Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2003
Політична реформа в Україні: друга "конституційна ніч"?
журналісти

Верховна Рада знову переживає "конституційну ніч". Представники "Нашої України" та інших фракцій опозиції - СПУ та БЮТ - вирішили заночувати в стінах парламенту, щоб не допустити внесення змін до чинної Конституції.
Останній тиждень перед новорічними канікулами розпочався з найзапеклішого цього року протистояння між пропрезидентськими силами та опозицією. Боротьба точиться за Конституцію, яка ухвалювалася влітку 1996 року і може бути радикально змінена взимку 2003 - 2004 рр. Багато спостерігачів розглядають це як протистояння між чинною владою, що хоче зберегти свої позиції шляхом внесення змін до Конституції, та прихильниками оновлення, які прагнуть прямих загальнонародних виборів президента наступного року.
Вівторок мав стати доленосним для України і "червоним" днем у календарі політреформи. Леонід Кучма зустрівся в суботу з лідерами парламентської більшості та висловився за якнайшвидше проведення політичної реформи. Однак опозиція піднесла "новорічні сюрпризи". Ще перед 10-ю ранку, за годину до початку сесії, близько чотирьох десятків депутатів від опозиції окупували парламентську президію. Блокуючи відкриття засідання, опозиціонери співали "Ще не вмерла України..." та вигукували з мегафонів: "Не дамо зґвалтувати Конституцію!". Член фракції "Наша Україна" Юрій Костенко, один із розробників нинішньої Конституції, сказав:  "Більшість" посягнула на святая святих - Конституцію і права громадян, які ніхто не може змінити. Ні Рада, ні Кабмін. Тільки сам український народ є єдиним джерелом влади. В такій ситуації ми змушені вдаватися до екстраординарної політичної поведінки".
Для повноти цього передноворічного політичного шоу "Наша Україна" встановила на стіл спікера Володимира Литвина наряджену ялинку, а хтось із народних обранців вивів з ладу систему голосування "Рада". Литвин, перекрикуючи гул і сирени, оголошував перерви для переговорів з лідерами "більшості" та опозиції. А "більшовики" розпочали збір підписів на користь голосування бюлетенями. Лідер фракції СДПУ(о) Леонід Кравчук заявив, що це не суперечитиме Конституції, головне - голосувати особисто, неважливо, в якому місці. Що-правда, від цього одразу ж відхрестилися тимчасові союзники "більшості" - комуністи. Лідер КПУ Петро Симоненко категорично заявив, що компартія не братиме приклад з тих, хто виходив в Український дім. Член фракції КПУ Сергій Сінченко сказав: якщо не працює система "Рада", то можна голосувати руками, але тільки в залі. Оскільки, за словами Сінченка, йдеться про найбільш радикальні зміни Конституції:
"Я був безпосереднім учасником конституційної ночі у 96-му році, коли приймали нову Конституцію. Були намагання поміняти, поліпшити Конституцію. Але таке, як зараз, це вперше за 8 років".
У "більшовиків" і комуністів, які прагнуть будь-що ухвалити законопроект змін до Конституції в першому читанні до Нового року, лишається ще один день голосування - четвер. Однак представники опозиції, побоюючись провокацій, вирішили в ніч на середу стерегти сесійну залу.  
Щодо суті змін до Конституції, то в розпалі боротьби її навіть не встигли обговорити. Між тим, "більшовики" виносять на голосування один з трьох проектів, схвалених Конституційним судом. Той, що експерти називають найбільш реакційним. Він, зокрема, скасовує прямі вибори президента, заплановані на жовтень 2004 року, надає право призначити нового главу держави чинній Верховній Раді, а також подовжує на один рік повноваження депутатів. Опозиція запропонувала провести голосування в останній сесійний тиждень, тобто в січні. Лідер "Нашої України" Віктор Ющенко заявив, що проти голосування законопроекту, який "хтось розробив уночі" і не виносився на всенародне обговорення. За словами Ющенка, остаточний законопроект змін до Основного Закону депутати отримали на руки тільки у вівторок вранці і, за регламентом, мають право протягом 14 днів вивчити цей проект.
Тим часом опитування громадської думки, що його здійснив Центр політичних та економічних досліджень імені О. Разумкова, показали, що переважна більшість громадян України - понад 86% - виступають за всенародне обрання президента країни.
Захар Бутирський,
Марія Копиленко.
***
24 грудня у сесійній залі Верховної Ради відбулося голосування шляхом підняття рук. Як повідомив журналістам координатор парламентської більшості Степан Гавриш, таким чином депутати (представниками "більшості" зазначається, що 276  голосами) проголосували за проект внесення змін до Конституції номер 4105 (проект Медведчука - Симоненка).
За словами Степана Гавриша, голосування відбулося саме таким чином, оскільки опозиція заблокувала роботу Верховної Ради. "Попередня нарада показала, що опозиція не має наміру шукати компроміси", - сказав Степан Гавриш.
Отже, відбулося голосування по законопроекту номер 4105 з прикінцевими положеннями. Згідно з ними, вибори Президента України мають відбутися всенародно у 2004 році, а в 2006 році - після виборів парламенту на пропорційній основі - Президент буде обиратися Верховною Радою.
* * *
Парламентська опозиція піддає сумніву результати голосування по проекту політичної реформи, що відбулося у Верховній Раді. Про це повідомили на прес-конференції лідери опозиційних фракцій Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко і представник СПУ Йосип Вінський. "Ми не бачили жодного по-справжньому легітимного процесу", - підкреслили вони на прес-конференції.
Юлія Тимошенко зазначила, що трійкою буде створена робоча група, яка відпрацьовуватиме проект невідкладних дій опозиції, зокрема, передбачається зустріч опозиціонерів з представниками дипломатичного корпусу, акредитованими в Україні, та підготовка документів до Парламентської Асамблеї Ради Європи. "Ми не бачимо сьогодні способів врегулювати роботу Верховної Ради", - повідомили опозиціонери. Також, як прозвучало на прес-конференції, блокування трибуни триватиме безстроково. За підрахунками опозиції, участь у голосуванні взяли не більше 100 - 120 народних депутатів.
Опозиція продовжує наполягати на своїй точці зору, яка передбачає в першу чергу проведення парламентських виборів лише на пропорційній основі, всенародне обрання Президента України та зміну системи місцевого самоврядування.
* * *
У Верховній Раді 25 грудня народним депутатам вдалося проголосувати проект постанови про календарний план проведення V сесії Верховної Ради України, яка розпочне свою роботу 3 лютого. За це проголосували 259 народних депутатів. Також ратифіковано угоду між урядом України та урядом Держави Ізраїль про врегулювання претензій, які виникли внаслідок повітряної катастрофи, що сталася 4 жовтня 2001 року. Це питання підтримали 272 народних депутати. Проголосовано постанову про перерахування одноденного заробітку народних депутатів сім'ям загиблих в автокатастрофі поблизу міста Алушта 17 грудня. За це проголосували 276 народних депутатів.
Під завивання сирен, дудіння дудок і крики "Ганьба!" Голова Верховної Ради Володимир Литвин закрив ранкове засідання.
* * *
"Ми на межі державного перевороту в Україні", - заявив лідер УНП, народний депутат України Юрій Костенко. - Політичний фарс, який  називається ухваленням в  першому читанні змін до Конституції, свідчить про те, яким чином буде обирати український парламент наступного президента... Ми все більше схиляємося до думки звертатися безпосередньо до українського народу щодо недопущення не просто уже конституційного, а державного перевороту і встановлення тоталітарної диктатури.
Прес-служба УНП.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1579

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков