Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 12.06.2015
╤СТОР╤Я БЕЗ М╤Ф╤В. БЕС╤ДИ З ╤СТОР╤╥ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВНОСТ╤
Ра╖са ╤ВАНЧЕНКО

УРИВОК З КНИГИ

* * *
У XIII ст., у часи князювання Данила Галицького, його Галицько-Волинська держава опинилася в надзвичайно складному становищ╕. Н╕би сам сатана послав у це нещасливе XIII ст. найб╕льш╕ в ╕стор╕╖ випробування укра╖нцям-русам, аби вони довели свою спроможн╕сть залишитися в ╕стор╕╖. Жодна кра╖на св╕ту не пережила тако╖ всезагально╖ криваво╖ драми, яка випала на долю нашо╖ держави ╕ народу.
З одного боку, — нищ╕вна монголо-татарська навала. З ╕ншого, — зах╕дн╕ кра╖ни, вони н╕коли не поц╕новували й не були вдячними укра╖нцям-русам, як╕ першими брали на себе основний удар коч╕вник╕в. Б╕льше того, ╓вропейц╕ намагалися скористатися з ослаблення сх╕днослов’янських княз╕вств, щоб урвати для себе шматок ╖╖ земл╕, ╖╖ багатств. Уже в 1238 р. Данило змушений був в╕дбивати агрес╕ю ╕з заходу рицар╕в-тевтонц╕в ╕з Добжинського ордену, як╕ захопили частину волинських земель. Це була битва з хрестоносцями п╕д м╕стом Дорогочином. Маг╕стра ордену Бруно було узято у полон. Князь Данило, за словами л╕тописця, тод╕ сказав: «Не гоже ╓ держати отчину нашу крижевникам-тепличам, тобто соломоничам» (криж — хрест, тевтонськ╕ хрестоносц╕ мали б╕л╕ плащ╕ з чорним хрестом; теплич (лат. templus) — храм, ╢русалимський храм — святая святих, покровитель хрестоносц╕в, який був побудований на м╕сц╕ Соломонового храму).
Галицько-Волинська держава зум╕ла вистояти. Вона перейняла державотворчу традиц╕ю, пол╕тичний досв╕д ╕ духовну культуру в╕д Ки╖всько╖ держави — без будь-яко╖ ╕сторично╖ паузи. За пол╕тичною структурою це була також монарх╕чна держава, як ╕ в ки╖вську добу. Але була й певна в╕дм╕нн╕сть: в останн╕ роки у Ки╖вськ╕й держав╕ посилилась роль в╕ча, особливо в пер╕од роздр╕бнення кра╖ни. У Галицько-Волинськ╕й держав╕ в часи ╖╖ найб╕льшо╖ могутност╕ в╕ча фактично не ╕снувало. Поб╕ля князя стояла численна група радник╕в ╕з приб╕чник╕в ╕ сподвижник╕в реформаторсько╖ д╕яльност╕ Данила Галицького. Основними законами сусп╕льного життя були «Руська Правда» ╕ «Правда Ярославич╕в». Нав╕ть спос╕б формування в╕йськ, управл╕ння бо╓м, грошова одиниця — залишались тими самими. Православна рел╕г╕я була основною ╕деолог╕чною опорою князя-самовладця.
Галицько-Волинська держава повн╕стю перейняла ╕ продовжила державно-пол╕тичну традиц╕ю епохи Ки╖всько╖ Рус╕. Через те ╓ п╕дстави пер╕од ╕снування першо╖ державност╕ укра╖нського народу под╕лити на два етапи: ки╖вський ╕ галицько-волинський. Хронолог╕чно цей пер╕од об╕йма╓ час в╕д виникнення Подн╕провсько╖ держави, в╕д Кия (середина VII ст.) до пад╕ння Галицько-Волинського корол╕вства (середина XIV ст.).
Данилов╕ Романовичу випало вести боротьбу з новим великим завойовником, що прийшов з╕ Сходу, — монголо-татарською ордою. Перша зустр╕ч в╕дбува╓ться в 1223 роц╕ на р╕чц╕ Калц╕. Це була вкрай драматична битва.
Перед тим полководц╕ великого во╖на монгол╕в Чинг╕схана пройшли через Дербентськ╕ ворота й ув╕рвались на територ╕ю П╕вн╕чного Кавказу. Тут вони розгромили ст╕йбища кочового народу алан╕в, а також ╖хн╕х сп╕льник╕в — половц╕в. Половецький хан Котян, який був тестем галицького князя Мстислава Удатного, примчав до Галича й закликав руських княз╕в до боротьби з новим, ще нев╕домим нападником. Саме за наполяганням Котяна Мстислав Удатний переконав багатьох руських княз╕в п╕ти в степи та розгромити нового ворога.
На цей заклик пристало небагато княз╕в. Наймогутн╕ш╕, найсильн╕ш╕ з володар╕в не при╓дналися до цього походу.
Навесн╕ 1223 року галицький князь Мстислав, волинський — Данило, ки╖вський, пересопницький, курський та деяк╕ ╕нш╕ княз╕ з╕ сво╖ми дружинами вирушають у степи назустр╕ч нев╕домим ордам. На р╕чц╕ Калц╕ (сучасному Кальчику) вони з╕штовхкнулися з передовими ордами монголо-татар. Нев╕дом╕ прибульц╕, нев╕дома ╖хня тактика бою. Л╕тописець зазнача╓, як в╕с╕м дн╕в ц╕ кочовики заманювали в глибок╕ степи на╖вних княз╕в, як╕ намагалися наздогнати ворога та розгромити його.
А монголо-татари робили так: ╖хн╕й невеличкий заг╕н ╕шов на зближення з супротивником, трич╕ пускав густий дощ стр╕л у вершник╕в ╕ в╕дходив. А коли ворог т╕ка╓, природно, за ним потр╕бно гнатись. ╤ ось ця восьмиденна гонитва привела русин╕в з ╖хн╕ми пров╕дниками-князями до того м╕сця, де були основн╕ сили степовик╕в-ординц╕в. Треба в╕дзначити, що не вс╕ руськ╕ княз╕ взяли участь у ц╕й гонитв╕. Ки╖вський князь Мстислав та ╕нш╕ залишилися на берез╕ Калки й вич╕кували в табор╕, де укр╕пилися, чим зак╕нчиться битва, яку провадили з ординцями Мстислав Удатний, Данило Романович ╕ хан Котян з╕ сво╖ми ратями. Ц╕ княз╕ були розгромлен╕. Вони добрались до Калки й ледве живими переправилися через р╕чку. Тут ╖х почали добивати недавн╕ соратники — половц╕, що в╕дбирали в рус╕в коней ╕ зброю. Все це в╕дбувалося на очах у ╕нших княз╕в, що спок╕йно сид╕ли на протилежному берез╕ в сво╓му укр╕пленому табор╕, але на допомогу не прийшли.
Данило Романович ╕ Мстислав Удатний п╕сля поразки повернулися у сво╖ земл╕. Л╕тописець говорить, що був «плач великий» по вс╕й ╖хн╕й земл╕. А до табору княз╕в, що лишалися ще на Калц╕, був посланий в╕д ординських во╓начальник╕в Джебе ╕ Субеде якийсь бродник на ╕м’я Плоскиня. В╕н передав князям пропозиц╕ю, щоб т╕ дали великий викуп ординцям ╕ тод╕ ╖м дадуть спок╕й. Звичайно ж, руськ╕ княз╕ погодились на це. Гадали, що справа на цьому завершиться.
Та не так сталося. Т╕льки-но з╕йшло сонце й осв╕тило м╕сце, де звечора ще був таб╕р руських во╖н╕в, як воно раптом затьмарилось. По всьому полю валялись зламан╕ вози, купи людських труп╕в та б╕гали нажахан╕ кон╕… Увесь таб╕р був розгромлений. Княз╕в забрали в полон, ╖х пов’язали в╕рьовками, склали вряд на земл╕, зверху наклали дошки. Ординськ╕ полководц╕ святкували на них свою перемогу. Жахлив╕ крики невдатних княз╕в потонули у регот╕ сп’ян╕лих переможц╕в. ╤ той крик, ╕ та ганьба, ╕ та зрада були великою пересторогою для вс╕х руських володар╕в. Але вони не захот╕ли того почути. Княз╕ продовжували ворогувати, не жадали об’╓днуватись, ╖х врятувало поки що т╕льки те, що в 20-х роках Джебе ╕ Субеде не мали нам╕ру заглиблюватись у Подн╕пров’я — вони повернули сво╓ в╕йсько.
У 1237-1238 рр. онук Чинг╕схана (син його старшого сина Джуч╕) — хан Бату, який з наших л╕топис╕в в╕домий як Батий, з╕брав величезну орду й вирушив спочатку в п╕вн╕чно-сх╕дн╕ княз╕вства — Рязанське ╕ Володимиро-Суздальське. 4 березня 1238 р. у битв╕ з ординцями загинув могутн╕й володимиро-суздальський князь Юр╕й Всеволодович. Як писав про нього автор «Слова о полку ╤горев╕м», цей князь шоломами сво╖х во╖н╕в м╕г розплескати Дон.
Це був той самий могутн╕й ╕ гордий володар, який зверхньо поставився до заклику Мстислава Удатного ╕ хана Котяна ╕, власне, зрадив ╖х, не п╕шов з ними до Калки проти ординц╕в. Але ╕стор╕я не проща╓ зрадникам. У битв╕ на р╕чц╕ С╕т╕ в березн╕ 1238 р. його зрадив р╕дний брат Ярослав Всеволодович. Л╕тописець пояснив, н╕би провид╕ння, Бог так п╕дказали йому. П╕сля смерт╕ Юр╕я на р╕чц╕ С╕т╕ Ярослав перший приб╕г до хана Бату та випросив у нього ярлик (дозв╕л) — на велике княз╕вство Володимиро-Суздальське. В╕н, Ярослав, виявля╓ться, сам жадав бути великим князем. Тому й зрадив брата.
╤стор╕я ╕ йому не простила зради: п╕зн╕ше князь Ярослав, який з ус╕х сил гнувся перед ординськими завойовниками ╕ слугував ╖м в усьому, був отру╓ний великою ханшею Турак╕ною-ханум у Каракорум╕ — у столиц╕ Монгольсько╖ ╕мпер╕╖.
У 1238-1239 рр. орди хана Бату, хана Менгу та ╕нших хан╕в, що вели за собою величезну, небачену на т╕ часи в╕йськову силу — б╕льше 200 тисяч т╕льки монгольських во╖н╕в та ще б╕льше во╖н╕в, набраних серед завойованих народ╕в, рушили на п╕вн╕ч, у новгородському напрямку. Вт╕м, орда повернула невдовз╕ на п╕вдень, бо монгольськ╕ керманич╕ збагнули, що взимку вони пройшли б по сн╕гах ╕ замерзлих р╕чках до багатих м╕ст Новгорода ╕ Пскова, але повернутись назад ╖м би не довелося: цей час випадав на велику весняну пов╕нь, коли розливалися р╕ки й затоплювали безк╕нечн╕ л╕сов╕ та болотян╕ р╕внини. Вони опинились би в пастц╕. Монголо-ординськ╕ полководц╕ повернули на п╕вденно-зах╕дн╕ руськ╕ княз╕вства — Черн╕г╕вську, Ки╖вську, Переяславську земл╕.
У 1239 р. була сплюндрована Черн╕г╕вщина. Дал╕ хан Менгу повн╕стю розорив Переяславщину ╕ п╕д╕йшов до Ки╓ва з л╕вого берега Дн╕пра. Зв╕дси в╕н м╕г спостер╕гати за гом╕нким торговим Подолом, бачити людн╕ пристан╕ на Почайн╕. У цей час у Ки╓в╕ вокняжився п╕сля боротьби за престол черн╕г╕вський князь Михайло Всеволодович та його син Ростислав. Через свого посланця Товрула хан Менгу запропонував, щоб Ки╖в здався на мил╕сть переможця.
У монгольських завойовник╕в була давня тактика: пропонувати м╕стам ╕ народам свою мил╕сть, щоб вони добров╕льно склали зброю. Але це була т╕льки пастка для дов╕рливих, бо, як т╕льки люди припиняли боротьбу проти орди, завойовники входили в м╕сто ╕ в╕дразу ж винищували людей, плюндрували дощенту населен╕ пункти. Ки╖вський князь Михайло ╕ його син Ростислав вислухали вимогу ординського полководця, а вноч╕ та╓мно втекли з Ки╓ва, залишили м╕сто напризволяще.
Долю столиц╕ вир╕шили кияни. Вони схопили Товрула, втопили його в Дн╕пр╕ й попросили в╕д галицького князя во╓воду, який би орган╕зував в╕йськову оборону Ки╓ва. Це був тисяцький Дмитро. Хан Менгу в╕дступив. Та вже через р╕к во╓вода Дмитро очолив оборону Ки╓ва в╕д ново╖, ще б╕льшо╖ ординсько╖ навали.
Зауважимо, що в╕д 1239 р. Ки╖вська земля включа╓ться в державне життя Галицько-Волинського княз╕вства. З цього часу доля Ки╖вщини, а разом з тим ╕ Переяславщини на тривалий час пов’язу╓ться з ╕сторичною долею Галицько-Волинсько╖ держави, Данило Романович в╕дчував, що ординська навала скоро докотиться ╕ до його столиц╕ — до Галича. Через те в 1239 р. в╕н разом з╕ сво╖м старшим сином Левом на чол╕ великого посольства в╕дбува╓ до могутнього короля сус╕дньо╖ Угорщини Бели IV.
Данило ╕ Бела в дитинств╕ росли разом, коли вигнана з Галича княгиня Анна з д╕тьми мусила була шукати захисту ╕ притулку при двор╕ угорського короля Ендре II.
Тепер Данило Романович мав на мет╕ укласти з угорським володарем угоду та закр╕пити ╖╖ шлюбом свого сина Лева ╕ дочки Бели IV Констанц╕╖. У такий спос╕б Угорщина ╕ Галицько-Волинська держава повстали б сп╕льно проти монголо-татарсько╖ навали. Та гордий Бела IV виявився короткозорим пол╕тиком.
Ут╕м, в╕н п╕дтримав традиц╕йну позиц╕ю ╓вропейських правител╕в, що споконв╕ку лишали напризволяще долю руських земель ╕ руських державц╕в заради сво╖х вузькоего╖стичних ╕нтерес╕в. Бела IV в╕дмовився в╕д будь-якого союзу з Данилом Галицьким ╕ в╕д одруження д╕тей. В╕н вважав, що ординц╕ не прийдуть на його землю, бо не подолають Карпатських г╕р. Кр╕м того, Бела пам’ятав, що його р╕дний брат ╕ сп╕вправитель Коломан був коронований галицькими боярами ╕, мабуть, мр╕яв тепер, коли Галицька держава ослабла п╕д ударами ординц╕в, при╓днати Галичину до Угорщини. Час для цього об╕цяв бути сприятливим, адже ординськ╕ загони уже котилися сх╕дними околицями Галицько-Волинсько╖ держави.
Монголо-татарська навала залишала п╕сля себе чорний сл╕д в╕д пожеж ╕ руйнувань. Зникали м╕ста й м╕стечка з церквами, монастирями, рем╕сничими центрами. Були спален╕ ╕ зруйнован╕ Черн╕г╕вщина, Переяславщина, Ки╖вщина.
Данило Романович розум╕в, що один не зможе зупинити цю велетенську навалу. П╕сля невдач╕ в столиц╕ Угорщини в╕н ╖де до польських княз╕в з метою здобути соб╕ союзник╕в. Але й там йому в╕дмовили. Н╕ з чим в╕н ╕ повертався.
Йому зустр╕чалися натовпи вт╕кач╕в, як╕ розпов╕дали про смертоносну навалу. Було вже зруйновано багато галицьких м╕ст — Галич, Володимир… Коли Данило з╕ сво╖м загоном ув╕йшов у м╕сто Берестя, щоб переночувати, там не було живо╖ душ╕. В╕д неприбраних труп╕в, що розкладалися, смерд╕ло так, що не можна було спинитись на ноч╕влю. Данило повернув у гори. Там в╕н згодом заснував нову столицю сво╓╖ держави — Холм (сучасний Хелм на територ╕╖ Польщ╕).
А тим часом восени 1240 року ординц╕ щ╕льним к╕льцем закрили вс╕ п╕дступи до древнього Ки╓ва. 40 дн╕в кияни й невелика дружина во╓води Дмитра обороняли вали й ворота старого града. Останн╕ його захисники зачинилися в Десятинн╕й церкв╕, яка обвалилась в╕д того, що ╖╖ ст╕ни ╕ двер╕ ╕ вдень, ╕ вноч╕ («нощеденно») довбали могутн╕ми ст╕нобитними знаряддями — пороками. Десятинна церква рухнула. П╕д ру╖нами загинули вс╕, хто був на той час у храм╕, ╖хн╕ рештки розкопав археолог О. Каргер у 30-х роках XX ст.
Ки╖в був захоплений ординцями. Знищен╕ храми, палаци, торговища, пристан╕, рем╕снич╕ майстерн╕, осел╕ киян. Знищене й саме населення. Уже в п╕зн╕ш╕ часи археологи розкопали в центр╕ м╕ста в район╕ Житомирсько╖ вулиц╕ та ╕нших м╕сцях величезн╕ братськ╕ могили, де людськ╕ к╕стки лежали пластом завширшки к╕лька метр╕в. На м╕сц╕ багатолюдного Ки╓ва довго тл╕ло попелище. Орда ж покотилася на зах╕д. П╕д ╖╖ важкою ходою гинула цив╕л╕зац╕я сх╕дно╓вропейського слов’янства. Перемоги сп’янили ординц╕в: вони тепер жадали б╕льшого — захопити увесь св╕т.
╤ хан Бату розд╕лив сво╓ во╖нство на дв╕ частини: одна з них попрямувала в кра╖ни Зах╕дно╖ ╢вропи через польськ╕ княз╕вства, плюндруючи ╖хн╕ земл╕. ╤нша частина — попрямувала у п╕вденно╓вропейськ╕ держави, до Середземномор’я.
У 1241 р. був розгромлений польський князь Болеслав Соромливий. Зруйнован╕ Любл╕н, Завихост, Сандомир, Крак╕в, Вроцлав… 9 кв╕тня 1241 р. б╕ля Л╕гн╕це полягли во╖ни нового крак╕вського князя Генр╕ха Благочестивого та його союзник╕в-хрестоносц╕в на чол╕ з маг╕стром Поппо фон Остерном, полягли рат╕ ╕з С╕лез╕╖ ╕ Морав╕╖. Дев’ять м╕шк╕в в╕др╕заних в╕д убитих во╖н╕в правих вух над╕слали до ново╖ столиц╕ Каракорум ординськ╕ полководц╕. Це мусило п╕дтвердити ╖хн╕ блискуч╕ перемоги в ╢вроп╕, як╕ вони д╕ставали, щоб виконати запов╕т Чинг╕схана: завоювати землю в╕д краю земл╕, де сходить сонце, до краю земл╕, де воно заходить.
╤нша частина орди на чол╕ з самим Бату п╕шла на болгар, серб╕в, д╕йшла до Середземного моря, оточивши могутню кам’яну фортецю — м╕сто Траугут. Ординц╕ нищ╕вно пройшли й землю Угорсько╖ держави.
Бела IV та його брат Коломан не спод╕валися, що хан Бату зум╕╓ перейти через Карпатськ╕ гори. Але його во╖ни прорубали проходи кр╕зь л╕си в горах, дерева спалили й вир╕вняли дорогу. Орда скотилася з г╕р ╕ зайняла долину р╕чки Тиси. Вл╕тку 1241 року в долин╕ Тиси, де впада╓ в не╖ р╕чечка Соль, угорськ╕ в╕йська були повн╕стю розгромлен╕ й розс╕ян╕. Коломан же був смертельно поранений ╕ невдовз╕ помер. Бела IV ут╕к аж до побережжя Адр╕атичного моря, повел╕в сп╕шно збудувати для себе галеру та перебував на н╕й пост╕йно, боячись пристати до берега. Хан Бату об╕цяв велику нагороду тому, хто принесе в╕друбану голову цього «невдатного» державця. Угорське корол╕вство перетворилося в ру╖ну. По спорожн╕лих дворах ╕ згарищах розгулювали згра╖ вовк╕в-людо╖д╕в, як╕ нападали на кожного, хто ще лишався живим. Лежала в ру╖нах столиця корол╕вства — стотисячне м╕сто Пешт. Над ним ще довго смерд╕ли дими, дотл╕вали замкнен╕ в церквах ╕ монастирях людськ╕ трупи. К╕лька дн╕в хвил╕ блакитного Дунаю були червоними в╕д кров╕ — ординц╕ кинули в р╕ку десятки тисяч забитих людей.
Гор╕ли хорватськ╕ м╕ста Рагуза, Котора, Свац╕я, Др╕вость… Германський ╕мператор Фр╕др╕х, який перед тим в╕дмовився ув╕йти в союз з Белою IV, збирався т╕кати св╕т за оч╕…
Так розплачувалась ╢вропа за зраду, за в╕дмову допомогти Данилов╕ Галицькому в боротьб╕ проти монголо-татарсько╖ навали… Але найдивн╕ше те, що цей жорстокий урок у майбутньому зневажила самовдоволена ╢вропа…

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15392

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков