Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2015
Назар ХОЛОДНИЦЬКИЙ, антикорупц╕йний прокурор: Н╤ХТО НЕ ХОЧЕ Ф╤НАНСУВАТИ СТВОРЕННЯ ВЛАСНО╥ ШИБЕНИЦ╤

П╕сля реформи прокуратури злочини високопосадовц╕в та оборудки на м╕льярди стали прерогативою Нац╕онального бюро розсл╕дувань. Чи принесе робота детектив╕в результат — резонансн╕ затримання та вироки суд╕в — залежатиме в╕д Спец╕ал╕зовано╖ антикорупц╕йно╖ прокуратури. Саме там обиратимуть вектор у досудовому розсл╕дуванн╕, який допоможе вивести злочинця на чисту воду, або навпаки — сприятиме затягуванню процесу та знищенню доказово╖ бази.
П╕д час обрання першого спец╕ал╕зованого прокурора кра╖на спостер╕гала за справжн╕ми батал╕ями всередин╕ конкурсно╖ ком╕с╕╖ м╕ж представниками в╕д громадських орган╕зац╕й та Генпрокуратури. Фаворитами були два заступники генпрокурора — В╕тал╕й Касько ╕ Роман Говда. Як часто бува╓ у таких випадках, перемога неспод╕вано д╕сталася зовс╕м ╕ншому претендентов╕ — першому заступнику прокурора АР Крим 30-р╕чному Назару Холодницькому.
В ╕нтерв’ю «Укр╕нформу» в╕н розпов╕в, як зробив кар’╓ру, що може поставити п╕д загрозу роботу НАБУ ╕ САП, а також коли чекати на резонансн╕ затримання високопосадовц╕в.

— Як вам у новому статус╕ антикорупц╕йного прокурора?
— Зна╓те, я цей конкурс виграв, напевно, не «за», а «всупереч». Я не був фаворитом. Коли мене 1 грудня оголосили кер╕вником САП, телефон розрядився в╕д 1432 пропущених виклик╕в. Телефонували переважно з незнайомих номер╕в. Б╕льш╕сть ╕з цих людей бачили мене раз у житт╕. Це св╕дчить, що хочуть дружити не з╕ мною, а з посадою. Мо╓ завдання, щоб посаду поважали, а не дружили з нею.
Коли у перш╕ дн╕ приходили в╕тати, я казав ус╕ пакунки лишати в приймальн╕, а коли йшли — забирати з собою. Там могло бути щось невинне, але це негативно сприйма╓ться в сусп╕льств╕. Пов╕рте, коли йдеш по вулиц╕, а люди вп╕знають ╕ кажуть, що п╕дтримують, це все в╕дклада╓ться... Звичайно, зараз п╕дтримують, але пот╕м, коли не буде результат╕в, можуть ╕ кам╕ння у спину кинути.
— Яке було перше р╕шення на посад╕?
— Знайти прим╕щення. Ми проглянули три адреси ╕ вибрали буд╕влю л╕кв╕довано╖ Дн╕провсько╖ еколог╕чно╖ прокуратури. Це прим╕щення найб╕льш п╕дготовлене ╕, що важливо, — окреме. Це була моя вимога, щоб зменшити вс╕ляк╕ нюанси. Пот╕м почався наб╕р штату. Ну а дал╕ вир╕шував р╕зн╕ орган╕зац╕йн╕ питання. Зараз у прокуратур╕ лише 12 прац╕вник╕в, тому хочу якомога швидше укомплектувати штат, щоб запустити роботу.
— Як наповню╓ться САП?
— Ми розпочали конкурс на 30 посад рядових прокурор╕в та процесуальних кер╕вник╕в, а також 3 прокурор╕в анал╕тично-статистичного в╕дд╕лу. У нас ма╓ бути 6 в╕дд╕л╕в процесуального кер╕вництва ╕ 2 в╕дд╕ли статистики й анал╕тики. В кожному в╕дд╕л╕ буде по 5 прац╕вник╕в. Кер╕вники вже обран╕ конкурсною ком╕с╕╓ю. На повну силу прокуратура запрацю╓, коли зак╕нчиться конкурс на рядов╕ посади ╕ буде укомплектовано штат. Ор╕╓нтовно, на початку лютого.
— Чи встигли видати санкц╕╖ на сл╕дч╕ д╕╖: прослуховування, зовн╕шн╓ спостереження? Ск╕льки вже проваджень заре╓стрували?
— Сл╕дство ведеться приблизно в 40 крим╕нальних провадженнях. Частину передали з Генпрокуратури. Через брак кадр╕в кер╕вником перших справ визначав себе ╕ першого заступника Максима Грищука. За останн╕ тижн╕ роботи погодив б╕льше 50 клопотань детектив╕в. Р╕зниця в тому, що НАБУ створили на початку жовтня, й у них був час для запуску, проведення кадрових конкурс╕в. У нас ц╕╓╖ фори нема╓.
— ╢ справи, як╕ детективи НАБУ пропонували, але в╕дхилили?
— Н╕, вс╕ справи, як╕ НАБУ пропону╓, вносяться в ╢РДР. У нас за законом нема╓ ╕ншого виходу, як призначити прокурора ╕ почати розсл╕дування. ╢дин╕ критер╕╖ — це залучен╕ високопосадовц╕ та сума запод╕яно╖ шкоди на момент ско╓ння злочину не менше 500 м╕н╕мальних зароб╕тних плат.
— В╕дом╕ посадовц╕ ф╕гурують у цих провадженнях?
— Так, в╕дом╕ люди проходять по р╕зних питаннях, але хто конкретно — сказати не можу.
— Чи радилися з директором НАБУ стосовно в╕дкриття крим╕нального провадження як реакц╕ю на заяву губернатора Саакашв╕л╕? Яке р╕шення ухвалили?
— Саакашв╕л╕ звернувся ╕з заявою перев╕рити його на причетн╕сть до ско╓ння злочин╕в. У НАБУ анал╕зують отриману ╕нформац╕ю.
Я бачу ще одну проблему, негатив у тому, що пол╕тики робитимуть п╕ар-кампан╕╖ з╕ сво╖х поход╕в у НАБУ ╕ прокуратуру. Казатимуть: «Я подав заяву, давайте розсл╕дуйте!». Але це не сер╕ал про лейтенанта Коломбо, який за одну н╕ч здатен знайти злочинця. Справи складн╕, тому так╕ походи розц╕нюю як п╕ар, який не ма╓ н╕чого сп╕льного з прокурорською роботою.
Я вважаю — якщо образили, сл╕д подавати до суду позов про захист чест╕ й г╕дност╕. А закидати НАБУ ╕ прокуратуру вс╕лякими заявами, щоб наплодити м╕льйон проваджень ╕ засипати роботу НАБУ... Я буду вс╕ма заходами це не допускати. Я хочу, щоб НАБУ займалося тими справами, як╕ допоможуть зламати схеми, що спл╕тались роками.
— Як руха╓ться справа стосовно порушень у сфер╕ атомно╖ енергетики? Чи допитували в НАБУ Мартиненка?
— Детективи внесли в╕домост╕ до ╢РДР, сл╕дство т╕льки розпочате. Треба збирати докази, займатися анал╕тикою... Розум╕╓те, якщо НАБУ ╕ прокуратура коментуватимуть кожне сво╓ провадження, робитимуть сер╕али, толку не буде.
— На вашу думку, як розр╕знити пол╕тичне пересл╕дування, м╕жпарт╕йн╕ розб╕рки ╕ боротьбу з корупц╕╓ю. Де межа?
— У наш╕й держав╕ буде важко це зробити. Я поясню чому. За будь-якими м╕льярдними розкраданнями на державних п╕дпри╓мствах сто╖ть хтось ╕з високопосадовц╕в. Хтось ╕з них обов’язково представля╓ якусь пол╕тичну силу. Не будемо називати парт╕╖, умовно назвемо ╖х «чорн╕» ╕ «б╕л╕». Коли в╕зьмемо когось ╕з чорних, то будуть казати, що це — замовлення б╕лих. ╤ навпаки. Але ми — не якийсь базар, щоб ур╕вноважувати... Вп╕ймали чорного, значить треба взяти ╕ б╕лого. Тому ви ще побачите п╕кети п╕д Антикорупц╕йною прокуратурою, це все попереду.
— Нещодавно в ╕нтерв’ю Артем Ситник заявив, що автоматична передача справ може ускладнити роботу НАБУ ╕ САП. В╕н вважа╓, що доц╕льно було б внести до КПК перех╕дн╕ положення, як╕ дозволять залишити корупц╕йн╕ справи, порушен╕ до 4 грудня, в Генпрокуратур╕. Це лише побажання чи для цього щось робиться на законодавчому р╕вн╕?
— Це — узгоджена позиц╕я. ╢ побоювання, що нас закидають безперспективними справами. У чинному КПК передбачено, що вс╕ крим╕нальн╕ провадження стосовно високопосадовц╕в мають бути передан╕ в НАБУ. Якщо ми отрима╓мо вс╕ 20 тисяч том╕в, то антикорупц╕йн╕ органи ляжуть ╕ вже не встануть. Це — об’╓ктивна ╕стина, яка на руку тим, хто прагне, щоб ми не запрацювали. До прикладу, хочуть передати справу Лазаренка. ╥╖ порушували, коли я ходив ще у 7-й клас. Що я зараз буду з нею робити? Зна╓те, в такому мотлос╕ можна загубитися...
Ми з Ситником вважа╓мо, що НАБУ ма╓ розпочати роботу з чистого аркуша. У випадку, коли нов╕ провадження десь перетинатимуться з╕ старими, то н╕чого не заважа╓ окремою постановою ╖х забрати.
З цього приводу у нас запланована зустр╕ч з представниками проф╕льного парламентського ком╕тету, як╕ об╕цяли провести в╕дпов╕дн╕ зм╕ни до к╕нця ц╕╓╖ сес╕╖ Верховно╖ Ради.
— Як╕ будуть зарплати у ваших фах╕вц╕в?
— Законом «Про прокуратуру» передбачено, що рядов╕ прокурори мають отримувати близько 50 тисяч гривень на м╕сяць. У кер╕вник╕в зарплата визначена у розм╕р╕ близько 60 тисяч, у начальник╕в управл╕нь — 65 тисяч, у мене — близько 80 тисяч. Це суми вже з урахуванням р╕зних надбавок.
Ще 23 листопада генпрокурор написав листа на ╕м’я прем’╓ра з об╜рунтуванням, що на зарплати, закуп╕влю чотирьох автомоб╕л╕в базово╖ верс╕╖ марки «ФольксВаген Пассат», комунальн╕ платеж╕ та комп’ютерну техн╕ку САП потр╕бно 78 м╕льйон╕в 110 тисяч гривень.
Тобто якщо враховувати 190 м╕льйон╕в долар╕в допомоги в╕це-президента США Байдена, то нам потр╕бно трохи б╕льше 3 м╕льйон╕в.
Що робить Кабм╕н з нашим ф╕нансуванням? Вони 11 грудня вносять до парламенту доопрацьований проект Держбюджету, в прик╕нцевих положеннях якого йдеться, що через в╕дсутн╕сть кошт╕в зупиня╓ться положення статт╕ 81 закону «Про прокуратуру», яка регулю╓ зароб╕тну плату.
Тобто нас ф╕нансуватимуть як звичайний департамент Генерально╖ прокуратури, а наш╕ сл╕дч╕ будуть отримувати 7-8 тисяч на м╕сяць.
Склалася ситуац╕я, коли вс╕ погоджуються, що корупц╕я — наше найб╕льше зло, ╕ з нею треба боротися, але грошей на це не дають. З такими зарплатами я не зможу мотивувати людей, як╕ займатимуться м╕льярдними аферами. Що я скажу? Хлопц╕, ви будете отримувати 7 тисяч, але будьте чесними? Це при тому, що зараз ус╕ антикорупц╕йн╕ прокурори п╕д пильною увагою, ╕ будь-який ганебний вчинок матиме ефект бомби.
— Як розц╕ню╓те таку ф╕нансову пол╕тику уряду стосовно САП?
— Як небажання боротися з корупц╕╓ю. Коли на повну силу запрацюють НАБУ ╕ САП, почнеться ланцюгова реакц╕я... Напевно, хтось не хоче, щоб ми цим займалися. Зна╓те, фактично весь склад Кабм╕ну — це наш╕ потенц╕йн╕ кл╕╓нти. Вс╕. В╕д прем’╓ра ╕ м╕н╕стр╕в, до ╖хн╕х зам╕в, розум╕╓те? Н╕хто не хоче ф╕нансувати створення власно╖ шибениц╕! Але ╓ тиск ╢вропи, ╓ тиск Штат╕в ╕ треба показувати, що щось робиться.
— На вашу думку, хто конкретно за це в╕дпов╕дальний?
— У р╕шеннях Кабм╕ну ╓ одна особлив╕сть: там, де в╕дпов╕дають колег╕ально, не в╕дпов╕да╓ н╕хто, бо завжди можна перевести стр╕лки на когось ╕ншого.
— А яка ситуац╕я з ф╕нансуванням м╕сцевих прокуратур, як╕ нещодавно реформували?
— У новому закон╕ прописано, що рядовий прац╕вник м╕сцево╖ прокуратури повинен отримувати не менше 12 м╕н╕мальних зарплат. Тобто близько 14 тисяч гривень. П╕д час конкурсного в╕дбору кандидат╕в мотивували високими зарплатами, але переможц╕ з 1 с╕чня, як ╕ ран╕ше, отримуватимуть т╕ сам╕ 3-4 тисяч╕.
У проект╕ Держбюджету на 2016 р╕к для Генпрокуратури передбачено 3 м╕льярди 145 тисяч 274 гривн╕ — при потреб╕ у 10 м╕льярд╕в, тобто лише 30 в╕дсотк╕в.
З цього ста╓ очевидним, що новий закон «Про прокуратуру» не д╕╓, ╕ нам нема чим мотивувати м╕сцевих прокурор╕в для боротьби з корупц╕╓ю.
— Як перев╕рятимете сво╖х п╕длеглих, чи буде у САП в╕дд╕л внутр╕шньо╖ безпеки?
— Такий в╕дд╕л ╓ в Генпрокуратур╕, але планую дуже широко застосовувати ╕нш╕ заходи... Люди повинн╕ розум╕ти, що кожен ╖хн╕й крок — п╕д мо╖м скрупульозним наглядом.
За час╕в генпрокурора Пшонки вс╕ переживали за честь мундира, ╕ коли траплялися ганебн╕ вчинки, то намагалися зв╕льнити задн╕м числом. Я ор╕╓нтую одразу, що жодних задн╕х чисел не буде. Зловлять когось на хабар╕, взнаю про як╕сь схеми — буде крим╕нальне провадження, С╤ЗО ╕ вирок.
Бо як у схеми вникати, то вс╕ геро╖, а коли ловлять — в╕дразу розказують, що дво╓ д╕тей, мама-╕нвал╕д, тато-чорнобилець ╕ наводять тисячу аргумент╕в — що ╖х до цього призвело.
— Побуту╓ думка, що «з вулиц╕» дуже важко потрапити в прокуратуру, бо тут працюють чи╖сь сини, плем╕нники, внуки... Як влаштувалися в органи?
— У наш╕й держав╕ прийнято вважати, що посадовець ма╓ бути чийсь. Мене з ким т╕льки не пов’язували — ╕ з колишн╕м прокурором Ки╖всько╖ област╕ Гайсинським, з колишн╕м заступником генпрокурора Голомшею. Один колись на роботу брав, ╕ я його раз бачив п╕д час призначення, а в ╕ншого — три м╕сяц╕ працював у команд╕, п╕сля чого в╕дносини п╕дтримуються на р╕вн╕ «добрий день, як ваш╕ справи», не б╕льше.
У мене в с╕м’╖ не було юрист╕в, прокурор╕в, волохатих лап. Мама 20 рок╕в пропрацювала на автобусному завод╕ в цеху якост╕, тато — електрик-пол╕граф╕ст теж на заводах працював.
П╕д час вибору профес╕╖ мен╕ говорили, що нереально вступити на бюджет юридичного факультету Льв╕вського ун╕верситету. Але чотири м╕сяц╕ ╕нтенсивно╖ п╕дготовки та недоспаних ночей — ╕ я був 113-й ╕з 125 студент╕в, як╕ потрапили на бюджетну форму навчання. В житт╕ не платив за жоден екзамен. Лише коли перший Майдан був, як голова профкому юрфаку, уклав з викладачами угоду, що в╕д нас ╖дуть 15 чолов╕к, ╕ зал╕ки нам поставили автоматом. Це був ╓диний бонус за вс╕ п’ять рок╕в навчання.
Коли почався розпод╕л спец╕ал╕ст╕в, я хот╕в лишитися у Львов╕, але не було м╕сць. Тод╕ в ун╕верситет╕ дали направлення в прокуратуру Ки╖всько╖ област╕, яку на той час очолював Гайський. У нього була ф╕шка: кожен, хто приходив на роботу, с╕дав ╕ на п’ять аркуш╕в писав свою автоб╕ограф╕ю. Пот╕м я д╕знався, що в╕н читав ╖х на предмет того, наск╕льки грамотно претендент пише ╕ виклада╓ думку. В╕н мен╕ й запропонував м╕сце в Ки╓во-Святошинськ╕й прокуратур╕. Перший р╕к жив у гуртожитку. Тод╕ складна ситуац╕я була: ф╕нансування прокуратури було н╕яке, вс╕ були на самозабезпеченн╕. Тим самим спонукалася корупц╕я. Бувало, приходиш на роботу, а там нема╓ паперу, принтер не заправлений, ╕ майже весь аванс йшов на канцеляр╕ю. Було важко, але, тим не менше, у Ки╓во-Святошинськ╕й прокуратур╕ я в╕дпрацював с╕м рок╕в. З часу приходу Януковича ╕ до повалення його режиму я жодного кар’╓рного зростання не зробив: як був старшим пом╕чником прокурора району в 2009 роц╕, так ╕ лишився. Просто у 2012 роц╕ п╕д час реорган╕зац╕╖ цю посаду назвали «старший прокурор прокуратури».
— А як потрапили в пом╕чники до заступника генпрокурора Голомш╕?
— П╕д час революц╕╖ я ходив на Майдан. Це була моя принципова позиц╕я. Зранку на роботу, де в суд╕ п╕дтримував обвинувачення у сво╖х бандит╕в, а увечер╕ — туди. Я не соромився, що прокурорський прац╕вник. Були моменти, коли посв╕дчення допомагало забрати когось ╕з людей. На Майдан╕ я познайомився з Голомшею. Почали сп╕лкуватися... Я ж не знав, що в╕н стане першим заступником генпрокурора. Пот╕м з кадр╕в зателефонували, ╕ я перев╕вся на посаду його старшого пом╕чника. П╕дстав в╕дмовлятися не було. Знову ж таки я не платив жодних грошей за посаду. Я вважаю, що кар’╓ру допомогла зробити революц╕я.
У Голомш╕ був напружений граф╕к. Робочий день у нас починався о сьом╕й тридцять, а зак╕нчувався о перш╕й, п╕вдруго╖ ноч╕. Я його поважаю, в╕н — реальний фах╕вець, проф╕ прокурорський, в╕н чесний, я бачив його бажання розворушити цей см╕тник. Ну, часу не вистачило...
Уяв╕ть, що таке Генеральна прокуратура зразка березня-кв╕тня 2014 року. Це — повне безвладдя, деморал╕зац╕я правоохоронно╖ системи, розум╕ння, що Крим анексують, а ми н╕чого не можемо зробити, це початок Донбасу... Страшн╕ часи були. Тод╕ день ╕шов за м╕сяць, я набрався досв╕ду й орган╕зац╕йного, ╕ кер╕вного.
Пот╕м, коли генпрокурора Махн╕цького зняли, на його м╕сце прийшов Ярема, першим заступником став Герасим’юк. У нього були сво╖ пом╕чники, мен╕ пояснили, що не бачать у його команд╕. Я п╕шов у творчу в╕дпустку ╕ дописав дисертац╕ю. В грудн╕ минулого року мен╕ запропонували посаду першого заступника прокурора АР Крим. Це — прокуратура в екзил╕, фактично без територ╕╖, повноважень ╕ штату. Але я погодився. Сконтактувався з кримськими татарами, Рефатом Чубаровим, познайомився з Мустафою Джем╕л╓вим. Якщо в Чубарова у лютому було повне несприйняття ц╕╓╖ прокуратури, то в жовтн╕ ми вже сп╕льно працювали п╕д час блокади ЛЕП.
— Нещодавно до вас та Ситника було адресоване анон╕мне звернення л╕сник╕в ╕з проханням в╕дреагувати на корупц╕ю в галуз╕. Чи можуть стати так╕ звернення приводом для початку перев╕рки?
— Анон╕мн╕ звернення за законом не можуть бути прийнят╕ до розгляду. Л╕сникам потр╕бно в╕дкрито заявити про корупц╕ю, не боятися. Для початку треба хоча б прийти ╕ написати заяву. Але не приводити з собою триста телекамер... Бо вс╕ ц╕ п╕ар-акц╕╖, як правило, не мають жодного подальшого розвитку. Треба розмежовувати право ╕ п╕ар. Це повинно бути тихо, п╕д ч╕тким прокурорським кер╕вництвом.
— Чи будете реагувати на журнал╕стськ╕ розсл╕дування?
— Скажу так, журнал╕стське розсл╕дування ╓ п╕дставою для початку крим╕нального провадження. Думаю, що реагувати будемо, але знову ж таки це потр╕бно робити правильно, не п╕аритися. Ц╕ провадження розсл╕дуються трошки ╕накше.
Як ми кримських депутат╕в арештували? Коли б я казав, що ╖демо затримувати депутат╕в-зрадник╕в, то вони не при╖хали б. А так була злагоджена сп╕впраця СБУ ╕ прокуратури. Ми ╖х вели, ╕ це дало результат. Обидва зараз сидять у С╤ЗО, по одному справа вже в суд╕ з вересня (екс-депутат парламенту Криму Василь Ганиш, — ред.), а по другому (екс-депутат Севастопольсько╖ м╕ськради Володимир Галичий, — ред.) сл╕дство вже мало зак╕нчитися. Так само ╕ тут працювати треба злагоджено.
— У сусп╕льства велик╕ оч╕кування в╕д НАБУ ╕ САП. Не бо╖теся, що виникне розчарування, коли ловитиметься «маленька рибка»?
— Др╕бних рибок у нас апр╕ор╕ не може бути. Це крупн╕ лосос╕ — судд╕, кер╕вники орган╕в прокуратури, м╕н╕стри ╕ ╖хн╕ заступники, губернатори. Начальники управл╕нь та в╕дд╕л╕в — це параф╕я Державного бюро розсл╕дувань.
Головне завдання антикорупц╕йно╖ прокуратури ╕ бюро — не ефектн╕сть, а ефективн╕сть. Нашим ефектом будуть вироки в судах, а не просто затримання чи п╕дозри.
— Але напрацювання вже ╓?
— Зараз по деяких категор╕ях чиновник╕в, п╕дсл╕дних НАБУ, зд╕йснюються певн╕ заходи. Напрацювання ╓. Думаю, перш╕ результати будуть вже скоро, в пер╕од Новор╕чних свят. А грунтовн╕ш╕ результати будуть п╕зн╕ше, бо корупц╕я у нас в╕ртуозна.
Я розум╕ю, що сусп╕льство оч╕ку╓... Скажу б╕льше. Мен╕ в перший день роботи, 2 грудня, дев’ять людей написали СМС — коли вже там прем’╓р буде сид╕ти в тюрм╕. Я вивчав ╓вропейський досв╕д, ╕ в Румун╕╖ орган на кшталт нашого бюро к╕лька рок╕в тому арештував ╕ дов╕в до суду чинного прем’╓р-м╕н╕стра, але перед цим вони б╕льше семи рок╕в зд╕йснювали розсл╕дування.
— Враховуючи, що наш╕ посадовц╕ мають рахунки за кордоном, в офшорах, чи налагоджу╓те сп╕впрацю з ╕ноземними колегами?
— Ми поклада╓мо велик╕ над╕╖ на американських ╕ ╓вропейських партнер╕в. У них ╓ досв╕д, ╓ бажання нам допомогти ╕, найголовн╕ше, — ╓ можливост╕. Американц╕ нам допоможуть знайти ╕ повернути в╕дмит╕ кошти, вони знають, як це зробити. Саме цього й остер╕гаються наш╕ корупц╕онери.
— Зрозум╕ло, що ваше завдання — боротися з корупц╕╓ю у вищих ешелонах влади. А як вил╕кувати в╕д цього нац╕ю?
— Зна╓те, корупц╕я заклада╓ться, коли дитина бачить, як мама купля╓ шоколадку ╕ в╕дда╓ ╖╖ л╕карю. Все почина╓ться з маленького. Треба зм╕нювати мораль, а для цього потр╕бно починати з себе.
В Укра╖н╕ н╕кого не здиву╓ш, що д╕ти генерал╕в, як╕ н╕коли не працювали, живуть у Новопечерських Липках. А наше завдання — щоб в╕д цього дивувались.
У кожно╖ людини ╓ страх. Якщо знатимуть, що НАБУ може ув╕рватися раптово, то будуть боятися. Це — хороша ╕н’╓кц╕я.
Н╕ я, н╕ Ситник н╕кому не об╕цяли служити, кр╕м укра╖нського народу. Коли ми полама╓мо велик╕ схеми ╕ покажемо сусп╕льству, що високопосадовц╕ сядуть за злочини, нам пов╕рять.
Антикорупц╕йний прокурор ╕ директор НАБУ, на яких нема╓ впливу, не виг╕дн╕ н╕кому. Буде оп╕р ол╕гарх╕в та депутат╕в, як╕ стоять за схемами. Це — п╕кети, в╕йна компромат╕в. Усе попереду.

Алла ШЕРШЕНЬ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16398

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков