Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.02.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 26.02.2016
СВ╤Т МОЛОДИХ ВИРУ╢ ПРИСТРАСТЯМИ

Мистецтво

Молод╕жний верн╕саж у Будинку художника С╕мферополя в╕дзнача╓ться властивою юнакам ╕ д╕вчатам яскравою, барвистою, житт╓рад╕сною пал╕трою. В╕н став пром╕жним етапом перед формуванням кримсько╖ експозиц╕╖ на виставц╕ молодих художник╕в у Рос╕╖. З понад 80 демонстрованих р╕зножанрових полотен твори 16 автор╕в уже пройшли через суворий профес╕йний в╕дб╕р виставкому на по╖здку.

— До нашого рег╕ону в Москв╕ ставлення допитливе, нада╓ться майданчик показати себе в рос╕йському простор╕ з бонусами, — розпов╕да╓ голова Кримсько╖ сп╕лки художник╕в, заслужений художник Укра╖ни Микола Моргун. — Але це не да╓ нам права на поблажлив╕сть до новачк╕в. Необх╕дно бути конкретними ╕ точними в реал╕зац╕╖ живописних можливостей.
Взявши в руки пензель ╕ отримавши у вищих навчальних закладах С╕мферополя, Ки╓ва, Харкова вм╕ння малювати ╕ компонувати, кожне нове натягнуте на п╕драмник полотно для художника — немов дзеркало, в якому в╕дображаються плоди його творчих шукань, все те, що його захоплю╓ в житт╕, диву╓, турбу╓. Чому, наприклад, глядач╕ довго зупиняються б╕ля великоформатно╖ багатоф╕гурно╖ картини Св╕тлани Турбаби? Тому що значний обсяг ╕нформац╕╖, розм╕щений в дек╕лькох композиц╕йно завершених фрагментах, вона зум╕ла з╕брати в ╓диний центр, в якому станков╕сть жанру п╕дкреслю╓ велич, монументал╕зм Перемоги нашого народу у Велик╕й В╕тчизнян╕й в╕йн╕.
Спробу донести до глядача свою розпов╕дь через схеми з ф╕гурами зробили Ольга П╕скунова («Не заводиться») та Ельзара Куртса╖това («Чайхана»). А пейзаж Олес╕ Лиша╓во╖ «Гл╕цин╕я» можна назвати предметним письмом до безпредметного. Зда╓ться, що вона геть-чисто забула все, що вчила: кольороформу, малюнок. Н╕чого цього в робот╕ нема╓.
— ╤ добре, що форми нема╓, зате ╓ гармон╕я, — говорить М. Моргун. — ╤ це приваблю╓.
Таким же небуденним, з гостротою композиц╕╖ ╓, на його думку, пейзаж Яни Гнатюк «П╕сля дощу». Домагаються складност╕ кольору та образност╕ Мар╕я Шевчук-Чорногородова («Барви осен╕»), В╕ктор╕я Коркишко («Ранок. Тарханкут», «Веч╕р. Тарханкут»), Тетяна ╤рлиця («Н╕чна ╢впатор╕я»).
Р╕зноман╕ттям предмет╕в ╕ сюжетних тем характеризуються натюрморти Тетяни Фастенко («Кв╕ти ╕ фрукти», «Передчуття осен╕»), Владислави Турсько╖-Пол╕щук («Маки»), Тетяни Синя╓во╖ («П╕вденна н╕ч»), що ╓ справжн╕ми св╕дченнями часу. ╥хн╕й св╕т сповнений почутт╕в ╕ виру╓ пристрастями.
Дуже ц╕кавий на виставц╕ розд╕л «Граф╕ка». Три учасниц╕ — Олена Балух, Тамара Филипович ╕ Анна Павленко — демонструють справжн╕й художницький смак, помножений на образотворчу грамоту. Створен╕ ними композиц╕╖ — чи то маленького формату, чи то велик╕ плакати — скомпонован╕ вагомо за зм╕стом, колоритом ╕ водночас вишукано, з новаторським п╕дходом до традиц╕й.
А от експонований портретний жанр викликав у мистецтвознавц╕в ╕ викладач╕в живописно╖ майстерност╕ критичну реакц╕ю. По-перше, деяк╕ з роб╕т уже демонструвалися на дек╕лькох попередн╕х виставках. По-друге, ╖хн╓ вир╕шення — в основному споглядальне, а хот╕лося б побачити в обличчях та очах б╕льшого вираження почутт╕в та емоц╕й, чим портретован╕ модел╕ займаються в житт╕ чи хоча б на побутовому р╕вн╕. Адже видатн╕ майстри пензля якраз цим ╕ в╕др╕зняються. Подивишся на ╖хн╕ портрети ╕ в╕дразу в╕дчува╓ш, хто зображений: письменник, вчений чи селянин.
Чимало створених недавно композиц╕й н╕би повернулися в час╕ назад ╕ застигли в 50-60-х роках минулого стол╕ття. Якщо з пейзажами ще можна погодитися, що ╓ на п╕востров╕ куточки, як╕ й сто, дв╕ст╕, триста рок╕в тому були так╕ ж у природному вигляд╕, як нин╕, то в натюрморт╕ в можливостях автора вибудувати все, що в╕дбува╓ться в сучасному житт╕. Цю систему в╕дкритт╕в нин╕шнього дня б╕льшост╕ з молодих художник╕в, най╕мов╕рн╕ше, ще належить для себе змоделювати. У н╕й будуть, звичайно, ╕ реальн╕ под╕╖, ╕ ╖хн╓ осмислення в сюжетно-в╕зуальному план╕: асоц╕ац╕ях, символах, алегор╕ях. Такий саморозвиток неможливий без читання, про що нагаду╓ вс╕м — ╕ колегам-авторам, ╕ глядачам — Галина Бесс╕нна в картин╕ «Людина, яка чита╓».

╤рина Л╤СНЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.02.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16736

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков