Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СУД У ЛЬВОВ╤ ПРОДОВЖИВ НА П╤В РОКУ ДОСУДОВЕ РОЗСЛ╤ДУВАННЯ У СПРАВ╤ ФАР╤ОН
Прокурори мотивували клопотання про продовження терм╕ну складн╕стю експертиз…


МЕА ЗАКЛИКА╢ М╤ЖНАРОДНИХ ПАРТНЕР╤В ПОСИЛИТИ П╤ДТРИМКУ ЕНЕРГЕТИЧНОГО СЕКТОРУ УКРА╥НИ
Це ╓ надзвичайно важливим напередодн╕ прийдешньо╖ зими…


ВЗИМКУ В УКРА╥Н╤ МОЖЛИВ╤ В╤ДКЛЮЧЕННЯ СВ╤ТЛА ТРИВАЛ╤СТЮ В╤Д 4 ДО 18 ГОДИН НА ДОБУ
З березня по серпень Рос╕йська Федерац╕я зд╕йснила дев’ять хвиль атак на критичну...


НАЙБ╤ЛЬША ЗАГРОЗА ДЛЯ РОС╤ЙСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ПОХОДИТЬ В╤Д САМО╥ МОСКВИ
Рос╕я пост╕йно бреше в ОБС╢ про м╕ф╕чн╕ "укра╖нськ╕" загрози для ╖╖ державност╕…


╢С ЗАСУДИВ РОС╤ЙСЬК╤ «ВИБОРИ» У КРИМУ
╢С не визна╓ ц╕ «вибори» та ╖хн╕ результати у Криму, як╕ ╓ н╕кчемними та не можуть...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 17.07.2015
«ВТОМА» ╤НТЕЛЕКТУАЛ╤В ЯК ВИРОК ДЛЯ ДОНБАСУ?

Вирахував (за суто науковою методою)  причини повед╕нки тих наших ╕нтелектуал╕в, хто змага╓ться за радикальне «ус╕кновення» Донбасу. См╕лив╕ люди – вони в╕дкрито закликають до порушення Конституц╕╖, у тому числ╕ ст. 157, яка просто забороня╓ будь-як╕ зм╕ни, «якщо вони спрямован╕ на л╕кв╕дац╕ю незалежност╕ чи на порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни». Оговорюся: тут не маються на уваз╕ вс╕лякого штибу покидьки, як╕ це роблять за московськ╕ ср╕бники або з чисто ╕ррац╕онально╖ лют╕ до всього укра╖нського. Щодо них мають д╕яти геть ╕нш╕ статт╕.

ЕВРИКА

Метода методою, а початок був евристичним. В╕дкриття сталося, коли на сайт╕ «Збруч» ознайомився ╕з роздумами нью-йоркського пол╕толога (зв╕сно ж, укра╖нського походження) Олександра Мотиля п╕д промовистим заголовком «Донбас з воза – Ки╓ву легше». Якщо коротко, пан Олександр нин╕ (п╕д текстом сто╖ть дата 11 травня цього року) пропону╓ Ки╓ву залишити все, як ╓, – ╕ нехай Кремль над╕рветься ╕з тим неп╕дйомним Донбасом.
Не збираюся сперечатись ╕з професором Рутгерського ун╕верситету, який до того ж «викладав у Гарвард╕ ╕ Колумб╕╖». Але не тому, що н╕чого сказати. Просто у даному випадку мене ц╕кавить ╕нше. ╤ почну з назви самого сайту, де професор з’явля╓ться довол╕ регулярно. Можливо, я помиляюсь, але Збруч для галицького ╕нтелектуала – це не просто одна з укра╖нських р╕чок. Це щось на кшталт Ст╕ксу з давньогрецьких м╕ф╕в. Переплив – ╕ ти вже десь у потойб╕чч╕.
Тут колись проходив кордон м╕ж Австро-Угорською та Рос╕йською ╕мпер╕ями, пот╕м – м╕ж Польщею та СРСР. Або ширше – м╕ж ╢вропою ╕, скажемо так, – ╢вропою не ц╕лком повноц╕нною. Гадаю, зв╕дси й назва видання, де в пошан╕ терм╕нолог╕я, що мало використову╓ться у виданнях на сх╕д в╕д «Ст╕ксу» – ус╕ляк╕ «╕нваз╕╖» чи там «╕мплоз╕╖». Зрештою, основними авторами сайту ╓ мешканц╕ Львова, ╤вано-Франк╕вська та Тернополя – але в╕н чомусь не названий «Полтвою» чи «Серетом» (з його розк╕шним ставом у межах м╕ста, де, наск╕льки мен╕ в╕домо, розташована редакц╕я), а саме «Збручем».
Як «автентичних» ╓вропейц╕в, галичан накрила хвиля загально╓вропейського ж декадансу. Разом ╕з ╢вропою вони в╕дчувають занепад житт╓во╖ енерг╕╖ ╕ не в змоз╕ змусити себе опиратись зовн╕шн╕м викликам – будь то хвиля ем╕грантських безчинств – або рос╕йська «╕нваз╕я» на сход╕ Укра╖ни. Т╕╓╖ само╖ кра╖ни, яку значною м╕рою саме галичани вибороли (для себе?) наприк╕нц╕ 80-х – на початку 90-х рок╕в минулого стол╕ття – ╕ тепер вол╕ють спок╕йно користуватись тим здобутком у сво╓му затишному св╕т╕.
Напевне, мешканець Нью-Йорка Олександр Мотиль так не дума╓, та воно в нього прорива╓ться мимовол╕: «Ки╓ву легше». Звичайно ж, стане легше, коли (╕ якщо) вдасться сво╖ проблеми перекласти на чужого горба... Характерний нюанс. У вересн╕ минулого року, коли рос╕яни ще демонструвати певну в╕йськову перевагу й ╕снувала в╕рог╕дн╕сть Донбас утратити, – професор охоче на це погоджувався: «Нехай рос╕яни заберуть соб╕ Донбас» (╕нтерв’ю на тому ж таки «Збруч╕» тор╕к у вересн╕). Тепер, коли ситуац╕я на фронт╕ явно стаб╕л╕зувалась, в╕н знову не перейма╓ться. Отаке прагнення р╕вноваги.

КЛУБ ╤МЕН╤ КОРОЛЯ ЮРКА

Як на пол╕толога, що вивча╓ ситуац╕ю в Укра╖н╕, пан Мотиль не надто об╕знаний у наших реал╕ях. У лютневому (2015 р.) ╕нтерв’ю в╕н похизувався:
– Р╕к тому мо╖ погляди про Донбас вважалися зрадницькими, тепер уже н╕. Думаю, що й пол╕тики про так╕ вар╕анти вже розм╕рковують.
М╕ж тим, ще в 2011-му часопис «Укра╖нський тиждень» пропонував з’ясувати питання: «Чи не сл╕д нам «ампутувати» Донбас ╕ Крим». Наск╕льки пам’ятаю, ╕н╕ц╕атором «ампутац╕╖» виступив в╕домий укра╖нський письменник ╕ванофранк╕вець Юр╕й Андрухович. Не менш в╕домий пол╕толог Серг╕й Грабовський (якщо в╕рити «В╕к╕пед╕╖» – родом з Буковини, тобто теж «австро-угорець») не те, щоб палко його п╕дтримав, але у сум╕ його аргументац╕я зводилась до тези «А чому б ╕ н╕?». Ут╕м, радикальн╕шим за вс╕х виявився ще один живий класик (пишу без жодно╖ ╕рон╕╖) Тарас Прохасько.
Тарас зажадав, аби не Укра╖на позбулась Донбасу, а Галичина – Укра╖ни. М╕ж ╕ншим, – включно з Волинню. Правда, надруковано це було, якщо не помиляюсь, у суто рег╕ональному виданн╕ – газет╕ «Галичина» ╕ на к╕лька рок╕в ран╕ше, н╕ж спалахнула «тижнева» дискус╕я. Прочитавши таке, я зателефонував йому ╕ спитав, що це означа╓. «Ну, це так, т╕льки чисто теоретичн╕ м╕ркування», – в╕дпов╕в письменник ╕ жодних довод╕в наводити не став.
Не набиваюсь у друз╕ до класика, але з Прохаськом ми тр╕шечки знайом╕. У невимовно вже далекому 2005-му п’ят╕рка луганчан при╖жджала на Прикарпаття «зближувати Сх╕д ╕ Зах╕д» у рамках якогось проекту ╕ чимось його зац╕кавила. У всякому раз╕, в╕н узявся бути г╕дом у наших мандрах Прикарпаттям, а наостанок подарував по сво╖й щойно видан╕й книжц╕ «З цього можна зробити к╕лька опов╕дань». Мабуть, це найкраще з того, що я читав укра╖нською.
Серед ╕нших заход╕в т╕╓╖ програми була зустр╕ч з ╕нтелектуальною ел╕тою Франк╕вська. В╕дкрив ╖╖ поет ╤ван Ципердюк вельми сво╓р╕дним в╕тальним словом:
– Ми втомились допомагати нашим братам на сход╕, – заявив поет енерг╕йним басом. Н╕хто оратору не заперечив, п╕сля чого сп╕лкування втратило бодай натяк на зм╕стовн╕сть.
Але ключове слово прозвучало: «Втомились». Або якщо спробувати сформулювати це науковим «сленгом», п╕сля нетривалого (за ╕сторичними м╕рками) пер╕оду наднапруження «укра╖нський П’╓монт» перейшов у стан гомеостазу. Сьогодн╕ тамтешня ╕нтелектуальна ел╕та ладна змагатись х╕ба що за п╕дтримання в сво╓му св╕т╕ б╕льш-менш комфортно╖ р╕вноваги. Чого ╖м н╕як не вда╓ться через пас╕онарн╕ших донеччан та дн╕пропетровц╕в. То який висновок ╕з тако╖ сумно╖ ситуац╕╖ ма╓ зробити галицький ╕нтелектуал? Правильно: в╕друбати Донбас, як перманентний збудник порушення спокою!
На╖вн╕ як╕.

АРИСТОКРАТИ

Взагал╕, переоц╕нити роль «укра╖нського П’╓монту» у здобутт╕ Укра╖ною незалежност╕ важко. Але мен╕ чомусь зда╓ться, якби не надпотужн╕ шахтарськ╕ страйки на Донбас╕, н╕чого у галичан не вийшло б. У той конкретний пер╕од у Кремля була пол╕тична зброя проти «бандер╕вц╕в», а от проти «гвард╕╖ пролетар╕ату» комун╕стична влада на той час виявилась безсилою. ╤ ╓диним льв╕вським пол╕тиком, хто зум╕в укласти союз ╕з л╕дерами шахтарського руху, був В’ячеслав Чорнов╕л. За ╕рон╕╓ю дол╕ – уродженець Черкащини. Саме Чорновола висунув у 1991 роц╕ кандидатом на посаду президента трудовий колектив шахти ╕м. Менжинського у Первомайську на Луганщин╕. Бо в╕дчули в ньому аристократа – в тому сенс╕, як це поняття визначав великий ╕спанець Хосе Ортега-╕-Гассет:
«Не може бути й мови про те, щоб на бурхливе кип╕ння мас аристократично в╕дпов╕сти ман╕рною усм╕шкою, як версальський придворний. Версаль – я маю на уваз╕ Версаль усм╕шок – не аристократ╕я, в╕н – смерть ╕ тл╕ння аристократ╕╖, колись чудово╖...
Н╕, хто жваво в╕дчува╓ покликання аристократ╕╖, того видовище мас повинно порушувати ╕ запалювати, як незайманий мармур збуджу╓ скульптора. Соц╕альна аристократ╕я зовс╕м не схожа на ту жалюг╕дну групу, яка присвою╓ соб╕ одн╕й право називатися «сусп╕льством» ╕ життя яко╖ зводиться до вза╓мних запрошень ╕ в╕зит╕в» («Повстання мас», ч. ╤╤).
Чорнов╕л – принаймн╕ на ту ╕сторичну мить – приблизно так ╕ реагував на процеси, що в╕дбувалися в Укра╖н╕ загалом та на Донбас╕ зокрема. Як результат – б╕льше 84% голос╕в на референдум╕ 1 грудня 1991 року в обох сх╕дних областях. Сьогодн╕ такого р╕вня д╕яч╕ на пол╕тичному обр╕╖ не спостер╕гаються, хоча ситуац╕я насправд╕ така, що ма╓ збуджувати сучасного пол╕тичного «скульптора»: на Донбас╕ нан╕вець зруйнована стара система контролю за рег╕оном, дбайливо вибудувана крим╕нальними структурами (на Донеччин╕) й ╓фремовськими «комсомольцями» (на Луганщин╕), а окупанти на м╕сц╕ т╕╓╖ ру╖ни нав╕ть не намагаються розбудувати щось сво╓ ╕ т╕льки п╕дтримують сяк-так рештки колишньо╖ ╕нфраструктури забезпечення житт╓д╕яльност╕.
Користатися цим сл╕д уже сьогодн╕, не чекаючи, поки територ╕я буде зв╕льнена. Натом╕сть закупорюються найменш╕ – легальн╕ – шпарини, через як╕ ще можливе сп╕лкування м╕ж двома Донбасами. Бо╖мося проникнення диверсант╕в? ╤нформац╕йних вплив╕в? Економ╕чного дисбалансу? А треба, щоб усього цього боялись там, по той б╕к л╕н╕╖ фронту. Зрештою, неможливо виграти в╕йну, весь час сидячи в глух╕й оборон╕ – особливо в умовах, коли неконтрольованими залишаються шляхи сполучення сепаратистських анклав╕в ╕з ╖хн╕м «спонсором».
* * *
У мене таке враження, що значна частина нашо╖ ╕нтелектуально╖ ел╕ти, як природжен╕ гуман╕тар╕╖, орган╕чно не здатна в╕дчути р╕зницю м╕ж такими поняттями ф╕зики, як статика та динам╕ка, ╕ тому ц╕ «люди гомеостазу» ч╕пляються за б╕льш зрозум╕лу ╖м статику. Тим часом, у пол╕тиц╕ перемага╓ динам╕ка ╕ – вектор. Це комфортно – спод╕ватись на Пут╕на, який забере соб╕ той незрозум╕лий (╕ тому ворожий до них) Донбас. ╤ мр╕яти, як в╕н ним же удавиться. Це неодм╕нно станеться, але на як╕ «флуктуац╕╖» здатна до того часу конаюча ╕мпер╕я? Хто скаже достеменно?
А з ╕ншого боку, той же Олександр Мотиль пов╕домля╓ («Донбас з воза»): за даними ООН, з Донбасу ви╖хало 2 млн. ос╕б. ╤ сам же зазнача╓, що «б╕льш╕сть тих б╕женц╕в – це осв╕чений ╕ фаховий середн╕й клас». В╕д себе ще додам: це — найб╕льш енерг╕йний ╕ креативний клас, який навряд чи змириться з╕ статусом-кво. ╤ як гада╓ пан пол╕толог: пол╕тики на зразок Олега Ляшка в╕дмовляться використати цей «контингент» (╕ взагал╕ явно неприродну ситуац╕ю роз╕рваност╕ кра╖ни) у сво╖й боротьб╕ за владу? Нагадати, як такий соб╕ Адольф Ало╖зович вибудовував свою кар’╓ру?
То ж чи не ефективн╕ше було б готуватися до власно╖ ╕нваз╕╖? Динам╕чно╖.

P. S. Спод╕ваюся, н╕хто не намагатиметься розсварити мене з галичанами? Завжди виступав на ╖хньому боц╕ у внутр╕шньолуганських «диспутах» на тему «бандер╕всько╖ загрози». А що стосу╓ться ото╖ нечисленно╖ групи приб╕чник╕в «ампутац╕╖», то я ╕ ╖х не хот╕в образити. Ут╕м, якщо вони таки образяться – то не я перший почав...

Михайло БУБЛИК
м. С╓в╓родонецьк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15584

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков