Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2015
«Я БАЖАЮ ВАМ ДОБРА!»

ДИТЯЧА Б╤БЛ╤ОТЕКА ╤МЕН╤ В. ОРЛОВА У С╤МФЕРОПОЛ╤ В╤ДСВЯТКУВАЛА ЮВ╤ЛЕЙ

Б╕бл╕отека була заснована у 1955 роц╕ п╕сля при╓днання Криму до Укра╖ни як Кримська обласна б╕бл╕отека для д╕тей та юнацтва. А вже в 1959 роц╕ б╕бл╕отека провела перший «Тиждень дитячо╖ книги», на якому маленьк╕ читач╕ вперше зустр╕лись з Володимиром Орловим, котрий ознайомив д╕тей ╕з сво╖ми творами. Володимиру Натановичу належать так╕ дитяч╕ книги, як «Хто в дом╕ живе?», «Хрюша обража╓ться», «Якщо ми разом», та ╕нш╕ – всього близько п╕всотн╕ книг. А також перу Володимира Орлова — драматурга належать близько двох десятк╕в п’╓с для лялькових театр╕в, з яких найв╕дом╕ша — «Золоте курча».
Володимира Натановича Орлова не стало 25 листопада 1999 року, а вже у кв╕тн╕ 2000 року б╕бл╕отец╕ було присво╓но ╕м’я в╕домого дитячого кримського письменника.
Як рег╕ональний центр пам’ят╕ В. Орлова, б╕бл╕отека стала ╕н╕ц╕атором проведення л╕тературних читань, а також комплексу заход╕в «Орловський кавардак» та р╕зноман╕тних конкурс╕в за творч╕стю поета.
Восени цього року зб╕глося дв╕ юв╕лейн╕ дати — 85 рок╕в в╕д дня народження Володимира Орлова та 60 рок╕в в╕д заснування в С╕мферопол╕ б╕бл╕отеки для д╕тей та юнацтва. Учн╕ зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» зав╕тали сюди, щоб прив╕тати б╕бл╕отеку з юв╕ле╓м. Щороку в б╕бл╕отец╕ проводиться б╕льше 800 п╕знавальних масових дитячих заход╕в, у тому числ╕: День слов’янсько╖ писемност╕, М╕жнародний день захисту д╕тей, Всеукра╖нський день б╕бл╕отек (до 2014 року) та Тиждень дитячого читання. ╤ тому учн╕ «Св╕танку» вже звикли, що тут ╖хн╓ читання та виступи укра╖нською мовою зустр╕нуть з добром, як ╕ запов╕дав В. Орлов.
У минул╕ роки в щор╕чний Тиждень дитячо╖ книги один ╕з дн╕в обов’язково був присвячений укра╖нськ╕й дитяч╕й книз╕, наприклад: «М╕й друже, супутнику, книго моя, завжди на дозв╕лл╕, де ти — там ╕ я». Також на баз╕ б╕бл╕отеки з ╕н╕ц╕ативи Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру неодноразово проходили Шевченк╕вськ╕ вечори та конкурси читц╕в, присвячен╕ дню народження Т. Г. Шевченка. ╤ саме учн╕ «Св╕танку» не лише брали активну участь у конкурсах, а й неодм╕нно пос╕дали перш╕ м╕сця.
Не секрет, що ╕ в минул╕ роки укра╖нська мова в Криму не займала належного державн╕й мов╕ м╕сця, але вона була обов’язковою, як кажуть, для протоколу. А тепер ╕ в школах, ╕ в позашк╕льних навчальних закладах в╕д присутност╕ укра╖нсько╖ посп╕шили позбавитись. У районних дитячих центрах нав╕ть укра╖нськ╕ фольклорн╕ дитяч╕ колективи позникали. То з яким настро╓м д╕тям ╕ти на зустр╕ч╕ та виступати укра╖нською, коли з ранку до ноч╕ (звичайно, коли ╓ св╕тло) у Криму з телев╕зор╕в про Укра╖ну розпов╕дають страшилки?
Не стало ╕ проекту «Прочитай — не пошкоду╓ш», який робили на баз╕ б╕бл╕отеки ╕м. В. Орлова та дитячо╖ програми ДРТК «Крим» — «Республ╕ка Д╤», де ведучою була журнал╕стка, колишня випускниця театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Мар╕я Бакало. Щотижнево на канал╕ «Крим» читач╕ «Орловки» розпов╕дали про улюблен╕ книги, д╕лилися сво╖ми враженнями про прочитане. Учн╕ студ╕╖ «Св╕танок» були не т╕льки ведучими телепрограми, а й брали активну участь у п╕дготовц╕ та запису розмови ╕з кримськими школярами про книгу, про добро та толерантн╕сть. Можливо, така пост╕йна вза╓мод╕я з прац╕вниками дитячо╖ б╕бл╕отеки ╕м. В. Орлова ще т╕сн╕ше пов’язала ц╕ два колективи.
На день народження прийнято ╕ти з подарунком, тому учн╕ «Св╕танку» подарували б╕бл╕отец╕ укра╖нськ╕ книги. В╕д молодшо╖ групи «Св╕танку» «юв╕ляр╕в» в╕тали Ярослав Коваль, Ганна Гуляк╕на, яка показала сценку з вистави «Пепп╕ Довга Панчоха», а Мар╕йка Петренко не т╕льки книжечку подарувала, а ще й прочитала в╕рш Т. Шевченка «Тече вода з-п╕д явора». В╕д середньо╖ групи сценку про Книжку показали Пол╕на Сапунова, Л╕за Переклицька, Реян Конг╕╓ва та Ел╕на Мамутова. Довго свого виступу ╕ в╕тального слова чекали учн╕ старшо╖ групи театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», як каже Валя Сокур, нав╕ть змерзли, поки чекали, адже опалення в б╕бл╕отец╕ нема╓ – економ╕я. Але добре, що п╕шли до б╕бл╕отеки й прив╕тали старих друз╕в, ╕ хоч глядач╕в було не так багато, як в «укра╖нськ╕» часи, але при╓мно було, що виступ укра╖номовно╖ студ╕╖ зустр╕чали аплодисментами. А коли Н╕ка Лапченко читала в╕рш про маму, то на очах у декого з юних глядач╕в забрин╕ли сльози. Н╕ка й сама згадала про свою маму та молодшу сестричку ╕ про те, як сьогодн╕ доводиться виживати, ╕ в к╕нц╕ виступу теж розплакалась. Ось таке вийшло у д╕вчинки в╕тання.
╤лля М╕ркулов та Арсен Мукук засп╕вали в╕дом╕ «Чорнобривц╕». А коли дарували укра╖нськ╕ книжки у фонд б╕бл╕отеки, попросили читач╕в не забувати укра╖нську мову та наших славетних письменник╕в-класик╕в. Як сказав Арсен, в╕тання студ╕╖ «Св╕танок» було душевним ╕ яскравим, а головне, що вс╕ три групи в╕тали прац╕вник╕в б╕бл╕отеки ╕м. В. Орлова укра╖нською мовою, яка тепер так р╕дко звучить у Криму.
На завершення студ╕йцям в╕ддячили не т╕льки аплодисментами, а й з╕гр╕ли гарячим ча╓м з печивом. Як писав Володимир Орлов: «Я бажаю вам добра ╕ зовс╕м не ср╕бла». Щор╕чно Дитячу б╕бл╕отеку ╕м. В. Орлова в╕дв╕дують б╕льше 10 тисяч читач╕в, це д╕ти в╕д 3 до 15 рок╕в, а також ╖хн╕ батьки, педагоги ╕ вс╕, кому ц╕кава дитяча л╕тература ╕ дитяче читання. У фонд╕ б╕бл╕отеки дотепер нал╕чувалось 148 тисяч прим╕рник╕в книг. П╕сля в╕дв╕дин учн╕в «Св╕танку» до б╕бл╕отечного фонду додалось ще 10 укра╖нських книжок. ╤ хочеться в╕рити, що вони обов’язково знайдуть сво╖х читач╕в тут, у Криму, який поступово забува╓ «солов’╖ну» ╕ «калинову»…

Олесь ТАВР╤ЙСЬКИЙ
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16340

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков