Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2015 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 10.07.2015
ЛУГАНЩИНА. ТЕРИКОНИ ╤ ВЕЛЕТИ ДУХУ

Джерела

Найв╕дв╕дуван╕шим туристичним об’╓ктом у радянськ╕й Ворошиловградщин╕, з величезним в╕дривом, був мемор╕альний комплекс «Молода гвард╕я» у Краснодон╕. Ут╕м, це був, так би мовити, туризм ╕деолог╕чний – до Краснодона ╖хали делегац╕ями за кошти профсп╕лкових орган╕зац╕й. У «л╕х╕╓ 90-т╕» увага до мемор╕алу з╕йшла нан╕вець. ╢фремовськ╕ «комсомольц╕» спробували в╕дродити його як м╕сце паломництва; вгатили в реконструкц╕ю щось близько 50 м╕льйон╕в (з яких, природно, б╕льшу частину роз╕крали), але без оч╕куваного усп╕ху. Не т╕ часи.

Геро╖чний спадок

У 2010-му виповнювалось 75 рок╕в трудовому рекорду Олекс╕я Стаханова. «Комсомольц╕», як╕ щойно повернулись до кер╕вництва областю, спробували роздмухати юв╕лей, проклали скатертиною дорогу в╕д Луганська до Стаханова (колишньо╖ Кад╕╖вки); нав╕ть повернули м╕стечку Теплог╕рськ стару назву час╕в Олекс╕я Григоровича – ╤рм╕но, але ц╕кавост╕ до област╕ це не додало. Та й В╕ктор Федорович, який побував на юв╕ле╖, виявив здорову скуп╕сть ╕ витрачатись на створення ще одного мемор╕алу не дозволив.
Ну, ╕ трет╕й всесоюзно визнаний наш герой – Клим Ворошилов. До здобуття Укра╖ною незалежност╕ в Луганську ╕снував його персональний музей; п╕сля грудня 1991-го його «переформатували» в музей м╕ста, залишивши однак присвячену земляков╕ потужну експозиц╕ю. Як колишньому голов╕ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР, Клименту ╢фремовичу «колеги»-президенти (а також корол╕ та ╕мператори) дарували коштовн╕ реч╕. Частину з них в╕н передавав до музею в Луганську. Та й його власн╕ реч╕ – шабл╕, скаж╕мо, або ордени теж чогось вартували.
Казали, гопники, що тор╕к захопили Луганськ, непогано п╕дживилися на ворошиловськ╕й колекц╕╖, однак по╖хати перев╕рити я не ризикнув. От що можна стверджувати напевно – к╕нна статуя маршала навпроти м╕сько╖ ради, попри вс╕ обстр╕ли, залишилась в ц╕лост╕. ╤ городяни та гост╕ м╕ста, як ╕ ран╕ше, мають змогу милуватися конем легендарного полководця, вивчаючи на ньому вс╕ анатом╕чн╕ (чи як╕ вони там у тварин) подробиц╕. Власне, Клим мало кого ц╕кавив...

Луганщина л╕тературна

Луганськ (точн╕ше, тод╕ ще – селище Луганського заводу) – батьк╕вщина автора «Толковаго словаря живаго великорускаго языка» Володимира Даля. В╕н же – Козак Луганський. Представляти цю персону нема╓ жодно╖ потреби, але ╓ одне уточнення.
Нахабн╕ московити потурбувались приватизувати цього наполовину данця, наполовину французького гугенота, однак Укра╖на ма╓ на нього не менш╕, якщо не б╕льш╕ права. На жаль, не можу процитувати досл╕вно, проте у дом╕-музе╖ лексикографа мен╕ 14 рок╕в тому прочитали лист видатного юриста, полтавчанина Петра Редк╕на Далю. «Когда же ты начнешь писать словарь языка малорусскаго? Ведь это же и твоя Род╕на...» – якось так.
У м╕ст╕ не збереглось садиби, де народився маленький Вальдемар, однак музей його ╕мен╕ розташований у будиночку приблизно тих час╕в. А поряд ╕з водол╕карнею, зведеною на м╕сц╕ будинку заводського л╕каря Йогана Христ╕ана, сто╖ть пам’ятник Володимиру ╤вановичу. Ц╕лком пристойний...
У Луганську народився Михайло Матусовський. Як на мене, поет посередн╕й, однак його за щось дуже полюбили композитори, – а отже, в╕н «застовбив» соб╕ м╕сце у народних м╕зках як автор ц╕ло╖ низки «х╕т╕в». В╕д «С чего начинается Родина» (кажуть, улюблена п╕сня «розв╕дника» Пут╕на) до «Белой акации гроздья душистые».
Уродженця Петромар’╖вського рудника (тепер Первомайськ) Бориса Горбатова нав╕ть у радянськ╕ часи н╕хто класиком не вважав, але в╕н написав роман «Донбас» – тож може комусь буде ц╕кавим?

Луганщина Духа

На в╕дм╕ну в╕д слабеньких рос╕йськомовних л╕тератор╕в, Луганщина дала Укра╖н╕ справжн╕х велет╕в укра╖нського духу. У грудн╕ 1920-го в шахтарському селищ╕ Юр’╖вка з’явився на св╕т Микола Руденко – поет, проза╖к, дисидент, а як на мене, – один з найориг╕нальн╕ших ф╕лософ╕в ХХ стол╕ття. У школ╕ селища Б╕ле (тут Руденко пров╕в дитяч╕ роки, здобув середню осв╕ту) вчител╕ та учн╕ орган╕зували музей земляка. Не знаю, що зробила з ним окупац╕йна влада, спод╕ваюсь, статус фронтовика його якось захистить.
А в Половинкиному, поруч з╕ Староб╕льськом, народились ╤ван та Над╕я Св╕тличн╕. У 1998-му Кучма доручив ╢фремову провести Шевченк╕вськ╕ дн╕ на Луганщин╕. П╕д цю под╕ю «комсомольц╕» розстарались ╕ в╕дкрили в сел╕ д╕м-музей Св╕тличних. Рок╕в п’ять по тому я ц╕кавився ╕ з’ясував, що жодного музею там уже нема╓. Зате в Староб╕льському деканат╕ Луганського нац╕онального ун╕верситету ╕м. Шевченка подбали про збереження пам’ят╕ про земляк╕в.
Ну, ╕ так, м╕ж ╕ншим. Прямий стосунок до Староб╕льська ма╓ Серг╕й Жадан, але чи включати д╕м, де в╕н народився, до туристичних маршрут╕в – питання лиша╓ться в╕дкритим. Як ╕ те, чи сл╕д згадувати поет╕в, як╕ з тих чи ╕нших причин не отримали дос╕ загальнодержавного статусу? От, скаж╕мо, Петро Шевченко, кореспондент «Киевских ведомостей», якого вбили у Ки╓в╕ 18 рок╕в тому.
До останнього часу 13 березня (день смерт╕) ╕ 2 серпня (день народження) на його могил╕ збиралися луганчани згадати його, прочитати його навдивовижу прониклив╕ (╕ пророч╕ – щодо власно╖ дол╕) в╕рш╕. На будинку, де в╕н колись жив у райцентр╕ Б╕ловодськ, висить мемор╕альна дошка, ╕ ╓ музей у його школ╕. Поет м╕сцевого значення?..

Терикони

Природно, в╕зитна картка краю – його шахти. Поряд ╕з шахтами – терикони. Колись це були просто купи непотребу, вивезеного з п╕дземелля разом ╕з вуг╕ллям ╕ зваленого в рукотворн╕ гори. Однак десь у 70-т╕ ╖х спробували озеленяти. З тих спроб н╕чого путнього не вийшло – дерева в╕дмовлялися рости на гол╕й пород╕. Але рок╕в за тридцять п╕сля завершення експерименту раптом виявилось, що багато терикон╕в поросли л╕сом. Нав╕ть т╕, яких експериментом не зачепило.
Мабуть, певна селекц╕я таки в╕дбулась, ╕ нас╕ння тих перших дерев, занесене на сус╕дн╕ терикони в╕тром або птахами, почало приживатись, створюючи ориг╕нальний м╕крокл╕мат. Аж до того ориг╕нальний, що я на власн╕ оч╕ бачив на верх╕вц╕ одного з них зарост╕... очерету. А взагал╕, учен╕ д╕йшли висновку, що в склад╕ породи м╕ститься чи не вся пер╕одична таблиця, причому в концентрац╕ях, що перевищують показники деяких визнаних родовищ, – прим╕ром, р╕дкоземельних метал╕в.
Рештки вуглецю, що потрапляли у в╕двали разом з «пустою» породою, часто займаються. У вза╓мод╕╖ з чималим тиском всередин╕ внутр╕шн╓ тепло продовжу╓ формувати м╕нерали. В одн╕й ф╕рм╕, яка наважилась за допомогою грант╕в зайнятися вивченням терикон╕в, показували мен╕ ц╕кав╕ статуетки та поп╕льниц╕, вир╕зьблен╕ начебто з мармуру. Насправд╕ ж, «мармур» – це результат д╕╖ вогню й тиску на звичайний вапняк. Або не зовс╕м звичайний – адже в╕н уже встиг побувати п╕д тиском на к╕лометров╕й глибин╕...

Природа

Попри погрози «комсомольц╕в» покрити всю Луганщину запов╕дниками, тут реально працю╓ х╕ба що «Стр╕льц╕вський степ» у М╕ловському район╕.
Ковиловий степ – це само по соб╕ диво. Як розпов╕дав один кер╕вник б╕олог╕чного гуртка (в Б╕ловодському район╕), в╕н у в╕тряну погоду заводив д╕тей подал╕ в ковилу – ╕ раптом наказував р╕зко повернутись на 180 градус╕в. Половина д╕тей падала навкол╕шки – так д╕╓ на них в╕дчуття морсько╖ хвил╕, що от-от накри╓.
А в Стр╕льц╕вському запов╕днику у ковилах, кр╕м ус╕х ╕нших, живуть бабаки. Власне, задля них ╕ був створений запов╕дник. Зв╕р довол╕ крупний – це вам не ховрах. Ф╕гуру╓ на герб╕ Лугансько╖ област╕, а також на мал╕й золот╕й монет╕, випущен╕й Нацбанком у 2007 роц╕. Живе великими с╕м’ями; у с╕м’ях – розпод╕л прац╕. Якась частина викону╓ функц╕╖ козацько╖ сторож╕; при наближенн╕ небезпеки – свистить.
У бабака ц╕нне хутро тварини, що живе в нор╕, смачне м’ясо ссавця, що харчу╓ться в╕дб╕рними злаками, ╕ ц╕лющий жир. Зв╕сно, полювання в запов╕днику заборонене, але я особисто бачив бабак╕в на Б╕ловодщин╕, к╕лометр╕в за тридцять в╕д Стр╕льц╕вки. Легко прируча╓ться ╕ править у господ╕ за... дворового пса. Т╕льки не гавка╓ на незнайомця, а см╕шно так тр╕щить. Але будьте обережн╕ – в╕дхопить пальця, ви й не пом╕тите одразу. Сказано ж: гризун.
У травн╕ деяк╕ вибалки на п╕вноч╕ Луганщини вкриваються воронцями – крупними темно-червоними кв╕тами, степовими п╕вон╕ями.
– Це як легенда, як м╕стика, – розпов╕дала мен╕ В╕ра Аннусова, в╕домий в област╕ кра╓знавець з Б╕ловодська. – Коли наприк╕нц╕ 1942-го — на початку 1943-го там в оточення потрапив н╕мецький гарн╕зон, то з 8 тисяч вийшли усього дв╕ тисяч╕... Коли я запитую у тих очевидц╕в, ск╕льки наших там загинуло? – «Андр╕╖вно, вдв╕ч╕ б╕льше». Ота вся долина, що нин╕ назива╓ться Вороновою балкою, була вкрита трупами й залита кров’ю. Коли розтягли вбитих, наступного дня пройшли дощ╕ – ╕ п╕сля того вона вся вкрилася воронцями. Взагал╕, кажуть, воронц╕ ростуть т╕льки на м╕сцях побо╖щ. У жодному раз╕ ╖х не можна садити на клумб╕, в пал╕саднику.
Та, як на мене, нема╓ тут м╕стики: велика к╕льк╕сть людсько╖ кров╕ з ╖╖ активним зал╕зом, що сконцентрувалась на обмежен╕й площ╕ вибалку, сутт╓во вплинула на б╕ох╕м╕чний склад ╜рунту, а отже, й на його флору. Що, вт╕м, н╕як не притлумлю╓ звучання м╕ф╕чно╖ складово╖ дано╖ ╕стор╕╖.

Смерть за шубу

П╕сля того, як в Укра╖н╕ пройшло опитування щодо семи ╖╖ найб╕льших див, под╕бн╕ опитування почали проводити в областях. Коли мене спитали про найдивн╕ше диво Луганщини, я в╕дпов╕в: наш╕ посадки. Сотн╕ як не тисяч╕ к╕лометр╕в л╕сосмуг не надто вражають з╕р, але як подума╓ш, чого вартувало ╖х висадити, а пот╕м не дати посохнути в розпеченому безводному степу...
Але я не посадки пропоную як екзотику. У нин╕шньому Б╕ловодському район╕ ц╕╓ю справою особисто займався всесв╕тньо в╕домий ╜рунтознавець Василь Докуча╓в. Збереглася садиба, де в╕н жив, – тут розташовувалась дирекц╕я Деркульського л╕сництва, тепер тут центр Б╕олог╕чного заказника ╕м. Костянтина Юницького. Соратник Докуча╓ва Костянтин ╤ванович створив з ц╕╓╖ садиби зразок степового дендрар╕ю. Тут ╕ зараз можна побачити ц╕лу купу екзотичних рослин.
Юницького вбили взимку 1918-го як╕сь «революц╕онери», спокусившись його генеральською шубою. Але ╖хня з Докуча╓вим справа не загинула, ╕ нав╕ть у сувор╕ л╕та во╓н посадки не були до ноги вирубан╕ на дрова – так точно були п╕д╕бран╕ науковцями породи дерев та кущ╕в. А може, високу св╕дом╕сть проявили селяни, як╕ вручну ╖х висаджували.

Кон╕ й люди

На герб╕ област╕ в╕дразу дв╕ тварини. Друга – к╕нь. У нас аж чотири державн╕ к╕нн╕ заводи. Найстар╕ший ╕з них – Деркульський, заснований у 1767 роц╕. Збереглися конюшн╕ т╕╓╖ пори. Причому, оск╕льки тод╕ ╕мпер╕╓ю правила н╕мкеня Катерина ╤╤, комплекс буд╕вель, якщо подивитись на нього з висоти пташиного льоту, склада╓ться у вензель «Е ╤╤». Кажуть, через повагу до компатр╕отки н╕мц╕, в╕дступаючи зв╕дси в 1943-му, не стали п╕дривати буд╕вл╕.
Сяк-так заводи дос╕ якось живот╕ють, ╕ якщо всерйоз розвивати в ц╕й м╕сцевост╕ туризм, кон╕ обов’язково стануть у нагод╕. Особливо – укра╖нсько╖ породи. Появою сво╓ю порода ма╓ завдячувати н╕кому ╕ншому, як маршалу Будьонному. Уже по в╕йн╕, працюючи ╕нспектором кавалер╕╖ Радянсько╖ арм╕╖, в╕н зав╕тав до Заводу № 61 ╕ спитав у коняр╕в, чому вони розводять коней англ╕йсько╖ породи, а сво╓╖, укра╖нсько╖, дос╕ нема╓? Ц╕кав╕сть головного кавалериста Кра╖ни рад сприйняли як кер╕вництво до д╕╖. Порода була вирощена, ╕ для м╕сцевих умов вона п╕дходить майже ╕деально.
Н╕коли не питав у Юр╕я Гарбуза, яко╖ породи кон╕ в його театр╕. Нин╕ народний депутат, в╕н, ще перебуваючи в статус╕ фермера середнього статку, самотужки створив Козачий к╕нний театр. Уточню про всяк випадок: козаки в театр╕ – запорозьк╕, не дончаки; мова вистав – теж укра╖нська (хоча починав в╕н ще за час╕в зр╕лого Кучми). Востанн╓ я був у Юр╕я Григоровича в 2011-му. До коней (включно з пон╕) тод╕ додався верблюд – в╕н «грав» у спектаклях, де козаки стикались ╕з кочовиками.
Ну, а кр╕м того, у воль╓рах розгулювали олен╕, козул╕ та вс╕ляк╕ павич╕. Садиба виконана у стил╕ козацьких ма╓тк╕в XVII стол╕ття «а ля Тарас Бульба»; при садиб╕ – в╕дпов╕дного вигляду корчма. Розташована практично на в’╖зд╕ до райцентру М╕лове, тож туристи (╕з журнал╕стами), як╕ прагнуть сфотографуватись на знаменит╕й вулиц╕ Дружби народ╕в, не зможуть не пом╕тити ц╕╓╖ розкош╕.

Т╕лесне у додаток до м╕ф╕чного

До останнього часу вважав, що усп╕х всякого туристичного проекту насамперед залежить в╕д розвинено╖ м╕фолог╕╖ навколо того чи того об’╓кта. Р╕дна редакц╕я п╕дказала ╕нший головний чинник, про який я неприпустимо забув. Ну, звичайно ж! Турист╕в треба годувати. Чим?
Область в останн╕ п╕встол╕ття славилась х╕ба що тортом «Шахтарський», що виготовлявся з найкращих сорт╕в в╕тчизняного антрациту (жарт). Продукт, д╕йсно, був найвищого ╜атунку, не псувався, не танув. Але завод залишився п╕д окупантами, ╕ в С╓в╓родонецьку я н╕чого схожого не зустр╕чав.
В╕ра Аннусова пригощала мене у сво╖й садиб╕ (тод╕ якраз почали популяризувати зелений туризм) пир╕жками з гарбузом ╕ холодцем з ╕ндички, однак про рецептуру тод╕ мова не зайшла. А от кра╓знавець ╤ван Михайлович Захарченко, розпов╕даючи про сво╖ плани розбудувати садибу в сел╕ Бобриковому, де в╕н жив до окупац╕╖, був дуже детальним. У тому числ╕ щодо кухн╕.
– А ще я хочу нашу степову кухню в╕дродити. Я досл╕джував. От, допустимо, обладнали хату п╕д очеретом. У ц╕й хат╕ не дерев’яна п╕длога, а дол╕вка. Змазана. А кра╖ ╖╖ п╕дведен╕ вохрою жовтою, як у нас це робили. ╤ дол╕вка потрушена духмяними степовими травами. Там сто╖ть п╕ч. У н╕й ми будемо пекти хл╕б. Не з допомогою отих х╕м╕чних др╕ждж╕в, – а з допомогою хмелю, як було ран╕ше. Хм╕ль росте на берез╕ р╕чки Нагольно╖. Дикий, запашний, ц╕лющий.
Як було ран╕ше? Чим господин╕ частували вранц╕ свою с╕м’ю? Нашвидку пекли пир╕жки, тонк╕-тонк╕. Спечуть, а пот╕м маслом коров’ячим. ╤ закваску подавали – це ряжанка. Або ж пекли оладки. Або каплуни. Це пишку тонко розкатують, ол╕╓ю змазують – ╕ ще, змазують – ╕ ще... А пот╕м отак скручують, р╕жуть – воно наче розсипа╓ться. Як листкове т╕сто. Це був сн╕данок.
В об╕д у нас завжди був борщ. Двох вид╕в – п╕сний ╕ м’ясний. Ну, м’ясний подавали т╕льки в суботу ╕ нед╕лю. Щоб борщ був добр╕ший, – квасольку туди клали: що то за борщ без квасольки? ╤ обов’язково затовкували старим салом. Смакота була – не передати. З бурячком. Або з╕ щавлем, або з╕ св╕жою капустою. ╤з кислою – якщо вона залишалася. Що ще ц╕каве – це у нед╕лю, як курку рубали, то робили начинку. Зна╓те, що це таке? Можливо, – ми ж полтавц╕ – це такий р╕зновид галушок. Брали печ╕нку, пупок, серце. Др╕бненько нар╕зали. Пот╕м вбивали туди я╓чко, трошки соди, цибульку ╕ розм╕шували його – або на водичц╕, або на сироватц╕. А пот╕м робили так╕, як долоня, ляпеники ╕ варили ╖х. З борошном, так. ╤ тод╕ добавляли в окрем╕й мисц╕ до борщу.
Або холодник подавали. Холодник у нас завжди практикувався на квас╕, а квас робили: сироватка, туди добавляли домашн╕ др╕ждж╕. Воно обов’язково ма╓ перебродити. ╤ тод╕ на ц╕й сироватц╕ робили холодник. Або редиску туди добавляли, або ог╕рок, цибульку. ╤ заправляли пот╕м сметаною. А в спекотний день ╕ще дуже ми любили так само: брали квас, р╕зали туди цибульку, кропу – ╕ все. ╤ оселедець. Картопля окремо, оселедець – ╕ пот╕м це запивали...
...Змушений перерватись, бо захлинаюсь слиною. До реч╕, про слободу Бобрикову можна окремий опус крапати. Та х╕ба лише т╕льки про не╖...

Михайло БУБЛИК
(«Укр╕нформ»)
С╓в╓родонецьк

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2015 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15541

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков