Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 07.08.2015
НА УЛАМКАХ М╤ТРИДАТСЬКИХ СХОД╤В

Керчани ╕ гост╕ бачать ╖╖ практично щодня. При╖жджаючи на ринок, гуляючи набережною, перетинаючи м╕сто у сво╖х справах з одного району в ╕нший. Керч багата ╕сторичними пам’ятками, але ця гора – символ м╕ста. М╕тридат. Кожна епоха залишала там сво╖ сл╕ди. Кожна в╕йна – сво╖ шрами. Для м╕сцевих – це м╕сце паломництва 8-9 травня ╕ пов’язане ╕з зак╕нченням Друго╖ св╕тово╖ в╕йни в ╢вроп╕. Туристам ц╕каво ц╕лий р╕к. Неповних 100 метр╕в над р╕внем моря дозволяють побачити протоку, Кубань, сучасне м╕сто, похмурий мис Ак-Бурун ╕з захованим у ньому фортом Тотлебена ╕ ру╖ни античного Пантикапея.
Машиною за╖хати на оглядовий майданчик найлегше. Але в перший раз у б╕льшост╕ бажання забратись на вершину, туди, де багнет-обел╕ск, гармати ╕ будиночок-маяк, на жаль, тепер уже «нев╕чного вогню», виника╓ з центрально╖ площ╕. Стара церква ╤оанна Предтеч╕, буд╕вля г╕мназ╕╖ час╕в Пушк╕на н╕би мовчки запрошують вас вирушити до сход╕в. А у них своя ╕стор╕я.
Побудован╕ у 30-т╕ роки Х╤Х стол╕ття ╕тал╕йським арх╕тектором Олександром Д╕гб╕, вже через 20 рок╕в вони були зруйнован╕ англо-французькими в╕йськами. В╕дновлен╕ та знову зруйнован╕ в пер╕од фашистсько╖ окупац╕╖ 1941-1944 рр. ╤ знову в╕дновлен╕. У 80-т╕ роки ХХ стол╕ття п╕д час археолог╕чних розкопок були виявлен╕ залишки ф╕гур грифон╕в ╕ з них в╕дтворили нов╕ скульптури. Сходи в╕дреставрували, б╕ля ╖хнього п╕дн╕жжя розташувалась картинна галерея, коп╕я античного склепу Деметри, ╕ вони знову стали красивою картинкою – в╕зит╕вкою м╕ста. К╕льк╕сть сходинок я пробував рахувати, але числа завжди виходили р╕зн╕. З приходом ╤нтернету ситуац╕я не прояснилась. У р╕зних джерелах вказують р╕зн╕ цифри. Б╕льше 400 – це точно. Можливо, це пов’язано з реконструкц╕ями, а може, в р╕зних крилах сход╕в неоднакова к╕льк╕сть сходинок.
Не так давно один ╕з прольот╕в сход╕в обвалився. Завдяки щасливому випадку об╕йшлося без жертв. Не можна сказати, що це сталось раптово. Уже минулого л╕та було зрозум╕ло, що об’╓кт руйну╓ться, але наст╕льки стр╕мкого розвитку под╕й н╕хто не припускав. Як сталось, що зад╕яний у багатьох масових м╕ських заходах ╕сторичний об’╓кт опинився в такому техн╕чному стан╕, що розсипався, особисто я не розум╕ю. Парал╕зувати м╕сто на репетиц╕╖ парад╕в шляхом перекриття дор╕г ми навчилися. Свята в╕дзнача╓мо вс╕. З рел╕г╕йних прямо в першотравень кроку╓мо бадьорим кроком. Салюти любимо, смолоскипн╕ ходи, роздачу безкоштовно╖ ╖ж╕ з польових кухонь. Але н╕хто не розрахову╓ без ус╕ляких землетрус╕в ╕ катакл╕зм╕в провалитися п╕д землю разом ╕з пам’яткою старовини.
Провал огороджений плитами. На плитах для чогось написали: «Прох╕д заборонений». За огорожею внизу, на глибин╕ 5-7 метр╕в, як п╕сля вибуху, валяються залишки сход╕в, розбит╕ кв╕тков╕ чаш╕, фрагменти огорож╕. ╤ почина╓ш пом╕чати детал╕, як╕ ще к╕лька хвилин тому не бачив. Вимит╕ дощами ╕ надбит╕ сходинки. Обсипа╓ться штукатурка. Розбит╕ вази на ще вц╕л╕лих бордюрах. Давно людьми розбит╕, не стих╕╓ю. ╤ в╕йни, дякувати Богу, не було, але ╕ М╕тридатських сход╕в уже нема╓.
╤ спуска╓шся в б╕к площ╕. Тебе мовчазно проводжають нудьгуюча продавщиця туалетних послуг ╕ св╕жопофарбован╕ бронзою моряк ╕ танк╕ст. На площ╕ б╕льше нема╓ шуму д╕твори. С╕рий Лен╕н, скоса поглядаючи на храм, пильно дивиться на «Консол╕вський» в╕чно споруджуваний супер-пупер розважальний центр. Якщо п╕дняти голову вище, на веж╕ г╕мназ╕╖ пом╕ча╓ш порожн╕ з╕ниц╕ зам╕сть годинника. Нема╓ його. З буд╕вл╕ пошти годинник ╕з термометром теж зникли. ╤ з веж╕ готелю «Керч» прибрали. ╤ м╕сцев╕ «куранти» б╕льше не грають мелод╕ю п╕сн╕ «И горит золотая звезда, ей над городом вечно светить». Час не зупинився. Його просто нема╓. Все завмерло б╕ля розбитих сход╕в...

Сашко КЕРЧАНИН,
кримчанин, блогер
ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15703

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков