Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЛУХ ПОЧАВ ПРОХОДИТИ РЕАБ╤Л╤ТАЦ╤Ю
Приватна кл╕н╕ка «Нодус», в як╕й найближчими м╕сяцями проходитиме реаб╕л╕тац╕ю та...


ЙОГО НАЗИВАЛИ «СТР╤ЛЕЦЬКИМ БОЯНОМ»…
С╕човий рух в Галичин╕ був позначений неабияким сплеском народно╖ творчост╕, саме в цей пер╕од...


ПРИСВЯТИВ ЖИТТЯ ТЕАТРОВ╤
Хрестомат╕йний автор, знайомий нам з╕ шк╕льних п╕дручник╕в – ╤ван Карпенко-Карий, нин╕...


УКРА╥НСЬКИЙ МОЙСЕЙ – МИТРОПОЛИТ ШЕПТИЦЬКИЙ
Духовна велич укра╖нського Мойсея – митрополита Шептицького – безц╕нний дар нашого...


НЕ СТАЛО ВАДИМА РО╥КА…
11 вересня п╕шов з життя Вадим Михайлович Ро╖к, син кримсько╖ укра╖нсько╖ вищивальниц╕-геро╖н╕...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2015
КЛОПОТАННЯ ПРО УВ╤ЧНЕННЯ ПАМ’ЯТ╤ ГЕРОЯ УКРА╥НИ РО╥К В╤РИ СЕРГ╤╥ВНИ НА ПОЛТАВЩИН╤

Культура ╕ життя

К╕лька тижн╕в тому «Кримська св╕тлиця» розпочала публ╕кац╕ю матер╕ал╕в, присвячених пам’ят╕ нашо╖ уславлено╖ землячки, Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к, до 105-╖ р╕чниц╕ з дня ╖╖ народження — у кв╕тн╕ 2016 року. У зв’язку з ц╕╓ю датою представники укра╖нсько╖ громади Криму ще у вересн╕-жовтн╕ цього року звернулися з листами-клопотаннями до кер╕вництва Укра╖ни, а саме — до президента П. Порошенка, прем’╓р-м╕н╕стра А. Яценюка, Голови Верховно╖ Ради В. Гройсмана, в╕це-прем’╓р-м╕н╕стра — м╕н╕стра культури В. Кириленка, в яких запропонували провести низку заход╕в в Укра╖н╕.
Також кримськ╕ укра╖нц╕ звернулися з клопотаннями з цього ж приводу у Полтавську облдержадм╕н╕страц╕ю ╕ безпосередньо до м╕ських гол╕в м╕ст Полтава та Лубни. На це звернення оперативно ╕ зац╕кавлено в╕дгукнулось управл╕ння культури Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖, за що кримчани щиро вдячн╕, зокрема, начальнику управл╕ння культури Г. ╤. Фас╕ю за п╕дтримку наших пропозиц╕й. У сьогодн╕шньому номер╕ ми публ╕ку╓мо наше звернення до голови Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ й отриману в╕дпов╕дь на нього з управл╕ння культури.
А в наступному номер╕ «Св╕тлиця» розпов╕сть, як в╕дреагували на наше клопотання у р╕дному м╕ст╕ В╕ри Серг╕╖вни — в Лубнах. Чека╓мо також в╕дпов╕д╕ в╕д кер╕вництва держави ╕ спод╕ва╓мося на увагу та розум╕ння того, що таких духовних ниточок, якими Майстриня-вишивальниця В╕ра Ро╖к ст╕льки л╕т вишивала-прив’язувала Крим до Укра╖ни, у нас залишилося дуже мало, тож береж╕мо й плекаймо ╖х!

КЛОПОТАННЯ ПРО УВ╤ЧНЕННЯ ПАМ’ЯТ╤ ГЕРОЯ УКРА╥НИ РО╥К В╤РИ СЕРГ╤╥ВНИ НА ПОЛТАВЩИН╤

Голов╕ держадм╕н╕страц╕╖
Полтавсько╖ област╕
В. А. ГОЛОВКУ
Шановний Валер╕ю Анатол╕йовичу!
Укра╖нська сп╕льнота Криму зверта╓ться до Вас з клопотанням про ув╕чнення на Полтавщин╕ пам’ят╕ Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕, видатно╖ вишивальниц╕, яку знають не т╕льки в Укра╖н╕, а й за ╖╖ межами, члена Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни ╕ Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни, почесного громадянина м╕ст Лубни, Кобеляки та С╕мферополя Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни.
Майбутня знаменита вишивальниця В╕ра Сосюрко народилась 25.04.1911 року у м. Лубни. Через дек╕лька м╕сяц╕в ╖╖ родина пере╖хала в Полтаву, де ╖╖ батько Сосюрко Серг╕й Онуфр╕йович працював у Губернськ╕й земськ╕й управ╕, а пот╕м — у Губпродком╕. У Полтав╕ родина Сосюрк╕в не мала свого житла, проживала у найманих квартирах на вулицях Анненськ╕й (нин╕ Халтурина), Прохор╕вськ╕й (нин╕ Ватут╕на), Пушк╕нськ╕й та б╕льше за все у будинку на роз╕ вулиць Загородна (нин╕ Зиг╕на) ╕ Константиновська (нин╕ Артема). Родина Сосюрк╕в товаришувала з в╕домими особистостями, а саме: з В. Г. Короленком, далеким родичем В╕ри по материнськ╕й л╕н╕╖, Панасом Мирним, Антоном Макаренком, Катериною Скаржинською, Опанасом Сласт╕оном та ╕ншими постатями.
Навчалась В╕ра в Полтавськ╕й Мар╕╖нськ╕й ж╕ноч╕й г╕мназ╕╖. Родина В╕ри Серг╕╖вни жила в Полтав╕ з л╕та 1911 року до л╕та 1923 року, пот╕м пере╖хала спочатку в Ромодан, а згодом — у м. Гадяч. У 1927 роц╕ повернулась в м. Лубни, де В╕ра в 1936 р. вийшла зам╕ж за Ро╖ка Михайла. Виробнича д╕яльн╕сть В╕ри Серг╕╖вни, кр╕м Лубен, пов’язана з Миргородом, Диканькою, Великими Сорочинцями, Кременчуком, Хоролом. У 1944 роц╕ родина Ро╖к╕в пере╖хала в Ставропольський край (Рос╕я), а з 1952 року В╕ра Серг╕╖вна до 3 жовтня 2010 року жила в м. С╕мферополь.
Саме в Полтав╕ у юно╖ В╕ри зародилось захоплення вишивкою, а сприяв цьому знаменитий письменник В. Г. Короленко. Вона н╕коли не переривала стосунки з Полтавщиною. Безпосередньо в Полтав╕ пройшло 6 персональних виставок В╕ри Серг╕╖вни за ╖╖ життя, а всього на Полтавщин╕ – 19 прижитт╓вих персональних виставок у р╕зних м╕стах. Вже п╕сля смерт╕ В╕ри Ро╖к протягом 2011-2015 рр. у музеях Лубен, с. Вовчик, Миргорода, Художньому музе╖, л╕тературно-мемор╕альному музе╖ ╤. П. Котляревського Полтави також в╕дбулися виставки роб╕т В╕ри Серг╕╖вни ╕ багатьох ╖╖ учениць. У вересн╕ 2014 року у Полтавському нац╕ональному педагог╕чному ун╕верситет╕ ╕м. В. Г. Короленка в╕дбулася Всеукра╖нська науково-практична конференц╕я, присвячена пам’ят╕ Героя Укра╖ни Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни.
Для ув╕чнення пам’ят╕ в╕домо╖ вишивальниц╕ на Полтавщин╕ просимо Вас в╕дгукнутись на наш╕ пропозиц╕╖, а саме:
— У зв’язку з 105-р╕ччям в╕д дня народження, 25 кв╕тня 2016 р. в╕дкрити мемор╕альну дошку на будинку, який знаходиться на роз╕ вулиць Зиг╕на й Артема в м. Полтава, а також у м╕стах Кобеляки, Гадяч, Диканька, Хорол;
— Присво╖ти ╕м’я В╕ри Ро╖к одному з культурних чи навчальних заклад╕в м╕ст Полтава, Гадяч, Кобеляки;
— Прийняти р╕шення про проведення щор╕чних фестивал╕в народно╖ творчост╕ з орган╕зац╕╓ю м╕ських виставок-конкурс╕в серед майстр╕в декоративно-прикладного мистецтва ╕мен╕ В╕ри Ро╖к з п╕дбиттям п╕дсумк╕в 25 кв╕тня;
— Встановити пам’ятник Герою Укра╖ни В╕р╕ Ро╖к на одн╕й ╕з площ чи у будь-якому сквер╕ м╕ст Полтава, Лубни та Кобеляки;
— Орган╕зувати проведення вечор╕в пам’ят╕ та виставки народних майстр╕в Полтавщини в кв╕тн╕ 2016 року;
— Створити пост╕йн╕ експозиц╕╖, присвячен╕ творчост╕ В╕ри Ро╖к, в кра╓знавчих музеях Полтави, Гадяча, Кобеляк╕в, Миргорода, Решетил╕вки, Кременчука;
— Орган╕зувати проведення вечор╕в пам’ят╕ у кв╕тн╕ 2016 р. у Полтав╕, Лубнах, Гадяч╕, Миргород╕, Кобеляках, Решетил╕вц╕.
Завдяки Ваш╕й п╕дтримц╕ й уваз╕ до творчост╕ народно╖ художниц╕, що осп╕вувала р╕дний край, батьк╕вщину, ми спод╕ва╓мося, що Ви особисто ╕ депутатський корпус м╕ст п╕дтрима╓те ╕ проф╕нансу╓те наш╕ пропозиц╕╖.
Будемо дуже вдячн╕ за розум╕ння ╕ п╕дтримку та чекатимемо в╕д Вас в╕дпов╕д╕.

Клопотання п╕дписали:

Петро Вольвач, професор, академ╕к Укра╖нсько╖ еколог╕чно╖ академ╕╖ наук, д╕йсний член Наукового товариства ╕мен╕ Тараса Шевченка, голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, лауреат прем╕╖ ╕м. Л. Симиренка;
Михайло Вишняк, голова творчого об’╓днання укра╖номовних письменник╕в Криму, лауреат Всеукра╖нсько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського;
Павло Власенко, голова С╕мферопольського товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка;
Орест Мартин╕в, заслужений прац╕вник культури Криму, лауреат почесно╖ прем╕╖ АРК, виконавець п╕сень, присвячених В. С. Ро╖к;
╢вген╕я Жукова, кримська вишивальниця, учениця В╕ри Ро╖к;
В╕ктор Качула, головний редактор Всеукра╖нсько╖ загальнопол╕тично╖ ╕ л╕тературно-художньо╖ газети «Кримська св╕тлиця», заслужений журнал╕ст Укра╖ни.

Полтавська обласна державна адм╕н╕страц╕я Управл╕ння культури
25.10.2015 р.
Про ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни
Колективне звернення на адресу голови Полтавсько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ В. А. Головка щодо ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни розглянуто Управл╕нням культури Полтавсько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖.
Пов╕домля╓мо, що до проекту плану роботи Управл╕ння культури Полтавсько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ на 2016 р╕к внесено питання проведення тематичних культурно-мистецьких заход╕в у Полтавськ╕й област╕, спрямованих на ув╕чнення пам’ят╕ Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕, видатно╖ вишивальниц╕ Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни.
╤нформу╓мо, що коп╕╖ колективного звернення також над╕слан╕ на адреси згаданих у лист╕ гол╕в райдержадм╕н╕страц╕й та м╕ськвиконком╕в Полтавсько╖ област╕ для розгляду та в╕дпов╕дного реагування.
Начальник управл╕ння
Г. ╤. ФАС╤Й

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМ╤Н╤СТРАЦ╤Я УПРАВЛ╤ННЯ КУЛЬТУРИ
26.10.2015 р.
Про розгляд колективного звернення громадян щодо ув╕чнення пам’ят╕ Ро╖к В. С.

Управл╕ння культури Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ розглянуло Ваше колективне звернення з приводу в╕дзначення 105-р╕ччя в╕д дня народження знаменито╖ кримсько╖ вишивальниц╕, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ УРСР, заслуженого художника АР Крим, кавалера низки державних та церковних нагород, Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к, що в╕дбудеться 25 кв╕тня 2016 року.
Враховуючи значний внесок В. С. Ро╖к у розвиток художньо╖ народно╖ творчост╕, популяризац╕ю декоративно-прикладного мистецтва та т╕сний зв’язок з Полтавщиною, Управл╕ння культури Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ звернулося до кер╕вництва м╕ськвиконком╕в та райдержадм╕н╕страц╕й (листи в╕д 15.10.2015 № 01-18/1405) з проханням урахувати в робот╕ в╕дзначення вище вказано╖ р╕чниц╕ при складанн╕ плану культурно-мистецьких заход╕в на 2016 р╕к.
Незважаючи на те, що в╕дпов╕дно до ч. 2 Указу Президента Укра╖ни «Про впорядкування в╕дзначення пам’ятних дат ╕ юв╕ле╖в» в╕д 02.12.1995 № 1116/95, в╕дзначення 105-р╕ччя в╕д дня народження на державному р╕вн╕ не передбачено, закладами культури област╕ плану╓ться низка заход╕в щодо вшанування пам’ят╕ в╕домо╖ вишивальниц╕.
Зокрема, заплановано проведення тематично╖ екскурс╕╖ «Мелод╕╖ на полотн╕ «кримсько╖ полтавки» — В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к» на баз╕ Решетил╕вського районного кра╓знавчого музею та майстер-клас «Полтавськ╕ «рушников╕ шви» у роботах В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к» члена Нац╕онально╖ сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни Н. В. Вакуленко для учн╕в Решетил╕вського художнього профес╕йного л╕цею.
У м. Миргород у кв╕тн╕ 2016 року плану╓ться виставка роб╕т м╕сцевих вишивальниць, на в╕дкритт╕ яко╖ буде представлена стор╕нка пам’ят╕ В. С. Ро╖к.
Закладами культури комунально╖ сфери управл╕ння м. Полтави на кв╕тень 2016 року заплановано проведення низки заход╕в, присвячених 105-р╕ччю видатно╖ вишивальниц╕ (веч╕р пам’ят╕, експозиц╕йна виставка, виставки тематично╖ л╕тератури та видань). Кр╕м того, оч╕ку╓ розгляду ком╕с╕╖ з питань найменування та перейменування елемент╕в м╕ського середовища та ╕нфраструктури Полтавського м╕ськвиконкому проект встановлення мемор╕ально╖ дошки В. С. Ро╖к у м. Полтава п╕сля отримання в╕дпов╕д╕ на ╕нформац╕йн╕ запити щодо вигляду останньо╖, обгрунтування м╕сця встановлення та в╕домостей щодо ╕нвестора роб╕т.
Зважаючи на внесок В. С. Ро╖к у розвиток народно╖ творчост╕ та збагачення культурного надбання, Управл╕ння культури Полтавсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ готове, у межах сво╖х повноважень, надавати допомогу та сприяти вшануванню пам’ят╕ в╕домо╖ сп╕вв╕тчизниц╕.

Начальник управл╕ння Г. ╤. ФАС╤Й

2008 р╕к. В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к з прац╕вниками Полтавського художнього музею, де в╕дкрилася виставка ╖╖ роб╕т

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16336

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков