Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 09.10.2015
╢ВГЕН СВЕРСТЮК – «ДИВАК У СВ╤ТЛОМУ ВБРАНН╤»

Письменник ╕ час

У переповненому зал╕ столичного Будинку вчителя презентували другий том видання «На пол╕ чести», в якому м╕стяться численн╕ спогади та статт╕, написан╕ за життя, вже пок╕йного дисидента, ф╕лософа, правозахисника ╢вгена Сверстюка.
«Дивак у св╕тлому вбранн╕», «чолов╕к праведний», «людина з Божою ласкою» – так про ╢вгена Сверстюка згадують у сво╖х спогадах його р╕дн╕ та друз╕. Донька В╕ра пригаду╓: перед смертю батько сказав, що медицина зак╕нчилась ╕ це добре, адже тепер почнеться в╕чн╕сть. Дружина ж пригаду╓, що у його житт╕ було дуже багато зб╕г╕в ╕ чудес.
«Маленьким у 7 рок╕в в╕н осл╕п. Батьки все кинули в жнива, по╖хали в м╕сто, але л╕кар╕ т╕льки розвели руками ╕ сказали: п╕зно, дитина втратила з╕р. Але хтось порадив ╖м бабу-шептуху, ╕ вона читала молитви, прикладала навхрест лезо ножа ╕ дитина прозр╕ла. Або ще одне чудо. Згор╕ла церква, а разом з нею ╕ документи про народження. Його малописьменний батько придумав записати його на р╕дню в Польщ╕ ╕ цим зробив йому величезну послугу, адже ╢вген не був моб╕л╕зований до лав так званих «яструбк╕в», – пригаду╓ ╕стор╕╖ дружина Валер╕я Андр╕╓вська.
Багатор╕чний друг ╕ упорядник книги спогад╕в «На пол╕ чести» дисидент Василь Овс╕╓нко в╕дзнача╓ незламну в╕ру ╢вгена Сверстюка. Свою передмову до книжки в╕н так ╕ назвав – «Чолов╕к праведний».
«╤ як чолов╕к праведний в╕н знав, що його чека╓ рад╕сть», – вважа╓ в╕н.
А от народна артистка Укра╖ни Н╕на Матв╕╓нко, навпаки, пригаду╓, що боялась Сверстюка ╕ перед зустр╕ччю з ним довго думала про що говорити.
«Щоразу п╕дходила ╕ питала його дозволу на т╕ чи ╕нш╕ реч╕. Нав╕ть пол╕тичн╕. Не могла йому збрехати н╕чого. Але найб╕льше любила говорити з ним про Шевченка», – пригаду╓ сп╕вачка.
До останньо╖ хвилини свого життя ╢вген Сверстюк залишався в строю. В╕н став г╕рше почуватися ще на початку осен╕ 2014-го. Проте не припиняв активно╖ роботи. У вересн╕ по╖хав на Льв╕вський книжковий форум, наприк╕нц╕ жовтня – до Туреччини, по святих м╕сцях, виступав на урочистостях з нагоди 25-р╕ччя свободи Укра╖нсько╖ греко-католицько╖ церкви ╕ нав╕ть продовжував працювати над газетою «Наша в╕ра», редактором яко╖ в╕н був з 1989 року. Останн╕й номер газети в╕н вичитував, уже будучи у л╕карн╕.
╢вген Сверстюк помер 1 грудня у Ки╓в╕ в╕д затяжно╖ хвороби на 86-му роц╕ життя. Похований на Байковому кладовищ╕ неподал╕к могили Василя Стуса та багатьох ╕нших видатних укра╖нц╕в.
╢вген Сверстюк – пол╕тв’язень радянського режиму, укра╖нський письменник, ф╕лософ, президент Укра╖нського ПЕН-клубу, член ╕н╕ц╕ативно╖ групи «Першого грудня», автор одного з найважлив╕ших текст╕в укра╖нського «самвидаву»: «З приводу процесу над Погружальським».
У 1959, 1960, 1961, 1965 роках за виступи проти дискрим╕нац╕╖ укра╖нсько╖ культури та у 1972-му за промову на похорон╕ Дмитра Зерова його зв╕льняли з викладацько╖ роботи за пол╕тичними мотивами. Також Сверстюка пересл╕дували за участь у «самвидав╕» ╕ протести проти арешт╕в ╕ незаконних суд╕в. У с╕чн╕ 1972 року його заарештували ╕ в березн╕ 1973 року засудили за статтею 62 частиною першою Крим╕нального кодексу УРСР за виготовлення ╕ розповсюдження документ╕в «самвидаву» до семи рок╕в табор╕в та п’яти рок╕в заслання.
У сво╓му останньому ╕нтерв’ю для Рад╕о «Свобода» ╢вген Сверстюк зазначав, що Укра╖на зараз проходить надзвичайно в╕дпов╕дальне випробовування для свободи та незалежност╕ укра╖нц╕в, яке треба з г╕дн╕стю здолати.

╤рина СТЕЛЬМАХ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=16020

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков