Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 17.07.2015
МУКАЧ╤ВСЬКИЙ СИНДРОМ. В╤ДЧУВА╢ТЬСЯ «РОС╤ЙСЬКИЙ СЛ╤Д»

П╕д час написання ц╕╓╖ статт╕ ще тривав конфл╕кт м╕ж представниками «Правого сектора» та силовиками на Закарпатт╕. Але як би в╕н не зак╕нчився, сам конфл╕кт змушу╓ задуматись над багатьма речами...

Розмита ╕дентичн╕сть, рос╕йська агентура й крим╕нальн╕ клани

Рок╕в п’ять тому побував я на Закарпатт╕ й посп╕лкувався з простими людьми. Захот╕лося знати, як вони себе ╕дентиф╕кують. Сп╕лкувався, зокрема, в район╕, де в╕дносно сильн╕ позиц╕╖ так званих русин╕в. Тут практично розмовляють не укра╖нською мовою, а на м╕сцевих д╕алектах. Нав╕ть можна побачити «русинськ╕» написи на магазинах у населених пунктах. ╤ коли я запитав цих м╕сцевих жител╕в, як вони сприймають киян, то почув в╕дпов╕дь: «Мацкал╕». Щодо галичан, то ╖х охарактеризували як поляк╕в. Щодо власно╖ ╕дентиф╕кац╕╖, ц╕ люди не змогли сказати чогось певного. Коли я ╖х спитав: «А як же Укра╖на?», то почув ц╕каву в╕дпов╕дь: «Укра╖на – в телев╕зор╕».
Певно, треба трохи знати ╕стор╕ю Закарпаття (до реч╕, цей терм╕н суто радянський; з’явився, коли цей край ув╕йшов до складу СРСР), аби зрозум╕ти розмит╕сть ╕дентичност╕ м╕сцевих жител╕в. Так, б╕льш╕сть населення Закарпаття – укра╖нська. Але рок╕в 60 тому мало хто з м╕сцевих жител╕в себе так ╕дентиф╕кував. У б╕льшост╕ випадк╕в використовувався традиц╕йний етнон╕м «русини». Взагал╕-то, цей терм╕н дом╕нував на наших землях аж до Х╤Х стол╕ття. Просто на Закарпатт╕ в╕н найдовше «затримався». Але зараз етнон╕м «русини» використову╓ться (переважно рос╕йськими пропагандистами) для того, щоб дезор╕╓нтувати закарпатц╕в. Спец╕ально твориться «русинська ╕дентичн╕сть», говориться про окремий русинський народ, його мову ╕, зв╕сно, про пов’язан╕сть русин╕в ╕з рос╕янами. Створен╕ русинськ╕ орган╕зац╕╖ непогано ф╕нансуються нашими «п╕вн╕чними братами». Недаремно на Закарпатт╕ можна знайти р╕зноман╕тну русинську л╕тературу. Й хоча м╕сцев╕ люди не особливо переймаються русинством, його пропаганда робить свою справу.
Закарпаття сприйма╓ться як багатонац╕ональний рег╕он. На його теренах, окр╕м укра╖нц╕в, живуть угорц╕, словаки, поляки, румуни, рос╕яни, н╕мц╕ тощо. Ц╕ меншини б╕льшою чи меншою м╕рою збер╕гають свою ╕дентичн╕сть. «Укра╖н╕зуватися», тобто ставати патр╕отами Укра╖ни, вони не посп╕шають, певно, вважаючи, що Укра╖на – це не дуже серйозно. Також не виявляють вони й бажання вивчати укра╖нську мову. У м╕жнац╕ональному сп╕лкуванн╕, радше, використовують рос╕йську.
Особливо агресивно налаштована щодо «укра╖н╕зац╕╖» угорська меншина. ╥╖ представники, як╕ компактно проживають у п╕вденно-зах╕дн╕й частин╕ Закарпаття, вимагають для себе прав автоном╕╖. Вони мають чимал╕ преференц╕╖ з боку Угорщини, – а це дозволя╓ ╖м вести себе в╕дносно незалежно. Як правило, ц╕ люди п╕дтримували пол╕тичн╕ сили, що мали антиукра╖нський характер, зокрема, Парт╕ю рег╕он╕в.
Додайте до цього ╕нтенсивну роботу рос╕йсько╖ агентури на Закарпатт╕. Ще з час╕в СРСР до цього рег╕ону була прикута особлива увага КДБ. Адже Закарпаття було одним ╕з головних «в╕кон» СРСР у Центрально-Сх╕дну ╢вропу. Саме зв╕дти зд╕йснювалися танков╕ рейди ╕ на повсталу Угорщину в 1956 роц╕, ╕ на Чехословаччину п╕д час «Празько╖ весни». П╕сля розпаду СРСР ця агентура, зв╕сно, мусила трансформуватися. Але ╖╖ традиц╕╖ не зникли. ╥╖ естафету усп╕шно п╕дхопила ФСБ. Для Рос╕╖ Закарпаття й дал╕ лиша╓ться одним ╕з важливих рег╕он╕в. А враховуючи розмиту ╕дентичн╕сть й етн╕чну диференц╕йован╕сть м╕сцевого населення, тут поле д╕яльност╕ для ц╕╓╖ агентури ц╕лком благодатне.
Вказан╕ чинники в╕д╕грали не останню роль у формуванн╕ крим╕нальних клан╕в на Закарпатт╕. Взагал╕, за роки незалежност╕ так╕ клани сформувалися в р╕зних рег╕онах – особливо тих, де були значн╕ матер╕альн╕ ц╕нност╕. ╤ тут Закарпаття аж н╕як не пасло задн╕х. Велик╕ рекреац╕йн╕ ресурси, в╕дпов╕дно висока ц╕на за землю, значн╕ л╕сов╕ запаси, як╕ стали об’╓ктом хижацько╖ експлуатац╕╖, зрештою, чимал╕ можливост╕ контрабанди через кордони – все це разом узяте й призвело до формування тут крим╕нальних клан╕в, котр╕ ум╕ло використовували й диференц╕йован╕сть м╕сцевого населення, й зв’язки з рос╕йською агентурою. Недаремно ж В╕ктор Медведчук, один ╕з колишн╕х оч╕льник╕в сумнозв╕сно╖ СДПУ(о), який тривалий час був «начальником» Закарпаття ╕ який продовжу╓ збер╕гати певн╕ позиц╕╖ в цьому кра╖, в╕дверто демонстру╓ сво╖ зв’язки з Кремлем. Те саме робить ще один ╕з в╕домих закарпатц╕в – Нестор Шуфрич. Тому не дивно, що Закарпатська область виявилася чи не найб╕льш «ватною» серед зах╕дноукра╖нських областей.
На жаль, на ц╕ проблеми практично не звертала уваги центральна укра╖нська влада. Н╕хто серйозно не займався формуванням на Закарпатт╕ укра╖нсько╖ ╕дентичност╕ (радже, навпаки, зд╕йснювалася ╖╖ руйнац╕я). А щодо закарпатських крим╕нальних клан╕в, то вони зум╕ли непогано закр╕питися на Ки╖вських пагорбах.

Постр╕ли в Мукачевому – це постр╕ли в Укра╖ну

Мукачеве – м╕сто специф╕чне. Чомусь у минул╕ часи воно ставало головним осередком повстань в Угорщин╕. ╤ саме конфл╕кт у цьому м╕ст╕ п╕д час вибор╕в м╕ського голови став н╕би «предтечею» Помаранчево╖ революц╕╖. Чи не в╕д╕гра╓ Мукачеве знову роль революц╕йного катал╕затора?
Не будемо анал╕зувати стр╕лянину, яка в╕дбулася в цьому м╕ст╕ м╕ж членами «Правого сектора» й правоохоронцями. Багато тут говорено й наплутано. Але, думаю, сумн╕ву нема╓, що одним ╕з важливих аспект╕в ц╕╓╖ стр╕лянини ╓ розб╕рки м╕сцевих клан╕в за ринок контрабанди сигарет.
Проте под╕бн╕ розб╕рки для Укра╖ни – не новина. Новина в ╕ншому, що тут спровокували жорсткий конфл╕кт з╕ стр╕ляниною ╕з гранатомет╕в, спаленими м╕л╕цейськими автомоб╕лями та ╕ншими речами, як╕ створюють непогану картинку для мас-мед╕а – особливо рос╕йських. Для останн╕х у нин╕шн╕х умовах – це чудовий подарунок. Можна говорити, що «фашисти» ╕з «Правого сектора» безчинствують в Укра╖н╕, використовуючи зброю ╕ таке ╕нше. Тепер уже точно можна лякати цими «фашистами» людей ╕ в Рос╕╖, ╕ в Укра╖н╕.
Як на мене, то в мукач╕вських под╕ях явно в╕дчува╓ться «рос╕йський сл╕д». ╤нша р╕ч, як тут працю╓ рос╕йська агентура. ╤ як вона зум╕╓ використати протистояння в Мукачевому. Водночас виника╓ запитання, чи зможе укра╖нська влада цей конфл╕кт локал╕зувати, не допустити його розростання й «третього майдану», на який ╕з нетерп╕нням чека╓ рос╕йське кер╕вництво.
Але як би цей конфл╕кт не розгортався дал╕, в╕н вже на сьогодн╕ ма╓ результати. ╤ вс╕ вони, за великим рахунком, на користь Рос╕╖.
По-перше, цей конфл╕кт створив украй негативний ╕м╕дж Укра╖ни в очах ╢вропи. Тим паче, що в╕н стався близько до кордону з кра╖нами ╢С. Це, безперечно, загальму╓ просування Укра╖ни до ╢вросоюзу. А про безв╕зовий режим для громадян Укра╖ни в кра╖ни ╢С на певний час можна забути.
По-друге, стр╕лянина в Мукачевому створила велику напругу в укра╖нському соц╕ум╕, в╕двол╕кши чимал╕ сили в╕д в╕йни на Донбас╕. Образно кажучи, Рос╕я зум╕ла в╕дкрити на Закарпатт╕ «другий фронт», який може розповзтися по вс╕й Укра╖н╕.
По-трет╓, вищезгадана под╕я призведе до зниження рейтингу патр╕отичних сил ╕ посилить вплив пророс╕йського «Опозиц╕йного блоку». Недаремно останн╕й зараз порушу╓ питання про переобрання Верховно╖ Ради.
Словом, под╕╖ в Мукачевому – це серйозний виклик для Укра╖ни. Чи справиться вона з ним, залежить в╕д нас ╕ в╕д нашо╖ мудрост╕.

Петро КРАЛЮК,
проректор Острозько╖ академ╕╖
Рад╕о «Свобода»

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15567

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков