Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2016 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 01.01.2016
З НОВИМ РОКОМ - ЯКЩО В╤Н НАСТУПИТЬ У КРИМУ БЕЗ "СВ╤ТАНКУ"...

Kримcький Майдан

Поправши вс╕ закони природи ╕ здорового глузду, окупований Крим розпочина╓ новий день ╕ р╕к не св╕танком, а н╕чним мороком. Таки сталося те, про що ми тривожно попереджали у минулому номер╕ "КС": напевне, нажахане волелюбними укра╖номовними "трояндовими вовчицями" з вистави "П╕сня Амазонки", яку представили на зв╕тному концерт╕ тиждень тому юн╕ актори зразково╖ театрально╖ студ╕╖ "Св╕танок", начальство с╕мферопольського Палацу п╕онер╕в (не сумн╕вайтесь, саме ця назва скоро буде узаконена) п╕двело п╕д зв╕льнення незм╕нного кер╕вника студ╕╖, заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни Аллу Володимир╕вну Петрову...

ЗАДУШИТИ ВСЕ УКРА╥НСЬКЕ?
У КРИМУ ЗАКРИЛАСЯ ДИТЯЧА ТЕАТРАЛЬНА СТУД╤Я

Вистава укра╖нською мовою в день Святого Миколая стала приводом для перев╕рок театрально╖ студ╕╖ "Св╕танок" на баз╕ кримського палацу дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕. Засновники студ╕╖, не витримавши гон╕нь з боку кер╕вництва установи, ухвалили р╕шення закрити св╕й гурток ╕ зв╕льнитися. У "м╕н╕стерств╕ осв╕ти" Криму запевняють, що укра╖нська мова не могла стати причиною тиску на студ╕ю. В Укра╖нському культурному центр╕ в Криму ситуац╕ю навколо "Св╕танку" назвали черговим витком репрес╕й стосовно того, що може нагадувати минуле.

Зразкова театральна студ╕я "Св╕танок", що ╕снувала на баз╕ кримського Палацу дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, б╕льш в╕домого як Палац п╕онер╕в, припинила свою роботу. Закриттю в╕домого в С╕мферопол╕ укра╖номовного об'╓днання, яке було засноване 22 роки тому ╕ виховало чимало талановитих актор╕в, передувала низка под╕й, що змусили кер╕вництво п╕ти на цей крок.
Як розпов╕в "Крим.Реал╕╖" один ╕з засновник╕в студ╕╖ Олександр Польченко, 19 грудня з нагоди святкування дня пам'ят╕ святого Миколи Чудотворця в актовому зал╕ Палацу дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕ в╕дбулася театральна вистава "П╕сня Амазонки" за мотивами однойменно╖ зб╕рки опов╕дань кримського письменника В╕ктора Стуса. Постановка укра╖нською мовою опов╕да╓ про боротьбу ж╕нок-во╖н╕в за свободу, незалежн╕сть р╕дного краю, а також проти зла. За словами Польченка, вистава спровокувала тиск на студ╕ю, очолювану з перших дн╕в заснування його дружиною - Заслуженим прац╕вником культури Укра╖ни Аллою Петровою. "Наступного дня з боку кер╕вництва дитячо╖ держустанови прийшов наказ: надати вс╕ тексти та сценар╕╖ свята, яке в╕дбулося, а також в╕деозйомку для перегляду. Через два дн╕ в╕дбувся розб╕р польот╕в", - пов╕домив один ╕з засновник╕в студ╕╖.
Так, за ╕нформац╕╓ю О. Польченка, у д╕вчинц╕ в золот╕й сукн╕ з короною на голов╕, яка за сценар╕╓м виконувала роль сонечка як символу ранку, кер╕вництво побачило "символ Америки - пам'ятник Свободи". "Вони обурилися: що за пропаганду американських ц╕нностей на свят╕ влаштували? Нав╕що на сцен╕ були китайц╕ - д╕ти у маскарадному костюм╕? Чому у вистав╕ оголен╕ д╕ти грають амазонок", - розпов╕в О. Польченко. - Окр╕м цього, вишиванки ╕ сценар╕й укра╖нською мовою вони назвали махровим нац╕онал╕змом".
В╕н вважа╓, що перев╕рки з боку кер╕вництва Палацу дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕ почалися з подач╕ "п╕дставних батьк╕в", як╕ м╕сяць тому привели сво╖х д╕тей для занять у студ╕ю "Св╕танок". "П╕сля вистави "П╕сня Амазонки" ц╕ батьки п╕шли скаржитися кер╕вництву установи: мовляв, що ви тут розвели, ми вам влашту╓мо!" - упевнений О. Польченко.
Сп╕врозмовник також розпов╕в, що упродовж останнього року на кер╕вника студ╕╖ пост╕йно чинився тиск з боку начальства. "Аллу Петрову намагалися змусити п╕ти спочатку вл╕тку, пот╕м восени - влаштовували р╕зн╕ перев╕рки, ч╕плялися до роботи з кожного приводу, ображали, погрожували, намагалися знизити зарплату, але у них н╕чого не виходило. Зараз з'явився черговий прив╕д, щоб провести зачистку того, що пов'язане з укра╖нським. Рано чи п╕зно це сталося б", - зазначив в╕н.
Разом з тим, за його словами, б╕льш╕сть батьк╕в п╕дтриму╓ засновник╕в студ╕╖ та обурен╕ под╕бним ставленням до Алли Петрово╖. "Батьки д╕тей вирушили до директора установи (Валер╕╖ Кочетово╖ - КР), щоб поскаржитися на ╖╖ п╕длеглих, як╕ чинять тиск через виставу. Директор була здивована тим, що в╕дбува╓ться, сказала, що не зна╓ про те, що трапилося, ╕ пооб╕цяла покарати тих, хто допустив таке. Наче й не було н╕якого пресингу", - розпов╕в О. Польченко.
При цьому, за його словами, у кер╕вництв╕ установи батькам говорять, що Алла Петрова "не викону╓ наших вимог, пов'язаних з╕ зв╕тною д╕яльн╕стю ╕ таке ╕нше", таким чином, намагаючись усунути ╖х в╕д впливу на процес.
Не витримавши тиску з боку кер╕вництва закладу, засновники студ╕╖ ухвалили р╕шення припинити ╖╖ ╕снування. Про сво╓ р╕шення вони по╕нформували батьк╕в на зборах, що в╕дбулися в понед╕лок, 28 грудня. "Звичайно, батьки ╕ сам╕ д╕ти (в студ╕╖ займа╓ться близько 50 ос╕б - КР) якось намагаються призупинити цей процес розпаду ╕ знищення всього укра╖нського на територ╕╖ п╕вострова, але вони просто не знають, як працюють геб╕сти старо╖ радянсько╖ закваски", - зазначив О. Польченко.
Також, за його словами, А. Петрова прийняла р╕шення покинути Палац дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, не чекаючи реакц╕╖ зверху. "Щоб ╖╖ зв╕льнили, необх╕дно терп╕ти приниження 2-3 м╕сяц╕, але вона не з таких людей. Тому Алла Петрова вир╕шила зв╕льнитися за власним бажанням, щоб не терп╕ти цих знущань.

"У нас нема╓ н╕яких гон╕нь"

"Крим.Реал╕╖" звернулися до зав╕дувача в╕дд╕лу культури та сцен╕чно╖ майстерност╕ Палацу дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, до якого належить студ╕я "Св╕танок", Св╕тлани Алекс╓╓во╖ за коментарем, однак вона перенаправила до директора установи. "Директор регулю╓ вс╕ наш╕ в╕дносини з пресою", - пояснила вона.
Упродовж двох дн╕в "Крим.Реал╕╖" намагалися зв'язатися з директором дитячого палацу Валер╕╓ю Кочетовою, але в ╖╖ приймальн╕ не брали слухавку.
У М╕н╕стерств╕ осв╕ти Криму, у в╕данн╕ якого перебува╓ Палац дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, не волод╕ють ╕нформац╕╓ю про ситуац╕ю навколо студ╕╖ "Св╕танок". "Мен╕ про це н╕чого не в╕домо", - пов╕домив прес-секретар в╕домства Антон Гаркавець. При цьому в╕н засумн╕вався в тому, що причиною тиску на студ╕ю могла стати вистава укра╖нською мовою. "Я впевнений, те, що в╕дбува╓ться, н╕як не пов'язане з театральною постановкою укра╖нською мовою. У Криму три державн╕ мови: рос╕йська, укра╖нська ╕ кримськотатарська. У нас нема╓ н╕яких гон╕нь з цього приводу", - додав А. Гаркавець.

"Знайти крайнього"

Актив╕ст Укра╖нського культурного центру в Криму Вельдар Шукурдж╕╓в вважа╓ под╕ю навколо укра╖номовно╖ студ╕╖ "черговим витком репрес╕й ╕ гон╕нь стосовно того, що може хоч в╕ддалено нагадувати минуле, того, що пов'язувало з Укра╖ною".
"Завжди у вс╕ часи загарбники насамперед борються з ╕сторичною пам'яттю та культурою, - сказав В. Шукурдж╕╓в "Крим.Реал╕╖". - У цьому випадку це викликано великими невдачами Рос╕╖ в ц╕лому як на оф╕ц╕йному р╕вн╕, так ╕ у внутр╕шн╕х економ╕чних питаннях. Потр╕бно знайти крайнього - ось ми ╕ бачимо результат ф╕аско". При цьому в╕н упевнений, що оф╕ц╕йний Ки╖в на ситуац╕╖, пов'язан╕ з гон╕нням укра╖нц╕в Криму, "в╕дпов╕да╓ мляво, безпорадно, беззубо, вол╕╓ в╕дбуватися мовчанням ╕ займати позу страуса". За його словами, проблемою укра╖нц╕в Криму н╕хто не займа╓ться, тому що нема╓ орган╕зац╕й, як╕ могли б надавати правову або будь-яку ╕ншу допомогу всередин╕ Криму.
У таких випадках В. Шукурдж╕╓в радить не замовчувати факти пол╕тичних пересл╕дувань, а розголошувати ╖х. На його думку, це допоможе м╕жнародним правозахисним орган╕зац╕ям ф╕ксувати факти порушення прав людини в Криму.

Андр╕й КОЛОКОЛЬЦЕВ

19 грудня 2015 року. Алла Петрова ще з╕ сво╖ми "св╕танчатами"... (Фото В. Качули)


"ВИ М╤ЦН╤Ш╤, БО ВИСТОЯЛИ НАБАГАТО ДОВШЕ..."

Харк╕вський укра╖нський культурний центр впав п╕д натиском "рускава мира" ран╕ше на чотири роки, н╕ж Кримська укра╖нська студ╕я. М╕й однокурсник, товариш, однодумець Олександр Польченко та Алла Петрова випестили цю студ╕ю за дек╕лька десятил╕ть. Я мав студент╕в у театральному з ц╕╓╖ студ╕╖, ╕ зараз вони працюють в театрах.
Ви м╕цн╕ш╕, бо вистояли набагато довше. Харк╕в'яни ж вибороли "Революц╕ю г╕дност╕" ╕ впевнен╕ були, що повернуть соб╕ культурний центр. Вибравши Президента ╕ Раду, дочекавшись нову обладм╕н╕страц╕ю, харк╕в'яни зрозум╕ли, що укра╖нського культурного центру Харкову не бачити. Хоча б з одн╕╓╖ причини - в обладм╕н╕страц╕╖ кер╕вництво не бажа╓, не розум╕╓, не розмовля╓ укра╖нською.
Мабуть, щоб не образити "русский мир". Прийми, друже, сп╕вчуття ╕ мою п╕дтримку. Боротьба лише розпочалася, ╕ не лише в Криму.

Олександр Гава, м. Харк╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 01.01.2016 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16423

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков