Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2015
УВЕЧЕР╤, НА АНДР╤Я

У церквах сх╕дного обряду його називають – Покликаний бути першим. Зв╕сно, йдеться про Святого Андр╕я Первозванного, апостола, день якого вшанову╓мо 13 грудня.
В╕н спочатку був учнем ╤вана Предтеч╕. П╕сля Хрещення Господнього залишив ╤вана Хрестителя ╕ першим серед апостол╕в став учнем та посл╕довником ╤суса Христа. Згодом прив╕в ╕з собою до Учителя р╕дного брата, майбутнього Первоверховного апостола Петра.
Походив Андр╕й (у переклад╕ – «мужн╕й») Первозванний з Галиле╖ (п╕вдень Свято╖ Земл╕), яка в╕др╕знялася родюч╕стю, прекрасними пейзажами, а ╖╖ жител╕ – добротою та гостинн╕стю.
П╕сля того, як ╤сус возн╕сся на Небо, апостоли, отримавши об╕цяного Ут╕шителя – Духа Святого, зг╕дно з вел╕нням свого Господа повинн╕ були пропов╕дувати ╢вангел╕╓ усьому св╕ту. Стародавн╕й переказ говорить, що Святий Апостол Андр╕й обрав для м╕с╕йно╖ прац╕ територ╕╖ В╕ф╕н╕╖, Пропонтиди, Грец╕╖, Македон╕╖, Фрак╕╖ ╕ Ск╕ф╕╖ (останн╓ – укра╖нськ╕ терени). Очевидно, що в╕н перетнув побережжя Чорного моря, в╕дтак – побував у Груз╕╖, Криму, Таврид╕ ╕ по Дн╕пру п╕днявся до того м╕сця, де сто╖ть Ки╖в. Щодо Ки╓ва (пророцтва появи м╕ста), то б╕льш╕сть ╕сторик╕в сприймають це за легенду, хоч ╕ прекрасну, майстерно вигадану давн╕м л╕тописцем.
Так чи ╕накше, але Андр╕й Первозванний – християнський святий, який загинув мученицькою смертю, будучи роз╕п’ятим на Х-под╕бному хрест╕. Все ж у народному побут╕ укра╖нц╕в звича╖ та обряди в цей день (особливо в н╕ч на Андр╕я) мають дохристиянський характер. Адже вгадували долю, кусали сонце-калиту, нав╕ть вдавалися до ритуальних заклинань та ворож╕нь.
Свято Андр╕я в народн╕й традиц╕╖ ╓ довол╕ сво╓р╕дним продовженням молод╕жних забав, гулянь, де парубки ╕ д╕вчата шукають соб╕ половину. Здеб╕льшого, сходилися ввечер╕ 12 грудня до одн╕╓╖ хати, жартували, перепов╕дали ц╕кав╕ ╕стор╕╖, грали в р╕зноман╕тн╕ весел╕ ╕гри, а вноч╕ ворожили (передус╕м – д╕вчата).
…Вечорниц╕. Колись вони були вельми поширеними. На них молодь ближче знайомилася ╕ вибирала соб╕ пару на все життя. Було так заведено, що кожне село, хут╕р ╕ нав╕ть вулиця мали свою хатину, яку зумисне винаймали у добро╖ господин╕ для вечорниць. ╤снували й певн╕ перестороги: на т╕ сам╕ вечорниц╕ не дозволялося ходити р╕дним братам ╕ сестрам, бо панувала повага до старших, молодш╕ слухали сво╖х старших брат╕в ╕ сестер, т╕ першими мали вступити у шлюб.
Як т╕льки звечор╕ло, д╕вчата приносили до господин╕, у помешканн╕ яко╖ мали в╕дбуватися вечорничн╕ д╕йства, все, хто що мав: сир, масло, сметану, яйця, молоко, борошно, фрукти, овоч╕… Хлопц╕ приносили наливку ╕ цукерки. Але наливкою не впивалися. Того, хто прийшов нап╕дпитку, – в╕дразу виставляли за пор╕г. Ц╕╓╖ зими на вечорниц╕ в╕н вже б╕льше не з’являвся. Господиня ще за дня варила узвар ╕з сушених фрукт╕в ╕ картоплю на вареники, бува, що й ╕нш╕ страви. Д╕вчата приходили заздалег╕дь, щоб допомогти господин╕ приготувати святкову вечерю.
П╕сля заходу сонця надходили й парубки, розс╕далися по св╕тлиц╕ ╕ тод╕ розпочиналося веселе д╕йство. Допоки д╕вчата накривали на ст╕л, хлопц╕ розважали ╖х кумедними ╕стор╕ями. Не обходилося без музик, яких винаймали т╕ ж хлопц╕.
Оп╕вноч╕ починали ворожити. Наприклад, брали перстень, галузку м╕рти, ляльку й паперову кв╕тку (такими колись прикрашали ╕кони, про що старше покол╕ння добре пам’ята╓), кожну р╕ч клали п╕д окрему тар╕лку чи полумисок. Найперше вгадували долю старшо╖ д╕вчини. Ох ╕ хвилювалася, бо хот╕ла знати – чи скоро вийде зам╕ж, чи ще р╕к, до наступних вечорниць, д╕вувати. Але д╕вчина, як╕й вгадували долю, не мала бачити, що п╕д яку тар╕лку п╕дкладуть. Як т╕льки все було розкладене, запрошували д╕вчину тар╕лку вибирати – на долю ворожити-гадати.
Момент вибору був дуже хвилюючим, адже кожна панянка в╕рила: що вибере на свято Андр╕я – те неодм╕нно ╕ збудеться! Отож: перстень п╕д тар╕лкою – скоро вийде зам╕ж; кв╕тка – д╕вуватиме; м╕рта – розлука з милим чека╓; лялька – коханий зрадить… Також виб╕гали д╕вчата на подв╕р’я, ставали б╕ля плоту ╕ рахували к╕лки, примовляючи: «Молодець, старець…». Останн╕й к╕лок обов’язково ретельно оглядали. Якщо к╕лок тоненький ╕ р╕вненький, то такий хлопець вийде; кривий ╕ товстий – такого хлопця матиме; а якщо к╕лок з товстою корою, то суджений буде багатий, грошовитий та з бородою. Однак ус╕ д╕вчата хот╕ли вийти зам╕ж за молодого, гарного, грошовитого, доброго парубка. От т╕льки такого к╕лка год╕ було знайти!..
А ще д╕вчата виб╕гали на вулицю, закликали першого зустр╕чного чолов’ягу ╕ запитували у нього ╕м’я. В╕рили: так зватимуть майбутнього чолов╕ка.
…В Укра╖н╕ побутувало багато найр╕зноман╕тн╕ших ворож╕нь. Збереглася лишень маленька частиночка. Але й тепер д╕вчата в н╕ч на Андр╕я ╕нколи ставлять на п╕дв╕конн╕ у глечик з водою галузку вишн╕, черешн╕, бузку… Коли вона розцв╕те до Р╕здва – буде д╕вчина у пар╕. Тож, ставлячи, примовляли:
— Святий Андр╕ю,
Маю на тебе над╕ю.
Дай, щоб г╕лка зацв╕ла,
Мен╕ долю привела.
Народн╕ прикмети говорять:
— Якщо до 13 грудня не випав сн╕г – зима буде тепла й малосн╕жна; а якщо багато сн╕гу – то холодна ╕ сн╕жна.
— У н╕ч на Андр╕я тиха вода – хороша зима, шумна – тр╕щатимуть морози та гулятимуть замет╕л╕.

П╕дготував
Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16342

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков