Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СПРАВА "МЕДВЕДЧУК ПРОТИ СТУСА"
Як сталося, що в Укра╖н╕ почали забороняти книги


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬК╤ ДУМИ
Чи може тут щось зробити Укра╖на? Мусить.


╤НЦИДЕНТ В ОДЕСЬК╤Й Г╤МНАЗ╤╥: ЦЕ В╤ДПОВ╤ДЬ, ЯК╤Й МОВ╤ НАСПРАВД╤ ПОТР╤БЕН ЗАХИСТ
Уповноважений ╕з захисту державно╖ мови Тарас Крем╕нь вимага╓ в╕д М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки...


ВАЛЕНТИН БУТ: КРИМСЬКА ПОЛ╤ТИКА УКРА╥НСЬКО╥ ВЛАДИ
Як би те сумно не звучало, але укра╖нська пол╕тика щодо Криму, за виключенням коротких ╕сторичних...


ВАЛЕНТИН БУТ: КУЛЬТУРА ЛЯЛЬКИ-МОТАНКИ ?
Думаю, не одному мен╕ впада╓ в оч╕ певна дев╕ац╕я у сприйнятт╕ нашими сп╕вв╕тчизниками цього...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 04.12.2015
Н╤Ч БЕЗ РАНКУ, АБО КРИК ПРОМЕРЗЛО╥ КРИМСЬКО╥ ДУШ╤

«Покращення» по-кримськи

Поноч╕, ╕ до нестями холодно. Не рятують н╕ дв╕ куртки, н╕ тепле взуття. Вже 16 годин, як нема╓ електроенерг╕╖, а це для мене не лише св╕тло, але й опалення – спасиб╕, ще рок╕в в╕с╕м тому на робот╕ видали списаний електрокам╕н. За ц╕ дн╕ пов╕тря стало вологим, тхне пл╕снявою. Нема╓ ╕ зв’язку – н╕ з╕ стац╕онарного, н╕ з моб╕льного телефон╕в, тож нав╕ть теплого слова у когось ╕з знайомих для себе не випросити. А надвор╕ н╕ч ╕ холодний дощ, й теж суц╕льний морок. Воно ╕ не дивно, бо вже к╕лька годин як розпочалася календарна зима.
╢дине джерело тепла ╕ живо╖ енерг╕╖ – це сус╕дчине кошеня, яке змушена була забрати, коли п╕втора м╕сяц╕ тому ж╕нка померла. Хот╕ла назвати тарганом, бо чорне, ╕з закрученими наперед довгими вусами. А ще тому, що воно вже не перше, та й була в╕д нього не в захват╕. Тепер це – Джерр╕, джерело життя ╕ тепла.
У нед╕лю ╖здила у так званий «госсов╓т», бо чула, що ком╕с╕я ╕з надзвичайних ситуац╕й працю╓ без вих╕дних, та ще й об╕цяв Аксьонов покарати представник╕в влади на м╕сцях, як╕ дозволяють соб╕ в╕дпочинок. Пол╕цейський на вход╕ лише знизав плечима: приходьте завтра, сьогодн╕ тут н╕кого нема╓. ╤ я п╕шла б, аби працювала «гаряча л╕н╕я», на яку за нин╕шн╕х умов дуже спод╕валася. Але ╕ тут не знайшлося н╕чого гарячого, а телефон «Крименерго», який мен╕ запропонували, за повно╖ в╕дсутност╕ зв’язку не знадобився.
╤ це ж не «Крименерго», а пан Аксьонов розпов╕да╓ ус╕й Рос╕╖, що ситуац╕я налагоджу╓ться, св╕тло подають кожн╕ три години, усього 12 годин на добу, ╕ що все робиться по справедливост╕, кримчанам доведено ч╕ткий граф╕к подач╕ електроенерг╕╖, ╕ ми, зг╕дно з ним, не виняток, але одержу╓мо електрострум не 12, а лише 4 години на добу, переважно в н╕чний час.
Хот╕ла терм╕ново купити дрова ╕ в╕дремонтувати п╕чку, але перша операц╕я об╕йдеться у 4 мо╖ м╕сячн╕ зарплати – 20 тисяч рубл╕в, а ╕нша пов’язана з пошуками п╕чника, що зна╓ свою справу, але С╕мферополь – не село, ╕ тут таких – одиниц╕, можна шукати до весни. ╢диний позитив – що потерпаю лише в╕д загострення хрон╕чних хвороб ╕ не вчепилося н╕чого новенького. Але ж не опалюються ╕ багатоповерх╕вки, де теж люди, серед яких – хвор╕, кому, можливо, потр╕бн╕ терм╕нов╕ медичн╕ процедури ╕, як м╕н╕мум, тепло.
Не можу не думати про людей з територ╕╖ Укра╖ни, що п╕д╕рвали електроопори ╕ не дозволяють ╖х в╕дремонтувати, аби покарати кримчан: тих, хто був актив╕стами щодо проведення пророс╕йського референдуму, прагнув у Рос╕ю, де ╖м було об╕цяно ╖хн╕ нин╕шн╕ посади; тих, хто був не проти Рос╕╖, хоча н╕чого для цього не робив; тих, кому було байдуже, де жити, аби лиш все було для них добре; ╕ тих, для кого Укра╖на д╕йсно була – понад усе, хто ще й дос╕ щоранку прокида╓ться в над╕╖ на диво.
Згодна, що коли ╓ реальна конкретна мета, можна багато що витримати, нав╕ть спалити себе, як зробили колись укра╖нець Олекса Г╕рник чи кримський татарин Муса Мамут. Т╕льки-но в Криму з’явилися «вежливые люди», я була готова на все, в╕йна так в╕йна, смерть так смерть, бо мета того варта. А ось чи осягають свою мету т╕, хто також мерзнуть тепер у херсонському степу, б╕ля тих п╕д╕рваних електропор, кого пробували в╕дт╕снити зв╕дти сво╖ – укра╖нськ╕ - спецпризначенц╕, кого дос╕ оф╕ц╕йно не п╕дтриму╓ влада? Чи бачать вони св╕тло у к╕нц╕ цього «блокадного тунелю»? На який реальний результат розраховують ╕ взагал╕, чи прораховував хтось отой омр╕яний результат?
Важко мен╕ даються ц╕ слова, бо звикла до всього, що пов’язано з Укра╖ною, ставитися з любов’ю, схожою на материнську, коли дитина завжди не винна, бо не знала, не зрозум╕ла, примусили, обманули, була не в соб╕. Але… у тих же л╕дер╕в Меджл╕су в Криму лишилися близьк╕ ╕ р╕дн╕, ╕, можливо, хтось ╕з них не може ╕з «мертвих» телефон╕в викликати «швидку допомогу», а хтось г╕дно провести людину в останню путь…
Бо не думають же в Укра╖н╕, що п╕сля таких блокад Крим почне проситися назад. Не почне вже хоча б тому, що в Рос╕╖ под╕бн╕ фокуси не проходять – згадаймо хоча б скривавлену, розтерзану Чечню. До того ж, ст╕льки сюди, в оцей кримський сакрал вкладено м╕льярд╕в, ст╕льки напхано в╕йськ ╕ ╕ надсучасно╖ збро╖.
А як╕ суми було вкладено в енергобезпеку Криму, ск╕льки сюди над╕йшло генератор╕в! В одн╕й ╕з рос╕йських авторських телепрограм про Крим нав╕ть почула припущення, що цього разу кримськ╕й «влад╕» не вдасться пов╕сити ус╕х собак на «бандеровцев», бо Рос╕я зробила усе можливе, щоб нин╕шнього колапсу не сталося. Вт╕м, б╕льш╕сть цих генератор╕в благополучно роз╕йшлася по дом╕вках та приватних п╕дпри╓мствах, а те, що лишилося – вже в неробочому стан╕. Даремно пан Аксьонов заклика╓ негайно все це п╕дключити ╕ погрожу╓ карою, воно ж вже у приватних руках, ╕ новим власникам «глава» Криму – не указ. Проте якщо поживитися за рахунок Укра╖ни – це було нормально, то з Рос╕╓ю – не все так просто, оск╕льки ради «сакрального» Криму вона п╕шла на чимал╕ жертви. А тут ще й в╕йна в Сир╕╖, коли з неба щоденно падають рос╕йськ╕ м╕льйони, бо такий вже невблаганний цей нац╕ональний ╕нтерес. ╤ хоча п╕востр╕вн╕ ЗМ╤ регулярно висловлюють впевнен╕сть, що кримськ╕ родини ╕з задоволенням ур╕жуть св╕й с╕мейний бюджет ради сир╕йсько╖ авнтюри, люди, схоже, до цього не дозр╕ли, хоч ╖м кисельовськ╕ пропагандисти й допомагають, як можуть. Б╕ля пам’ятника Лен╕ну у С╕мферопол╕ влаштовано траурний стенд, але одразу ╕ не збагнути, чи то на честь загиблих у неб╕ над Сир╕╓ю турист╕в, чи в пам’ять во╓нного льотчика, збитого турками.
До реч╕, це ще одна бюджетна д╕ра, бо ембарго на турецьк╕ продукти – проблема вза╓мна, ╕ на рос╕ян чека╓ подорожчання чергово╖ парт╕╖ товар╕в. Чи не забагато санкц╕й ╕ в╕йн водночас? Чи не притримати трохи в╕жки власних хворобливих амб╕ц╕й, що приховуються за алог╕чними мотивами?
Мене не хвилю╓, що рос╕яни в╕дтепер не в╕дпочиватимуть н╕ в ╢гипт╕, н╕ в Туреччин╕. Це ц╕лком можна зробити на пару з лопатою на власн╕й дач╕, до чого закликав недавно укра╖нц╕в прем’╓р-м╕н╕стр Азаров. Але дуже шкода, що ╓диним прив╕том ╕з Батьк╕вщини ╓ сьогодн╕ побажання холоду, голоду ╕ темряви – ну зовс╕м у рос╕йськ╕й традиц╕╖…
Увечер╕, а почина╓ться в╕н тепер оп╕в на п’яту, ходила в найближчу крамницю за водою. Вода тепер у нас - теж не частий г╕сть, до того ж – неспод╕ваний, як ╕ електрострум, не п╕двладний жодним граф╕кам. Власники цього магазину – кримськ╕ татари, ╕ торгу╓ там д╕вча рок╕в 20-ти, Елла, котра з╕зналася, що ╕з жахом чека╓ на в╕дключення, бо бо╖ться темряви ╕ злод╕╖в, для яких цей морок – р╕дна стих╕я.
В╕д под╕бних акц╕й завжди страждають у першу чергу перес╕чн╕ громадяни, а найб╕льше – б╕дн╕ ╕ хвор╕. Т╕, хто щаблем вище, мають ╕ генератори, ╕ потужн╕ л╕хтар╕, та й можлив╕сть завозити продукти хоч ╕з само╖ Москви. До реч╕, у центр╕ С╕мферополя св╕тло вимикалося т╕льки раз, у першу критичну н╕ч. Туди ╕ нам доводиться ╖здити за продуктами, бо нав╕ть супермаркети в ╕нших районах працюють еп╕зодично.
Важко пов╕рити, але декому таке життя подоба╓ться. По Крим-ТБ показували Керч ╕ керчанок – там ситуац╕я вважа╓ться найкритичн╕шою. Проте ж╕ночки ╕з захватом, н╕бито про веселу пригоду розпов╕дали, як у них потекли холодильники та завантажен╕ вже до Новор╕чних свят морозильн╕ камери, ╕ як вони в авар╕йному режим╕ все, що змогли, поварили ╕ посмажили. А проблеми з╕ св╕тлом у них – справа минулого, бо вони н╕бито колись ╕ в Укра╖н╕ готували д╕тям сн╕данок у п╕д’╖здах на багаттях. В Рос╕╖ ж – все прекрасно, двох годин осв╕тлення вранц╕ ╕ ввечер╕ ус╕м ╕ на все вистача╓. ╤ навряд, що цим ж╕ночкам заплатили за так╕ в╕дпов╕д╕ хоча б рубл╕в по десять. Просто десь на генному р╕вн╕ живе в нас раб, такий соб╕ ниций чолов╕чок, який нутром в╕дчува╓, що ╕ коли потр╕бно його господарю. В╕н ╕ витворя╓ дива п╕длабузництва, нав╕ть якщо нам при цьому некомфортно ╕ соромно, нав╕ть коли холодно, нав╕ть коли життя реально перетворю╓ться на тортури.
Притискую до серця Джеррика, ми обо╓ однаково покинут╕, ╕ не вистача╓ сил, аби завершити цю промерзлу спов╕дь на оптим╕стичн╕й нот╕…

Тамара ФЕДОРЕНКО
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16287

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков