Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 14.08.2015
РОС╤Я 2.1: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ, АБО ПАСТКА ДЛЯ ЕЛ╤ТИ
Оксана ЗАБУЖКО

Точка зору

ПЕРЕД ПАСПОРТОМ ╤З ТРИЗУБОМ МА╢ БУТИ ВИСТАВЛЕНА ПРОПУСКНА ПЛАНКА

Отже, почалося. Те, що так давно й наст╕йно передр╕кали Укра╖н╕ «╕нтелектуальн╕ меншовики» (серед них ╕ аз многогр╕шная), — Великий ╤сход рос╕йських пол╕тел╕т з╕ свого «Титан╕ка» в наш теплий край, «где все обильем дышит», за зразком 1918 року (гетьман Скоропадський переверта╓ться в трун╕, як курча на рожн╕!), — почалося, проект стартував. Поганенько, правда, стартував, криворуко, як ╕ все, що «мейд ╕н Раша»…
Але можна не сумн╕ватися: «новоодеситка» Маша, яка так гучно, за точною формулкою, народженою соцмережами, «провалила сп╕вбес╕ду з укра╖нським народом» ╕ отримала п╕сля цього укра╖нський паспорт, — це т╕льки перша ласт╕вка, випущена на нас ╕з рос╕йського «ведмежого л╕су». Будуть ╕нш╕, ╕ Маш╕, ╕ ведмед╕, — ╕ далеко краще п╕дготовлен╕.

«ДЯДЯ, ДАЙ ПОРУЛ╤ТЬ!»

У т╕ сам╕ дн╕, коли зачеплен╕ за живе укра╖нц╕ вс╕╓ю громадою бурхливо «виправляли» помилку Саакашв╕л╕, у New York Times з’явилася стаття, яка, в комплект╕ з ус╕м, що встигла безтурботно виляпати в Одес╕ Гайдар╕вна (а виляпала вона чимало ц╕кавого!), да╓ вже змогу трохи розглед╕ти й «б╕знес-план» ц╕лого проекту. Стаття назива╓ться «Грядуща зм╕на рос╕йського режиму» ╕ чита╓ться, без ╕рон╕╖ будь сказано, майже як заява про прийом на роботу: автор ╖╖ — Андр╕й Козир╓в, м╕н╕стр закордонних справ Рос╕╖ в 1990-1996 роках ╕, в╕дпов╕дно, «соратник» Гайдара-тата. Представник себто т╕╓╖ само╖ «команди реформатор╕в» (ги!), яка при ╢льцин╕ з тр╕ском провалила гру в «рос╕йську демократ╕ю» ╕ змушена була поступитись м╕сцем коло стерна ╕ншому, «нехорошому», за верс╕╓ю Козир╓ва, клану — м╕л╕тарно-геб╕стському (так, н╕би сам Козир╓в до ГБ ну просто жодним боком!), — а тепер, коли так скандально, на очах у ц╕лого св╕ту, скомпрометувався вже той, нетерпляче затира╓ руц╕, готуючись на «другий п╕дх╕д до турн╕ка». Така-от у них «гойдалка»: нин╕ ви, завтра ми, — той незм╕нний «маятник влади», який останн╕ 300 рок╕в давав Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ змогу раз у раз м╕м╕крувати й «перезавантажуватись»: то «западн╕ки» (Олександр ╤ з╕ Сперанським) — то «слов’яноф╕ли» (Микола ╤ ╕ «самод╓ржав╕╓, православ╕╓, народность»), то Лен╕н ╕з Троцьким (╤нтернац╕онал ╕ «св╕това революц╕я») — то Стал╕н (закриття кордон╕в ╕ реставрац╕я кр╕пацтва), — як систола-д╕астола: в╕дкрились — закрились… У 1960-80-т╕ були «комун╕сти» проти «русит╕в», а нин╕, значиться, — «стара», «потомственна» радянська номенклатура (вих╕дц╕ з Дж╕ласового «нового класу») проти пут╕нських вискочн╕в — «бандит╕в першого покол╕ння». «Советские баре», народжен╕ й вивчен╕ по Брюсселях ╕ Лондонах («╓вропейц╕», н╓?), — проти «кооперативу Озеро» з його фе-яким-негарним (як «зненацька» з’ясувалося!), опричнинсько-гундя╓всько-кадировським вищиром (а так же був на Пут╕н╕ 15 рок╕в файно н╕мецький костюмчик сид╕в! але нема ради — порвався, треба м╕няти…).
Схема, як бачимо, стара — «рос╕йська двоп╕льна». От т╕льки ╓ в н╕й тепер один нюанс — «новинка», як пишуть рекламники на упаковках: св╕й «турн╕к» для «другого заходу» вони зам╕ряються переносити до нас. В Укра╖ну.
Саме це в простот╕ душевн╕й — як немовля, що весело блиска╓ голим задком, несв╕доме сво╓╖ голизни, — ╕ ляпнула нам, вийшовши з р╕дного «ведмежого л╕су», мажорка Маша: «Россия — это наше общее будущее, которое у нас у всех будет» (злила ╕нсайд!). Так ╖й там, у ╖хньому л╕с╕, пояснили доросл╕ дяд╕. А Козир╓в «упакував» цю стратагему вже й для Заходу: виявля╓ться, сьогодн╕шня ситуац╕я в Укра╖н╕ ну геть-чисто нагаду╓ йому (resembles) — ситуац╕ю в Рос╕╖ початку 1990-х (коли в╕н сам «со бояр╓» був при влад╕). (Укра╖нець у цьому м╕сц╕ х╕ба плечима здвигне: коваль коня ку╓, а жаба ногу п╕дставля╓! — а от зах╕дна «ц╕льова аудитор╕я» сковтне гачка, не поморщившись: ага, зрозум╕ло, «ад╕ннарот», т╕льки укра╖нц╕, як ╕ належить «меншому братов╕», на 20 рок╕в в╕дстають…). А вже практичний висновок ╕з тако╖ аналог╕╖ лежить на поверхн╕: якщо в «команди реформатор╕в» не вийшло тод╕ в Рос╕╖, то як же не пустити ╖╖ тепер в Укра╖ну — з ╖╖-то досв╕дом, знаннями та вс╕ма ╕ншими, квапливо п╕дчищеними, «костюмчиками»?..
Одне слово, все за класиком, як ╕ 170 рок╕в тому: «Все покажем! Т╕льки дайте /Себе в руки взяти»…

ПРО «ДВ╤ РОС╤╥»

Питання, що саме можуть нам «показати» люди, весь пол╕тико-управл╕нський досв╕д яких да╓ться вичерпно описати одним реченням — «Як знищити свою кра╖ну та зберегти при тому сво╖ кап╕тали», — ╓, розум╕╓ться, риторичним. Принаймн╕ М╕хе╖л Саакашв╕л╕ мав би розум╕ти, що брати на роботу «соцпрац╕вницю» з кра╖ни, котра пос╕да╓ перше м╕сце в св╕т╕ за статистикою дитячих самогубств (sic!), — це н╕чим не л╕пше, н╕ж пропонувати очолити конституц╕йну реформу вих╕дцям ╕з пол╕тел╕ти КНДР. Не б╕ймось нарешт╕ сказати це вголос т╕льки тому, що Пут╕н «нас випередив» (а в╕н же й попереджав, хихикаючи: «Кто обзывается, сам так называется!»): з точки зору вс╕х стратег╕й гуман╕тарного розвитку (читай — з точки зору житт╓вих ╕нтерес╕в сусп╕льства) сучасна Рос╕я становить собою стов╕дсоткову, хоч зараз у п╕дручники, failed state. В╕дпов╕дно, вс╕ ╖╖ ел╕ти — байдуже, «запут╕нськ╕» чи «протипут╕нськ╕», — то, за визначенням, каста генетичних лузер╕в: паразитична «колон╕я терм╕т╕в», яка, вижерши до щирця одне дерево, здатна переселитись на друге з хлестаковською «легк╕стю незвичайною» — з то╖ просто╖ причини, що з╕ сво╖м «деревом» орган╕чно не пов’язана ╕ ╖й абсолютно однаково, «кого ╖сти».
Ця «незакор╕нен╕сть ел╕т» — феномен чисто рос╕йський, ╕, не зрозум╕вши його та на╖вно приймаючи до себе рос╕йських «варяг╕в» на загальних правах «╕ноземних фах╕вц╕в», ми ризику╓мо не т╕льки втратити власне майбутн╓, а ще й несамох╕ть стати «рознощиком зарази» по ц╕лому глобусу. Спритний Володимир Лен╕н свого часу правильно цю хворобу визначив (╕ блискуче на н╕й з╕грав!), коли оголосив, що в Рос╕╖ ╓ «дв╕ нац╕╖» — експлуататори («верхн╕ десять тисяч») й експлуатован╕ (безправн╕ «трудящ╕ маси»), ╕ ц╕ «дв╕ нац╕╖» одна одн╕й ц╕лковито чуж╕ й нав╕ть погано м╕ж собою знайом╕ (в╕н, правда, ще й твердив, н╕би це «в кожн╕й нац╕╖» так, а це вже чиста хуцпа, бо становлення ел╕т у ╢вроп╕ в╕дбувалося зовс╕м ╕ншими, н╕ж у Рос╕╖, шляхами, ╕ нав╕ть у Польщ╕, з якою нас ╓дна╓ вдв╕ч╕ довша, н╕ж ╕з Рос╕╓ю, сп╕льна ╕стор╕я, ел╕ти завжди збер╕гали щодо «народу» регульований правом прямий представницький статус, чого в Рос╕╖ з ╖╖ «двома нац╕ями» не було й близько, ╕ вихованцям рос╕йсько╖ школи дос╕ в голов╕ не м╕ститься!).
Сьогодн╕шня, ц╕лком соб╕ людо╖дська, московська примовка «за МКАДом жизни нет!» — це, властиво, нова верс╕я то╖ само╖ споконв╕чно╖ модел╕ «ресурсно╖ ╕мпер╕╖», в як╕й рабам призначено вже не обробляти землю, а «обслуговувати трубу» (а для цього, як хвалився в приватн╕й розмов╕ один ╕з «МКАДиш╕в», «и 20 миллионов населения хватит»!), — а «верхн╕м десяти тисячам», чи ск╕льки ╖х там нин╕ нал╕чу╓ться вкуп╕ з обслуговуючим персоналом «дворових людей» (журнал╕ст╕в, митц╕в-скоморох╕в та ╕нших «культурних ел╕т»…), належить «зображати собою Рос╕ю» — удавати вс╕ма доступними ╕нформац╕йн╕й доб╕ засобами, н╕би ╖хн╓ «╕нопланетянське», штучно виплекане коштом розорено╖ 1/6 земно╖ тверд╕, гламурне життя — це й ╓ правдива Рос╕я-матушка: ласкаво просимо в наше потьомк╕нське село, дорог╕ хохли!..
Я не буду тут спинятись на тому, як довго й «пол╕ттехнолог╕чно» в╕шалась ця локшина на вуха «дорогим хохлам», щоб вони, врешт╕, в мас╕ сво╖й таки пов╕рили, н╕би «в Рос╕╖ живуть краще» — а в╕дтак, н╕би тамтешн╕ прибульц╕ здатн╕ ╖х чогось корисного «навчити». Прозр╕ння того кримського ав╕адиспетчера, який нар╕кав на ╤нтернет-форум╕, що з переведенням аеропорту на стандарти РФ в╕н повернувся «на 30 лет назад» (тридцять, Карл!), та тих мешканц╕в окупованого Донбасу, чи╖м «багатим життям» (у Донбас╕! багатим!) от уже р╕к не надивуються недогодован╕ тульськ╕ й пензенськ╕ «освобод╕т╓л╕», — перев╕дкриття себто того в╕домого з класики факту, що таки справд╕ ╓, як ╕ споконв╕ку були, «дв╕ Рос╕╖», виструнчен╕ «по владн╕й вертикал╕», — видима й невидима, «панська» й «кр╕пацька», «МКАД» ╕ «Замкадь╓», — ╕ що нам ус╕ 15 передво╓нних рок╕в було обманом видавали першу за другу, тод╕ як пор╕вняно з тою другою нав╕ть найдепресивн╕ш╕ закапелки нашо╖ окрадено╖ «пост-УРСР» можуть здатися «за ╢вропу», — таке серенд╕п╕т╕ на наш╕ ЗМ╤ поки що не з╕йшло, ╕, за вс╕ма ознаками, сходити не збира╓ться. Укра╖нська ╕нформац╕йна машина, мов н╕чого не сталося, продовжу╓, як ╕ вс╕ 15 передво╓нних рок╕в, готувати «МКАД╕вськ╕й» колон╕╖ терм╕т╕в комфортний укра╖нський «плацдарм для висадки» на час, коли нин╕шня РФ «п╕де на дно»: у ЗМ╤ й дал╕ пану╓, на повному серйоз╕, культ «рос╕йського експерта» (що це, до реч╕, за профес╕я така?), ╕ поки кращ╕ уми людства збирають конференц╕╖ та сушать голови над тим, яким новим словниковим терм╕ном схарактеризувати сучасну рос╕йську «журнал╕стику» (оск╕льки вона точно НЕ журнал╕стика, ╕ нав╕ть уже й не пропаганда, а окрема потужна, токсична ╕ндустр╕я системного марення, з чим людство в реал╕ дос╕ ще не стикалося), — у нас «пона╓хавших» рос╕йських «журнал╕ст╕в» ╕ дал╕, не кл╕пнувши оком, беруть в укра╖нськ╕ ЗМ╤ на роботу — зам╕сть ставити «зачумлених» на карантин…
Тож д╕вчинка Маша прибула «на готове» — на добре угно╓ний ╜рунт. ╤ люди, як╕ «висватали М╕ш╕ Машу», нав╕ть не поклопотавшись забезпечити ╖╖ хоч ск╕льки-небудь переконливою для одеського в╕це-кр╕сла «легендою» ╕ навчити, що ╖й сл╕д, а чого не сл╕д казати в Укра╖н╕ на публ╕ку, мусили бути сильно подивован╕, виявивши, що «публ╕ка» в Укра╖н╕ — це не те саме, що ╖хн╓ «Замкадь╓»: що вона реальна ╕ ма╓ власну волю, пол╕тичну в тому числ╕. (╤ коли з не╖, нав╕ть у геть злиденному-безроб╕тному м╕ст╕, на московський вз╕рець поглумитись «бл╕нам╕ с лопати» чи то пак гречкою з вантаж╕вки, — вона все одно знайде спос╕б ту волю продемонструвати: гречку забере, а голосувати не п╕де: як Маланка у Fata Morgana — «ми б╕дн╕, але чесн╕».) ╤ з нею, виходить, треба рахуватись — бодай на те, щоб розум╕ти, як зграбн╕ше ╖╖ обдурити.
Гадаю, наступного разу вони п╕дготуються краще. Стежмо за руками.

«АД╤ННАРОТ»

А тепер про «МКАДиш╕в» наших — що назива╓ться, «домашнього хову». Бо ж не секрет, що сучасн╕ укра╖нськ╕ пол╕тел╕ти — як, великою м╕рою, грузинськ╕ ╕, меншою м╕рою, балт╕йськ╕ (ба нав╕ть, до певно╖ м╕ри, польськ╕, угорськ╕, словацьк╕ та ╕нш╕ з колишн╕х «кра╖н соцтабору»!) — це плоть в╕д плот╕ «рос╕йських радянських»: продукт, упродовж чотирьох покол╕нь селекц╕онований за ╖хн╕м образом ╕ подобою п╕д так само окрему, аутичну «внутр╕шню нац╕ю», т╕льки з обов’язковим для «нацмен╕в» комплексом меншовартост╕ щодо «кер╕вно╖ й спрямовуючо╖» Москви.
В╕д того, що СРСР юридично розпався, ц╕ ел╕ти н╕куди не д╕лись. Ба б╕льше: вони-то, переплетен╕ м╕ж собою рясними «транснац╕ональними» зв’язками (формальними й неформальними, б╕знесовими й гебешними, культурними й психолог╕чними…), ╕ становлять ту приховану «грибницю ╕мпер╕╖», на яку Кремль — незалежно в╕д того, хто ним кермуватиме! — завжди буде спиратися в ус╕х сво╖х «реставрац╕йних» проектах. (Чи вс╕ ще пам’ятають, як неприховано-тепло прив╕тала була фрау Меркель при перш╕й зустр╕ч╕ В╕ктора нашого Януковича пропозиц╕╓ю «разговаривать по-русски», явно згадавши свою буремну комсомольську юн╕сть, про яку дос╕ ходять легенди на обшир╕ в╕д Одера до Влтави?..). ╤ якщо той-таки М╕хе╖л Саакашв╕л╕ з╕ сво╓╖ юност╕ «радянського мажора» вин╕с «усього т╕льки» слабк╕сть до московських «номенклатурних дочок» — типовий чолов╕чий комплекс «ображеного нац╕онала», що потребу╓ реваншу (н╕чим ╕ншим пояснити його посп╕шне ╕нтерв’ю Ксен╕╖ Собчак я не можу, ╕, як людина, котра вже р╕к на вс╕ дзв╕нки в╕д рос╕йських телеканал╕в незм╕нно в╕дпов╕да╓: «Звоните после войны», була тим його «хлопчачим» самоприниженням щиро засмучена), — то, в╕д б╕ди, спрацювати може й така зач╕пка, — особливо коли з-пом╕ж укра╖нських колег нема кому пояснити «варягов╕», на правах господаря, що йому — тепер уже як держслужбовцев╕ Укра╖ни — пристало робити, а що не пристало…
А пояснити це, справд╕, — нема кому. У ч╕м, власне, й штука.
Давайте без ╕люз╕й: «свою власну», питому ел╕ту — ту, яка формувалась «по ╓вропейському типу» ╕ як╕й ми повн╕стю й завдячу╓мо ╕снуванням Укра╖ни в нов╕тню добу (а ╖╖ «гуртковий» г╕мн сп╕ва╓мо вс╕╓ю кра╖ною як державний!): ел╕ту з укра╖нською ╕сторичною пам’яттю та ╓вропейською пол╕тичною культурою, в тому числ╕ — ╕з св╕дом╕стю свого представництва щодо вс╕╓╖ сво╓╖ нац╕онально╖ сп╕льноти, без р╕зниц╕ клас╕в ╕ стан╕в, та в╕дпов╕дальн╕стю («почуттям обов’язку», за Франком кажучи) за ╖╖ ╕сторичну долю на м╕жнародн╕й арен╕ (докладн╕ший портрет, кому ц╕каво, див. у мо╖й Notre Dame d’Ukraine), — цю ел╕ту Укра╖на остаточно втратила як явище в катастроф╕ 1930-1934 рок╕в. Самогубства «нац╕онал-комун╕ст╕в» Хвильового ╕ Скрипника можна тут вважати за символ╕чну «подв╕йну крапку», обрив традиц╕╖. (Ще якийсь час була «потримала берло» Галичина — пол╕тик╕в масштабу Шептицького, Коновальця ╕ Шухевича б╕льше в нас н╕коли не з’являлося, — але в ц╕лому зах╕дноукра╖нськ╕ ел╕ти були ╕сторично куди слабш╕ од «великоукра╖нських», ╕ щоб розгромити ╖х, радянськ╕й ╕мпер╕╖ в принцип╕ вистачило к╕лькох хвиль депортац╕╖). Виникла на спуст╕лому «святому м╕сц╕» колон╕альна УРСР-╕вська ел╕та (в╕д яко╖ ми отримали в спадок донецький ╕ дн╕пропетровський клани з ╖хн╕м бадьорим, ╕з щербицьких час╕в пам’ятним «Что нам Киев, не Москва ль за нами!») десятил╕ттями пололась, п╕дстригалась ╕ мульчирувалась Москвою таким чином, щоб у н╕й, крий Боже,
не зав╕вся «самост╕йницький в╕рус» та не проклюнулось, п╕д впливом «м╕сцевого населення», почуття ╕сторично╖ суб’╓ктност╕ (дуже показова п╕д цим оглядом ╕стор╕я Петра Шелеста, про якого, що характерно, н╕хто з наших «номенклатурних д╕тей» не згаду╓ ╕ себе з ним в жоден спос╕б не асоц╕ю╓!). ╤ останн╕, «незалежн╕» (та чи ж справд╕?) чверть стол╕ття тут зм╕нили небагато: селекц╕я виявилась усп╕шною.
Укра╖нський «обласний ф╕л╕ал МКАДу» — з його бандитсько-гебешними манерами й прийомами, стилем ╕ смаками, «демонстративним споживанням» ╕, головне, «╕стинно рос╕йським» корпоративним презирством до дурено╖ ним 46-м╕льйонно╖ «б╕омаси», як до чужор╕дно╖ субстанц╕╖, «експлуатац╕йного ресурсу» (прикметно, що такий Корбан, точн╕с╕нько як Гайдар╕вна перед одеситами, нав╕ть не второпав, за що йому треба вибачитись перед черн╕г╕вцями!), — це наш головний нараз╕ «осколок СРСР», пров╕нц╕йна коп╕я з московського вз╕рця: все те саме, що в «старшого брата», т╕льки трохи б╕дн╕ше — грошенят менше… А так — «АД╤ННАРОТ»!..
╤ саме його рос╕яни й мають на уваз╕. ╤ н╕ Пут╕ну, н╕ Козир╓ву, н╕ будь-кому з ╖хн╕х «кваз╕л╕беральних» балакун╕в ви в жоден спос╕б не вкладете до голови, що в Укра╖н╕ ╓ якийсь ╕нший «народ» — ╕ що стосунки того народу з владою базуються на зовс╕м ╕ншому сусп╕льному договор╕, н╕ж ╖хн╓ 300-л╕тн╓ — насправд╕ ще в╕зант╕йське! — «народ и партия едины». Що р╕вняння «Пут╕н=Рос╕я» — правильне (на жаль!), а скоп╕йоване з нього «Вона — це Укра╖на» — «не працю╓». ╤ що вс╕ «пол╕тпроекти» в Укра╖н╕ програють не тод╕, коли Москв╕ заважа╓ Америка, — а тод╕, завжди й незм╕нно, коли ПОРУШУЮТЬ ЦЕЙ ДОГОВ╤Р. Читай — коли ╕гнорують УКРА╥НСЬКУ СУБ’╢КТН╤СТЬ.
Сила цього договору в тому, що в╕н негласний, ╕ н╕де виразно не записаний. Щоб його дотримуватись, його треба «в╕дчувати» — бути м╕сцевим. Тутешн╕м. Закор╕неним.
Але д╕╓ в╕н необорно, як закони ф╕зики, — незалежно в╕д того, знають його чи н╕. ╤ якщо його порушити, результат буде той самий, що з порушеним законом всесв╕тнього тяж╕ння: скочивши з даху, — не злетиш.

«КОРЕН╤ЗАЦ╤Я»?

У критичний момент певну «здорову чуйку» наш╕ нап╕вколон╕альн╕ пол╕тел╕ти, примхою ╕стор╕╖ навесн╕ 2014-го посунут╕ на Велик╕й Шах╕вниц╕ св╕тово╖ пол╕тики з «п╕шак╕в» одразу в «ферз╕», треба в╕ддати ╖м належне, все-таки проявили — хай вимушено й знехотя, потяглись тод╕ все-таки ЗА волею укра╖нського народу, який сам першим ринувся розбудовувати свою арм╕ю й ставити агресору оп╕р (а де не надто впевнено ставив, то й ф╕г, вир╕шили, з ним…). Але до розум╕ння того, що нин╕ в ╖хн╕х руках перебува╓ РЕАЛЬНИЙ важ╕ль св╕тово╖ ╕стор╕╖ — так само, як був в╕н у польського уряду до зими 1938-1939 рок╕в (╕ польськ╕ ел╕ти ним бездарно не скористалися!), — нашим так само, як ╕ «п╕лсудчикам», хоч ╕ з ╕нших причин, — ╕ще неск╕нченно далеко. ╥хн╕й стратег╕чний горизонт сп╕вм╕рний радше з козир╓вським: той зверта╓ться до Заходу з проханням «дати порул╕ть», а наш╕ — з «дядя, дай д╓н╓г!». В те, що головним ╖хн╕м кап╕талом — на далекосяжну перспективу, найприбутков╕шим! — може бути якраз той багатом╕льйонний людський ресурс, який за 25 рок╕в уже трич╕ (в 1990-му, 2004-му ╕ 2013-2014-му) виходив на Майдани саме через невдоволення сво╖ми ел╕тами, котрих цив╕л╕зац╕йно перер╕с, ╕ колосальний творчий потенц╕ал якого ус╕ т╕ 25 рок╕в лишався незад╕яним та соц╕ально заблокованим, бо наша пол╕тична система як була за СРСР, так ╕ дос╕ залиша╓ться «в╕зант╕йською», — вони, сам╕ будучи продуктом ц╕╓╖ системи, пов╕рити все ще не наважуються. Та й осв╕ти браку╓…
Час би комусь ╕з наших науковц╕в врозумливо розтлумачити ╖м, що СРСР пустився духу не т╕льки з економ╕чних причин, а, далеко не в останню чергу, тому, що на час його розпуску вс╕ «соц╕альн╕ л╕фти» в систем╕ були давно й наглухо закрит╕, — а така система принципово нежитт╓здатна. ╤ що саме тому реформи в Укра╖н╕ мають бути не «для Заходу, щоб дав грошей», — а для того, щоб зняти блокування з цього потенц╕алу: вдихнути життя в машину, яка ╕нерц╕йно «докручу╓» сво╖ оберти так само, як ╕ ╖╖ «материнська плата» з╕ столицею в Москв╕… ╤ що тод╕, коли «всередин╕ клубу» зак╕нчилась «лавка запасних», «св╕жу кров» треба вливати не за рахунок «старших брат╕в по клубу», а, насамперед, за рахунок «в╕дкритих шлюз╕в» у себе вдома (почавши з прозорого ф╕нансування вибор╕в за державний кошт, авжеж, ╕ з об╕цяно╖ ще 2004 року програми повернення з-за кордону укра╖нських фах╕вц╕в, ╕ ще ц╕ло╖ купи «некосметичних» реформ — усього не перел╕чити!). ╤ — найсм╕шн╕ше, що це в ╖хн╕х-таки власних ╕нтересах: куди б╕льше, ан╕ж ус╕ проекти з «перезавантаження Рос╕╖ в Укра╖ну», як╕ можуть нашептати ╖м дяд╕ з ведмежого л╕су.
Якщо вони цього не зрозум╕ють, — ф╕нал ╖хн╕й буде куди швидшим, н╕ж можемо сьогодн╕ уявити. Але то вже буде катастрофа для ц╕ло╖ кра╖ни, для нас ус╕х. Тому, нема ради, — треба йти еволюц╕йним шляхом…
╤ першим кроком на цьому шляху ма╓ бути впорядкування ╕нституту громадянства.
Уточню: я не проти «варяг╕в» як таких (залежить, яких!). Ладна нав╕ть припустити, що з нашим характером корупц╕╖ саме ╖хня поява в державному апарат╕ (знов-таки, належним чином д╕браних!) може в найстисл╕ш╕ терм╕ни виконати необх╕дну «асен╕заторську» функц╕ю, хоч трохи прочистити Авг╕╓в╕ стайн╕... Але я р╕шуче й категорично проти зб╕льшення за рахунок «чужо╖ номенклатури» ╕ так давно «канцерогенного» для Укра╖ни «рос╕йського розриву» м╕ж «ел╕тами» й «народом»: це однаково, що л╕кувати задавнену хворобу вприскуванням все того самого хвороботворчого в╕русу — рано чи п╕зно результат буде смертельним. Ще раз повторю — для вс╕х. (Орвел в трун╕ ще не переверта╓ться, але вже заворушився!).
Ус╕ без винятку «варяги» (а на добрий лад, то й чимала частина нин╕шнього укра╖нського пол╕тикуму!) мають пройти ту процедуру, яка в 1920-т╕, коли б╕льшовики ще вимушено «залицялися» до нашого незамиреного краю, а «автохтон╕в» у держапарат╕ УСРР не набиралося нав╕ть на в╕ддалену подобу «укра╖нсько╖ влади», отримала була точну назву — «корен╕зац╕я». В сучасних ╓вропейських кра╖нах ц╕й процедур╕ в╕дпов╕да╓ екзамен на громадянство — куди входить обов’язковий пакет ╕з знання державно╖ мови, ╕стор╕╖, культури, пол╕тичного устрою, — ╕ присяга на в╕рн╕сть сво╖й нов╕й батьк╕вщин╕. Це — той абсолютний м╕н╕мум, «сан╕тарний кордон», що його Укра╖на, як держава, в як╕й сьогодн╕ без переб╕льшення вир╕шуються дол╕ ц╕лого континенту, просто зобов’язана впровадити, якщо ми хочемо, щоб нас поважали. ╤ щоб ╕з нами рахувалися, — в тому числ╕ за переговорними столами.
Просто — перед паспортом ╕з тризубом ма╓ бути виставлена пропускна планка. Для початку хоча б така, м╕н╕мальна: на р╕вн╕ грудей останнього нашого загиблого во╖на…
А про решту поговоримо пот╕м.

Зам╕сть еп╕логу

За п╕вроку до в╕йни, в червн╕ 2013-го, презентуючи в Лондон╕ англомовне видання «Музею покинутих секрет╕в», розговорилась я п╕сля виступу з в╕домим британським ╕сториком, фах╕вцем ╕з Сх╕дно╖ ╢вропи, професором Лондонського Юн╕версит╕ Коледж (пр╕звища не називаю з етичних м╕ркувань). ╤ розпов╕в в╕н мен╕, м╕ж ╕ншим, що на його курс нов╕тньо╖ укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ записалася донька екс-мера Москви — Олена Лужкова…
«Дуже добре вчиться, — сказав серйозно. — Чудове есе про Голодомор написала…».
П╕сля новини про «воукра╖нення» Маш╕ я, пригадавши ту розмову, в╕дшукала в ╤нтернет╕ ФБ-стор╕нку Олени. Вродлива д╕вчина, серйозне обличчя. Поширю╓ петиц╕ю за повернення Рос╕╖ Аляски…
Ск╕льки ╖х, таких, готу╓ться спасти на наш╕ голови?..
Сховайте, нарешт╕, ваш╕ хл╕б-с╕ль. ╤ вв╕мкн╕ть соб╕ сигнал тривоги.

(Ориг╕нал публ╕кац╕╖ — на сайт╕ Рад╕о «Свобода»)

ТИМ ЧАСОМ...
ГАЙДАР СТАНЕ «╤НСТРУМЕНТОМ БОРОТЬБИ»?

Для Рос╕╖ стало справжньою катастрофою те, що Мар╕я Гайдар отримала укра╖нське громадянство. Про це заявив губернатор Одещини М╕хе╖л Саакашв╕л╕.
За словами Саакашв╕л╕, Пут╕н дуже незадоволений тим, що Гайдар отримала укра╖нське громадянство ╕ в╕дмовилась в╕д рос╕йського. «Вона — член тако╖ династ╕╖, ╕ те, що вона стала, на ╖хню думку, переб╕жчицею, це для них катастрофа. Однозначно», — сказав в╕н.
Саакашв╕л╕ також переконаний, що його заступниця стане потужним ╕нструментом проти рос╕йсько╖ пропаганди на територ╕╖ Одещини. «Бессараб╕я, де дивляться вс╕ рос╕йськ╕ канали… Коли Мар╕я Гайдар при╖де ╕ розпов╕сть ╖м як реальний очевидець, як вигляда╓ пут╕нська Рос╕я — це буде набагато сильн╕ше, н╕ж пут╕нська пропаганда. Це буде суперконтрпропаганда», — вважа╓ Саакашв╕л╕.
Як в╕домо, Порошенко вручив Гайдар укра╖нський паспорт 4 серпня. 7 серпня стало в╕домо, що Гайдар написала заяву про в╕дмову в╕д рос╕йського громадянства. Ран╕ше вона заявляла, що не збира╓ться в╕дмовлятися в╕д рос╕йського громадянства. П╕сля переходу Гайдар на службу в Укра╖ну скандальний петербурзький депутат В╕тал╕й М╕лонов звернувся до Сл╕дчого ком╕тету РФ з вимогою перев╕рити ╖╖ д╕╖ ╕ заяви на ознаки державно╖ зради. Також сенатор в╕д Брянсько╖ област╕ РФ Михайло Марченко звернувся у Сл╕дчий ком╕тет Рос╕╖ з проханням перев╕рити висловлювання Гайдар на предмет сепаратизму й екстрем╕зму.

***

Коли Мар╕я Гайдар п╕д час ╖╖ представлення М╕хе╖лом Саакашв╕л╕ спробувала уникнути в╕дпов╕д╕ на пряме запитання журнал╕ст╕в, з ким вою╓ Укра╖на, ╕ ще й публ╕чно заявила, що не збира╓ться в╕дмовлятися в╕д рос╕йського громадянства, одесити в╕дреагували м╕тингом з в╕дпов╕дними гаслами. Через к╕лька дн╕в пан╕ Мар╕я виправилась кардинально!

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15734

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков