Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3071)
З потоку життя (6279)
Душі криниця (3454)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1482)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРУМ У ХЕРСОН╤ ЗАКЛИКА╢ М╤ЖНАРОДНУ СП╤ЛЬНОТУ ЗАХИСТИТИ НАСЕЛЕННЯ КРИМУ
В╕дпов╕дне звернення до посольств та консульств кра╖н ╢С, ОБС╢, ╕нших м╕жнародних орган╕зац╕й...


У США СХВАЛИЛИ ЗАКОНОПРОЕКТ, ЯКИЙ ЗАБОРОНЯ╢ ВИЗНАВАТИ КРИМ РОС╤ЙСЬКИМ
Про це йдеться у п╕дсумку зас╕дання ком╕тету.


ПОБИТИЙ ╤НВАЛ╤Д: Я РОЗУМ╤Ю, ЩО ЯКЩО ПОКАРАЮТЬ, ТО Т╤ЛЬКИ МЕНЕ
╤нвал╕д ╤гор Никитенко ╕з Джанкоя, що плюнув у депутата Держдуми Михайла Шеремета ╕ був побитий,...


У КРИМУ В╤ЙСЬКОВИЙ ПЕНС╤ОНЕР ОГОЛОСИВ ГОЛОДУВАННЯ ЧЕРЕЗ «М╤ЗЕРНУ ПЕНС╤Ю ╤ КОРУПЦ╤Ю»
Яковл╓в вимага╓ перерахунку пенс╕╖, яка, за його словами, становить лише 1700 рубл╕в через...


В КРИМУ ЗАФ╤КСУВАЛИ НОВИЙ ВИКИД Х╤М╤ЧНИХ РЕЧОВИН
В окупованому Красноперекопську заф╕ксували перевищення гранично допустимо╖ концентрац╕╖...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 04.03.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 04.03.2016
«УКРА╥НЦ╤ КРИМУ П╤ДДАЮТЬСЯ ГОН╤ННЯМ ╤ ЗНИЩЕННЮ...»

Кримський громадський актив╕ст Вельдар Шукурджи╓в (на фото) розпов╕в виданню «Главред» про орган╕зац╕ю роботи Укра╖нського культурного центру в С╕мферопол╕ та становище укра╖нц╕в на п╕востров╕. За його словами, центр ╕снуватиме доти, доки хоча б одна людина ц╕кавитиметься укра╖нською книжкою ╕ матиме проукра╖нську позиц╕ю. Учасниками центру ╓ см╕ливц╕ з ч╕ткою громадянською позиц╕╓ю.
«Серед нас т╕, хто не сприйма╓ однозначно все, що ко╖ться на п╕востров╕ з боку так звано╖ рос╕йсько╖ влади. Ц╕ люди бачать сво╓ майбутн╓ т╕льки в Укра╖н╕ ╕ сво╓ю столицею вважають Ки╖в. Ми не можемо сказати, що люди до нас йдуть масово: да╓ться взнаки внутр╕шня пол╕тика, спрямована на знищення волелюбност╕. В нас було к╕лька ц╕кавих заход╕в з переглядом в╕деоф╕льм╕в, вивченням укра╖нських традиц╕й. Климент (арх╕╓пископ С╕мферопольський ╕ Кримський УПЦ КП) надав нам прим╕щення у себе в церкв╕, хоч в╕н ╕ сам п╕дда╓ться гон╕нням — буквально нещодавно в нього безп╕дставно, абсолютно по-хамськи забрали частину буд╕вл╕. У наданому прим╕щенн╕ ми зараз робимо ремонт, де плану╓мо проводити конкурси дитячих малюнк╕в, на знання укра╖нсько╖ мови, а в майбутньому хочемо в╕дкрити школу гри на ╕сторичних укра╖нських музичних ╕нструментах — кобз╕, соп╕лц╕, бандур╕», — д╕литься планами актив╕ст.
Також Шукурджи╓в пояснив, чому Укра╖нський культурний центр не ре╓стру╓ться як громадська орган╕зац╕я у рос╕йському правовому пол╕: «Як не парадоксально це звучить, але законодавство, яке захища╓ права людини у Рос╕╖, не найг╕рше, нав╕ть не г╕рше, н╕ж в Укра╖н╕. Так, воно г╕рше викону╓ться й застосову╓ться. Проте за рос╕йськими законами можна об’╓днуватися в громадськ╕ орган╕зац╕╖ без ре╓страц╕╖ в юридичному пол╕, аби т╕льки це не була комерц╕йна д╕яльн╕сть. Можна створити орган╕зац╕ю, розголосити це — або через прес-центр, або через газети, а пот╕м д╕яти. ╤ ми п╕шли цим шляхом. Якби ми заре╓струвалися, то окупант м╕г би сказати: «Погляньте, в нас ╓ укра╖нський центр, ми н╕кого не утиска╓мо, укра╖нц╕ чудово себе почувають». ╤ будуть нас залякувати перев╕рками. А пот╕м це вилл╓ться в прохання виходити з ними на демонстрац╕╖. Тому ре╓страц╕я для нас неприйнятна. Тож ми просто громадська орган╕зац╕я, яка розвива╓ укра╖нську культуру ╕ працю╓ в рамках правового поля».
За словами актив╕ста, в╕н використову╓ укра╖нську символ╕ку, нав╕ть незважаючи на ╖╖ фактичну заборону: «В мене вс╕ ц╕ два роки, ще з час╕в ╢вромайдану в Криму, на передн╕й панел╕ автомоб╕ля прикр╕плений укра╖нський прапор. Так я з ним ╕ зараз ╖жджу. Це — моя громадянська позиц╕я. За використання укра╖нського прапора мене спочатку звинуватили в екстрем╕зм╕, а тепер — у розпалюванн╕ м╕жнац╕онально╖ нетерпимост╕. Я ж кажу, що ╓ фото, де Пут╕н сто╖ть на тл╕ укра╖нського прапора, в╕н майор╕╓ над буд╕влями ООН ╕ ПАС╢. Однак вся «правоохоронна система» у Криму заточена п╕д те, щоб максимально залякати, знищити ╕ за можливост╕ вичавити вс╕х незгодних за меж╕ Криму».
Кримчанин розпов╕да╓, що фактично живе м╕ж Ки╓вом, де перебува╓ його родина, ╕ С╕мферополем, де залишаються його батьки. «В мене тро╓ д╕тей — старший син ╕ дв╕ менш╕ доньки. Я вив╕з дружину й д╕тей одразу п╕сля того, як заарештували Щекуна ╕ старшого Ковальського п╕д час ╢вромайдану в Криму. Причина — активн╕ д╕╖ з боку окупац╕йно╖ влади. Я зрозум╕в, що все це навряд чи ск╕нчиться швидко. На той час синов╕ було 14 рок╕в, ╕ в╕н мав отримувати паспорт РФ. Пот╕м я повернувся до Криму. Там я зрозум╕в, що все вже програно — йдуть т╕льки домовленост╕ щодо ц╕ни питання: в╕дбувалися торги м╕ж командирами частин ╕ парламентерами в╕д окупанта. У Криму в мене батьки, як╕ перетерп╕ли жахи депортац╕╖. М╕й батько був у тому в╕ц╕, що все пам’ята╓. Так вийшло, що я в них ╓диний син. Тому туди ╖здити просто зобов’язаний, ╕ тут я теж мушу бути. Я не буду казати, що я не боюся. Але я боюся б╕льше не того, що мене схоплять, заарештують, засудять, посадять, — хоча я цього теж боюся — я боюся просто зникнути, розчинитись, як близько п’ятдесяти ос╕б уже», — каже Шукурджи╓в.
За словами актив╕ста, багато чого про т╕ жахлив╕ реч╕, як╕ кояться з укра╖нцями Криму, укра╖нськ╕ правозахисн╕ групи не знають. «Це б╕да ╕ проблема укра╖нсько╖ державност╕ — Укра╖на свого часу не будувала нормальне громадянське укра╖нське сусп╕льство у Криму. Тому про т╕ негаразди, як╕ кояться з етн╕чними укра╖нцями, н╕хто не зна╓. У кращому випадку в╕домо про 20%. Укра╖нц╕ просто не знають, кому зателефонувати, розпов╕сти, кому дов╕ряти. У селах же, кр╕м того, що нема св╕тла, нема й ╤нтернету, комп’ютер╕в, зв’язку з╕ св╕том. У рамках села укра╖нець, який п╕дда╓ться гон╕нню, нав╕ть не зна╓, до кого звернутися. Хто зна╓, що, зда╓ться, в Октябрському викладача укра╖нсько╖ мови та л╕тератури запроторювали до с╕мферопольсько╖ психл╕карн╕? Хто зна╓, що укра╖нець Володимир Балух п╕ддавався щом╕сячним побиттям т╕льки за те, що пов╕сив укра╖нський прапор у себе над будинком? Уяв╕ть: пов╕сив прапор у себе у двор╕ ╕ в себе над будинком! При╖жджали «спец╕ал╕сти» з ФСБ, МВС, «прокуратури» ╕ били, кидали у п╕двал. В╕н к╕лька раз╕в голодував. Н╕хто не зна╓! Ось нещодавно суд йому присудив 385 годин виправних роб╕т. А вс╕ проблеми ╕ Володимира, ╕ вчителя в╕д того, що ╖м не було кому про знущання розпов╕сти. Укра╖нцям Криму реально нема куди скаржитися. Можливо, б╕льше шанс╕в розпов╕сти про гон╕ння в тих, хто живе у м╕стах. Зна╓те про Керченську групу? Вони до Дня прапора Укра╖ни вийшли з синьо-жовтими стягами, сфотографувалися на гор╕ М╕тридат. Що з ними? Половина в╕дмовилася в╕д позов╕в, сказали: що буде, те й буде. ╥х залякали. Доки ми шукали ╖х ╕ адвокат╕в, до них прийшли т╕ ж «спец╕ал╕сти» — окупант пров╕в з ними наст╕льки як╕сну роботу з залякування, що вони нав╕ть в╕дмовилися розмовляти з адвокатами. Укра╖нц╕ Криму, як╕ мають нещастя проживати в умовах окупац╕╖, почуваються найб╕льш вразливими, п╕ддаються гон╕нням ╕ знищенню. Саме знищенню, я не обмовився. ╤ ф╕зичному, ╕ моральному впливу. Через те, що нема механ╕зму захисту», — розпов╕в Вельдар Шукурджи╓в.
(glavred.info)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 04.03.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16753

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков