Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2015
Ярослав ГРИЦАК: НОВА УКРА╥НА БУДЕ, ЯКЩО ПОКОЛ╤ННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТ╤ ╥╥ НЕ ПОЛИШИТЬ...

Держава буду╓ться нин╕!

Майбутн╓ Укра╖ни — в руках покол╕ння Незалежност╕. Воно — чи не найб╕льший наш здобуток. ╤ нова Укра╖на можлива, якщо це покол╕ння ╖╖ не полишить ╕ не упод╕бниться старим пол╕тикам, яких ми, на жаль, ма╓мо у влад╕ й зараз. На цьому наголосив в╕домий ╕сторик, професор Укра╖нського католицького ун╕верситету, директор ╤нституту ╕сторичних досл╕джень Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. ╤. Франка Ярослав Грицак у розмов╕ з кореспондентом «Укр╕нформу».

— Ярославе Йосиповичу, Укра╖на напередодн╕ чи не найб╕льшого свого свята — Дня Незалежност╕. По-р╕зному впродовж нов╕тньо╖ ╕стор╕╖ ми зустр╕чали цей день, ╕нколи провал╕в було б╕льше, н╕ж досягнень. Чи можемо нин╕, незважаючи на в╕йну на сход╕, говорити про беззаперечн╕ здобутки?
— Головних здобутк╕в ╓ два. Першим ╓ той, що Укра╖на стала повноц╕нним членом м╕жнародно╖ сп╕льноти. Спроби укра╖нц╕в у ХХ стол╕тт╕ утвердити власну державу провалилися не через те, що ╖хн╕й нац╕ональний рух був слабким — на територ╕╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ за одним-двома винятками вс╕ рухи були слабкими, — але через брак м╕жнародного визнання як в Першу, так ╕ в Другу св╕тову в╕йну. Панувала мовчазна згода, що Укра╖на перебува╓ в зон╕ ╕нтерес╕в Рос╕╖, а тому краще у ц╕ справи не втручатися.
Зараз так не ╓. ╤ не Укра╖на, а Рос╕я опинилася у м╕жнародн╕й ╕золяц╕╖.
Щоб╕льше: вибившись з-п╕д крила Рос╕╖, Укра╖на потенц╕йно може стати рег╕ональним гравцем. Ми ж ус╕ розум╕╓мо, що в рос╕йсько-укра╖нському протистоянн╕ йдеться не лише про долю Укра╖ни чи нав╕ть ╕ Рос╕╖, а й про контури майбутньо╖ ╢вропи.
Одним з ключових момент╕в зростання рол╕ Укра╖ни в ╓вропейськ╕й гр╕ стало польсько-укра╖нське примирення. Укра╖нсько-польський конфл╕кт називали одним з найдовших в ╕стор╕╖ Сх╕дно╖ ╢вропи. Початок його датують з походу Володимира «на ляхи» 862 року. Коли падав комун╕зм, було побоювання, що одразу почнеться польсько-укра╖нська в╕йна за Льв╕в. Н╕чого такого не сталося. Навпаки, Польща й Укра╖на дивляться один на одного як на стратег╕чного союзника, ╕ хто би не прийшов до влади у Варшав╕ чи Ки╓в╕, не зника╓ воля до стратег╕чного партнерства.
Я весь час пор╕внюю польсько-укра╖нське примирення до французько-н╕мецького.
В так╕й м╕р╕, як французько-н╕мецьке примирення було нар╕жним каменем ново╖ ╓вропейсько╖ сп╕льноти, наст╕льки польсько-укра╖нське примирення да╓ шанс на нову Сх╕дну ╢вропу.
— Коли Ви говорите про роль рег╕онального л╕дера, то ма╓те на уваз╕ Сх╕дну ╢вропу?
— Я маю на уваз╕ той рег╕он, що ╓ на сх╕д в╕д Н╕меччини — або, як казали ран╕ше, на «сх╕д в╕д Ельби». Я вважаю, що жодна ╕нша держава у цьому рег╕он╕ — ан╕ балт╕йськ╕ кра╖ни, ан╕ нав╕ть Польща — зараз не ма╓ тако╖ геопол╕тично╖ рол╕, як Укра╖на.
╤нша справа, що Укра╖на зараз цю роль не готова виконувати. Тому що вона ╓ заслабка, незреформована, обтяжена корупц╕╓ю. Через це питання внутр╕шн╕х реформ Укра╖ни насправд╕ ╓ питанням тако╖ ж геопол╕тично╖ рол╕.
— Отже, геопол╕тична роль кра╖ни визнача╓ться ╖╖ вагою, яка в свою чергу залежить в╕д усп╕шного запровадження реформ. Тим часом для нас гостро сто╖ть питання, чи не захлина╓мося ми мало не на старт╕ цих реформ, оск╕льки реально почалася т╕льки реформа осв╕ти?
— ╤сну╓ поняття так званого ╕сторичного стрибка. Економ╕чн╕ ╕сторики кажуть, що слаборозвинут╕ кра╖ни, як Укра╖на чи Рос╕я, не можуть наздогнати розвинут╕ кра╖ни еволюц╕йним шляхом. Вони мусять перескакувати.
Я спод╕вався, що 2014-2015 роки стануть часом цього стрибка. Зараз маю враження, що шанс на стрибок ми вже втратили. Бо радикальн╕ реформи робляться у перший р╕к — або взагал╕ не робляться. Ми дал╕ знову приречен╕ на еволюц╕ю, ╕ не знаю, як надовго. Це буде тривалий ╕ бол╕сний процес — зам╕сть того, що ми могли це зробити швидко, як, скаж╕мо, це зробила Польща.
Це, звичайно, не така велика втрата, як п╕сля 2004 року, коли взагал╕ н╕чого не робилося. Тому що зараз все-таки щось робиться. Але сама можлив╕сть для стрибка, повторюю, вже втрачена, ╕ ми зараз знову мусимо пристосовуватися до еволюц╕╖ з ус╕ма ╖╖ позитивними ╕ негативними насл╕дками. А негативн╕ насл╕дки — це пол╕тична нестаб╕льн╕сть, насамперед.
— Втрата тако╖ можливост╕ зумовлена чим — ╕нерц╕╓ю влади?
— Перш за все, владою. Тому що на не╖ пада╓ головна в╕дпов╕дальн╕сть. Умовою стрибка ╓ прих╕д нового пол╕тичного класу, який р╕зко зм╕ню╓ правила гри. Були над╕╖, що цей уряд ╕ буде урядом такого нового пол╕тичного класу. На жаль, ц╕ над╕╖ залишилися невиправданими, ╕ наш╕ урядовц╕ знову правлять Укра╖ною «в ручному режим╕». Я розум╕ю, що частково ╖х до цього змушу╓ в╕йна. Але, на мою думку, в╕йна — це здеб╕льшого ╓ виправдання, а не причина, принаймн╕ не головна.
На початку цього року я брав участь у вибор╕ голови антикорупц╕йного ком╕тету. М╕й досв╕д переконав мене в одному: у нас дуже коротка лавка запасних — тих, хто може чи хоче грати за новими правилами. Експерти з ╕нших галузей кажуть те саме: куди не кинешся, майже нема з кого вибирати. Вигляда╓, що як т╕льки Укра╖на д╕стала волю, у нас запустилася еволюц╕я Дарв╕на з точн╕стю до навпаки: у нас у державному апарат╕ вижива╓ ╕ пристосову╓ться той, хто г╕рший, а не кращий.
— Ви говорили про два здобутки. Отже, перший — це вих╕д Укра╖ни на р╕вень ╓вропейських гравц╕в. А другий?..
— Це — поява нового покол╕ння. Того, що називають покол╕нням Незалежност╕. Це покол╕ння за сво╖ми ц╕нностями ближче до сво╖х ╓вропейських ровесник╕в, ан╕ж до нас, старших укра╖нц╕в. На це дек╕лька причин. По-перше, це покол╕ння ╓ найб╕льш осв╕ченим серед тих, як╕ коли-небудь мала Укра╖на. Зараз вища осв╕та стала майже нормою. За в╕дсотком студент╕в Укра╖на входить у топ-10 держав св╕ту. Не кажу, що вища осв╕та в Укра╖н╕ ╓ як╕сною. Швидше, навпаки. Але теоретики кажуть: чотири роки за студентською лавою нав╕ть у найг╕ршому виш╕ формують ╕нш╕ ц╕нност╕ пор╕вняно з тими, що у вишах не вчаться.
По-друге, це — покол╕ння диг╕тальне. Його ще називають «покол╕нням великого пальця» — в╕д частоти вживання великого пальця при набор╕ текст╕в на моб╕льних та ╕нших гаджетах. Воно все пов’язане м╕ж собою Фейсбуком, Тв╕ттером, ВКонтакт╕. А в Фейсбуц╕ нема╓ вищих ╕ нижчих за статусом — там ус╕ р╕вн╕. Це означа╓, що це покол╕ння горизонтальних зв’язк╕в. Для нього чужа вертикальна ╕╓рарх╕я. Тому воно з╕ скепсисом ставиться до старих парт╕й та ╕нших структур з вертикальною ╕╓рарх╕╓ю, менше ходить на вибори ╕ т.д. Його «стих╕я» — флешмоб, вуличн╕ акц╕╖ тощо. Воно ма╓ в╕льний виб╕р ╕нформац╕╖, телев╕зором його так легко не зазомбу╓ш. Очевидно, ц╕ зв’язки не обмежуються Укра╖ною: ╤нтернет ╕ все, що з ним пов’язане, ╓ глобальним.
По-трет╓, у цьому покол╕нн╕ рег╕ональн╕ в╕дм╕нност╕ менш╕, ан╕ж серед старших мешканц╕в Укра╖ни. Наприк╕нець ╢вромайдану хтось з айт╕шник╕в надрукував карту Укра╖ни з точки зору майданно╖ сп╕льноти у Фейсбуку ╕ ВКонтакт╕. Ця с╕тка покрива╓ усю Укра╖ну за винятком Криму ╕ Донбасу. Але нав╕ть у Криму й на Донбас╕ перевага антимайданно╖ сп╕льноти над майданною не була такою великою, як перевага в ус╕х ╕нших великих м╕стах майданно╖ над антимайданною — включно з Дн╕пропетровськом, Одесою ╕ Харковом. Нагадаю про роль харк╕вських та ╕нших «футбольних хул╕ган╕в».
Тому це покол╕ння готове до зм╕н. Це не значить, що воно готове воювати: досл╕дження показують, що на заход╕ це покол╕ння набагато мирн╕ше, пациф╕стське, ан╕ж старш╕ покол╕ння. Але воно займа╓ться волонтерством та ╕ншою громадською активн╕стю.
У Рос╕╖ такого покол╕ння не склалося, хоча задатки були дуже под╕бн╕. Але там не було бодай то╖ м╕н╕мально╖ демократ╕╖ ╕ свободи вибору. В Укра╖н╕ формування цього покол╕ння припало на десятил╕ття 2004-2014 рок╕в, яке як-не-як в Укра╖н╕ було найдемократичн╕шим десятил╕ттям, ╕ нав╕ть режиму Януковича не вдалося цього поламати.
— Ви сказали, що це покол╕ння готове до зм╕н. Тих зм╕н, яких ми чекали 2004 року, на як╕ спод╕валися два останн╕х роки?
— Я припускаю, що якщо це покол╕ння доросте до мого в╕ку, умовно кажучи 45-55-ти рок╕в, коли люди переймають владу, то у нас буде нова Укра╖на. Питання т╕льки в тому, що станеться з тим покол╕нням за наступн╕ 20-25 рок╕в — чи захочуть вони тут залишитися, а т╕, хто залишиться, — чи не упод╕бняться старшим пол╕тикам. Це питання ╓ в╕дкритим, бо залежить в╕д того, як розвиватиметься ситуац╕я дал╕, зокрема, як довго триватиме в╕йна.
╤ тому для мене боротьба за укра╖нське майбутн╓ Укра╖ни — це, перш за все, боротьба за це покол╕ння, за його м╕сце ╕ шанси в ц╕й Укра╖н╕.
— Отож сакраментальне запитання — що робити?
— Що робити? Працювати на шанси цього покол╕ння. Насамперед, реформувати осв╕ту, зробити ╖╖ доброяк╕сною. Який ╓ критер╕й якост╕ в осв╕т╕? Я назву т╕льки один. Один ╕з найб╕льших показник╕в — добробут кра╖ни — в сучасному св╕т╕ пов’язаний ╕з знанням англ╕йсько╖ мови. Це доведено. Тож дуже простим доказом ефективност╕ укра╖нсько╖ осв╕тньо╖ системи буде той, чи може вона випускати школяр╕в з поголовним знанням англ╕йсько╖ мови. У нас же нав╕ть ун╕верситети не можуть цього робити. Бо це ╓ питання не просто англ╕йсько╖ мови. Це ╓ питання включення Укра╖ни в зовн╕шн╕й, глобальний св╕т — зокрема, на яку роль Укра╖на може претендувати. Тобто, врешт╕-решт, другий здобуток Укра╖ни пов’язаний з першим.
— Власне, щодо включення в глобальний св╕т. Чи не зумовлене розум╕ння ц╕╓╖ проблеми тим, що уже зараз до владних структур, в уряд зокрема, добираються люди ╕з зах╕дною осв╕тою, знанням англ╕йсько╖? Чи мають вони шанс? Взагал╕, яке враження на вас справляють ц╕ нов╕ обличчя?
— Повторюю, ╕сторичний стрибок робить новий пол╕тичний клас. Тобто клас, який не т╕льки деклару╓, що буде жити по-новому, а й д╕╓, поводить себе по-новому. Але це не означа╓ чисто зовн╕шн╕ ознаки — скаж╕мо, що наш╕ м╕н╕стри не носять взуття з╕ страусино╖ шк╕ри ╕ говорять англ╕йською. Важливо, за якими принципами цей клас форму╓ться. Прийшла до влади вчорашня опозиц╕я, розбавлена новими обличчями, — проте доб╕р у парт╕йн╕ списки та роздача посад в╕дбуваються значною м╕рою по-старому: за кум╕вством й особистими зв’язками. Влада слабо комун╕ку╓ ╕з сусп╕льством. Усе це разом означа╓, що новий пол╕тичний клас не такий уже й новий ╕, як ╕ його попередники, д╕╓ у режим╕ так званого закритого доступу. За такого режиму не чекайте зм╕н. Бо перезавантаження кра╖ни означа╓ перех╕д до в╕дкритого доступу, означа╓ запровадження меритократ╕╖ — тобто коли посади ╕ м╕сця в списках визначаються за заслугами, знаннями ╕ вм╕ннями.
Не кажу, що у цьому напрямку зовс╕м н╕чого не робиться. Були вибори голови антикорупц╕йного ком╕тету, вводяться тести для прокурор╕в. Але враження таке, що цього замало ╕ це зап╕зно.
Звинувачувати одну владу було би несправедливо. Влада д╕╓ р╕вно наст╕льки, наск╕льки ╖й це дозволя╓ сусп╕льство. Як на мене, найб╕льшою проблемою ╓ те, що п╕сля Майдану не створилися майданн╕ пол╕тичн╕ сили з тих молодих людей, про яких я казав. Я розум╕ю, що, може, це зашвидко, треба дати ╖м б╕льше часу. Але дуже важливо, щоб почали виникати нов╕ пол╕тичн╕ сили, як╕ д╕яли би за ╕ншими правилами.
Зараз я бачу т╕льки одну парт╕ю, яка пробу╓ це зробити. Це — «Самопом╕ч», яка зараз проводить праймер╕з, — а це ╕ ╓ елемент меритократ╕╖.
Але, по-перше, нам замало добрих парт╕й на всю Укра╖ну. По-друге, я не впевнений щодо майбутнього само╖ «Самопомоч╕».
— Але «Самопом╕ч» досить популярна, вона ма╓ п╕дтримку.
— Так, вони популярн╕. Питання в тому, чи це ╓ п╕к популярност╕ ╕ чи за ним не почнеться пад╕ння. Бо ми ма╓мо приклад «Свободи» чи «Народного фронту».
Наш╕ пол╕тичн╕ парт╕╖ не ╓ тривалими. Не лишилося жодно╖ парламентсько╖ парт╕╖, яка б ╕снувала не те що 25, а нав╕ть 10 рок╕в. Вони виникають ╕ зникають, тому що формуються за тими самими зразками, про як╕ я казав. Йдеться про появу ново╖ пол╕тично╖ парт╕╖, нового пол╕тичного класу, який формуватиметься за новими пол╕тичними принципами.
— Отже, нове покол╕ння здатне сформувати нову Укра╖ну не ран╕ше, н╕ж за 20 рок╕в. Тим часом б╕льш-менш усп╕шно еволюц╕онувати ми будемо за умови приходу до влади нового пол╕тичного класу. Яким чином нова парт╕я може сформуватися? На жаль, дос╕ як╕сь нов╕ яскрав╕ постат╕, зокрема й т╕, що з’явилися на Майдан╕, при╓днувалися до парт╕й, утворених п╕д старих л╕дер╕в.
— Я не знаю, чи за 20 рок╕в. Може бути, що за р╕к чи за 10, а може, й н╕коли, принаймн╕ не за нашого життя. Тут ╕деться не про точний час, а про ╕сторичн╕ можливост╕. Зараз така можлив╕сть ╓, ╕ я ╖╖ пов’язую, насамперед, з молодим покол╕нням. А оск╕льки це покол╕ння ╓, ╕ воно доростатиме наступн╕ 20-25 рок╕в, то значить, ми можемо розраховувати принаймн╕ на одну стаб╕льну ╕ тривалу тенденц╕ю.
Важливо, чи за ц╕╓╖ тривало╖ тенденц╕╖ з’явиться нове в╕кно можливостей для швидких реформ. Як ╕сторик припускаю, що воно може з’явитися п╕сля зак╕нчення в╕йни. Хто би не виграв у ц╕й в╕йн╕, — а я над╕юся, що Рос╕я таки програ╓, — д╕стане «у винагороду» виснажену кра╖ну. Як ╕сторик можу сказати, що пово╓ння ╕ ╓ добра нагода для радикальних зм╕н. Бо реформи починаються тод╕, коли ╓ згода: г╕рше вже бути не може.
Укра╖на як держава приречена бути ста╓ром, а не спринтером. Заб╕ги на спринтерськ╕ дистанц╕╖ нам, укра╖нцям, не вдаються. Ми почина╓мо з доброго старту — як це було у 1991-му, 2004-му чи 2014-му. Але не доходимо до заявленого ф╕н╕шу.
Я, однак, залишаюся оптим╕стом. Я бачу, як в╕д 1991 року зроста╓ р╕вень проблем ╕ як Укра╖на з цими проблемами справля╓ться. Якщо би я м╕г чогось побажати укра╖нцям, то це слова з╕ сво╓╖ улюблено╖ футболки, яку вдягаю на себе виключно з особливих нагод: «Збер╕гайте спок╕й — ╕ лупайте цю скалу!».

Валентина ПАЩЕНКО
22 серпня 2015 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2015 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15810

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков