Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤СТОР╤Я КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МА╢ ШАНС ЗАЗВУЧАТИ УКРА╥НСЬКОЮ
30 липня на платформ╕ “Велика ╤дея” стартувала кампан╕я збору кошт╕в про╓кту...


ФЛЕШМОБ «БУДЕМО РАЗОМ»
У Ки╓в╕ запущено флешмоб «Будемо разом» на п╕дтримку людей, що проживають на...


«ДИВОВИЖН╤ ╤СТОР╤╥ КРИМУ» У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛ╤
26 лютого у Мистецькому арсенал╕ в╕дкри╓ться виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму».


УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2003 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 19.12.2003
МІНАРЕТ ШАНИ МУСТАФИ ДЖЕМІЛЄВА
Віктор ХОМЕНКО.

НЕЩОДАВНО В КРИМУ ВІДЗНАЧИЛИ ЮВІЛЕЙ ЛІДЕРА КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ МУСТАФИ КИРИМ-ОГЛИ СИНА КРИМУ, ЯК ЙОГО ЧАСТО ШАНОБЛИВО НАЗИВАЮТЬ КРИМСЬКІ ТАТАРИ.
Взагалі то 60 років відомому кримському політику і громадському діячеві виповнилося 13 листопада, але у зв'язку з Рамаданом - священним місяцем посту - урочистості перенесли на грудень.
Один з найбільших подарунків, що Мустафа Джемілєв отримав днями - рішення жителів його рідного села Межиріччя - Ай-Серез, що під Судаком, збудувати на честь свого земляка мечеть. За традицією, вона отримає назву Мустафа-джамі.
 Народний депутат України двох останніх скликань Мустафа Джемілєв - один з найвідоміших правозахисників і дисидентів радянських часів. Впродовж кількох останніх десятиліть він також визнаний лідер кримськотатарського національного руху. Йому він присвятив 44 роки свого життя, з них 17 - провів за ґратами, у 70-ті - 303 дні у тюрмі тримав голодування. Наприкінці 80-х минулого століття повернувся до Криму і очолив процес репатріації на історичну батьківщину раніше депортованого кримськотатарського народу. З перших днів незалежності України він як відомий правозахисник і політик направляє свою енергію на зміцнення молодої держави, докладаючи демократичний досвід національного руху до побудови правової країни, метою якої є благополуччя та воля людини. Політична послідовність М. Джемілєва стала умовою збереження національної стабільності на півострові сьогодні й політико-правової цілісності України в перші роки її незалежності. У складі парламентських та урядових делегацій він допомагав створенню її сприятливого зовнішньополітичного іміджу. 12 років Мустафа Джемілєв незмінно очолює Меджліс - вищий повноважний представницький орган кримських татар. (Ця унікальна демократична система органів національного управління, досвід її успішного функціонування уважно вивчається в Україні та інших державах). Його діяльність відзначена багатьма нагородами і почесними званнями, зокрема премією Верховного Комісаріату ООН у справах біженців ім. Ф. Нансена.
 Визнаний лідер свого народу говорить, що виставки, концерти, інші присвячені ювілею урочистості, державні нагороди, громадське визнання - все це для нього не так важливо, як розуміння того, що головна мрія його життя - повернення на батьківську землю - збулася. І додає, що тепер перед ним, як і кожним кримським татарином постає завдання збереження своєї ідентичності, свого коріння й історії. "Маємо знати і шанувати своє минуле, щоб відбутися в майбутньому. Тому нині повинні згадати себе, історію боротьби за наше прийдешнє, бо наш народ ще мусить докласти чимало зусиль, щоб його будучина була гідною і справедливою. Ми повернулися, але тепер маємо відродити в Криму свою духовність, культуру і мову", - наголошує Мустафа Джемілєв.
 …Саме тому як великий дарунок від співвітчизників та єдиновірців він сприйняв рішення мусульманської громади рідного села та Духовного управління мусульман Криму збудувати на його честь мечеть. Земляки ж говорять, що у такий спосіб хочуть віддати главі Меджлісу данину поваги. Кажуть, що відповідно до мусульманської традиції, будь-яка людина, яка виділила кошти на будівництво мечеті, може дати їй своє ім'я або одного з членів своєї родини.
 У цьому ж випадку йдеться про загальне бажання кримських мусульман. Невелику мечеть на 100 осіб, але з видним здалеку понад 30-метровим мінаретом буде збудовано протягом року.
 …Майже 200 учасників зібрала міжнародна науково-практична конференція "Кримськотатарський національний і правозахисний рухи: джерела та еволюція", що відбулася нині в рамках відзначення 60-ліття Мустафи Джемілєва. Учасники конференції - представники громадськості, державних органів, політичних партій,  дипломатичного корпусу, науковці, дослідники й активісти правозахисних організацій з України, Росії, Туреччини, Румунії, США, Ізраїлю, відзначили значну роль кримськотатарського національного руху і його лідера Мустафи Кирим-Огли в світовому правозахисному русі.
 На черзі - урочистий вечір з театралізованим показом, чимало інших заходів. Усі вони присвячені і стали даниною поваги тисячам борців з тоталітарним режимом колишнього СРСР і тим, хто зробив усе можливе для повернення кримськотатарського народу на свою батьківщину.
 …Символічно, що національний гімн кримськотатарського народу "Ан еткенмен" ("Я поклявся") звучить у приміщенні колишнього Кримського обкому КПРС. Тут під такою ж назвою проходить виставка документів і матеріалів з історії кримськотатарського національного руху, центральною постаттю якої є ювіляр.
 На одному зі стендів цитата: "Я поклявся, що ніхто, ніколи і за жодних обставин не примусить мене відмовитися від виконання свого обов`язку, що покладений на мене честю, сумлінням і національною гідністю. Сьогодні я знову можу повторити цю клятву і сподіваюся, що у мене буде достатньо духу і сил, щоб не зрадити цьому принципу до кінця своїх днів. Мустафа Джемілєв".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 19.12.2003 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1555

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков