Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3197)
З потоку життя (6418)
Душі криниця (3506)
Українці мої... (1465)
Резонанс (1503)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1672)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПЕТРО З ПЛУГОМ, А ПАВЛО З ВОЛАМИ...
12 липня - день пам'ят╕ Святих Верховних Апостол╕в Петра ╕ Павла. Це велике церковне свято...


ШУКАЙ ЦВ╤ТУ ПАПОРОТ╤!
7 липня - Р╕здво ╤вана Хрестителя. Однак, з огляду на прадавн╕ в╕рування, у народ╕ ╕ тепер...


СЕРЕДИНА Л╤ТА
Дн╕ народного календаря з 26 по 29 липня вважаються серединою л╕та.


«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ»: ЗАРУБКИ НА ПАМ’ЯТ╤
Р╤ВНО ТРИ РОКИ ТОМУ, в останню п’ятницю червня 2016 року, журнал╕сти «Кримсько╖...


Л╤ТН╢ СОНЦЕСТОЯННЯ
З 20 по 22 червня наста╓ пер╕од найвищого сонцестояння, коли день удв╕ч╕ перевищу╓ н╕ч, а сонце...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.02.2016 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 26.02.2016
КАСЯН╤В ДЕНЬ – РАЗ НА ЧОТИРИ РОКИ

Дорога до Храму

╤ чого т╕льки не говорять про Святого Касяна, день якого припада╓ на 29 лютого, тобто раз на чотири роки! Наприклад, таке: «╤ чого ти дивишся на мене Касяном?!.», «На Касяна не виходь з хати, бо неодм╕нно натрапиш на лихо», «У тебе брови, мов у Касяна…» (його пор╕внюють з В╕╓м). Та все це побрехеньки, не в╕рте цьому.
Хоча Касян таки «приводить високосний р╕к», який вважа╓ться невдалим не т╕льки за народними пов╕р’ями, астроном╕чн╕ спостереження п╕дтверджують, що на цей пер╕од припада╓ актив╕зац╕я сонця, яка негативно вплива╓ на житт╓д╕яльн╕сть людини, ╖╖ здоров’я.
Тих, хто народився у Касян╕в день, вважають невдахами, бо, мовляв, нав╕ть сво╓ день народження не можуть належно в╕дсвяткувати. ╤ це пусте! Потр╕бно дякувати Богов╕ за кожен прожитий день. Тво╓ народження (коли б воно не припало) – також Дар Божий. Тим паче, укра╖нц╕ – народ щедрий, добрий. Тож тих, хто народився 29 лютого, будь-коли прив╕тають – чи напередодн╕, чи днем оп╕сля.
Все ж про Касяна склали безл╕ч легенд. Зокрема, говориться, що Господь покарав Святого за надм╕рну чепурн╕сть, пихат╕сть, неробство, небажання допомогти людям ╕ протиставив йому Святого Миколая, якого вшановують дв╕ч╕ на р╕к: 19 грудня ╕ 22 травня. Ось найпопулярн╕ший сюжет. Покликав Господь до себе Миколая ╕ Касяна. Касян одягнув найкраще вбрання ╕ прибув без зап╕знень. Т╕льки Чудотворець Миколай десь забарився. А коли прийшов, то весь у брудному одяз╕: в╕н то воза допомагав господарю витягнути з болота, то бурю на мор╕ втихомирював, щоб корабель з пасажирами не потонув, то подарунки д╕точкам розносив, то допомагав сл╕пому р╕чку перейти, ще щось допом╕г по господарству як╕йсь вдовиц╕… А Касян цього робити не захот╕в, бо боявся одяг забруднити та зап╕знитися на зустр╕ч до Господа. Тому Господь постановив: кожен трима╓ шану по сво╖х д╕лах! ╤ без нар╕кань на Всевишнього!
Легенди легендами… Насправд╕ ж, Святий ╤ван-Касян аж н╕як не заслугову╓ тако╖ «народно╖ зневаги». В╕н за походженням – римлянин, пресв╕тер Мал╕с╕йський, видатний церковний д╕яч к╕нця IV – початку V стол╕ття, учень Святого Отця Церкви ╤вана Золотоустого. Коли той зазнав безп╕дставних гон╕нь ╕ був в╕дправлений на заслання, Касян не зр╕кся свого учителя. Кр╕м того, Касян одним з перших заснував чернецтво на Заход╕. За бездоганн╕сть свого аскетичного життя зарахований до лику Святих.
Повторимось: укра╖нц╕ – народ добрий, щирий, милостивий, нав╕ть придумав для Касяна легенду-ал╕б╕ на противагу перш╕й. Отож в╕н ц╕лих чотири роки сидить над чортом ╕ б’╓ його кувалдою по лоб╕, аби у того не було можливост╕ обдумувати сво╖ лиход╕йн╕ плани, як нашкодити людям. ╤ т╕льки раз на чотири роки Святий Касян дозволя╓ соб╕ в╕дпочинок. ╤де до церкви ╕ просить у Господа додати йому сил дал╕ боротися з нечестивцем. А наступного ранку знову береться до справи. Тому Господь нав╕ть вид╕лив Касянов╕ окремий день для в╕дпочинку. Ця легенда, погодьтесь, куди «симпатичн╕ша»…

П╕дготував
Тарас ЛЕХМАН,
журнал╕ст

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.02.2016 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16723

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков