Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У МОСКВ╤ ПОМЕРЛА ПРАВОЗАХИСНИЦЯ, ЯКА КРИТИКУВАЛА ПУТ╤НА ╤ П╤ДТРИМУВАЛА УКРА╥НУ
"Не звертайте уваги на те, що я рос╕янка. Мен╕ соромно за те, що ми робимо в╕дносно Укра╖ни....


НА ХАРК╤ВЩИН╤ СКАСУВАЛИ РЕГ╤ОНАЛЬНИЙ СТАТУС РОС╤ЙСЬКО╥ МОВИ
Про це у Facebook написав депутат Харк╕всько╖ обласно╖ ради Дмитро Булах.


«СУД» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ЗААРЕШТУВАВ АКТИВ╤СТА БЕК╤РОВА ДО 11 ЛЮТОГО
Адвокати, посилаючись на здоров'я Бек╕рова, просили для свого п╕дзахисного як запоб╕жний зах╕д...


У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 04.03.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 04.03.2016
«В╤Н БУВ БИ ХОРОШИМ ПРЕЗИДЕНТОМ»

╤нша Рос╕я...

У МОСКВ╤ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ БОРИСА Н╢МЦОВА

Вбивство Бориса Н╓мцова, яскравого ╕ харизматичного, стало не просто людською трагед╕╓ю, але ╕ величезною втратою для рос╕йсько╖ опозиц╕╖. ╤ це дуже сильно в╕дчува╓ться через р╕к, що минув п╕сля його загибел╕. Той, хто планував убивство, розрахував ц╕ль дуже точно. Н╕хто не може його зам╕нити. Але з ╕ншого боку, це стало ╕ головним болем для влади. Народний мемор╕ал Н╓мцова навпроти Кремля — ск╕льки його не знищувати, в╕н знову ╕ знову буде в╕дновлюватися. ╤ день цей — 27 лютого — для демократично╖ Рос╕╖ назавжди особливий. У будь-який ╕нший день ╕ з будь-якого ╕ншого приводу влада може в╕дмовити будь-як╕й акц╕╖, тим б╕льше, у центр╕ Москви. Але в цей день не наважу╓ться.

«БАНДЕР╤ВСЬКИЙ ШАБАШ»

Опозиц╕я подавала заявку на Марш пам’ят╕ Н╓мцова в Москв╕ за тор╕шн╕м маршрутом — в╕д Китай-города повз Кремль ╕ з покладанням кв╕т╕в на м╕сц╕ вбивства на Н╓мцов╕м мосту. Справою «чест╕» (в лапках, тому що йдеться про честь в кремл╕вському розум╕нн╕) для влади було хоч в чомусь перешкодити опозиц╕╖, зробити не по ╖╖ плану. Тому в узгодженн╕ колишнього маршруту категорично в╕дмовили. Але заборонити зовс╕м теж не наважилися — запропонували маршрут теж у самому центр╕, звичний ще з тих п╕р, коли марш╕ орган╕зовував сам Н╓мцов: в╕д Пушк╕нсько╖ площ╕, Страсного бульвару до проспекту академ╕ка Сахарова. Тут в╕дбувалися наймасов╕ш╕ марш╕ наприк╕нц╕ 2011 р. – на початку 2012 р., коли в Укра╖н╕ було тихо, ╕ здавалося, що сво╖х клептократ╕в Москва скине ран╕ше. (Як же зм╕нився св╕т з тих п╕р).
Але ╕ тут не можна було не напаскудити. Нагадуючи опозиц╕╖, хто тут господар, м╕тинг п╕сля завершення ходи влада все ж заборонила.
Уже коли шикувалися колони на Страсному бульвар╕, проявилися перш╕ ц╕кав╕ детал╕. По-перше, не було такого суворого огляду плакат╕в, розтяжок, як бувало ран╕ше. Для Укра╖ни це дико звучить, але в Рос╕╖ оч╕ звично вихоплюють плакати, що викривають Пуйлостан або «РПЦ — це в╕йна». Чому? Та тому, що за нин╕шн╕ми св╕жоспеченими рос╕йськими законами це небезпечно не т╕льки на м╕тингах (справа засудженого ╤льдара Дад╕на), а й у вигляд╕ перепост╕в в акаунтах (зараз трива╓ справа матер╕-одиначки з ╢катеринбурга Катерини Вологжен╕ново╖). За творчого п╕дходу прокуратури так╕ слова ╕ тексти дуже легко п╕дв’язуються п╕д «образу» ╕ «розпалювання».
Коли колони п╕шли маршем, виявилася ще одна дивина — в╕дсутн╕сть орган╕зованих провокатор╕в: н╕ тоб╕ козачк╕в, н╕ НОД╕вцев (Национально-освободительное движение России — орган╕зац╕я нац╕онал-патр╕отичного спрямування, найактивн╕ше допомага╓ силовикам в боротьб╕ з м╕тингами ╕ п╕кетами). На цьому тл╕ жалюг╕дно виглядали поодинок╕ — «неорган╕зован╕» — провокатори на кшталт пенс╕онера хворобливого вигляду, що проник у центр колони ╕ почав там вигукувати п╕д укра╖нськими прапорами: «Куди ви йдете? Що ви робите? Ви що не бачите?.. Це бандер╕вський шабаш…». Його максимально акуратно взяли за шк╕рку ╕ передали пол╕ц╕╖, що дивилася на все з крижаним споко╓м, н╕би ╖х под╕бн╕ ╕нциденти на затвердженому заход╕ взагал╕ не стосуються.
До к╕нця ходи виявилися деяк╕ зовс╕м нов╕ особливост╕. Щоб люди п╕сля зак╕нчення маршу не стояли ще якийсь час разом ╕ не починали кричати малопри╓мн╕ для влади гасла, проспект Академ╕ка Сахарова, де хода зак╕нчувалася, перекрили, розбили на ряд «рукав╕в», куди направляли учасник╕в акц╕╖. ╤ так велика хода, повноводна р╕ка протесту розбивалася на струмочки — в провулочки, в п╕дземн╕ переходи, до станц╕й метро, до зупинок ╕ншого транспорту. Картина вийшла символ╕чна. Так ╕ в пол╕тичному житт╕ кра╖ни — уже котрий р╕к влада з геб╕стською спритн╕стю розд╕ля╓ хвилю протесту на безл╕ч безпечних для не╖ др╕бних хвилювань. ╤ виходить прибережна п╕на зам╕сть цунам╕.

КОЛОНА ПОЛОЗОВА-САВЧЕНКО-ФЕЙГ╤НА

Ще к╕лька сл╕в про р╕зн╕ колони ходи. Адвокати Марк Фейг╕н ╕ Микола Полозов, як ╕ об╕цяли, орган╕зували свою колону з розтяжкою «Врятуйте Над╕ю Савченко». М╕ж ними стояла В╕ра Савченко.
Сюди ж п╕д╕йшов Марк Гальпер╕н. П╕д час традиц╕йних суботн╕х п╕кет╕в його групи обличчя у нього зовс╕м ╕нше — насторожене, зосереджене. Пост╕йна готовн╕сть вступити в суперечку, в╕дбити напад. А тут в╕н був б╕льш спок╕йний, усм╕хнений. Велика сила — бути серед однодумц╕в. ╤ не к╕лькох десятк╕в, а к╕лькох десятк╕в тисяч. Тод╕ кожен в╕дчува╓ себе сильн╕шим. Саме тому влада й дозволя╓ под╕бн╕ марш╕ т╕льки у винятковому випадку. В опозиц╕╖ ╖й потр╕бно загальне в╕дчуття слабкост╕...
Адвокати Над╕╖ Савченко за час, що трива╓ процес, стали пост╕йними сп╕врозмовниками. Ось ╕ зараз хороший прив╕д поговорити з ними. Фейг╕н ╕ Полозов готуються до заключних дн╕в процесу Савченко. Полозов щойно повернувся з Астрахан╕, де вир╕шувалося питання про умовно-дострокове зв╕льнення Хайсера Джем╕л╓ва. У клопотанн╕, на жаль, було в╕дмовлено. Також адвокат трима╓ руку на пульс╕ в справ╕ Ахтема Чийгоза, якому «шиють» роль головного обвинуваченого в кримськотатарськ╕й «справ╕ 26 лютого». За його словами, справу повернули на дорозсл╕дування. Причому в ╕нтересах обвинувачення, щоб знайти приводи зробити б╕льш вагомим обвинувальний висновок ц╕╓╖ абсурдно╖ справи (26 лютого 2014 року м╕тинг кримських татар не дозволив пророс╕йським екстрем╕стам розгойдати ситуац╕ю в С╕мферопол╕; саме внасл╕док цього Кремлю довелося використовувати диверсант╕в для захоплення Верховно╖ Ради АРК). Але мета захисту — використати цей час для пошуку доказ╕в невинуватост╕ Чийгоза та ╕нших обвинувачених.
Адвокат також п╕дтвердив побоювання з приводу правово╖ «чорно╖ д╕ри», висловлен╕ нещодавно Дмитром Сотниковим, адвокатом засудженого кримського майдан╕вця Костенка. Ця ситуац╕я виника╓ в зв’язку з вироками «рос╕йських суд╕в» на територ╕╖ окупованого Криму. ╥хня юрисдикц╕я не визна╓ться Укра╖ною, тому нема╓ можливост╕ надавати з ╖╖ боку допомогу жертвам такого кривосуддя. Потр╕бно терм╕ново щось робити для вир╕шення ц╕╓╖ кол╕з╕╖. ╤ справа Костенка — не поодинокий випадок, зараз на п╕дход╕ досить багато под╕бних справ ╕ нових обвинувачених.

«СЬОГОДН╤, ЯК ╤ ТИСЯЧУ РОК╤В ТОМУ, ВСЕ ВИР╤ШУ╢ТЬСЯ В КИ╢В╤»

На чол╕ вс╕╓╖ ходи л╕дери опозиц╕╖ — Михайло Касьянов, ╤лля Яшин. П╕сля п╕дготовлено╖ допов╕д╕ про Рамзана Кадирова «Загроза нац╕ональн╕й безпец╕» Яшин став упевнен╕шим у соб╕, ще б╕льш з╕браним ╕ сильним. Взагал╕, тут багато добре знайомих облич. Знаменитий карикатурист Андр╕й Б╕льжо – в╕н за фахом л╕кар-псих╕атр, що дуже допомага╓ в його нов╕й профес╕╖. Геннад╕й Гудков, к╕лька рок╕в тому незаконно вигнаний з Держдуми. Серг╕й Алексашенко, який був м╕н╕стром економ╕ки в одному з колишн╕х демократичних уряд╕в. Зараз в╕н, видатний економ╕чний анал╕тик, був змушений пере╖хати до Вашингтона. До Рос╕╖ при╖жджа╓ т╕льки з окремих важливих привод╕в, таких, як Марш Н╓мцова. Ось дружина Навального. А ось сестра ол╕гарха Михайла Прохорова ╤рина. Вона — в╕домий л╕тературознавець ╕ громадський д╕яч. Дуже впевнено трима╓ться п╕д час дискус╕й. Кажуть, що ╖╖ можуть висунути кандидатом в президенти на виборах. Але хто може передбачити, що буде в Рос╕╖ через два роки? Часи нин╕ так╕, що р╕к за десять.
Марш проходить повз пам’ятник Висоцькому. Теж символ╕чно, оск╕льки у багатьох плакати: «Я не люблю, коли стр╕ляють в спину». А Борис Н╓мцов був убитий саме так.
У ход╕ люди р╕зного в╕ку — в╕д зовс╕м молодих до дуже стареньких. Особлива увага — найстаршим. 40-50-р╕чн╕, покол╕ння, яке формувалося в перебудову, п╕дходять до них ╕ кажуть: «Спасиб╕ вам, що ви з нами!». Адже у багатьох рос╕ян контакт з батьками абсолютно втрачено, — т╕ п╕д повним контролем пут╕нобачення.
А ось ще людина, в╕дома в опозиц╕йних колах, — Людмила Микола╖вна Любомудрова, яку з доброю ╕рон╕╓ю називають «бабуся з м╕тингу». Вона ходить з паличкою, але приходить на кожну акц╕ю. ╤ завжди готу╓ сво╖ плакати — см╕лив╕, р╕зк╕, вони безжально хльоскають пут╕нську владу. Любомудрова сьогодн╕ особливо обурена: ╓ у силовик╕в такий д╕яч — майор Окопний з в╕дд╕лу ╕з боротьби з екстрем╕змом. Екстрем╕зм у розум╕нн╕ рос╕йських спецслужб — це, перш за все, м╕тинги, походи ╕ п╕кети. Так ось, Окопний п╕д╕йшов до Людмили Микола╖вни ╕ як старий знайомий кинув ╖й: «З╕ святом!». На р╕чницю вбивства. Безмежний цин╕зм.
Любомудрова та ╖╖ супутники в один голос говорили мен╕ та ╕ншим укра╖нським журнал╕стам: «Хлопц╕, працюйте там — у Ки╓в╕, в Укра╖н╕. Працюйте! На вас вся над╕я. У нас все погано — фашизм наступа╓. Просто зашийте кишен╕ сво╖м чиновникам ╕ проводьте скор╕ше реформи!.. А взагал╕, яка ╕стор╕я вийшла — коло замкнулося. Сьогодн╕, як ╕ тисячу рок╕в тому, все вир╕шу╓ться в Ки╓в╕...».
╤ ще запитували, коли ж в Ки╓в╕ ув╕чнять пам’ять Н╓мцова, начебто збиралися. Он уже й В╕льнюс прийняв р╕шення з цього приводу. А Ки╖в — ще н╕.

╤ ЗНОВУ ПРИБИРАННЯ СН╤ГУ

По дороз╕ — ще одна ц╕кава деталь, що з’явилася в Москв╕ зовс╕м недавно, — величезн╕ граф╕т╕ на будинках. Ну, граф╕т╕ та граф╕т╕ — це нормально для великих м╕ст. Але тут — виключно акцентований ура-патр╕отичний зм╕ст. П╕сля маршу вже не вс╕м разом, а окремо можна було по╖хати покласти кв╕ти до народного мемор╕алу Бориса Юхимовича навпроти Кремля.
Сюжет г╕гантського малюнка — величезний м╕ксер, п╕дставка якого в кольорах рос╕йського прапора. У м╕ксер╕ плавають зл╕сн╕ п╕рань╖, розфарбован╕ в кольори американського прапора. ╤ палець зверху готу╓ться натиснути на червону кнопку, щоб порубати мерзенних рибок на фарш. Витончена така аг╕тка, чи не так, треба б переслати ╖╖ тим американським анал╕тикам ╕ сенаторам, як╕ говорять, що «з Пут╕ним потр╕бно домовлятися».
╤нше граф╕т╕ — «Твереза Рос╕я. В здоровому т╕л╕ — здоровий дух». Аг╕тац╕я проти алкоголю ╕ наркотик╕в — чого ж тут поганого? Але показов╕ два слогани вгор╕ — на найпочесн╕шому м╕сц╕: «Тверез╕сть — виб╕р сильних», «Т╕льки твереза Рос╕я стане найсильн╕шою». Знову «найсильн╕шою»! Н╕, щоб «найблагополучн╕шою». Або «найталановит╕шою». Або «найрозумн╕шою»... Хоча, який талант ╕ розум, якщо поглянути на зображеного на цьому граф╕т╕ хлопця — потужний торс ╕ маленька гол╕вка з бездумною посм╕шкою. Сильно схоже на н╕мецьк╕ плакати 30-х рок╕в. Ну ╕ вишенькою на торт╕ — розкидана по аг╕тц╕ ком╕чна совкова абрев╕атура «ГТО». Хто забув, ГТО розшифрову╓ться рос╕йською як «Готов к труду и обороне» — забюрократизована, з безл╕ччю приписок, система ф╕зкультурного виховання в СРСР.
Ц╕каво, як скоро не т╕льки всю Москву — всю Рос╕ю — заполонять под╕бною «аг╕тац╕╓ю»?
У зв’язку «з буд╕вельними роботами» доступ до Н╓мцова моста було ускладнено. У черз╕, де стояли бажаюч╕ покласти кв╕ти, обговорювали ситуац╕ю: «Нав╕що вони все перегородили?» — «Думали, ми не прийдемо» — «Ще чого! Озирн╕ться назад. Тако╖ черги до Мавзолею не було». Ж╕нки, як╕ стоять у черз╕, розпов╕дають одна одн╕й, чому прийшли не в кращому одяз╕: «Одяглися, як замазури» — «А що робити? Раптом в автозак заберуть» — «Або НОД╕вц╕ торт кинуть, яйцями закидають, заллють зеленкою, фарбою».
╤ ось тут, з мосту, стало видно: як же вона, влада, все-таки бо╖ться нас, що йдуть мирною ходою. М╕ж Н╓мцовим мостом ╕ Кремлем — масивн╕ пол╕цейськ╕ машини ╕ досить значн╕ п╕дрозд╕ли силовик╕в (не сумн╕ваюся, що по кутках ще й не менш╕ засадн╕ полки приховано). Вони пер╕одично перебудовуються, приб╕гають, вт╕кають. Загалом, позначають свою присутн╕сть. Очевидно, щоб т╕, хто прийшов, не надумали з гвоздиками ╕ хризантемами кинутися на штурм Кремля.
Тут же спец╕альн╕ машини збирають сн╕г в кузов сн╕гоприбирально╖ машини. На зразок т╕╓╖, що в хвилину вбивства виявилася поруч з Н╓мцовим ╕ його супутницею, закриваючи видим╕сть. Може, я трохи переб╕льшую, але здалося, що в цей день ╕ на цьому м╕сц╕ так╕ «госпроботи» виглядали дещо знущально.

«У БОРИСА БУЛИ ДОСВ╤Д, ПРАКТИЦИЗМ ╤ МИЛОСЕРДЯ»

Але ╕ покладання кв╕т╕в — це ще не все. Т╕, кому був дорогий Борис, домовилися зустр╕тися на мосту, який тепер називають Н╓мцовим, щоб через р╕к вшанувати пам’ять пол╕тика, з показовим нахабством убитого п╕д ст╕нами Кремля. Рад╕о «Свобода» веде пряму трансляц╕ю. Яскраве осв╕тлення, безл╕ч камер. Люди приходять ╕ приходять.
«Вибачте, дозвольте пройти», — хтось акуратно торка╓ться плеча. Пропускаю. Це — ╤лля Яшин. Р╕к тому в╕н першим з друз╕в Н╓мцова прийшов на м╕ст ╕ написав про страшну новину в Мереж╕. Куранти б’ють 23.30. Слово бере Михайло Шнейдер (я познайомився з ним 19 серпня 2015 року, на зустр╕ч╕ захисник╕в Б╕лого дому п╕д час путчу ГКЧП).
«Р╕вно р╕к тому в цей час 23.31 постр╕лами в спину був убитий Борис Н╓мцов. Я прошу вс╕х вшанувати його пам’ять хвилиною мовчання».
Вс╕ замовкають. Мовчання трива╓ набагато довше хвилини. Н╕хто не наважу╓ться порушити тишу. Але поступово, то скрип п╕дошов, то клацання фотоапарат╕в, то покашлювання в╕дновлюють шум м╕ста.
╤ ось ╤рина Прохорова згаду╓ про найголовн╕ше, на ╖╖ погляд, в образ╕ Н╓мцова: «У Бориса був ╕ досв╕д, ╕ практицизм. ╤ милосердя, що дуже важливо для пол╕тика. Тому що люди, як╕ виявляються при влад╕, дуже швидко втрачають цю властив╕сть. А в ньому воно залишалося. Тому в╕н був би хорошим президентом…».
Так, напевно. Але сьогодн╕ в Рос╕╖ президент зовс╕м ╕нший.

Олег КУДР╤Н
Москва

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 04.03.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16760

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков