Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3677)
З потоку життя (6894)
Душі криниця (3705)
Українці мої... (1510)
Резонанс (1606)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я «ПЕДАЛЮ╢» ПИТАННЯ ВОДИ В КРИМУ, ЩОБ ЗМ╤НИТИ ╤НФОРМАЦ╤ЙНИЙ ФОКУС
Про це заявив заступник м╕н╕стра з питань ре╕нтеграц╕╖ тимчасово окупованих територ╕й ╤гор Яременко


РОС╤Я СТВОРЮ╢ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ ГУМАН╤ТАРНУ КАТАСТРОФУ
Про це заявив кримський громадський актив╕ст, редактор онлайн-видання «╤нжир» Михайло...


НОВ╤ ЗАВДАННЯ У ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
19 жовтня в╕домий Левада-центр оприлюднив загальнорос╕йське опитування "Горд╕сть та ╕дентичн╕сть".


ВИДАВНИЦТВО VIVAT НАДРУКУ╢ ЩЕ 15 ТИСЯЧ ПРИМ╤РНИК╤В КНИГИ ПРО СТУСА
директор Vivat Катеринa Аврамчук додала, що замовлення на книгу продовжують надходити, ╕ не...


УЧАСНИКИ МАРШУ НА ЧЕСТЬ ДНЯ ЗАХИСНИК╤В ПРИЙШЛИ П╤Д ОП ╤ ОГОЛОСИЛИ ВИМОГИ
Б╕ля буд╕вл╕ Оф╕су президента перебували дек╕лька тисяч учасник╕в маршу. Вони скандують "Слава...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2003
УКРАЇНСЬКА ЖУРНАЛІСТИКА: ВЧОРА, СЬОГОДНІ... а завтра?
КС

З виступу  голови Держкомітету з питань телебачення та радіомовлення Іван Чижа: "ГІПОТЕТИЧНІ СТРАХИ ПЕРЕНОСЯТЬСЯ В ЗАКОНОДАВЧУ НОРМУ..."

- Я повністю на всі 100 відсотків підтримую позицію Національної спілки журналістів у конкретних питаннях, які сьогодні винесені на обговорення. Від чого йдуть такі не виважені рішення Верховної Ради?  Як колишній депутат, скажу: це іде ну, скажімо, від побоювань народних депутатів, що розпережуться  ЗМІ на підтримку тих чи інших кланів, груп олігархічних. Давайте ми їх обмежимо. Але вже так обмежили, що перевершує всі побоювання. Гіпотетичні страхи переносяться в законодавчу норму і зупиняють розвиток ЗМІ. Це взагалі вже важко оцінювати.
А ще проблема в тому, що в нас немає самого інформаційного права. Треба щоб інформаційне поле врегульовувалося інформаційним правом...

Тривога за завтрашній день української журналістики зібрала представників ЗМІ
з усіх регіонів держави на Всеукраїнські збори, що пройшли 18 грудня у Києві. Серед запрошених на захід були: Генеральний секретар міжнародної Федерації журналістів Ейден Уайт, уповноважена Верховної Ради з прав людини в Україні Ніна Карпачова, голова  Держкомітету  з питань телебачення та радіомовлення Іван Чиж, представники Кабміну, Адміністрації Президента та інших відомств.
Очевидцем того, що відбувалося на цьому журналістському форумі, стала власний кореспондент "КС" Лідія Степко.

Стурбований ситуацією, що склалася сьогодні у вітчизняних ЗМІ, перед зібранням виступив  голова Національної спілки журналістів України Ігор Лубченко:
- Ми очікували, що рік президентських виборів буде роком подальшого політичного і адміністративного тиску на засоби масової інформації, і прояви цього вже є. Переконаний: з часом ми ще більше відчуватимемо удари цієї стихії. Горло свободи слова стискатимуть економічні обценьки. Сьогодні - це запровадження ставки ПДВ, що змусить редакції друкованих ЗМІ оголошувати з нового року передплату за новими цінами, втрачаючи тиражі. Адже, враховуючи підвищення цін на продовольчі товари та мінімальну зарплату в 205 грн. замість 237, неважко передбачити, якими будуть тиражі газет після додаткової передплати. Думаю, тут немає наївних людей, котрі вірять, що після падіння тиражів у 2004-му вони зростатимуть у 2005 році. Втратити їх легко, відновити практично неможливо. І це робиться напередодні президентських виборів. Можливо, хтось і прагне досягнення саме такої мети. Вражає інше: після першого парламентського читання про бюджет наша Спілка звернулася до керівництва парламентських фракцій і груп із закликом не призупиняти норм дії закону щодо ЗМІ. Ми сподівалися на мудрість і підтримку парламентарів, але ні мудрості, ні підтримки не дочекалися. Жодна фракція не заступилася за ЗМІ і журналістів. Невже депутати не розуміють, що податковий тиск однозначно вдарить як по засобах масової інформації їхніх конкурентів, так і по тих, що підтримують саме їх. Сьогодні вже відбувся переділ інформаційного ринку. Одні олігархи скупили телеканали, які вже завоювали довіру своєї аудиторії, сподіваючись з їхньою допомогою вправляти мізки виборцям. Інші мають достатньо коштів, щоб утримувати власні ЗМІ, навіть сплачуючи ПДВ. Треті розраховують на час виборчих перегонів випускати газети-одноденки, які розкидатимуть безплатно у поштові скриньки, а отже, ніяких податків не сплачуватимуть. Найбільше втратять газети, серед засновників яких є органи влади. Вони не знайдуть додаткових коштів для своїх видань. Адже й сьогодні ці засновники не виконують статутних зобов'язань в основній своїй масі, виділяючи по тисячі чи півтори тисячі гривень щомісяця. Гірка іронія сьогодення. Варто було лише розпочати роздержавлення ЗМІ, як чиновники різного рангу в один голос почали волати, що без комунальної преси глухне інформаційний простір держави, інформаційна безпека України буде знищена. Здається, на те, щоб "не допущать", чиновники налаштовані ледве  не від народження, а реально сприяти об'єктам, у любові до яких вони клянуться, у них вже духу не вистачає.
Мені довелося звернутися до Прем'єр-міністра України Віктора Януковича з проханням знайти вихід із кризової для української журналістики ситуації. Він повідомив, що обговорював проблему  з Президентом, котрий з розумінням поставився до порушеного Національною спілкою журналістів питання. У ході зустрічі Прем`єр-міністр підписав окремі доручення Міністерству фінансів та  Державній податковій адміністрації, котрі мають надати офіційні роз'яснення про те, що у разі прийняття Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про державний бюджет на 2004 рік" в частині сплати ПДВ,  з коштів, отриманих редакціями у 2004 році за Договорами, укладеними у 2003 році, ПДВ не стягується. Але проблема  все таки вимагає законодавчого вирішення.
Далі Ігор Лубченко коментує 277-му статтю Цивільного кодексу, що має набути чинності з 1 січня наступного року,  вилучення якої треба домогтися, щоб вона не стала зашморгом для свободи слова в Україні:
- Негативна інформація, особливо у період виборчої кампанії, - взагалі болюче місце для журналістів. Журналісти поставлені перед дилемою: говорити правду, наражаючись на судові переслідування, чи мовчати. На рівні західних демократій ця проблема врегульована. Європейське право передбачає: життя публічної особи, зокрема й приватне, - більш відкрите для суспільства, менше захищене від критики, ніж життя пересічного громадянина.
* * *
З наближенням виборів посилюється тиск на ЗМІ. Раптом, мов Пилип з конопель, вигулькнув сьогодні ще й парламентський запит, поданий ще у липні 2002 року попереднім урядом, стосовно поправок до закону про друковані ЗМІ і пресу в Україні, де трудові колективи позбавляються права бути засновниками видань. Місцеві держадміністрації давно проштовхують цю ідею, і подекуди це їм вдалося. А якщо ухвалять таку поправку, журналісти взагалі не будуть спроможні впливати на редакційну політику, з ними ніхто не рахуватиметься, а редакторами призначатимуть кого завгодно, тільки не професійних, принципових журналістів. Комусь же потрібно було саме у цей час витягти із запилених стосів документів (нагадую: колишнього уряду) проект таких поправок. Отже, чим ближче до виборів, тим більшим буде тиск на ЗМІ та журналістів. Використовуватимуться, мабуть, і старі технології: у поліграфічних підприємств раптом не стане технічних можливостей друкувати деякі видання, будуть нищитися вже виготовлені тиражі, і, звичайно, побачимо новинки у боротьбі з конкурентами. Заручниками цієї боротьби будуть журналісти. Замовників протизаконних дій, як і раніше, не знайдуть, та їх і не шукатимуть. Тому я прошу вас підтримати мою пропозицію, що Верховна Рада спеціальною постановою має попередити Генерального прокурора, голову СБУ, міністра внутрішніх справ, перших осіб інших відомств про персональну відповідальність за дотримання Закону у ході підготовки й проведення президентських виборів. Національна спілка журналістів утворить на цей період Громадський комітет контролю за забезпеченням вільної діяльності ЗМІ і журналістів. На мою думку, керівники вищезгаданих відомств мають визначити своїх заступників, з якими цей Громадський комітет контактуватиме для конкретного й оперативного вирішення всіх проблем, які виникатимуть. Запрошуємо до участі у Громадському комітеті всі організації, які прагнуть дати можливість ЗМІ і журналістам дійсно діяти у правовому полі України.
Перед офіційним стартом президентської кампанії Національна спілка журналістів запропонує кандидатам на вищу державну посаду підписати Меморандум про свободу слова в Україні, де вони мають зафіксувати, як захищатимуть цю основоположну цінність у разі обрання на посаду. Принципи цього Меморандуму Спілка опрацює разом з іншими журналістськими об'єднаннями. Але наголошую ще раз: в утвердженні свободи слова багато залежить від Президента, парламенту, уряду, але не менше від нас, бо, на жаль, етичні норми не стали серцевиною нашої професії. Необ`єктивність, заангажованість деяких наших колег, їхнє небажання вислухати і оцінити різні точки зору, донести їх до своєї аудиторії, відверто замовний характер публікацій і передач підривають авторитет української журналістики. І вже з такою журналістикою ніхто не захоче і не буде рахуватися. А її представників вважатимуть служителями першої й найдавнішої професії. Не раз ми на Всеукраїнських зібраннях обговорювали Кодекси журналістської етики, ухвалювали їх. Але разючих змін не сталося. Бо у багатьох з нас не вистачає духу біле називати білим, а чорне - чорним. Відсутність журналістської єдності - головне, що завдає шкоди нашій професії. Це одна з причин того, що досі не розслідувані і не дістали належної оцінки факти загибелі наших колег. Вже понад три роки немає з нами Георгія Гонгадзе, більше двох років - Ігоря Александрова, міняються генеральні прокурори, кожен з них обіцяє зробити все, щоб розкрити ці злочини, називає навіть терміни, коли це буде зроблено, але все залишається, як і було. Журналістів вбивають не лише в Україні. Думається, необхідно провести міжнародну конференцію, на якій би національні спілки журналістів поділилися досвідом тиску на правоохоронні органи своїх країн з метою розкриття злочинів проти журналістів. Київ міг би стати місцем проведення такої конференції.
Шановні колеги, лікарі й духовенство зцілюють тіло й душу людини. Ми, журналісти, насичуємо словом її мозок і серце. Давайте ж будемо гідними свого покликання. І давайте завжди пам`ятати: і вибори, і президенти приходять і йдуть, а наша професія, наша совість, наше ім`я залишаються з нами...


З виступу  Генерального секретаря міжнародної Федерації журналістів Ейдена Уайта:
"Я ЩЕ РАЗ НАГОЛОШУЮ: ЄДНІСТЬ - ЦЕ КЛЮЧОВЕ СЛОВО..."
- Відсутність поваги до журналістів з боку українських політиків призводить до їх незахищеності. Це сповна проявилося у справах Гонгадзе, Александрова та інших. Українська журналістика сьогодні перебуває у критичному стані.  І хоч журналісти гинуть не лише в Україні, громадськість має право знати причину їх загибелі. Найближчим часом українська журналістика  у зв`язку з виборами постане перед новими випробуваннями. Ми повинні бути впевнені, що права журналістів в Україні захищаються належним чином, ми мусимо підвищувати професійний рівень української журналістики, опрацьовувати схему чіткої дії між політиками й журналістами. Багато залежить від незалежності журналістів та їх організацій. Сьогодні існує велика  солідарність журналістів Європи й усього світу. Я знаю, що журналісти Великої Британії, Швеції, США, Німеччини висловлюють підтримку українським журналістам. Ми зараз готуємо Програму розвитку профспілкового руху журналістів в Україні, а також плануємо провести тут низку заходів, що сприятимуть розвитку демократичних ЗМІ. Але ми також розуміємо, що зробити це буде нелегко. Перш за все ми маємо враховувати відсутність єдності в журналістському середовищі. Отже, це буде важко, але нагородою стануть незалежність мас-медіа, вільні та сильні профспілки журналістів, що сприятиме демократичному розвитку  України. Зараз критичний момент, але треба бути оптимістами і я ще раз наголошую: єдність - це ключове слово. Ми сприятимемо вам на цьому шляху.

До Верховної Ради України
Звернення учасників Всеукраїнських зборів представників засобів масової інформації

Шановні народні депутати!
Від імені журналістських колективів, які нас делегували, ми висловлюємо глибоке занепокоєння ухваленими вами законами, які суттєво шкодять діяльності засобів масової інформації, принципам свободи слова.
В ухваленому парламентом Державному бюджеті на 2004 рік призупиняється дія нульової ставки ПДВ з коштів, одержаних редакціями газет і журналів з передплати та продажу друкованих ЗМІ. Цю норму ви ухвалили, коли передплата практично вже закінчилась. Передплатні ціни не передбачали відрахувань ПДВ. Отже, редакціям  доведеться відразу після початку року оголошувати нову передплату за значно вищими цінами, що призведе до занепаду тиражів друкованих ЗМІ. Може повторитися ситуація 1992 року, коли після такої ж додаткової передплати тиражі газет зменшилися у 8 - 14 разів і ніколи вже не повернулися до попередньої позначки.
Тому ми наполягаємо, щоб Верховна Рада України внесла поправку до Закону про Державний бюджет-2004, яка б продовжувала дію нульової ставки ПДВ з коштів, одержаних редакціями газет і журналів з передплати та продажу друкованих ЗМІ.
1 січня 2004 року починає діяти Цивільний кодекс України. Його 277-ма стаття визначає: "негативна інформація, поширена про особу, є недостовірною". Важко збагнути логіку такого тлумачення, але воно враз перекреслює будь-які спроби журналістів сказати слово правди про політиків, чиновників, бізнесменів, усіх, хто порушує закон України і норми суспільної моралі. Ми закликаємо вас вилучити з Цивільного кодексу України 277-му статтю.
У Законі України "Про внесення змін до  Закону України "Про рекламу" стаття 6  передбачає: реклама розповсюджується на території України виключно українською мовою. Ця норма суперечить Конституції України, Закону про мови, Європейській хартії про мови національних меншин і сучасній практиці реклами у засобах масової інформації. Зрештою, у нас величезний масив видань російською та іншими мовами.
П. 3 статті 9 визначає, що "інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".
Під дію цього пункту підпадає  будь-який позитивний матеріал (інформація, репортаж, інтерв'ю, кореспонденція, авторський виступ, стаття, нарис). Отже, розповіді про досягнення колективів, про умілих організаторів виробництва, про нові товари, які виходять з цехів і дільниць тощо відтепер вважатимуться рекламою і мають оплачуватися  їхніми героями за рекламними розцінками, інакше редакції сплачуватимуть штрафи. У що ж тоді мають перетворитися наші ЗМІ - у повністю рекламні видання (випуски, передачі)?
У цій же площині слід розглядати  і пункт 8 статті 13-ї: "Ведучим, дикторам та іншим учасникам інформаційно-аналітичних програм передач забороняється наводити споживчі властивості товару..." А як же переконати читача, слухача, глядача у тому, що український виробник дійсно зробив крок  уперед у певній галузі? Враховуючи, що закон уже набрав чинності і вже сьогодні можна штрафними санкціями закрити будь-який засіб масової інформації, закликаємо терміново внести відповідні зміни до Закону України "Про рекламу".
Ми вступаємо у рік президентських виборів. Аби уникнути тиску на ЗМІ і журналістів, закликаємо вас оголосити мораторій на будь-які перевірки засобів масової інформації у 2004 році. Ми вважаємо, що Верховна Рада спеціальною постановою має попередити Генерального прокурора, голову СБУ, міністра внутрішніх справ, перших осіб інших відомств про персональну відповідальність  за дотримання закону у ході підготовки і проведення президентських виборів.
Безперечно, власники засобів масової інформації змушуватимуть редакторів і журналістів друкувати матеріали проти кандидатів, яких вони не хочуть бачити на президентському містку. Позаяк такі матеріали, як правило, з'являються в пресі й ефірі в останній момент, редакції і телерадіокомпанії не встигають дати спростування, а тому після виборів з них у судах вимагають величезні штрафи.
Аби уникнути таких ситуацій на майбутнє, пропонуємо законодавчо визначити, що в останні два тижні перед виборами не можуть оприлюднюватися у ЗМІ компрометуючі матеріали проти жодного кандидата, а суди мають розглядати скарги на неправдиві публікації  і передачі протягом доби, включаючи і вихідні дні.
Шановні народні депутати!
Закликаємо вас підтримати наші пропозиції, щоб українська журналістика мала можливість вільно діяти у правовому полі нашої держави.
Учасники Всеукраїнських зборів журналістів.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1572

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков