Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 22.01.2016 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 22.01.2016
Художник Серг╕й ЗАХАРОВ: «Н╤ХТО ВЖЕ НЕ ПРОМ╤НЯ╢ УКРА╥НУ НА «ДНР»

Культура ╕ в╕йна

Серг╕я Захарова вперше побачив, зда╓ться, у Львов╕, п╕д час Форуму видавц╕в. Хоча значно б╕льше часу в╕н проводить у столиц╕. При╓мно було переконатися, що один з учасник╕в укра╖нського Опору на Донбас╕ (й один з перших в’язн╕в лугандон╕вського режиму) – людина скромна ╕ комун╕кабельна. Кожна зустр╕ч з ним раду╓, хоча й розум╕╓ш: колишн╕й донеччанин не зможе зм╕нити ситуац╕ю на донецькому напрямку. Але раду╓ непереборний оптим╕зм художника, тому Серг╕й у Ки╓в╕ «нарозхват». Цього разу ми змогли спок╕йно переговорити з п╕вгодини. Серг╕й почав з того, що детальн╕ше розпов╕в про сво╓ р╕дне середовище, про «╤золяц╕ю».

— Доля «╤золяц╕╖» т╕сно переплетена з долею багатьох тимчасово перем╕щених ос╕б. Бо це орган╕зац╕я нового типу, таких в Укра╖н╕ небагато. Вона свого часу ╕ в Донецьку з’явилася майже як десант ╕нопланетян. В 2010 роц╕ вони у нас в╕дкрилися, ╕ ця величезна територ╕я розм╕ром у 8 гектар╕в стала великим Арт-центром. Я ран╕ше не сп╕впрацював з ними, просто коли д╕знався про ╖хн╓ ╕снування, то став в╕дв╕дувати ╖хн╕ заходи. Назву залишили «╤золяц╕я», бо так називався завод ╕золяц╕йних матер╕ал╕в. А ось в 2014 роц╕ бойовики зайшли туди ╕ знищили вс╕ арт-об’╓кти; все, що можна було пор╕зати ╕ здати на металобрухт, – здали. Ось так╕ там реал╕╖… А в Харков╕ нещодавно у нас були дебати, на як╕ запросили скандально в╕дому поетесу з «ДНР» Олену Заславську. То вона ставила в один ряд оце хул╕ганство сепаратист╕в ╕ знищення пам’ятник╕в Лен╕ну по вс╕й Укра╖н╕. Я з цим не згоден, бо в першому випадку це р╕шуча зм╕на ╕деолог╕╖ ╕ вектора розвитку, а в другому – пограбування з метою наживи. Чесно кажучи, для мене був неспод╕ванкою при╖зд Олени. Чому ╖╖ запросили? Думаю, просто треба було показати нашим ╕ноземним гостям – що собою являють люди, як╕ просувають культуру на теренах «ДНР-ЛНР». Б╕льш яскравого нос╕я «культури» зв╕дти, мабуть, не знайшлося. Сво╖м виступом вона ус╕м показала, що в «ДНР» повн╕стю в╕дсутня атмосфера для розвитку нормально╖ людини. Там ╕ надал╕ буде лише пропаганда, а обдарована людина просто вимушена буде п╕ти в п╕дп╕лля ╕ не матиме можливост╕ висловитися. Мешканц╕ Харкова негативно оц╕нили виступ поетеси-сепаратистки. Харк╕вська патр╕отична молодь ╕ представники «Правого сектора» нав╕ть чекали Олену Заславську на виход╕. Хот╕ли висловити ╖й усе, що думають про так звану «ДНР» ╕ «ЛНР». До реч╕, захищали ╖╖ тод╕ луганчани.
— Б╕женц╕ з Луганська?
— Так, люди, як╕ цю в╕йну в╕дчули на власн╕й шкур╕, ╕ сам╕ постраждали в╕д сепаратист╕в. Тим не менше, вони в╕дт╕снили м╕сцевих хлопц╕в, щоб Олену н╕хто не ч╕пав. До реч╕, тод╕ ж в╕д харк╕в’ян я почув, що вс╕ нормальн╕ люди з «ДНР-ЛНР» вже ви╖хали, а тому з рештою можна не церемонитись. ╤ тут вони в корен╕ неправ╕! У мене багато друз╕в ╕ родич╕в, як╕ ненавидять Лугандон╕ю та ╖╖ атмосферу, але ви╖хати не можуть. Багато ╓ причин, ╕ обставини у кожного сво╖. Та й нема п╕дтримки перем╕щених на державному р╕вн╕. Тому нав╕ть багато з тих, хто зробив спробу пере╖хати на в╕льн╕ в╕д терорист╕в територ╕╖, з часом вимушен╕ були повернутися назад. Тому ми в жодному випадку не повинн╕ повторювати п╕дходи стал╕нсько╖ доби, коли кожен, хто був п╕д окупац╕╓ю, оголошувався зрадником.
— Пом╕тив, що перем╕щен╕ особи под╕ляються на песим╕ст╕в ╕ оптим╕ст╕в. Одна д╕вчина з Донецька, яка ви╖хала до Львова, сказала, що н╕коли туди не повернеться. ╤ пояснила це так: «Я не зможу вибачити тим, хто бив мене зал╕зним прутом по голов╕…». Луганський професор, який пере╖хав до ╤вано-Франк╕вська, сказав, що працю╓ на новому м╕сц╕ з повною в╕ддачею. ╤ вважа╓, що набагато б╕льше корист╕ принесе укра╖нськ╕й справ╕, перебуваючи в Зах╕дн╕й Укра╖н╕, н╕ж у р╕дному Луганську. Завершив розмову так: «На нин╕шн╕х окупованих територ╕ях утвориться ╕нтелектуальна д╕ра, причому надовго». Ви з ним згодн╕?
— Навпаки. Рано чи п╕зно укра╖нсько-рос╕йський кордон на сход╕ буде закрито, Навряд чи це буде в╕йськова перемога. Скор╕ш за все, як╕сь м╕жнародн╕ угоди будуть. ╤ люди почнуть повертатися назад… Уся злочинна маса (тобто сепаратисти, як╕ воювали проти Укра╖ни) перем╕ститься в Рос╕ю. Хоч ╕ кажуть, що Пут╕н ╖х не пустить, буде розстр╕лювати на кордон╕, але це вже ╖хн╕ проблеми. Тут вони не залишаться. Значна частина колаборант╕в переор╕╓нту╓ться в╕дпов╕дно до нових обставин. А стосовно «╕нтелектуально╖ д╕ри», яка утвориться на м╕сц╕ Донбасу, то це також навряд… Коли зараз зав╕тати у Слов’янськ чи в Краматорськ, то ви побачите там чимало оптим╕стичного. Ран╕ше про Слов’янськ говорили, що це — «город-герой», в якому ст╕льки безстрашних борц╕в з ки╖вською «хунтою», ╕ що це — «исконно русская земля»… Але як т╕льки укра╖нська арм╕я наблизилася, сепаратисти повт╕кали ╕ благополучно здали це важливе з ╖хньо╖ точки зору м╕сто. ╤ що тепер у Слов’янську? Пост╕йн╕ в╕зити ц╕кавих людей — ледь не щотижня туди ╖дуть люди масштабу Серг╕я Жадана. Маса проукра╖нських культурних заход╕в! Добре, що ц╕ м╕ста тепер не обд╕лен╕ увагою Укра╖ни, бо ран╕ше цього не було. Звичайно, ╓ люди, як╕ дос╕ п╕дтримують сепаратист╕в, але тепер вони мовчать... Будуть мовчати ╕ надал╕, не становлячи при цьому загрози для Укра╖ни. Набагато важлив╕ше розвивати економ╕ку ╕ створювати нов╕ робоч╕ м╕сця. Якщо це буде, то я прогнозую нов╕ сплески культурного життя.
— А як╕ настро╖ в Мар╕упол╕?
— Н╕хто з мешканц╕в не хоче, щоб у них було так, як на окупованих територ╕ях. Адже родич╕, друз╕ пост╕йно обм╕нюються ╕нформац╕╓ю. Н╕хто вже не пром╕ня╓ Укра╖ну на «ДНР». Зв╕сно, в центр╕ м╕ста ╓ м╕сце, де пост╕йно збираються престар╕л╕ мар╕упольц╕. Спочатку я думав, що там збираються як╕сь сектанти. Але м╕сцев╕ сказали, що це сепаратисти. Патр╕оти нав╕ть фарбою написали на асфальт╕: «Здесь собираются рашисты-сепаратисты…». Н╕хто вже цей напис не замальову╓, ╕ в╕н св╕дчить про досить високий р╕вень демократ╕╖, яко╖ й близько нема в «ДНР». Адже там ╓ патр╕отичн╕ в╕йськов╕ формування, скаж╕мо, «Азов», ╕ н╕хто цих людей не ч╕па╓! Головне, щоб терактами не займалися, а сп╕лкуватися, дискутувати можна.
— Чи можлива активна п╕дп╕льна робота ТАМ?
— П╕дп╕льна робота в «ДНР» на зразок т╕╓╖, що я робив? Вона ц╕лком можлива ╕ тепер. Написи патр╕отичн╕, проукра╖нськ╕ пост╕йно з’являються. Але у людей тепер б╕льше страху, тому що вс╕ розум╕ють, що п╕двали пророс╕йських терорист╕в – це серйозно, а головне, вони зовс╕м поряд.
— Якби вас не взяли тод╕, ви шл╕фували б сво╖ консп╕ративн╕ навички?
— Звичайно. Тепер я вже розум╕ю, де «проколовся». Був, д╕йсно, трохи легковажним… Я не думав, що рос╕йськ╕ спецслужби будуть наст╕льки уважно стежити, моб╕л╕зувавши вс╕ резерви, ╕ займатися виявленням потенц╕йних учасник╕в Опору. Перша моя вилазка була першим уроком, що не можна ви╖жджати в комендантську годину. Нав╕ть якщо це ранок. Не можна возити з собою дек╕лька роб╕т. Якось я встановив свою роботу (вир╕зану з картону ф╕гуру Стр╓лкова-Г╕рк╕на), ╕ мене через деякий час зупинив патруль. А в мо╓му багажнику тод╕ було ще дв╕ роботи. Якби вони його в╕дкрили, то на перш╕й же «вилазц╕» моя п╕дп╕льна д╕яльн╕сть ╕ припинилася б. Тому коригував я свою д╕яльн╕сть по м╕р╕ зростання досв╕ду. А ще помилкою було те, що я сп╕лкувався з журнал╕стами з╕ свого номера телефону. Треба було м╕няти с╕м-карту, а ще краще – телефонувати з ╕ншого телефону. Тод╕ жив би в Донецьку значно довше ╕ зробив би ще багато корисних справ. Сл╕ди проукра╖нсько╖ п╕дп╕льно╖ роботи дуже надихають значну частину населення окупованих територ╕й.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров ╕ художник Серг╕й Захаров на Форум╕ видавц╕в у Львов╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 22.01.2016 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16540

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков