Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 16.10.2015
«ПОВ╤ЛЬНА ОТРУТА» САНКЦ╤Й ПРОДОВЖУ╢ ПРИГН╤ЧУВАТИ РОС╤ЙСЬКУ ЕКОНОМ╤КУ

З Москви видн╕ше?

Володимир РИЖКОВ,
голова громадського руху «Виб╕р Рос╕╖»

Сьогодн╕ перебування в лавах реально╖ рос╕йсько╖ опозиц╕╖ передбача╓ певну частку романтизму. А робота на вищих посадах велико╖ держави швидко вчила прагматизму. Обидв╕ ц╕ якост╕ гармон╕йно по╓днуються у Володимира Рижкова. В╕н був одним з найяскрав╕ших молодих демократичних пол╕тик╕в 90-х рок╕в. У 25 рок╕в – заступник голови адм╕н╕страц╕╖ Алтайського краю. У 31 р╕к – перший заступник сп╕кера Державно╖ Думи. ╤ вже в 35 – перех╕д в опозиц╕ю до президента Пут╕на. Зараз Володимир Рижков — голова громадського руху «Виб╕р Рос╕╖».
Розмова з Рижковим ц╕кава, тому що у нього збереглися стар╕ зв’язки, а отже, ╓ особлив╕ знання про багато пол╕тичних процес╕в. У його експертн╕й думц╕, жорстк╕й ╕ прагматичн╕й, в╕дчува╓ться досв╕д роботи на вищих держпосадах. Плюс щоденна робота з ╕нформац╕йним потоком.

— Так ви з «Укр╕нформу»? Знаю – часта цитован╕сть. По╖хали!
— Напередодн╕ виступу Володимира Пут╕на в ООН пропагандистська п╕дготовка почалася задовго. Дуже щ╕льна була — тижн╕ за три. У день виступу це виглядало ╕нколи просто непристойно, в дус╕ «дорогий Леон╕д ╤лл╕ч». Як ви дума╓те, насл╕дки цього виступу будуть такими ж довгограючими?
— Промова, на м╕й погляд, була слабшою, н╕ж оч╕кували, тому що 90% ╖╖ звелося до докор╕в. В основному ображено розбиралися стар╕ гр╕хи Заходу – те, про що йшлося ще у Мюнхенськ╕й промов╕ Пут╕на, так ╕ п╕сля не╖. Звинувачення партнер╕в у якихось допущених помилках. А позитиву було мало. По сут╕ справи, це т╕льки три пункти – заяви, що сл╕д у св╕тов╕й економ╕ц╕ сп╕впрацювати, що сл╕д дбати про еколог╕ю ╕ пропозиц╕я створити коал╕ц╕ю проти терорист╕в ╤Д╤Л. Все. Але там в╕дбулася б╕льш важлива р╕ч – низка двосторонн╕х зустр╕чей Пут╕на. Перш за все, звичайно, з Обамою. А також – з ╕ранцями, саудитами, арабами, турками. Ось це матиме насл╕дки. А у само╖ промови якогось тривалого ефекту не буде, оск╕льки в н╕й було мало зм╕сту. У цьому сенс╕ виступи Барака Обами та С╕ Цз╕ньп╕на були набагато б╕льш зм╕стовними.
— Мар╕я Гайдар трет╕й м╕сяць працю╓ в Одес╕, у команд╕ М╕хе╖ла Саакашв╕л╕. Як ви ставитеся до ╖╖ р╕шення ув╕йти в не╖? Що дума╓те про ╖╖ роботу там?
— Коли вона ви╖хала з Рос╕╖, на не╖ багато хто накинувся, а моя реакц╕я ще тод╕ була спок╕йною. Я добре знаю Машу ╕ знаю, що вона дуже хот╕ла реал╕зуватися в Рос╕╖, дуже хот╕ла стати депутатом Московсько╖ м╕сько╖ думи. Але ╖й не дали тако╖ можливост╕ – нав╕ть не заре╓стрували на вибори. ╤ в ц╕й ситуац╕╖, коли вона отримала пропозиц╕ю реал╕зувати св╕й потенц╕ал, дуже великий, в Укра╖н╕, вона прийняла ╖╖. ╤ мала на це повне право. Я не бачу, в чому ╖й можна дор╕кати. Але деталей ╖╖ нин╕шньо╖ роботи в Одес╕ я не знаю.
— М╕сяць тому ви робили анал╕з рос╕йсько╖ економ╕ки. ╤ в╕н був невт╕шний. Ви сказали, що санкц╕╖ – це пов╕льна отрута, яка вбива╓ ╖╖. Як зм╕нилася ситуац╕я з того часу?
— На жаль... на превеликий жаль, м╕й анал╕з, що це — «пов╕льна отрута», п╕дтверджу╓ться. Про це св╕дчать ╕ останн╕ дан╕. Економ╕ка Рос╕╖ продовжу╓ падати. Кожен м╕сяць у нас в╕дбува╓ться скорочення ВВП. Ось буквально вчорашн╕й прогноз — пад╕ння ВВП у Рос╕╖ буде 3,8%. Реальн╕ поточн╕ доходи населення впали на 10%. В╕дпов╕дно скорочу╓ться роздр╕бний товарооб╕г, збитк╕в зазна╓ торг╕вля. Величезне пад╕ння доход╕в в╕д експорту. В╕домо, що б╕льш як половина доходу нашого бюджету походить в╕д експорту нафти ╕ нафтопродукт╕в. Так-от, доходи в доларах у цьому сегмент╕ зменшилися пор╕вняно з минулим роком на 42%. Можете соб╕ уявити? В╕дпов╕дно приблизно на третину скоротився ╕мпорт у Рос╕ю ╕ на третину скоротився експорт. Тобто в╕дбува╓ться пад╕ння вс╕х показник╕в: ВВП, реальн╕ доходи населення, ╕нвестиц╕╖ в основн╕ фонди, ╕мпорт, експорт, доходи бюджету. Нема╓ жодного показника, який би зростав. Але це, звичайно, не обвальне пад╕ння, яке було на початку 1990-х. Саме тому я говорю про «пов╕льну отруту». По╓днання трьох фактор╕в — дешева нафта, скорочення попиту на рос╕йськ╕ енергонос╕╖ ╕ санкц╕╖ – це така гримуча сум╕ш, яка пригн╕чу╓ нашу економ╕ку, ╕ та продовжу╓ скорочуватися.
— Зараз, по-мо╓му, очевидно, що Рос╕я стала на хибний шлях. Тупиковий – це ще у кращому випадку, в г╕ршому – просто шлях до пр╕рви. Чи ╓ як╕сь над╕╖ на некатастроф╕чний розвиток под╕й?
— По-перше, мен╕ зда╓ться, що ознаки розум╕ння тупиковост╕ ц╕╓╖ л╕н╕╖ вже ╓. Елементи цього були у промов╕ Пут╕на в ООН. ╤ т╕ двосторонн╕ зустр╕ч╕, про як╕ я говорив, це все — теж пошуки виходу з глухого кута. Припинення вогню на Донеччин╕, на Луганщин╕ – також ознаки того ж. А вих╕д дуже простий, в╕н очевидний: потр╕бно розв’язати кризу в Укра╖н╕. Це — ключ до всього. Якщо будуть виконан╕ М╕нськ╕ домовленост╕ ╕ до к╕нця цього року, як у них записано, Укра╖на в╕дновить суверен╕тет над Донецьком ╕ Луганськом, то це приведе до зняття приблизно 70% санкц╕й, найважчих – ф╕нансових, технолог╕чних (вони були реакц╕╓ю на Донбас ╕ малайз╕йський «Бо╖нг»). ╤ покращення ╕м╕джу Рос╕╖ в ╖╖ позиц╕юванн╕ на св╕тов╕й арен╕. Я бачу все б╕льше ознак, що проект «ЛНР\ДНР» зак╕нчу╓ться. ╤ ви, напевно, теж бачите, як сам Пут╕н поступово говорить про це все б╕льше. ╤ Лавров також. Але це — зовн╕шньопол╕тична сторона. А всередин╕ кра╖ни також необх╕дна реформа...
— Я хот╕в би висловити певний сумн╕в. По-мо╓му, очевидно, що коли Пут╕н ╕ Лавров говорять про ╓дину Укра╖ну, то вони насправд╕ мають на уваз╕ ╕мплементац╕ю Захарченка, Плотницького та ╕нших у Верховну Раду, укра╖нськ╕ пол╕тел╕ти, щоб тримати ситуац╕ю в кра╖н╕ п╕д контролем. Укра╖нське кер╕вництво, у свою чергу, не може допустити такого розвитку ситуац╕╖. Виходить кл╕нч, з якого важко побачити вих╕д.
— У пол╕тиц╕ часто нема╓ простих ситуац╕й. У Сир╕╖ ситуац╕я ще г╕рша. Але там теж треба постаратися посадити за один ст╕л Башара Асада ╕ тих, кого в╕н бомбив, хто його бомбив. Та щоб ще й курди поруч сид╕ли. Але мен╕ зда╓ться, що в Укра╖н╕ все-таки буде прост╕ше знайти потр╕бну формулу, н╕ж в Сир╕╖ чи в ╤раку. Шлях до вир╕шення вс╕х питань лежить через вибори п╕д контролем м╕жнародних спостер╕гач╕в, ОБС╢. ╤ якщо в результат╕ таких вибор╕в оберуть Плотницького та Захарченка, то треба буде з ними працювати. Працювали ж свого часу ╕зра╖льтяни з Яс╕ром Арафатом, хоча довг╕ десятил╕ття вважали його найстрашн╕шим терористом. А пот╕м с╕ли за один ст╕л ╕ почали розмовляти. Тому мен╕ зда╓ться, тут повинна бути воля з боку Ки╓ва. ╤ я ╖╖ бачу. Я — не оптим╕ст в рожевих окулярах, але я — пом╕рний оптим╕ст. Зах╕д теж вкрай зац╕кавлений, щоб М╕нськ╕ домовленост╕ виконувалися. З ╕ншого боку, ╕ Пут╕н у цьому зац╕кавлений, тому що вистача╓ внутр╕шн╕х проблем, ╕ дуже серйозних. Йому зараз втягуватися в цей чорний котел на сход╕ Укра╖ни абсолютно не потр╕бно. В╕н же у сво╓му виступ╕ окреслив умови: повинна бути автоном╕я, ма╓ враховуватися думка цих людей – у Донецьку, в Луганську. Вони повинн╕ мати можлив╕сть впливу на стратег╕чн╕ питання через вибори.
— Ну, взагал╕-то, ще ╓ питання контролю над кордоном... Вибачте, а ви що, д╕йсно, вважа╓те, що сьогодн╕ на Донбас╕ можлив╕ за участ╕ Плотницького та Захарченка вибори за укра╖нськими законами, як це записано у «М╕нськ-2»? Свобода слова, свобода з╕брань та аг╕тац╕╖, участь ус╕х парт╕й, заре╓строваних в Укра╖н╕?..
— Безумовно, усе дуже складно. Але сл╕д постаратися це зробити.
— Ви говорили про те, що буд╕вництво Керченського мосту, яке почина╓ться зараз, вир╕шить р╕зноман╕тн╕ проблеми постачання Криму. Але ви, як ╕сторик за осв╕тою, як ╕сторичний журнал╕ст, напевно, зна╓те, що ╓ стар╕ м╕жнародн╕ закони, за якими у внутр╕шн╕х морях не можна будувати м╕ст без дозволу кра╖н, що мають вих╕д до берега. Позиц╕ю Укра╖ни з приводу буд╕вництва мосту на в╕дторгнуту в╕д не╖ територ╕ю передбачити неважко. Виходить, ця споруда буде суперечити м╕жнародним нормам. Чи рос╕йське кер╕вництво так в╕рить в об╕цянки Азарова, Ол╕йника, Медведчука найближчими роками повернутися до влади?
— Справа в тому, що у даному конкретному випадку норми м╕жнародного права н╕чого не варт╕. Взагал╕. Де-факто м╕ст буде побудовано. От ╕ все. А як╕ у кра╖н Азово-Чорноморського басейну ╓ важел╕ впливу на Рос╕ю? От якщо уявити, що не т╕льки Укра╖на буде проти, а, наприклад, Болгар╕я ╕ за компан╕ю – Груз╕я. Вони гучно скажуть: «Ми не згодн╕!». ╤ що це зм╕нить? Давайте будемо реал╕стами. У рос╕йського кер╕вництва ╕ншого виходу нема╓. Тому що неможливо забезпечувати 2,5 м╕льйона населення т╕льки через пором – у раз╕ блокади перешийка.
— Ви говорили про економ╕чн╕ проблеми кра╖ни. Можете уточнити, як╕ додатков╕ економ╕чн╕ негаразди лягли на Рос╕ю у зв’язку ╕з забезпеченням Криму?
— Думаю, в Укра╖н╕ ╖х схильн╕ переб╕льшувати. Все ж не треба забувати, що Рос╕я – дуже велика кра╖на, в як╕й, як ╕ ран╕ше, незважаючи на кризу, дуже багато грошей. Крим обходиться значно дешевше, н╕ж, наприклад, ол╕мп╕ада в Соч╕. Так, так, звичайно, кожен щось втратив з╕ сво╓╖ кишен╕. Туди пряму╓ приблизно 300-400 млрд. рубл╕в на р╕к. Б╕льш точно сказати важко, тому що це направля╓ться через р╕зн╕ програми, через р╕зн╕ канали.
— А якщо задатися тим же питанням з приводу захоплено╖ частини Донбасу? Багато хто стверджу╓, що, цин╕чно кажучи, бюджет во╓нних д╕й не такий великий. Склади все одно пер╕одично потр╕бно спустошувати. На контрактниках, як мен╕ розпов╕в днями псковський депутат Лев Шлосберг, економлять, змушуючи ╖х приписуватися до козачих частин. Добровольц╕ – взагал╕ безкоштовно. А ось утримання мирного населення, яке там опинилося, кошту╓ дорожче. Це так?
— З Донбасом ситуац╕я ще г╕рша – з точки зору ╕нформац╕╖. ╥╖ взагал╕ нема╓. Тому що жодного, як ви розум╕╓те, законного ф╕нансування бути не може. Водночас ми розум╕╓мо, що воно там ╓. Зарплати ╕ пенс╕╖ виплачуються, гуман╕тарна допомога надходить. Ми зна╓мо, що ф╕нансування надходить, але не зна╓мо, з яких джерел, за допомогою яких механ╕зм╕в. Очевидно, це багатом╕льярдн╕ витрати. Йдеться про десятки м╕льярд╕в рубл╕в, якщо не про сотн╕. Без тако╖ п╕дтримки т╕ «республ╕ки» давно б замерзли ╕ померли з голоду. Що стосу╓ться в╕йськових витрат, то вони теж велик╕. Зараз склади спустошен╕ в╕йною попереднього року. ╥х необх╕дно пост╕йно поповнювати. Це — величезн╕ витрати. А я ще раз повторю, що бюджет зазна╓ великих труднощ╕в. ╤, насправд╕, скорочення в╕йськових витрат Рос╕╓ю вже почалося. Р╕к за роком – воно поки що в межах 3-4%. Ми бачили, що останн╕ми роками в╕йськов╕ статт╕ у кра╖н╕ ф╕нансувалися випереджаючим чином. Тепер це неможливо. Саме зараз уряд обговорю╓ бюджет на 2016 р╕к, ╕ вже зрозум╕ло, що потр╕бно буде скорочувати вс╕, в тому числ╕ ╕ в╕йськов╕ витрати. Зараз ще додалася Сир╕я, витрати на яку ми теж не можемо оц╕нити, оск╕льки там усе засекречено. Але зрозум╕ло, що переправлення в╕йськових, техн╕ки на «сир╕йський фронт» — окрема стаття витрат.
— Пам’ята╓ться, у 2010 роц╕ президент Пут╕н сказав, що усунен╕ опозиц╕онери-л╕берали Рижков, Н╓мцов ╕ М╕лов «поураганили» у 90-т╕, але зараз зб╕дн╕ли ╕ знову рвуться до влади. Чим зак╕нчилася та ╕стор╕я? Було досить дивне р╕шення суду. ╤ ходили розмови, що ви можете звернутися до ╢СПЛ.
— Нагадаю суть. Пут╕н тод╕ звинуватив нас, що ми вкрали м╕льярди, причому чомусь, за його словами, разом з Березовським. Ми подали позов «про захист чест╕ ╕ г╕дност╕». ╤ ми його виграли, тому що суд сказав, що Пут╕н нас не мав на уваз╕. Його адвокат Олена Забралова тод╕ заявила, н╕би Пут╕н мав на уваз╕ «рижкова-м╕лова-н╓мцова» як загальну назву. Суд також встановив, що ми н╕чого не крали ╕ жодних м╕льярд╕в разом з Березовським не «ураганили». П╕сля цього ми з Н╓мцовим переговорили ╕ вир╕шили н╕куди б╕льше не подавати позов╕в.
— У Рос╕╖ зараз перебувають п╕д судом к╕лька десятк╕в укра╖нських громадян. Щодо них порушуються норми судочинства, не пускають консул╕в, виносять дик╕ вироки, як Сенцову й Кольченку...
— Я розглядаю цих людей як заручник╕в, яких тримають для обм╕ну. В╕домо же, що рос╕йськ╕ в╕йськов╕, в тому числ╕ оф╕цери ГРУ, в свою чергу, перебувають в Укра╖н╕. ╤ там теж паралельно йде суд. Я – прихильник обм╕ну. Тому у даному випадку йдеться не про судову систему як таку, а про м╕ждержавну пол╕тику. Потр╕бно обм╕няти Савченко та ╕нших укра╖нських громадян, як╕ тут, на рос╕йських громадян в Укра╖н╕. Це був би кращий вих╕д ╕з ситуац╕╖.
— А яка, власне, ситуац╕я з рос╕йськими пол╕тв’язнями, з «в’язнями Болотно╖»? Пам’ятаю, ви працювали в цьому напрямку, подавали списки Пут╕ну.
— Зараз за списком «Мемор╕алу» в Рос╕╖ 46 пол╕тв’язн╕в. До них належить ╕ Навальний, хоча в╕н на вол╕, але засуджений умовно, а також Серг╕й Удальцов, «болотники». Коли я передавав Володимиру Пут╕ну такий список наприк╕нц╕ 2013 року, пол╕тв’язн╕в було близько 70... до реч╕, п╕сля того частину «болотник╕в» випустили. ╤ зараз ця цифра в Рос╕╖ колива╓ться на р╕вн╕ 30-40 ос╕б або трохи б╕льше. Хтось виходить, хтось с╕да╓. Добре, що ╓ «Мемор╕ал», тобто «Русь сидить» Ольги Романово╖, ╓ «Ком╕тет 6 травня». Вони пост╕йно тримають у пол╕ уваги долю пол╕тв’язн╕в, допомагають ╖м. Дуже важливо, що вс╕ ц╕ люди звернулися до ╢СПЛ. Щодо низки ф╕гурант╕в ╢вропейський суд вже вин╕с позитивн╕ р╕шення.
— Американська досл╕дниця Карен Давиша нещодавно видала книгу «Пут╕нська клептократ╕я». Вона зак╕нчу╓ ╖╖ не останн╕ми роками, не 2012-м, коли почався трет╕й терм╕н Пут╕на, не 2003-м, коли заарештували Ходорковського. Вона розглянула т╕льки початок 2000 року. ╤ там вже все було ясно щодо майбутнього Рос╕╖ при Пут╕н╕... Ви перейшли в опозиц╕ю до Володимира Володимировича у т╕ ж часи. Але ж його тод╕ п╕дтримувало дуже багато з тих, хто зараз жорстко критику╓. Що допомогло вам так швидко зрозум╕ти сутн╕сть нового режиму?
— Д╕йсно, я перейшов в опозиц╕ю до ново╖ пол╕тики, мабуть, першим. Але тод╕ мотивом для мене була не «клептократ╕я». Тод╕ ще ╖╖ прояв╕в з боку найближчого оточення Володимира Пут╕на не було. Це почалося п╕зн╕ше. Для мене головним мотивом був в╕дх╕д в╕д демократ╕╖. Згадаймо перш╕ кроки нового президента. Арешт Гусинського ╕ перехоплення контролю над «НТВ». Перехоплення контролю над «Першим каналом». Розпуск старо╖ Ради Федерац╕╖, де були виборн╕ губернатори ╕ зам╕на ╖х на призначених чиновник╕в. Створення семи федеральних округ╕в. П╕сля цього мен╕ все стало зрозум╕ло. Це все — елементи згортання демократ╕╖ ╕ концентрац╕я влади в руках одн╕╓╖ людини – президента. А я — прихильник демократ╕╖ ╕ федерал╕зму. До реч╕, ви в Укра╖н╕ не дуже любите федерал╕зм, а я — його прихильник... Коли мен╕ стало ясно, що пол╕тика зм╕ню╓ться в б╕к обмеження демократ╕╖ та федерал╕зму, я перейшов в опозиц╕ю.
— Чи не важко було у 35 рок╕в молодому перспективному пол╕тику, який до того йшов т╕льки вгору, приймати р╕шення про в╕дх╕д з команди влади?
— Н╕, у той момент жодних психолог╕чних труднощ╕в не було. Я тод╕ взагал╕ не м╕г уявити, що це буде так довго. Ми ж по життю вс╕ оптим╕сти. В╕римо, що краще прийде ╕ прийде скоро. А воно все не приходить ╕ не приходить. Вам, укра╖нцям, це теж добре знайоме. Коли я переходив в опозиц╕ю, то спод╕вався, що це не займе так багато часу. Однак з того моменту вже минуло 15 рок╕в. А ця тенденц╕я, антидемократична, антифедерал╕стська, т╕льки зм╕цню╓ться... При цьому хочу, аби мене правильно зрозум╕ли. Я добре знаю Володимира Пут╕на – з 1995 року, вже двадцять рок╕в. У мене до нього нема╓ жодно╖ особисто╖ неприязн╕ або особисто╖ образи. Я в╕ддаю належне тому, що в╕н — сильний л╕дер, що в╕н свого часу багато зробив для кра╖ни. Але в╕н щиро вважа╓, що Рос╕я повинна управлятися так – сильною рукою в режим╕ ручного управл╕ння. А я дотримуюся ╕нших погляд╕в, ╕нших ц╕нностей. Я щиро вважаю, що Рос╕я повинна управлятися демократично, ╕ федеративний устр╕й для не╖ – оптимальний. Це просто принципова розб╕жн╕сть погляд╕в.
— Цього року 19 серпня я був на зустр╕ч╕ захисник╕в Б╕лого дому. Зворушлив╕ зустр╕ч╕. ╥х тепер небагато збира╓ться. ╤ вони з таким сумом сказали, що «пол╕тичн╕ VIPи» приходять нечасто. Назвали, зда╓ться, т╕льки Бориса Н╓мцова. На ваш погляд, чому в╕дом╕ люди перестали приходити туди ╕ в╕дзначати цей день?
— Н╕-н╕, я сам 19 серпня завжди в╕дзначаю. ╤ до Б╕лого дому приходжу регулярно, к╕лька раз╕в – разом з Борисом. Тор╕к, позатор╕к був. За останн╕ рок╕в десять, можливо, три рази пропустив. ╤нша справа, що в 1991 роц╕ я в цей час перебував на Алта╖ (25-р╕чний Рижков — один з актив╕ст╕в опору «ГКЧП», — О. К.). А чому ╕нш╕ не приходять? Напевно, непри╓мно згадувати про те, що вони у к╕нцевому п╕дсумку програли. А перемогли люди, близьк╕ до Крючкова, Язова, Яна╓ва – за сво╖ми поглядами, за сво╓ю пол╕тикою. Тобто сьогодн╕, по сут╕, перем╕г «ГКЧП».
— Ваша мама була на Алта╖ кер╕вником в╕дд╕лу культури. Ви пишете в анкетах, що любите мистецтво взагал╕, зокрема й сучасне. Чи зна╓те ви когось з укра╖нських письменник╕в, художник╕в, артист╕в?
— На жаль, дуже мало. Знаю, наприклад, чудову укра╖нську рок-музику. Насамперед, Олега Скрипку! На м╕й погляд, це дуже потужна музика ╓вропейського р╕вня. Дуже любив Богдана Ступку. Чекав на кожну його роботу. Це — видатний актор св╕тового класу. Як де Н╕ро...

Олег КУДР╤Н
Москва

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16052

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков