Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2015
КРИМ, ЧАС АНАЛ╤ЗУ. М╤Ф

Под╕╖ останн╕х рок╕в, що призвели до анекс╕╖ Криму, попри всю неоднаков╕сть ╖хнього трактування в самому Криму, попри полярне сприйняття ╖х народами Укра╖ни ╕ Рос╕╖, попри – як би це м’якше визначити… – прагматичне ставлення до них у св╕т╕, як на мене, потребують усв╕домлення, анал╕зу й адекватних висновк╕в. Спробуймо й ми озирнутися назад, аби розв╕яти деяк╕ м╕фи, усв╕домити помилки, зробити для себе певн╕ висновки, як╕ в ╕деал╕ допоможуть т╕ помилки виправити. Цю статтю присвятимо м╕фам.
На жаль, в Укра╖н╕ побуту╓ сьогодн╕ вельми поширена думка про зрадливих кримчан, як╕ т╕льки й чекали, аби впасти в об╕йми ВВП. Усв╕домлюючи, що у всяк╕й «╕стин╕» ╓ певна доля ╕стини, хот╕в би запевнити все ж, що думка та в ц╕лому хибна. Якщо не брати до уваги марг╕нальн╕ пророс╕йськ╕ парт╕йки з ╖хньою м╕зерною електоральною п╕дтримкою, прошарок комун╕ст╕в, яких укра╖нська влада випещувала упродовж вс╕х рок╕в незалежност╕ ╕ не лише в Криму, та вимираючих совкозавр╕в, просякнутих духом з╕тл╕лого есересеру, – яких, ма╓мо визнати, скупчилось на п╕востров╕ таки чимало, – б╕льш╕сть кримчан все ж таки ставилися до свого перебування в склад╕ Укра╖ни ц╕лком прихильно. Це п╕дтверджу╓ться ╕ переважною б╕льш╕стю голос╕в, якими вони п╕дтримали сво╓ бажання жити в незалежн╕й Укра╖н╕, на чому так любить акцентувати увагу перший укра╖нський президент, й ╕гноруванням у подальшому неодноразових спроб Рос╕╖ як не переманити, то в╕д╕рвати Крим.
Без ейфор╕╖ замилування треба розум╕ти, що така позиц╕я вит╕кала зовс╕м не з раф╕нованого патр╕отизму, якого в етн╕чно барвистому Криму все ж не варто було б чекати, а з чисто практичних м╕ркувань. На перших порах це була тиха над╕я на те, що, позбавившись тягаря в особ╕ в╕дстало╖, занедбано╖ Рос╕╖, Укра╖на наростаючими темпами п╕де шляхом прогресу, стане усп╕шною сучасною економ╕кою. ╤ так╕ над╕╖, сл╕д зазначити, були зовс╕м небезп╕дставними, адже, за даними ООН, на момент осягнення незалежност╕ Укра╖на входила в тридцятку економ╕чно найрозвинут╕ших кра╖н св╕ту, мала трет╕й у св╕т╕ потенц╕ал ядерно╖ збро╖, другу за потужн╕стю арм╕ю в ╢вроп╕, була одн╕╓ю з небагатьох держав, як╕ безпосередньо займались досл╕дженням космосу, мала досить високий показник людського розвитку (HDI). Коли ж «червон╕ директори», за безд╕яльност╕ (а часто й прямо╖ участ╕) язикато╖, але практично неспроможно╖ опозиц╕╖, вчинили в╕двертий дерибан Краю, над╕╖ кримчан зм╕нилися розчаруванням, але нав╕ть ╕ тод╕, попри те бол╕сне розчарування, вони вт╕шалися принаймн╕ тим, що ╖хн╕х д╕тей не гнали на чеченську слотарню, що кримськ╕ вокзали, як ╕ ран╕ше, обходилися без портал╕в металошукач╕в, що в ╖хн╕ будинки не закладали вибух╕вку, а беслани та норд-ости були десь за кордоном ╕ сприймалися радше страшною казкою.
Не менш важливим для таких утил╕тарних м╕ркувань було набагато л╕беральн╕ше, пор╕вняно з рос╕йським, укра╖нське законодавство в сфер╕ приватного п╕дпри╓мництва, за яким суб’╓кти малого б╕знесу могли працювати за спрощеною системою оподаткування, сплачуючи до бюджету зовс╕м невелик╕ кошти. При тому процедура в╕дкриття власно╖ справи була простою ╕ зрозум╕лою. Б╕льше того, укра╖нська податкова служба десятил╕ттями дивилася кр╕зь пальц╕ на такий традиц╕йний для Криму б╕знес, як надавання житла туристам. Така л╕беральна в ц╕лому пол╕тика дозволила широкому загалу у в╕дносно короткий строк п╕днятися в╕д н╕кчемних курник╕в сов╓тсько╖ доби до ц╕лком пристойних, нав╕ть за ╓вропейськими м╕рками, м╕н╕-готел╕в, дозволила багатьом ╕ багатьом кримчанам звестися на ноги, а в подальшому отримувати непоган╕ прибутки.
Тож чи могли т╕, чий добробут стов╕дсотково залежав в╕д стаб╕льного функц╕онування туристичного б╕знесу, – а треба зазначити, що галузь була на п╕дйом╕, приток турист╕в не лише з Укра╖ни, а й ближнього та дальнього закордоння з кожним наступним роком пом╕тно зб╕льшувався, – т╕, хто звик, що м╕сця в ╖хн╕х готелях розкуповувались ще на початку сезону, – чи могли вони насправд╕ бажати якихось кардинальних перем╕н? Чи могли насправд╕ бажати приходу «русского мира» в св╕й облаштований св╕т нав╕ть т╕ кримчани, чи╖ корен╕ губляться десь на рязанщинах-орловщинах – особливо вони, адже не з чуток знали про реальне «благод╓нств╕╓» поза межами б╕локам’яно╖! З великого числа знайомих готель╓р╕в знаю лише чотирьох, як╕ д╕йсно бажали приходу Рос╕╖. Для трьох критичним чинником був р╕вень ╖хнього розумового розвитку, який дозволяв не лише ч╕плятися на гол╕ гачки риторики ВВП, а й нав╕ть буйн╕ березнев╕ п╕сн╕ депутата Жириновського сприймати як об╕цянки дол╕. ╤ лише один з т╕╓╖ четв╕рки д╕йсно бажав приходу Рос╕╖ через свою нестримну, паталог╕чну нелюбов до всього укра╖нського. До того ж ця пан╕ була зам╕шаною в посадовому злочин╕, пов’язаному з привласненням громадського майна – земель, нерухомост╕, що п╕сля в╕дходу влади Януковича рано чи п╕зно привело б ╖╖ на лаву п╕дсудних.
Я вже не кажу про те, що ц╕лий народ – маю на уваз╕ кримських татар, як╕, на в╕дм╕ну в╕д «наших» кубанц╕в, мають добру ╕сторичну пам’ять – не мав жодних ╕люз╕й щодо того, чого можна чекати в╕д нового приходу на п╕востр╕в Москов╕╖. Дв╕ пережит╕ депортац╕╖, в результат╕ яких велика його частина вимерла ╕ не менша розв╕ялась по св╕ту, не дозволяли плекати жодних над╕й на райське життя у зат╕нку крил двоголового орла. Саме тому переважна б╕льш╕сть тих, хто вийшов 26 лютого 2014 року захищати конституц╕йний лад та територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни п╕д Верховну Раду АР Крим, були кримськими татарами. ╤ це, попри те, що ╖хн╕ стосунки з укра╖нською владою, особливо з владою м╕сцевою, аж н╕як не можна було назвати романтичними.
Ма╓мо визнати, що укра╖нську владу Криму, яка по сут╕ сво╖й ще тривалий час значною м╕рою лишалася все т╕╓ю ж сов╓тською номенклатурою, напружувала, а десь ╕ лякала згуртован╕сть маленького народу, завдяки як╕й в╕н, незважаючи на скажений спротив сов╓тсько╖ системи, таки повернувся на свою ╕сторичну Батьк╕вщину. Ще б╕льше, думаю, лякало ╖╖ усв╕домлення кримськими татарами того, що саме вони ╓ справжн╕ми господарями в Криму. Той страх результувався, особливо на перших порах, у вчиненн╕ вс╕ляких перешкод процесов╕ повернення кор╕нного народу – в╕д створення труднощ╕в у постановц╕ на паспортний обл╕к до гальмування процесу надання д╕лянок для житлово╖ забудови.
Одн╕╓ю з прикрих помилок ки╖всько╖ влади було невизнання Меджл╕су кримськотатарського народу повноважним органом влади. Я вже не кажу про те, що м╕сцева кримська влада явно боялася його впливу. Дивлячись сьогодн╕ з в╕дстан╕ рок╕в, ми з ус╕╓ю очевидн╕стю бачимо, що укра╖нським владцям, як╕ випорснули з лона комун╕стично╖ ╕мпер╕╖, набагато ближчими, набагато зрозум╕л╕шими ╕ передбачуван╕шими були аж н╕як не бунт╕вливий Меджл╕с чи рух╕вц╕, яких ╕ в Криму вистачало, а пол╕тики, що пройшли той же вишк╕л, що й вони сам╕, нав╕ть якщо т╕ в╕дверто грали на пророс╕йськ╕й тем╕. З цими було клоп╕тно, але «правильна» повед╕нка в стосунках з Москвою ц╕лком дозволяла тримати ╖х п╕д контролем.
На в╕дм╕ну в╕д них, Меджл╕с кримськотатарського народу грав виключно свою власну гру, не мав звичних важел╕в впливу на нього ╕ не приховував при тому бажання в перспектив╕ добиватися кримськотатарсько╖ автоном╕╖. Можна лише здогадуватись, як╕ асоц╕ац╕╖ викликав в╕н у св╕домост╕ тих, кому було дов╕рено представляти укра╖нську державну владу в Криму, як╕ темн╕ привиди минулого зринали в ╖хн╕й св╕домост╕, на згадку про вчинений попередниками геноцид.
Не морал╕зуючи, все ж звернув би увагу на те, як небезпечно п╕ддаватися злу, адже злод╕й у подальшому ще й буде ненавид╕ти вас за вчинене ним же зло, п╕дозрюючи вас у бажанн╕ в╕дплати.
Не дивно, що спротив влади, зам╕шаний, як те часто бува╓, ще й на невмирущ╕й чиновницьк╕й захланност╕, приправлен╕й в╕дчуттям кастово╖ вседозволеност╕, призводив до ц╕лком прогнозованого спротиву з боку киримли, як те сталося, скаж╕мо, у селищ╕ Морському, де м╕сцева влада, в╕дмовляючи кор╕нному народов╕ у вид╕ленн╕ д╕лянок п╕д житлову забудову, у той же час щедро надала землю московськ╕й ф╕рм╕, або ж як те було на Ай-Петр╕, де у найбрутальн╕ший спос╕б – за допомогою кийк╕в «Беркута» та бульдозер╕в – зносила торговельн╕ споруди.
Безсумн╕вно, що саме ця згуртован╕сть маленького народу ляка╓ ╕ нин╕шню окупац╕йну владу. Саме тому вона не припиня╓ спроб розколоти ╖хню ╓дн╕сть, з одного боку, пригр╕ваючи нечисленних колаборант╕в, а з ╕ншого, — шельмуючи Меджл╕с, голов╕ якого та к╕льком його членам заборонено повертатися до Криму, та розгорнувши хвилю репрес╕й проти рядових представник╕в киримли. Ряд убивств та викрадень, як╕ практично не розсл╕дуються, обшуки в приватних помешканнях, обшуки в мечетях та медресе, арешти ╕ засудження тих, хто хоч якимось чином «засв╕тився» сво╓ю участю в масовому м╕тингу 26 лютого 2014 року п╕д ст╕нами Верховно╖ Ради АР Крим проти ╕нсп╕рованого та забезпеченого Рос╕╓ю державного заколоту, арешти киримли, як╕ ╖здили до адм╕н╕стративного кордону Криму 3 травня 2014 року, аби зустр╕ти л╕дера свого народу пана Мустафу Абдулджем╕ль оглу, ненадання л╕ценз╕╖ мовлення телерад╕окомпан╕╖ АТР – цей сумний ряд можна, на жаль, продовжувати ╕ продовжувати, але в╕н з ус╕╓ю очевидн╕стю засв╕дчу╓, що кримськотатарський народ жодним чином не сприйняв анекс╕╖ Криму.
Зв╕сно, не все так просто, ╕ багато мешканц╕в п╕вострова були глибоко розчарован╕ бездарною пол╕тикою укра╖нських «ел╕т», що зм╕нювали одна одну, яка протягом майже чверт╕ стол╕ття зводилася зовс╕м не до розвитку кра╖ни, а до ╖╖ в╕двертого пограбування, перетворивши ц╕лком усп╕шну на старт╕ кра╖ну на одну з найв╕дстал╕ших у св╕т╕. Саме на них була розрахована пут╕нська пропаганда ╕ в багатьох випадках вона досягла мети. Але нав╕ть попри те, ми бачимо, що м╕ф про кримчан, як╕ погол╕вно в╕дцуралися в╕д Укра╖ни, зрадили ╖╖ ╓ абсолютно безп╕дставним.
Натом╕сть нав╕ть к╕лька поб╕жних приклад╕в, згаданих вище, наводять на думку про те, що пол╕тика Ки╓ва щодо Криму в╕д початку була абсолютно хибною. Не маючи ч╕тко╖ пол╕тики щодо такого особливого рег╕ону, як Крим, не пом╕чаючи укра╖нц╕в Криму, ╕гноруючи законн╕ права кор╕нного народу, роблячи ставку на угодних Москв╕ «решал», ми отримали велику зраду, корен╕ яко╖ зовс╕м не в Криму.
У наступн╕й статт╕ спробу╓мо пом╕ркувати над тим, якою мала б бути укра╖нська пол╕тика щодо Криму, аби, повернувши його, не втратити знову.

Валентин БУТ
Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16387

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков