Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2015
╤ТАЛ╤ЙСЬКИЙ МУЗИКОЗНАВЕЦЬ СТВОРИВ АУД╤ОКНИГУ ПРО ╤СТОР╤Ю УКРА╥НСЬКО╥ МУЗИКИ

П╕знати ╕стор╕ю Укра╖ни через ╖╖ музичну спадщину або через ╕стор╕ю в╕дкрити багатий св╕т укра╖нсько╖ музики – ╕ те, й ╕нше наважився зробити ╕тал╕йський музикознавець польського походження Кшиштоф В╓рн╕цький, котрий живе у Рим╕. В╕н став автором ун╕кально╖ ауд╕окниги п╕д назвою «Музична подорож Укра╖ною». На диску тривал╕стю майже 11 годин з╕бран╕ твори, як╕ в╕дображають основн╕ в╕хи розвитку музично-п╕сенного мистецтва та коментар╕ про ╕стор╕ю й малов╕дом╕ зв’язки Укра╖ни з ╓вропейською культурою.
Укра╖нський гопак – це далеко не вся Укра╖на... Так провокативно почина╓ свою музичну подорож Укра╖ною Кшиштоф В╓рн╕цький. В╕н наголошу╓, що образ «укра╖нця-шароварника» нав’язувався ╕ноземцям у радянськ╕ часи, а насправд╕ народ хоче почуватися «повноправною незалежною нац╕╓ю ╕з фольклором на другому план╕».
«На початку я трохи соромився. Та як це я беруся розпов╕дати укра╖нцям про ╖хню музику? Це дуже см╕ливий крок, бо хтось може дор╕кнути, що ╕ноземець хоче нас навчати, якою ╓ наша музика. Але в Академ╕╖ наук мен╕ сказали, що под╕бно╖ прац╕ в Укра╖н╕ н╕коли не було створено. Адже це ╓ розпов╕дь про музику не в науковому, а в розмовному стил╕. Я запрошую слухача до розмови: «С╕даймо, ╕ я розкажу тоб╕, що таке укра╖нська музика», — говорить музикознавець.

«У сус╕да хата б╕ла» в обробц╕ Моцарта
На сьогодн╕ Кшиштофа В╓рн╕цького вважають найб╕льш компетентним у ╢вроп╕ знавцем ╕стор╕╖ укра╖нського музичного мистецтва. Його затишна римська квартира – н╕би музей-скарбниця музики. Численн╕ стар╕ плат╕вки ╕ сучасн╕ диски, музичн╕ енциклопед╕╖ та альбоми про народн╕ ╕нструменти – ск╕льки ╖х, Кшиштоф В╓рн╕цький ╕ сам не може сказати. Не чекаючи запитань, згаду╓ про д╕яльн╕сть у Львов╕ Франца Ксавера Моцарта, сина великого Вольфганга Амадея Моцарта.
«Коли пан Франц Ксавер Моцарт вир╕шив повернутися до В╕дня п╕сля 18 рок╕в життя в Укра╖н╕, в╕н написав для фортеп╕ано вар╕ац╕╖ на тему «Рутено». Йдеться про народну укра╖нську п╕сню «У сус╕да хата б╕ла». Тож в╕н чув цю п╕сню ╕ написав мелод╕ю для фортеп╕ано. Це — один ╕з найкращих зразк╕в музики для фортеп╕ано!» — розпов╕да╓ досл╕дник В╓рн╕цький.

Музика Укра╖ни у ╓вроконтекст╕
Уродженець Варшави, в╕н понад 40 рок╕в мешка╓ у Рим╕, де в ун╕верситет╕ Tor Vergata викладав рос╕йську мову. Кшиштоф В╓рн╕цький досконало волод╕╓ ш╕стьма мовами. Окр╕м ф╕лолог╕╖, в╕н завжди ц╕кавився музикою, не будучи при цьому профес╕йним музикантом. Тривалий час в╕в музичн╕ програми ╕тал╕йською та н╕мецькою мовами на в╕домих рад╕останц╕ях у Рим╕ та Кельн╕. Автор монограф╕й з ╕стор╕╖ музики В╓рн╕цький також випустив ауд╕окниги про музику окремих народ╕в.
П╕сля проголошення незалежност╕ Укра╖ни Кшиштоф В╓рн╕цький почав робити рад╕опередач╕ про ╖╖ музику. В╕д 1993 року в╕н регулярно в╕дв╕дував Ки╖в та Льв╕в, де збирав матер╕ал для сво╖х програм. Спочатку з’явилися ауд╕озб╕рки про укра╖нську музику н╕мецькою та польською мовами. ╤ нин╕шня ауд╕окнига укра╖нською ╓, власне, найповн╕шим з╕бранням його досл╕джень.
«Працюючи над ауд╕окнигою, я соб╕ поставив завдання — представити Укра╖ну в ╓вропейському контекст╕. Укра╖на — це держава, яка повноц╕нно належить ╢вроп╕. Це абсолютно не рос╕йська пров╕нц╕я, а кра╖на, що ╕сну╓ окремо, ╕ ╖╖ культурне надбання ╓ частиною св╕тово╖ культури», — наголошу╓ досл╕дник Кшиштоф В╓рн╕цький.
Серед 60 ауд╕отрек╕в ╓ ╕стор╕я про Бетховена й Укра╖ну, про Дмитра Бортнянського ╕ його ╕тал╕йську школу, про «Празьку школу укра╖нсько╖ музики» та Миколу Колессу... Завершу╓ться ауд╕озб╕рка розпов╕ддю про музику Помаранчево╖ революц╕╖ ╕ про нову рок- ╕ поп-музику в Укра╖н╕ та фестиваль «Червона рута».
Щоправда, ф╕нальний акорд музично╖ подорож╕ автор присвячу╓ останн╕м под╕ям в Укра╖н╕. В╕н шкоду╓, що до зб╕рки потрапив не увесь матер╕ал про музичний доробок народу, «в ╕стор╕╖ якого було б╕льше хмар, н╕ж сонця, а майбутн╕ перспективи, на жаль, не до к╕нця виразн╕». Тому старою п╕снею «Пийте браття, попийте» Кшиштоф В╓рн╕цький запрошу╓ слухача п╕дняти келихи за усп╕х Укра╖ни.

Наталка КУДРИК
http://www.radiosvoboda.org

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15478

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков