Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2015
Верон╕ка МИРОНОВА: «ВАЖЛИВ╤ШЕ ПОВЕРНУТИ ЛЮДЕЙ ДОНБАСУ, А НЕ ЗАХОПЛЕНУ ТЕРИТОР╤Ю»

Окупац╕йн╕ будн╕...

Верон╕ц╕ 23 роки, вона — з шахтарського м╕стечка Красноарм╕йськ — це на п╕вноч╕ Донецько╖ област╕. Прожила там перш╕ 16 рок╕в свого життя. Мама — ф╕нансист за фахом, а тато все життя працював на буд╕вництв╕. Жодного культу профес╕╖ батьк╕в у родин╕ не було. Оточення Верон╕ки було переважно шахтарським. Д╕вчина вступила на рос╕йську ф╕лолог╕ю ДонНУ, бо там була найменша черга. «Я не пошкодувала про св╕й виб╕р, — каже Верон╕ка, — це виявилось «мо╖м»… Було дуже ц╕каво!». Пот╕м д╕вчина отримала диплом бакалавра. Працювала в Донецьку в школ╕, викладала рос╕йську мову ╕ л╕тературу. Вийшла зам╕ж. За п╕вроку до пере╖зду до Львова купили з чолов╕ком квартиру. Так ╕ не зак╕нчили ремонт… Про це ми з деяким сумом уже говоримо у центр╕ Львова. Дивно, що у сво╖ 23 роки молода ж╕нка встигла стати авторкою книжки «Люди Донбасса». Та й взагал╕, ма╓ свою тверду думку стосовно б╕льшост╕ укра╖нських проблем. Намагаюся зрозум╕ти, в чому кор╕нь тако╖ впевненост╕ в соб╕ ╕ тако╖ в╕дносно ефективно╖ самореал╕зац╕╖, до того ж фактично в «д╕аспорних» умовах, запитую Верон╕ку:

— Чолов╕к — ваш однодумець?
— Так, в╕н старший за мене, з б╕льшим житт╓вим досв╕дом, повн╕стю пройшов ще «Помаранчеву революц╕ю» (сам хоч ╕ донеччанин, але на той момент жив у Ки╓в╕); у нього ще з тих час╕в тверда проукра╖нська позиц╕я. Я ж п╕сля зак╕нчення ун╕верситету ще п╕вроку н╕де не працювала, а пот╕м разом ╕з студентами з кафедри журнал╕стики ми створили власний сайт журнал╕стських розсл╕дувань. Це був ц╕кавий проект, який робився виключно на ентуз╕азм╕ людей, котр╕ хот╕ли цим займатися. Бо в Донецьку був такий виб╕р: або працювати на провладний ресурс, або творити щось сво╓. Було ще чудове ╤нтернет-видання «Новини Донбасу», але туди важко було потрапити. Тому ми створили сво╓ видання ╕ вивели його на певний р╕вень прибутковост╕. Принаймн╕ в╕н перестав бути збитковим.
— А як опинилися у Львов╕?
— 30 кв╕тня 2014 року ми з чолов╕ком по╖хали до Львова на майстер-клас з рад╕ожурнал╕стики. При╖хали на три дн╕, а пот╕м ще вир╕шили в╕дпочити к╕лька дн╕в. При╖хали сюди з двома напл╕чниками, бо не думали, що покида╓мо р╕дне м╕сто надовго. Бойовики за час нашо╖ в╕дсутност╕ встигли погромити оф╕с редакц╕╖, добре, що н╕кого ╕з сп╕вроб╕тник╕в у цей час не було, тому н╕хто не постраждав. Просто побешкетували, понищили оргтехн╕ку, порвали прапори… ╤ тому знайом╕ радили трохи почекати. Бо вертатися в Донецьк у той момент було небезпечно. Сепаратисти чекали нас ╕ на наш╕й квартир╕, точн╕ше, чергували б╕ля п╕д’╖зду — про це вже ╕нш╕ люди попередили. Це було ще до початку бойових д╕й у Донецьку, коли основна маса бойовик╕в була у Слов’янську. Але ╕ в самому Донецьку, як бачите, вже було розпочате «полювання на в╕дьом». Ус╕ актив╕сти донецького ╢вромайдану, вс╕ проукра╖нськ╕ журнал╕сти, вс╕, хто орган╕зовував як╕сь проукра╖нськ╕ акц╕╖ в м╕ст╕, — вс╕ митт╓во перетворилися на ворог╕в режиму. Невесела обставина. Щоправда, я мала деяку вт╕ху в тому, що моя робота була належним чином оц╕нена — раз уже я потрапила у «списки». Пот╕м, тим б╕льше, не було сенсу повертатися в Донецьк, адже маса бойовик╕в перем╕стилася туди ╕з Слов’янська. Я сприйняла це ф╕лософськи, зрештою, все вийшло на добре, бо я давно вже хот╕ла при╖хати до Львова. Це — «мо╓» м╕сто, ╕ мен╕ тут ц╕каво! Легко диха╓ться ╕ класно працю╓ться.
— А як з житлом?
— Ми зн╕ма╓мо квартиру. Я дуже т╕шилася, коли ми знайшли квартиру у старовинному польському будинку. ╤ у нас не було проблем на кшталт: «Донеччанам житла не зда╓мо!». Навпаки, нам трапилася дуже мила власниця квартири. Вона, д╕знавшись, що ми при╖хали сюди майже без н╕чого, в╕дразу прислала свого сина, який прин╕с нам посуд, ковдри, рушники, дв╕ банки ог╕рк╕в тощо. Це при╓мно, що у Львов╕ ╓ так╕ небайдуж╕ люди!
— Зараз багато розмов про те, що окупован╕ райони Донбасу можуть стати новим «Придн╕стров’ям» або сво╓р╕дною «с╕рою зоною». Як швидко «с╕ра зона» може знову стати Укра╖ною?
— А чи потр╕бно посп╕шати? Може, хай поки побуде буферною зоною? Важливо убезпечити значно б╕льш╕ територ╕╖ в╕д просування «русского мира». Окуповано не таку вже й велику територ╕ю… Я вже казала: у нас в Донецьку квартира, хочеться, щоб усе стало на сво╖ м╕сця, але я зараз виходжу з ╕нтерес╕в Укра╖ни. Так, зв╕сно, Донецьк вигляда╓ дуже гарно в центр╕, але на околицях — зовс╕м ╕нший св╕т; я й до в╕йни, коли там доводилося бувати, пот╕м два-три дн╕ в╕дходила. Гн╕тюче враження… Люди зв╕дти вибиралися в центр Донецька лише раз-два на р╕к. Як, скаж╕мо, льв╕в’яни ╖дуть з╕ Львова до Ки╓ва. То це ж мова про Донецьк, а про область я взагал╕ мовчу — там значно г╕рше...
— Тод╕ нав╕що було донеччанам воювати? Думали, що, в╕дгородившись в╕д Ки╓ва, побудують соб╕ краще життя?
— Вони були засл╕плен╕ пропагандою. В результат╕ народ програв, але Ахметов отримав те, що хот╕в. В╕н тепер скр╕зь поставить сво╖х людей, це простежу╓ться нав╕ть на контрольованих Укра╖ною територ╕ях. Звичайно, Ахметов — не ген╕й, ╕ в╕н ма╓ сво╖ недол╕ки. Зокрема, надто нетерплячий... Йому браку╓ витримки. Але й так, трохи наламавши дров, в╕н отрима╓ те, що хот╕в. Щоправда, сутт╓во зб╕днену територ╕ю, але ж ╕ таку можна обдирати. Його п╕дпри╓мства «чорно» заробляють б╕льше, н╕ж до в╕йни «чисто». Не виключено, що через 30-40 рок╕в про нього будуть говорити як про видатного стратега т╕ньового б╕знесу.
— Отже, найближчим часом ми не повернемо цю територ╕ю?
— Я не впевнена, що територ╕я ма╓ б╕льшу ц╕нн╕сть, н╕ж люди. Вс╕х людей, яких можна ╕нтегрувати в укра╖нське сусп╕льство, варто забрати. Тих, кого можна переконати, що вони потр╕бн╕ в Укра╖н╕, конче треба вивезти! А стосовно будинк╕в, бетонних коробок… Враховуючи стан Донбасу до в╕йни, а тим паче шкоду, завдану в╕йною, туди доведеться вкласти, якщо не помиляюся, до шести м╕льярд╕в долар╕в. Чи може соб╕ Укра╖на дозволити так╕ витрати? Може, краще витратити ц╕ грош╕ на щось ╕нше? Я дотримуюся т╕╓╖ точки зору, що той, хто отрима╓ ц╕ територ╕╖, той ╕ програ╓… Але треба забрати зв╕дти кращ╕ людськ╕ ресурси!
— А житло? ╥х же треба десь розселяти?
— Нав╕ть у селах в╕дносно густо заселено╖ Льв╕всько╖ област╕ ╓ де розм╕стити людей. ╤нтернет можна провести нав╕ть у карпатськ╕ гори, а для людей, як╕ вм╕ють працювати на земл╕, Зах╕дна Укра╖на — це просто класно! Вс╕ св╕тов╕ економ╕чн╕ експерти запевняють, що найб╕льш приваблива для ╕нвестиц╕й галузь в Укра╖н╕ — це агросфера. За 50 к╕лометр╕в в╕д Львова ╓ чудове село Боратин. Це величезн╕ територ╕╖, велика к╕льк╕сть покинутих хатин... За 3-4 тисяч╕ долар╕в там можна купити об╕йстя ╕з к╕лькома гектарами земл╕.
— А стосовно культури та мови? Можна стати заможним фермером, але залишитись чужим для укра╖нського св╕ту…
— Не думаю. Принаймн╕ не в цьому рег╕он╕. Та й на сход╕ не все так траг╕чно. Зна╓те, ╓ дуже ц╕кава книжка «Бомж╕ Донбасу», я б радила ╖╖ почитати. Цей роман написав молодий мешканець Мак╕╖вки Олекс╕й Чупа. Це — художн╕й тв╕р, у якому автор показав, як можна ╕нтегрувати людей Донбасу в укра╖нське середовище ╕ як можна пропагувати укра╖нську культуру серед роб╕тник╕в ╕ шахтар╕в.
* * *
Ось така вона, В╕ктор╕я Миронова. Як бачите — на кожне запитання у не╖ ╓ об╜рунтована в╕дпов╕дь. Особисто я не згоден з тим, що треба вивезти з окуповано╖ частини Донбасу проукра╖нських людей, зовс╕м забувши про територ╕╖. Не можна про них забувати! Нав╕ть тимчасово. Проте спод╕ваюся, наш╕ читач╕ тепер зрозум╕ли, наск╕льки сутт╓ве п╕дкр╕плення отримали льв╕в’яни, прийнявши у себе дек╕лька тисяч перем╕щених ос╕б з Донбасу ╕ Криму. Можна вповн╕ скористатися ц╕╓ю обставиною ╕ зробити «прорив» у к╕лькох важливих напрямках. У гуман╕тарному чи, скаж╕мо, у б╕знес╕… Можна ще у якихось. Про це треба подумати. Вже разом.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Б╕женка з Донецька Верон╕ка Миронова презенту╓ свою книгу «Люди Донбасса» на Форум╕ видавц╕в у Львов╕. Вересень 2015 р.

ЯКЕ СТАНОВИЩЕ В ЛУГАНСЬКУ?

Я сп╕лкуюся з одн╕╓ю б╕женкою ╕з Луганська. Вона телефону╓ сво╖й доньц╕ ╕ знайомим, як╕ залишилися в окупованому м╕ст╕. Розрахунки там уже зд╕йснюються рос╕йськими рублями. Але про╖зд ╕з окуповано╖ територ╕╖ на ╕нш╕ укра╖нськ╕ земл╕ оплачу╓ться гривнями. В магазинах багато харч╕в, як╕ привозять ╕з Рос╕╖ ╕ Б╕лорус╕. Однак ц╕ни вдв╕ч╕ вищ╕, н╕ж в Укра╖н╕. А зарплати залишились на р╕вн╕ укра╖нських. В аптеках нема╓ найнеобх╕дн╕шого, нав╕ть валер’янки. Нещодавно дочка мо╓╖ знайомо╖ при╖здила до мами ╕ повезла в Луганськ гречку, валер’янку ╕ под╕бн╕ товари.
╤нша моя знайома, яка теж мусила ви╖хати ╕з Луганська, але продовжу╓ сп╕лкуватися з╕ сво╖ми земляками, що залишилися там, розпов╕да╓, що в так зван╕й ЛНР запроваджено нов╕ автомоб╕льн╕ номери. Та на День Незалежност╕ Укра╖ни нин╕шнього року багато вод╕╖в демонстративно ╖здили з укра╖нськими номерами, де зображено наш державний прапор. Це був сво╓р╕дний протест проти московсько╖ окупац╕╖ Донбасу.
 
Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ
м. ╤рп╕нь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16093

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков