Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧИ ПОТР╤БНА ДИТЯЧА ПРЕСА УКРА╥Н╤?
Дитяча преса потр╕бна вс╕м – ╕ юним читачам, ╕ батькам, ╕ осв╕тянам.


ХТО ОТРИМА╢ ПЕРШУ Л╤ТЕРАТУРНУ ПРЕМ╤Ю ╤МЕН╤ ДАНИЛА КОНОНЕНКА?
20 листопада зак╕нчився пер╕од висунення претендент╕в на здобуття л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕...


ТРЕТЯ ПРЕЧИСТА СН╤ГОМ МЕТЕ...
Серед численних свят церковного календаря у народному побут╕ чи не найб╕льш “ж╕ночим”...


СВ╤ТЛИЧН╤ В╤ТАННЯ КРИМСЬКОМУ ╤НЖИРУ
От ╕ завершився конкурс. Чудове починання!


«Я – Л╤ТО, ГОЛОСИСТЕ ТЕПЛЕ Л╤ТО»
Сьогодн╕, в першому сво╓му грудневому числ╕ Поетична Св╕тлиця представля╓ сво╓му читачев╕ в╕рш╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 25.03.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 25.03.2016
«ПОЕЗ╤Я — ЦЕ ЗАВЖДИ НЕПОВТОРН╤СТЬ...»

Джерела

До Всесв╕тнього дня поез╕╖, який громадськ╕сть в╕дзнача╓ 21 березня, б╕бл╕отека-ф╕л╕я № 9 (Народний д╕м) м. Червонограда орган╕зувала для учн╕в шк╕л — сво╖х читач╕в л╕тературну зустр╕ч «П╕знай себе в поез╕╖». На не╖ запросили юних автор╕в — слухач╕в м╕сцевого в╕дд╕лення М╕жнародно╖ академ╕╖ л╕тератури ╕ журнал╕стики. Таке живе сп╕лкування з ровесниками виявилось особливо ц╕кавим ╕ корисним для вс╕х.
Пров╕дний б╕бл╕отекар Ольга Бондарчук розпов╕ла про ╕стор╕ю запровадження Всесв╕тнього дня поез╕╖ (р╕шення прийнято 1999 року ЮНЕСКО) ╕ надала слово кер╕внику в╕дд╕лення МАЛ╕Жу, члену Укра╖нсько╖ асоц╕ац╕╖ письменник╕в Натал╕╖ К╕чун-Лемех.
Представляючи сво╖х вихованц╕в, вона зазначила:
— Це — т╕ юн╕ л╕тератори, як╕ пост╕йно працюють над художн╕м словом, повсякчас удосконалюються. Для них поез╕я ╕ проза стали сво╓р╕дним стилем життя, вони завжди в╕дчувають духовну потребу щось писати, творити, зберегти це на папер╕ ╕ передати для ╕нших, передус╕м, для сво╖х ровесник╕в-школяр╕в.
А дал╕ в╕дбулася безпосередньо творча частина зустр╕ч╕. Сво╖м в╕ршем, у якому ╓ рядок «Поез╕я — тремт╕ння мит╕...», розпочала ╖╖ Натал╕я К╕чун-Лемех. Оп╕сля звучали авторськ╕ твори з уст слухач╕в МАЛ╕Жу. Перед присутн╕ми виступили Ольга Бучек, Марк╕ян Лехман, Юл╕я Симак, Дарина Пупко, Олена Федюра, Максим Паславський. У ╖хн╕х текстах — тепл╕, щир╕ почуття, любов до всього живого, природи, свого народу й Укра╖ни, р╕дного слова, глибока духовн╕сть, бажання ус╕м миру, нав╕ть прагнення вир╕шити «доросл╕» проблеми, радше сказати — вир╕шити ╖х за дорослих, бо т╕ часто бувають «глухими та нечулими» до д╕тей, юн╕. ╤ тут далеко не на╖вний дитячий максимал╕зм, як комусь би здалося на перший погляд, а в╕дверт╕сть думок ╕ б╕ль серця, тривога за майбутн╓ сусп╕льства. Недарма стверджують, що дитину не обдуриш!
«Поез╕я — це завжди неповторн╕сть...» — навела у заключному слов╕ цитату з Л╕ни Костенко Натал╕я К╕чун-Лемех. Ольга Бондарчук ознайомила читач╕в ╕з зб╕рками, альманахами, пер╕одичними виданнями, де надруковано творч╕ доробки червоноградських мал╕жан, ╕ як╕ збер╕гаються у фондах б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ № 9. На згадку про зустр╕ч юним л╕тераторам вручили подарунки.

М╤Ж НЕБОМ ╤ ЗЕМЛЕЮ
Поетеса з Червонограда, автор трьох десятк╕в книг, численних публ╕кац╕й у пер╕одиц╕, в альманахах та в ╤нтернет-виданнях Людмила Ржегак не випадково назвала свою нову зб╕рку «Земл╕ ╕ Неба перегуки» (Червоноград: Панорама, 2016 — 114 с.), де подала п╕д одн╕╓ю обкладинкою вибран╕ твори ╕з багатющого попереднього доробку (зв╕сно, найдорожч╕ серцю) ╕ щойно написан╕. ╥╖ творч╕сть торка╓ться високих небесних сфер, духовност╕, ╕ водночас вона глибоко перейма╓ться вс╕ма земними проблемами, дяку╓ Всевишньому за все:

«Я дякую Богу за кожну
хвилину ╕ день.
За сонце ласкаве ╕ тиху
молитву п╕сень.
За шеп╕т трави,
за мережан╕ танц╕ т╕ней,
За хл╕б ╕ за с╕ль дорогих
мому серцю людей».

Серед дорогих людей — ╖╖ чолов╕к Володимир Федорович, який, на жаль, уже спочив у Боз╕. Саме його св╕тл╕й пам’ят╕ присвячен╕ «Земл╕ ╕ Неба перегуки»:

«Ти ╕шов з╕ мною в радост╕
 й тривоз╕,
В сонячну погоду й замет╕ль.
Хай в╕три солон╕
 на крут╕й дороз╕,
Ти ╕шов з╕ мною в радост╕
 й тривоз╕...»

Насамперед поетес╕ болить душа за долю Укра╖ни, серце плаче за полеглими б╕йцями, ╕ разом з тим вона возвеличу╓ Геро╖в, як╕ загинули в зон╕ АТО. Вона ненависно ставиться до ворога-загарбника, не жал╕╓ ╕ внутр╕шн╕х ворог╕в:

«Сто╖ть луна в╕д куль
 п╕д ╤ловайськом,
Бентежить плоть
 злов╕ще слово «Град».
╤ суне знов на нас
 вороже в╕йсько,
«Заговорив» нищ╕вний
 автомат.
Життя б╕йця дрижить
 на волосин╕,
Ст╕ка╓ кров повол╕ на траву.
Матуся сива
 жде з дороги сина,
А супостати д╕лять булаву...»

Промовисто звучить назва розд╕лу «Не стр╕ляйте в серце Укра╖ни!». Цим сказано все! В╕рш╕, написан╕ Людмилою Ржегак нав╕ть к╕лька рок╕в тому, не втратили сво╓╖ актуальност╕ ╕ тепер, а деяк╕ з них видаються прогностичними. Випередити час, передбачити розгортання под╕й й емоц╕йно висв╕тлити у поетичному текст╕ — для цього потр╕бен дар, талант, яким над╕лена Людмила Ржегак.
Ус╕ сво╖ почуття, переживання поетеса переда╓ високим художн╕м словом, бо «У Слов╕ правда в╕ков╕чна» (назва ще одного розд╕лу; а всього ╖х — дев’ять). У не╖ неповторний стиль, манера письма, ц╕кав╕ образи, кожна фраза несе глибоке смислове навантаження, в╕рш╕ «наповнен╕» житт╓вою мудр╕стю. ╥х легко вп╕знати з-пом╕ж твор╕в багатьох ╕нших автор╕в. Так н╕хто не напише!
Та все ж, попри житт╓в╕ катакл╕зми, сусп╕льн╕ проблеми, «Св╕т живе у вим╕р╕ краси» (також назва розд╕лу). Х╕ба може поет не насолоджуватися прекрасним, щиро дивуватись ╕ захоплюватись твор╕нням людських рук ╕ сердець, людським ген╕╓м, красою Природи — це вже твор╕ння Боже... Автор — житт╓люб! У не╖ багато житт╓ствердних мотив╕в.
╤ в нов╕й зб╕рц╕ Людмила Ржегак традиц╕йно надрукувала присвяти друзям, колегам, онукам, переклади, а ще за╕нтригувала читача в╕ршами, написаними польською мовою. Ориг╕нальн╕ ф╕лософськ╕ етюди л╕тератора — це також справжня поез╕я в проз╕.
╤люструвала зб╕рку художниця Ал╕на Бердник (Покровська) — внучка Людмили Ржегак. ╤ це вже далеко не перша сп╕впраця родинного творчого тандема.

Тарас ЛЕХМАН, журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 25.03.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16885

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков