березня 17-19 числа, коли Сонце переходить з п╕вденно╖ п╕вкул╕ в п╕вн╕чну.
Цього дня св╕тло ╕ темрява розд╕ляються пор╕вну, по 12 годин. Уже в наступн╕ години ╕ дн╕ подовжуватиметься тривал╕сть св╕тлового дня аж до 21 червня – дня л╕тнього сонцестояння. Адже з цього часу день зб╕льшу╓ться на макове зернятко, на курячий крок, на гусячу лапку. Вважалося, що саме з цього дня починаються поновлення в природ╕: перший весняний гр╕м, набухання бруньок на деревах, буйне проростання зелен╕.
Р╕внодення – це не т╕льки астроном╕чне явище, а й важливий пер╕од року в культур╕ р╕зних народ╕в. Здавна саме цього дня наш╕ предки святкували настання весни, яке було сповнене важливим сакральним зм╕стом — перемоги св╕тла над п╕тьмою, пробудження всього живого ╕ початку нового життя. Це свято ще називали святом Ярила — на честь бога Сонця, кохання та весняно╖ пристраст╕ ╕ родючост╕. Урочисто святкували праслов’яни весняне свято ЯРИЛИ. З прийняттям християнства стародавнього Ярила зам╕нили на Гаврила. Образ Ярила уявляли молодим гарним парубком. Яри-ор або Яр-хм╕ль – це чолов╕чий образ Весни, п╕ди пара д╕вчин╕-весн╕. Не допускалося самотност╕ на весн╕, коли все пробуджу╓ться у природ╕ та пару╓ться для продовження роду.

«Весну д╕ждали – засп╕вали.
Колесом, колесом сонечко вгору ╕де.
Ярило весну веде.
Весну веде, зиму жене.
Весну веде крутим калачем,
А зиму жене ясним мечем.
Теплим в╕тром, др╕бним дощиком».

Саме в той день ╕ час розпочався дощ з╕ сн╕гом, холодний в╕тер доймав до к╕сток. Така погода н╕би показувала, що зима не бажа╓ здавати сво╖ позиц╕╖ ╕ вс╕ма силами намага╓ться затриматись ще хоч би на день-два. Та молитви-славлення до Всесв╕ту ╕ р╕дних Бог╕в Волинсько╖ громади Р╤ДНОВ╤Р╕в «Лада», як╕ проводили тут святу годину, славлячи бога весняного сонця Ярила, спонукали стих╕ю поступитися весняному сонцю.
Науковц╕ музею орган╕зували ╕нтерактивне обрядод╕йство – свято Першо╖ борозни. В к╕нську збрую запряглися чолов╕ки. ╥м допомагали юнаки з м╕ста Луцька. П╕д дружн╕й галас оточуючих вони розорали ниву. Рунтато МиКола освятив зерно, а козак Сашко зас╕яв посвячене зерно, тим самим зд╕йснивши давн╕й обряд наших предк╕в – свято Першо╖ борозни.
Пот╕м до вогнища п╕д╕йшла молода, незам╕жня д╕вчина ╕ промовила:

«Ой Леле ясна, Д╕ва красна!
Дружина Ярила, Ти любов породила!
Прийди до нас
Мати-Весну закликати,
Весну закликати,
Мороз проводжати!
Ой Леле красива, Д╕ва вродлива!
Виряджай свого мужа,
 в нього сила ╓ дужа!
Ти виходь ╕з Ярилом,
 Богом нашим Джурилом,
Хай земля воскреса╓,
 хай життя пророста╓!».

Образ весняного Бога Ярила усп╕шно з╕грав молодий ╕ стрункий юнак з Вересневого району м╕ста Луцька Роман Жовтобрух, який у б╕л╕й свит╕, закв╕тчаний в╕нком ╕з житн╕м снопом об╕йшов присутн╕х та учасник╕в свята з побажанням на щастя ╕ добро.
Науковий сп╕вроб╕тник музею Наталя Антонова орган╕зувала юнок ╕з Рокин╕всько╖ НВК, як╕ засп╕вали веснянки. А молодиця з музею винесла д╕тям св╕жоспечене печиво у вигляд╕ жайворонк╕в ╕ пригостила д╕тей, щоб т╕ закликали первоптах╕в ╕ весну.
Учасники ╕ ветерани АТО також при╖хали на таке свято, але не сам╕, а разом з д╕тьми Луцько╖ г╕мназ╕╖ № 4 та учнями П╕дгайц╕всько╖ НВК. Вони оглянули дв╕ експозиц╕╖ музею, пограли у футбол, взяли участь в ╕нтерактивному обрядод╕йств╕. Вихованц╕ Волинсько╖ молод╕жно╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Школа козацького гарту» п╕д оплески присутн╕х виступили з показовим виступом Бойового Гопака.
Завершилося свято братчиною, частуванням козацьким кулешем та сп╕льною молитвою за перемогу ╕ мир. Весна ╕де – мир несе!

Олександр СЕРЕДЮК,
директор музею,
член Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 25.03.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16893

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков