Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 07.08.2015
РАТАЙ

ДО 90-Р╤ЧЧЯ Ореста Корсовецького

Цьогор╕ч, 9 серпня, мина╓ 90 рок╕в в╕д дня народження Ореста ╤вановича Корсовецького ╕ зб╕га╓ п’ятнадцятир╕ччя, 7 вересня, теж цього року, як в╕н п╕шов на 76-му роц╕ життя за в╕чну межу. Знаний поет, публ╕цист, педагог, фольклорист, ушанований прем╕╓ю ╕мен╕ ╤вана Ог╕╓нка...
Перечитую його поез╕╖, численн╕ статт╕, невигадан╕ новели, опубл╕кован╕ на шпальтах нашо╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», а також листи до мене — ╕ не полиша╓ думка: в╕н повн╕стю присвятив себе збереженню та розвою р╕дно╖ культури й мови. А як переживав, брав близько до серця, коли бачив, як у н╕бито в╕льн╕й незалежн╕й Укра╖н╕ ганьбиться ╕ принижу╓ться ця культура й мова людьми, здавалося б, покликаними захищати р╕дний народ в╕д ус╕ляко╖ нечист╕. Бачив, як невмируща орда яничар╕в та манкурт╕в паплюжить (╕ зараз топчеться!) по наш╕й нац╕ональн╕й г╕дност╕, штовхаючи нас на край пр╕рви, безбожно обкрадаючи, ╕ бив на сполох не т╕льки сво╖ми пристрасними поез╕ями, а й гарячою, як саме життя, публ╕цистикою. Просв╕щав, переконував, а коли треба було, ставив на м╕сце р╕зно╖ маст╕ нег╕дник╕в.
Ун╕кальна його житт╓ва ╕ творча доля. Народжений на В╕нниччин╕ у знаному народними майстрами сел╕ Клемб╕вц╕ Ямп╕льського району, в╕н з дитинства ув╕брав багатство п╕сень ╕скристого укра╖нського слова. Батько, кр╕м учителювання, керував с╕льським хором, грав на скрипц╕, «визбирував» по селах фольклор, а мати вела драмгуртки. Як згаду╓ поет, вся його дитяча пам’ять «перевита п╕снями, що сп╕валися у с╕м’╖». Тож ╕ син згодом, зак╕нчивши Немир╕вське педучилище ╕ з в╕дзнакою В╕нницький пед╕нститут, одержавши диплом учителя-укра╖н╕ста, хоч би де трудився в школах, орган╕зову╓ хори с╕льсько╖ молод╕, драмгуртки, запису╓ народн╕ п╕сн╕.
Якось над╕слав сво╖ записи народних п╕сень в ╤нститут мистецтвознавства, фольклору та етнограф╕╖, а 1957 року прийшло запрошення на Всеукра╖нську нараду фольклорист╕в, п╕д час яко╖ сталася незабутня под╕я в його житт╕ — знайомство з тод╕шн╕м директором ╤нституту Максимом Рильським, що переросло в щиру дружбу, багатор╕чне листування. В╕домий поет оп╕кувався творч╕стю Ореста ╤вановича до останн╕х дн╕в свого життя, приск╕пливо анал╕зував його доробок. «╥й-Богу, талановитий!» — писав про нього в лист╕ в╕д 25 листопада 1957 року до О. П╕дсухи, редактора журналу «Дн╕про».
Не лишав Максим Тадейович поза увагою жодного, нав╕ть найменшого його поетичного усп╕ху, чи то ц╕лого в╕рша, чи то окремо╖ строфи, чи то хоча б рядка, а то й поодинокого вдалого слова. Прим╕ром, 21 листопада 1961 року писав: «Ви справд╕ порадували мене, «старого ловця», сво╖ми подорожн╕ми в╕ршами. Вони хорош╕, ясн╕ ╕ св╕тл╕». Ц╕кавився драматичними та сп╕вочими гуртками: «Радий усп╕хов╕ Вашого гуртка, «Назара Стодолю» варто готувати — адже 1961 року 100-р╕ччя з дня смерт╕ Т. Шевченка»... (5 червня 1959 р.). До реч╕, майже вс╕ листи поета-академ╕ка до О. Корсовецького оприлюднено у 20-му том╕ твор╕в М. Т. Рильського.
Почав в╕ршувати у 1941 роц╕... за наказом командира партизансько╖ групи. Це були в╕ршован╕ тексти лист╕вок, що розходилися м╕ж людьми. Ш╕стнадцятир╕чний Орест був членом молод╕жного п╕дп╕льного осередку в селищ╕ Романкове на Дн╕пропетровщин╕, куди пере╖хали вчителювати батьки. За участь у партизанському рус╕ нагороджений медаллю «За в╕двагу». К╕лька в╕рш╕в юного поета-партизана опубл╕кувала 1957 року укра╖нська «Л╕тературна газета» п╕д назвою «Його ╕м’я нев╕доме». Як згадував Орест ╤ванович, в╕н так ╕ не зважився написати в газету, що то його твори. А на трет╕й день п╕сля визволення в╕д н╕мц╕в Романкового перебував в арм╕йських лавах, був учасником бо╖в у Карпатах, Польщ╕, Чехословаччин╕, на Сандомирському плацдарм╕...
А х╕ба ж не ╓ незвичайним, ун╕кальним його вчителювання упродовж 21 року на далек╕й Чукотц╕? Коли 1965 року у видавництв╕ «Радянський письменник» вийшла зб╕рка чотирьох поет╕в «Народження п╕сн╕», ╕ серед них — ╕ його в╕рш╕, з’явилася розгромна реценз╕я в журнал╕ «В╕тчизна». Вразлив╕й душ╕ Ореста ╤вановича це здалося ледь не трагед╕╓ю, ╕ в╕д «сорому» подався на край св╕ту — на Чукотку. Хоча за фахом був учителем-укра╖н╕стом, навчав д╕тей чукч╕в, евенк╕в, еск╕мос╕в рос╕йсько╖ мови. Розпов╕дав сво╖м юним друзям про р╕дну Укра╖ну, ╖╖ неповторну красу, про духовн╕ багатства свого народу. Згадував: «Коли ставало нелегко, забирався м╕ж сопки.., годинами сп╕вав маминих ╕ батькових п╕сень». Писав в╕рш╕, публ╕куючи ╖х в укра╖нських часописах, створював словник словосполучень, якому в╕ддав сорок л╕т щоденно╖ прац╕. Як справжн╕й ╕нтернац╕онал╕ст вивчив мову п╕вн╕чних абориген╕в ╕ не лише для вжитку, а й опановував як ф╕лолог-досл╕дник, пропагував ╖╖, осп╕вував р╕дним словом.
Уже пенс╕онером 1987 року повернувся у кримське селище Чорноморське, де теж учителював до Чукотки. ╤ лише через два роки побачила св╕т його перша поетична зб╕рка «Над сл╕дом ведмежим — намет». А друга й остання «В╕тер часу», видана земляками-в╕нничанами у 2006 роц╕ п╕сля с╕мнадцятир╕чно╖ перерви, — завершення автором земного шляху. Печальний факт! В╕н мр╕яв видати книжку сво╓╖ публ╕цистики ╕ не зм╕г через безгрош╕в’я. А вона, його публ╕цистика, така ж талановита, як ╕ поез╕я. Х╕ба ж забудуться часто публ╕кован╕ на стор╕нках тод╕ ще паперово╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» пристрасн╕ статт╕, фейлетони, розв╕дки, невигадан╕ новели за п╕дписом «Орест Корсовецький»? У них повн╕ бойовитост╕, емоц╕йного спалаху ╕ глибини судження, присвячен╕ р╕зним аспектам в╕дродження укра╖нсько╖ культури, зокрема й мови, морально╖ п╕дтримки дружнього нам кримськотатарського народу.
Ми познайомилися, як йому доб╕гав сьомий десяток л╕т з «букетом» ус╕ляких болячок. Довгенько я не наважувався не т╕льки подати йому руку, а нав╕ть заговорити: лякала ота незвичайна його б╕ограф╕я ╕ в╕кова р╕зниця. Аж раптом на одному з письменницьких з╕брань в╕н сам п╕д╕йшов ╕, сяйнувши сво╓ю неповторною усм╕шкою, сказав: «Будьмо. Ми ж учител╕. Нам треба родичатися». Це давн╓ укра╖нське слово в Ореста ╤вановича було з п╕дтекстом: спор╕днен╕сть душ. Перш, н╕ж п╕д╕йти, в╕н, навчений г╕рким досв╕дом, певне ж, «приц╕лювався» не раз...
Знаю, що «породичався» в╕н ╕ з ╕ншими побратимами по перу: Олександром Губарем, Данилом Кононенком, Валер╕╓м Тарасовим. До нас тягнувся, а ми, зрозум╕ло, до нього — ус╕м ╓ством, д╕лився творчими планами, випром╕нюючи ст╕льки духовно╖ енерг╕╖, сонячно╖ людяност╕, живодайно╖ сили! Створювалося враження: в╕н десь у письменств╕, у слов╕, як той ратай на хл╕боробськ╕й нив╕, буденно╖ су╓ти для нього мовби ╕ не ╕снувало! Виснажував себе «трудами» ╕ днями, а здоров’я було п╕д╕рване в╕йною ╕ чукотським немилосердним кл╕матом. У лист╕ до мене 14 вересня 1998 року писав: «Як бачите, працю╓ться, хоч здоров’ям похвалитися не можу. Нещодавно знову лежав у л╕карн╕, що потребувало чимало кошт╕в... Спасиб╕ добрим людям ╕ синов╕: допомогли! Але ж п╕сля Нового року курс треба повторити...».
Давн╕ше, 14 червня 1997 року: «З душ╕ спасиб╕ за добр╕ слова про мою поез╕ю! Я не намагаюся писати дуже вже ориг╕нально, як Ви пишете. Все залежить в╕д ланцюгово╖ реакц╕╖ того, що копичилося багато л╕т ╕ нарешт╕ почало неспод╕вано з’╓днуватися...». При╓мною неспод╕ванкою для мене був його в╕рш «Бересток», присвячений виходу мо╓╖ поетично╖ зб╕рки «Ужинок». В╕рш опубл╕кований у книжц╕ «В╕тер часу» на стор. 93-94.
Не може не захоплювати ерудиц╕я, вроджена ╕нтел╕гентн╕сть О. ╤. Корсовецького. ╤ ще: його закохан╕сть у самоцв╕ти укра╖нсько╖ мови, з╕бран╕, зокрема, у Словнику Бориса Гр╕нченка ╕ знайден╕ ним самим у мов╕ народн╕й. Завдяки одержимост╕ ╕ наполегливост╕ Ореста ╤вановича повернулися до життя запашн╕ слова ╕ вислови: злочинники, боркати, вчахати, дивниця, канюки, пожиток та ╕нш╕. Природн╕ й орган╕чн╕, прим╕ром, так╕ рядки з поез╕╖ «Канюки»:

Теж мовби у жалоб╕
У наш м╕нистий час
Ридальц╕ гачкодзьоб╕
Вичигують на нас.
Справдешн╕, не марюки,
Безкрил╕ хижаки
Аж скиглять, мов канюки,
А к╕гт╕ — що гаки.

Г╕рко усв╕домлювати, що тако╖ величини письменник, яскрава й масштабна особист╕сть, нап╕взабутий ╕ в Укра╖н╕, ╕ в Криму. Гадаю, в╕н заслугову╓ щедр╕шо╖ пам’ят╕ земляк╕в-в╕нничан ╕ нас, кримчан. Дос╕ на будинку в селищ╕ Чорноморському, яке в╕н так любив, де ст╕льки л╕т пл╕дно трудився, зв╕дки п╕шов за небокрай, не встановлено мемор╕альну дошку. Варто також видати окремою книжкою його публ╕цистику. Настав час п╕дготувати нам, письменникам, книгу спогад╕в про цього справжнього роб╕тника на нив╕ р╕дно╖ культури. Т╕шить те, що у Чорноморському 30 кв╕тня 2003 року його ╕м’ям названо Центральну районну б╕бл╕отеку, це — ╓дина книгозб╕рня з ╕м’ям сучасного укра╖нського письменника.
А зак╕нчу св╕й спогад-есе власним в╕ршем.

ПАМ’ЯТ╤ О. ╤. КОРСОВЕЦЬКОГО

Мен╕ наснився в╕ков╕чний ратай...
Бреде за плугом, ниву обробля...
В╕д болю терпнуть руки вузлуват╕,
Чорнющий сам, як мат╕нка-земля.
До плуга в╕н прив’язаний неначе,
Оре й оре вкра╖нську ц╕лину.
Б╕ль переносить, як н╕хто, терпляче —
Таку, бач, долю вибрав клоп╕тну.
Ви ст╕льки ц╕лини переорали,
Наш ратаю, на довгому в╕ку!
╤ ось п╕шли за дальн╕ перевали
Спочить, вклонитись дядьков╕ ╤льку.*
В мо╖й сльоз╕ — Ваш усм╕х в будн╕ й свята,
Ваш образ в мо╖м серц╕ не вмира...
Мен╕ наснився в╕ков╕чний ратай,
Що зас╕ва╓ ниву для добра.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ
с. Пруди в Криму

Прим╕тка. ╤лько Олександрович Корсовецький, р╕дний дядько Ореста ╤вановича. Розстр╕ляний енкаведистами 3 листопада 1937 року в урочищ╕ Сандормох за те, що розбив молотком власноруч зроблений скульптурний портрет Й. Стал╕на...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15679

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков