Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СПРАВА "МЕДВЕДЧУК ПРОТИ СТУСА"
Як сталося, що в Укра╖н╕ почали забороняти книги


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬК╤ ДУМИ
Чи може тут щось зробити Укра╖на? Мусить.


╤НЦИДЕНТ В ОДЕСЬК╤Й Г╤МНАЗ╤╥: ЦЕ В╤ДПОВ╤ДЬ, ЯК╤Й МОВ╤ НАСПРАВД╤ ПОТР╤БЕН ЗАХИСТ
Уповноважений ╕з захисту державно╖ мови Тарас Крем╕нь вимага╓ в╕д М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки...


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬКА ПОЛ╤ТИКА УКРА╥НСЬКО╥ ВЛАДИ
Як би те сумно не звучало, але укра╖нська пол╕тика щодо Криму, за виключенням коротких ╕сторичних...


ВАЛЕНТИН БУТ: КУЛЬТУРА ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ ?
Думаю, не одному мен╕ впада╓ в оч╕ певна дев╕ац╕я у сприйнятт╕ нашими сп╕вв╕тчизниками цього...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2015
ЧИ ТРЕБА ╥М БЕРЕГ ТУРЕЦЬКИЙ?

За що ж нам «брат» такий?!

Загиблого льотчика Олега П╓шкова, на честь якого незабаром буде перейменовано у С╕мферопол╕ вулицю Турецьку, звичайно ж, шкода, як ╕ будь-яку людину. Вт╕м, не варто забувати, що цей герой Рос╕╖ – ╕ сам убивця, бо повертався не з ╓гипетського курорту, а п╕сля бомбардування, скинувши смертоносний вантаж на чужу землю ╕ чужих людей, яких ╕ в оч╕ не бачив. Не бачив ╕ того, як вони, помираючи, корчилися в муках, переконаний, що то взагал╕ не люди, а терористи, щось на кшталт жук╕в-шк╕дник╕в. Але мав би усв╕домлювати, що за таку «роботу» можна одержати ╕ «винагороду» у т╕й сам╕й «валют╕».
Чим був зумовлений такий крок з боку Туреччини – сказати важко. Особливо, ор╕╓нтуючись на рос╕йськ╕ ЗМ╤, де пов╕домляють не те, що ╓, а те, що виг╕дно. А вони традиц╕йно звинувачують ╕ Америку, ╕ Укра╖ну, – а раптом якийсь бруд прилипне, не залишаючи м╕сця для сумн╕в╕в у тому, що розстр╕л рос╕йського л╕така планувався заздалег╕дь ╕ на найвищому р╕вн╕. Якщо так, то чого ж добивалася Туреччина, яка ще недавно домовлялася про прокладання газопроводу «Турецький пот╕к» в обх╕д Укра╖ни, коли кра╖ни ╢вросоюзу в╕дмовилися в╕д сп╕впрац╕ з Пут╕ним. ╤ х╕ба не найпереконлив╕ший доказ лояльност╕ президента Ердогана сам факт того, що Туреччина й не при╓дналася до санкц╕й, а обсяг ╖╖ товарооб╕гу, зокрема з Кримом, поточного року склав майже 20 м╕льйон╕в долар╕в. Невже задоволення збити рос╕йський л╕так варте втрати ус╕х контакт╕в, серед яких ╕ туристична ╕ндустр╕я, що вийшла на новий оберт п╕сля закриття для рос╕ян курорт╕в ╢гипту. То ж або ми не все зна╓мо, або йдеться про якийсь емоц╕йний, непродуманий крок, не пов’язаний в ц╕лому з╕ стратег╕╓ю турецьких пол╕тик╕в. Але рос╕йський ведм╕дь прокинувся ╕ почав крушити все навкруги – ╕ чуже, ╕ сво╓. Прагнучи довести, що з ним, ведмедем, одн╕╓╖ кров╕, постарався ╕ Крим, незважаючи на свою залежн╕сть в╕д кра╖ни-сус╕дки, як╕й мав би бути, як м╕н╕мум, вдячний.
А вона в тому, що сьогодн╕ Крим не в змоз╕ забезпечити себе овочами ╕ фруктами, котр╕ надходять ╕з Туреччини. Про цитрусов╕ ╕ банани нав╕ть не йдеться – в Криму вони просто не ростуть. Не пристосован╕ кримськ╕ господарства для забезпечення кримчан у зимовий час ог╕рками ╕ пом╕дорами, як правило, вони теж турецьк╕. Вже тепер ц╕ни на ц╕ продукти зросли майже вдв╕ч╕. Сво╖ послуги для збалансування кримського ринку запропонував ╢гипет, але за зовс╕м ╕ншими ц╕нами, зумовленими дорожньо-транспортними витратами.
Лише за останн╕ три тижн╕ жовтня в порти Криму було доставлено б╕льш як 400 тонн фрукт╕в ╕з Туреччини. Тод╕ до них не було жодних претенз╕й, товар не розглядали п╕д м╕кроскопом, аби в будь-якому раз╕ заявити, як сьогодн╕, про його сумн╕вну як╕сть.
Скоро зникнуть з прилавк╕в ╕ турецьк╕ промтовари, а водночас втратять роботу п╕дпри╓мц╕, що завозили все це ще з початку 90-х рок╕в. ╤ хоча вибаглив╕ покупц╕ в╕д турецького одягу були не у захват╕, можна не сумн╕ватися, вони зм╕нять повн╕стю свою думку, перейшовши на китайський ширпотреб. У той же час доставка цих товар╕в через далеку в╕дстань буде дорожчою, що теж в╕дпов╕дно позначиться на ц╕нах.
Виграють в╕д ситуац╕╖, що склалася, х╕ба що кримськ╕ буд╕вельн╕ компан╕╖, до яких без особливих зусиль перейде турецький буд╕вельний б╕знес. ╤ цьому не завадять н╕ нижча як╕сть виконання роб╕т, н╕ вищ╕ тарифи, бо турецьк╕ ф╕рми – це тепер, фактично, поза законом. «В╕це-прем’╓р» уряду Криму Руслан Бальбек перестав дов╕ряти турецьк╕й буд╕вельн╕й компан╕╖ «Ербек» спорудження в Криму найб╕льшо╖ мечет╕, яка стала символом турботи про кримських татар рос╕йсько╖ влади, хоча ╕ буду╓ться за позабюджетн╕ кошти. Нема╓ сумн╕в╕в, що жоден ╕з буд╕вельних об’╓кт╕в, а у ф╕рми «Ербек» ╖х п╕втора десятки, в основному це рекреац╕йн╕ об’╓кти на П╕деннобережж╕, за ф╕рмою не залишиться.
Незважаючи на екстремальн╕ умови, притаманн╕ для санкц╕йного Криму, турецьк╕ п╕дпри╓мц╕ уклали угоду ╕з м╕сцевою владою щодо готовност╕ ╕нвестувати в економ╕ку п╕вострова 12 м╕льярд╕в долар╕в. ╤ ось Крим в╕дмовився в╕д цього ун╕кального для себе шансу. Хоча у буд╕вництво вже було вкладено п╕вм╕льярда долар╕в. Тисяч╕ людей втратили робоч╕ м╕сця, ╕ ще десятки тисяч – можлив╕сть працевлаштуватися в майбутньому.
Чи не занадто велика плата для кримчан за л╕так, якого вони не збивали? П╕д кер╕вництвом тутешньо╖ «влади» купка молод╕, що складалася практично з одних оч╕льник╕в громадських молод╕жних орган╕зац╕й, з плакатами «Не забудем, не простим», на площ╕ Лен╕на в Криму спалили опудало турецького президента Ердогана. Позачинялися на перев╕рку турецьк╕ магазини, п╕дпри╓мства, а в ресторанах вже не скуштувати «санкц╕йних» турецьких страв. Чи можна соб╕ уявити под╕бну ╕стер╕ю в Укра╖н╕? ╤ як пояснити обурення рос╕ян, пов’язане з╕ щонайменшими обмеженнями на теренах Укра╖ни ворожо╖ рос╕йсько╖ ╕деолог╕╖? Адже турецьк╕ буд╕вельники – не ╕деологи, а лимон чи апельсин – не яблуко розбрату, ╕ Туреччина не в╕д╕брала в Рос╕╖ Крим ╕ не влаштувала в╕йну на ╖╖ землях. Тим не менше, нав╕ть «Хор Турецького» змушений п╕дшуковувати соб╕ ╕ншу назву, не пов’язану з пр╕звищем кер╕вника. А той же на увесь св╕т клянеться, що ма╓ пр╕звище ╕ншого походження, ╕ ворожа кра╖на тут н╕ при чому.
Рос╕йська влада зловт╕ша╓ться, прогнозуючи турецьк╕ збитки через конфл╕кт в сум╕ у 20 м╕льярд╕в долар╕в на р╕к, як завжди, замовчуючи власн╕. А ситуац╕я – не ╕з найкращих. М╕жнародна ╕золяц╕я, до яко╖ додалася ще й Туреччина, в╕йна в Сир╕╖, а в перспектив╕ ╕ в Л╕в╕╖, в╕д президента яко╖ Москва чека╓ лише формального запрошення, аби й туди вирушили заради смертоносно╖ операц╕╖ рос╕йськ╕ П╓шкови. Нерозв’язний конфл╕кт з Укра╖ною ╕ не на одне покол╕ння з╕псован╕ з нею стосунки. Та ще й дешева нафта, отже, – дорога валюта. Сутт╓во, що в к╕нцевому результат╕ за все це розплачуватися рядовим рос╕янам. ╤ не лише «ватникам» ╕ «мегаватникам» (рос╕йський вар╕ант), але й тим, хто г╕дний зовс╕м ╕ншо╖ дол╕.

Тамара ФЕДОРЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16321

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков