Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2015
Р╤К ТРОЯНДОВИХ ВОВЧИЦЬ

ЗРАЗКОВА ТЕАТРАЛЬНА СТУД╤Я «СВ╤ТАНОК» ╤З С╤МФЕРОПОЛЯ ЗВ╤ТУВАЛА ПЕРЕД НОВИМ РОКОМ ╤ СВЯТИМ МИКОЛА╢М ПРО СВО╥ ТВОРЧ╤ ЗДОБУТКИ

З Новим роком! З Новим щастям! Традиц╕йн╕ в╕тання, як╕ ми чу╓мо п╕д час Новор╕чних свят, уже який р╕к для кримських укра╖нц╕в звучать з присмаком г╕ркоти, а рад╕сть ╕ см╕х п╕д час бою курант╕в та в╕дкорковування шампанського — це см╕х кр╕зь сльози... Та природу не зупинити, ╕ Новий 2016 р╕к наступа╓, не питаючи нашого настрою, незважаючи на наш╕ смаки й уподобання. Ялинка — зелена, сн╕г (якщо буде) — б╕лий, Д╕д Мороз — бородатий, Святий Миколай — чудотворець! ╤ що б навколо не в╕дбувалось, а в Новор╕чну н╕ч у кожного з’явля╓ться над╕я на чудо. А коли дивишся на д╕тей, як╕ чекають приходу Нового року, зимових кан╕кул ╕ ц╕ло╖ низки дивовижних неповторних свят, — розум╕╓ш, що життя трива╓!
Тож ╓дине, що хвилювало у С╕мферопол╕ «св╕танкову» малечу, — це розмови дорослих про те, що Святий Миколай цього року чомусь до студ╕╖ «Св╕танок» не зав╕та╓, «якщо св╕тла не буде». Д╕ти дивувались ╕ питали дорослих: «Хто може стати на завад╕ Миколаю, адже в╕н Святий, в╕н — Чудотворець?».
Так ╕ сталося, як д╕тям гадалося! Миколай ув╕мкнув для Криму св╕тло ╕ точно за розкладом 19 грудня про╖здом ╕з Джанкоя до Ялти по дороз╕ зупинився у С╕мферопол╕, щоб як ╕ в минул╕ роки зав╕тати до студ╕╖ «Св╕танок». Адже студ╕йц╕ усе перше п╕вр╕ччя готувались його зустр╕чати ╕ кожна група п╕дготувала свою виставу.

Ой хто, хто Миколая любить
Ой хто, хто Миколаю служить
Тому, святий Миколай,
На всякий час помагай!

Даринка, Настуся, Мар╕йка та Ганнуся з молодшо╖ групи студ╕╖ ледве не посварились, вибираючи святков╕ сукенки. Не могли домовитись, хто буде «королевою», а хто — «принцесою». Учн╕ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», якою керу╓ заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Володимир╕вна Петрова, кожного року готують театрал╕зоване д╕йство для зустр╕ч╕ ╕з Святим Микола╓м. Малюки знають, що добрим, працьовитим ╕ чемним д╕ткам Миколай подаруночки принесе, а нечемним — р╕зочки.
На сцен╕ гам╕р. Тут ╕ зайчата, ╕ котята, а також хлопчики ╕ д╕вчатка — вс╕ Миколая чекають. Середня група вдягнула вишиванки, щоб святково було, по-укра╖нськи, ╕ вир╕шила Миколая розвеселити. Студ╕йц╕ влаштували ╕мпров╕зовану школу та показали сценки-см╕ховинки «Ми, Школа, Д╕м».
См╕ховинки п╕дняли настр╕й не т╕льки Миколаю, а й друзям та р╕дним, як╕ теж прийшли, щоб подивитись дитячий зв╕т перед Микола╓м ╕ оц╕нити, як юн╕ актори п╕вроку вчилися ╕ чи заслуговують на подарунки. Учн╕ старшо╖ групи для такого випадку п╕дготували ц╕лу виставу за опов╕данням кримського письменника В╕ктора Стуса «П╕сня Амазонки».
В╕ктор ╤ванович теж зав╕тав на свято. Адже дружба юних актор╕в з письменником трива╓ вже не один р╕к. В╕ктор Стус — автор семи книг, що побачили св╕т у пер╕од з 2011 до 2015 року, а саме трьох роман╕в: «Помста атлант╕в. Стр╕ла для мудреця», «Ар╕йський Спас», «Злови характерника», дев’яти пов╕стей: «Цариця Амага — донька мага», «Чун╕», «Б╕олокатор», «Повернення з ╕носв╕ту», «Привид у храм╕», «Клейноди у спадок», «Зап╕зн╕ле прозр╕ння», «Та╓мниця Берегин╕», «Судний день на Покрову», а також трьох десятк╕в опов╕дань та байок у проз╕.
Театральна студ╕я «Св╕танок» для ╕нсцен╕зац╕╖ приглед╕ла опов╕дання «П╕сня Амазонки». До реч╕, якби творами В╕ктора Стуса зац╕кавились к╕носценаристи, то могли б в╕дкрити нову стор╕нку в укра╖нському поетичному к╕но, яка б повернула нас у 110-й р╕к до ново╖ ери ╕ розкрила б давню ╕стор╕ю укра╖нських амазонок-косачок, котрих ще називали «трояндовими вовчицями». На жаль, наша к╕но╕ндустр╕я т╕льки ста╓ на ноги ╕ поки що не ц╕кавиться прадавньою ╕стор╕╓ю. Тому ц╕ теми доводиться порушувати юним театралам — учням театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», що ╕сну╓ в С╕мферопол╕ ось уже 23-й р╕к! Як сказав автор «П╕сн╕ Амазонки» В╕ктор Стус: «Прийдешн╓ почина╓ться в минулому: щось — у далекому, щось — у близькому. Про це завжди нагадували древн╕ волхви, в╕дуни, маги, пророки. На жаль, саме цього багатьом укра╖нцям не вистача╓ для осмислення свого власного м╕сця в сучасному бурхливому св╕т╕».
У вистав╕ «П╕сня Амазонки» юн╕ актори показали той момент ╕стор╕╖, коли були найтривожн╕ш╕ часи царських скит╕в та ╖хньо╖ столиц╕ Неаполя Ск╕фського (нин╕ С╕мферополь). Правитель Д╕офант на землях тавр╕в заклав фортецю ╢впатор╕ю, захопив скитське поселення Хабе╖. Його сп╕льники — херсонесити оволод╕ли скитською фортецею Нап╕т, завдали поразки скитам п╕д Палак╕╓м ╕ почали наближатись до Неаполя. На захист р╕дного м╕ста стали вс╕ його мешканц╕. Разом з ними — й скитськ╕ амазонки-косачки.
Юн╕ актори-студ╕йц╕ так емоц╕йно ╕ правдиво грали, так в╕дважно боронили свою р╕дну землю ╕ нав╕ть вмирали за не╖ на сцен╕, що на очах у багатьох глядач╕в брин╕ли сльози. Можливо, тому, що ця ╕стор╕я про чужинц╕в, як╕ завойовують тв╕й р╕дний край, багатьом нагадала день сьогодн╕шн╕й...
╤ до глибини душ╕ доходили слова помираючо╖ Амазонки-косачки Орел╕: «Я сп╕вати хочу, — прошепот╕ла Ореля, тримаючись рукою за стр╕лу, яка стрим╕ла в ╖╖ грудях. — Я не досп╕вала свою п╕сню. Слухайте жайворонка. Слухайте, в╕н за мене досп╕ва╓. В╕н буде сп╕вати на наш╕й земл╕! ╤ оч╕ Орел╕ заплющились назавжди».
П╕сля завершення вистави В╕ктор Стус прив╕тав присутн╕х з╕ святом Миколая, подякував студ╕йцям за виставу — гарний подарунок ус╕м с╕мферопольцям (колишн╕м жителям Неаполя Ск╕фського), ╕ вручив юним акторам сво╖ книги, твори з яких ми, можливо, побачимо в нових постановках студ╕╖ «Св╕танок», а можливо, — й на великих профес╕йних театральних п╕дмостках чи на екранах укра╖нського ╕сторичного к╕но.
А свято тривало, ╕ зал наповнювався рад╕стю, см╕хом, п╕снями ╕, звичайно ж, подарунками, яких ц╕лу торбину прин╕с для студ╕йц╕в Святий Миколай, а допом╕г йому в цьому Серг╕й Сукач, давн╕й друг «Св╕танку» ╕ тато трьох «св╕танк╕вц╕в». Рад╕сн╕ малюки продовжували декламувати в╕ршики для Миколая:

Коли Святий Микола
З небес на землю йде,
То кожний д╕м ╕ школа,
Мов вулик бдж╕л гуде.
Бо добре знають д╕ти,
Що н╕ сн╕жний танок,
Ан╕ мороз, н╕ в╕тер
Не спинить тих санок.
А на санках — дарунки!
Ах, як багато ╖х!
Для Славки, для Одарки,
Для вс╕х, для вс╕х, для вс╕х!

А ще студ╕йц╕ розпов╕ли про «колег» Миколая, як╕ живуть по всьому св╕ту. У Ф╕нлянд╕╖ його звуть Йоулупукк╕ — «р╕здвяний д╕д», в США — Санта-Клаус, у Н╕дерландах — С╕нтер Клаос, на К╕пр╕ — Василь (до реч╕, там д╕тки пишуть сво╓му чар╕вников╕: «Святий Василю, приходь, щастя подаруй»). В ╤тал╕╖ це Бабоо Натале, який лиша╓ сани на даху ╕ через п╕чну трубу проника╓ у д╕м. У Туреччин╕ — Святий Миколай, ╓пископ Мерл╕к╕нський, добрий чудотворець ╕ гонитель зла, покровитель д╕тей.
Також студ╕йц╕ розпов╕ли ╕ показали глядачам, як у р╕зних кра╖нах зустр╕чають Новий р╕к. У Швейцар╕╖ та Австр╕╖ люди одягають маскарадн╕ костюми ╕ в╕дзначають день Святого Сильвестра. У Грец╕╖ Новий р╕к — це день Святого Василя. У Шотланд╕╖ Новий р╕к назива╓ться Гогман╕, там п╕дпалюють бочки з╕ смолою, щоб символ╕чно спалити р╕к старий. Мусульмани живуть за м╕сячним календарем, тому дата Нового року в них щоразу зм╕щу╓ться на 11 дн╕в уперед. А ╓врейський Новий р╕к назива╓ться Рош Ха-Шана, це святий час, коли люди замислюються над ско╓ними гр╕хами й об╕цяють спокутувати ╖х наступного року шляхетними вчинками. В Япон╕╖ Новий р╕к святкують 1 с╕чня, а в Кита╖ — м╕ж 17 с╕чня ╕ 19 лютого, коли на неб╕ м╕сяць-молодик.
Ось таке театральне д╕йство побачили ╕ почули глядач╕ в╕д учн╕в студ╕╖ «Св╕танок», як╕, готуючись до виступу, не т╕льки сам╕ багато нового д╕знались, а й ╕нших ознайомили з новор╕чними традиц╕ями народ╕в св╕ту. Та не дивуйтесь, але нав╕ть п╕сля тако╖ театрально-п╕знавально╖ вистави знайшлись «доброд╕╖», як╕ наступного дня... п╕дняли галас, що все, що робилось у «Св╕танку» на день Святого Миколая, — «чистейшей воды — национализм». А Святий Миколай- чудотворець, не звертаючи жодно╖ уваги на нац╕ональн╕сть (ну який же в╕н нац╕онал╕ст?!), ╕ цього разу ус╕м д╕ткам роздав по заслугах: чемним — подаруночки, а нечемним — р╕зочки.
Святий Миколай- чудотворець вперше зав╕тав до студ╕╖ «Св╕танок» 23 роки тому, ╕ з т╕╓╖ пори в╕н ╖╖ б╕льше н╕коли не покидав. Кер╕вник зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Володимир╕вна Петрова з т╕╓╖ пори щороку готу╓ зустр╕ч Миколая, Новор╕чн╕ та Р╕здвян╕ в╕тання. ╤ ╖╖ учн╕, як╕ вже доросл╕ ╕ сам╕ вже батьки, ╕ т╕, хто сьогодн╕ навча╓ться в ун╕верситетах по всьому св╕ту, не забувають, що 19 грудня Святий Миколай обов’язково прийде, його просто треба чекати. Вранц╕ до Алли Володимир╕вни було безл╕ч телефонних дзв╕нк╕в, телефонували учн╕ з Ки╓ва, Харкова, Петербурга, Москви, нав╕ть з Н╕меччини, ╕ кожен, в╕таючи з╕ святом, розпов╕дав, що традиц╕ю колишн╕ студ╕йц╕ не забувають ╕ в╕тають сво╖х нових друз╕в з╕ Святим Микола╓м, нав╕ть якщо т╕ про таке свято в╕д них вперше чують.
Ми Святого Миколая шану╓мо ╕ тому в╕римо, що наступного, 2016 року, в╕н сотворить чудо — ╕ вс╕ мандр╕вники, вс╕ обездолен╕, нещасн╕, т╕, хто збився з дороги ╕ прийшов не на свою землю (заблукав), обов’язково повернуться додому. Святий Отче, вкажи ╖м в╕рний шлях додому...

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. С╕мферополь

* * *

П╤СЛЯМОВА...
Наступного дня п╕сля свята Миколая у театральн╕й студ╕╖ «Св╕танок» кер╕вництво Будинку дитячо╖ творчост╕ п╕сля дзв╕нка «доброзичливця» вимагало покласти на ст╕л текст сценар╕ю свята та в╕деозапис. П╕сля перегляду в╕деозапису були зроблен╕ отак╕ попередн╕ висновки:
1. Ця д╕вчинка в золотист╕й сукн╕ та ╕з золотою короною на голов╕ (задумувалось — як символ сонечка), на думку кер╕вництва, — ЦЕ СИМВОЛ АМЕРИКАНСЬКО╥ СТАТУ╥ СВОБОДИ... ╕ тут вбача╓ться пропаганда ворожого американського держдепу. 2. Нав╕що на сцен╕ китайц╕? От просто запитання: нав╕що на сцен╕ китайц╕ (д╕ти в карнавальних костюмах). 3. Вистава «П╕сня Амазонки» — чому не переклали рос╕йською ╕ чому виконавиц╕ Амазонок у таких оголених костюмах? Ну, а вишиванки й укра╖нська мова на свят╕ Миколая — все це махровий нац╕онал╕зм!
Це поки що попередн╓ розсл╕дування ком╕с╕╖ — реакц╕я на сигнал св╕дка «всього цього неподобства». Дал╕ буде?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16379

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков