Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2015 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 12.06.2015
ВОГОНЬ БАЖАННЯ БИТИСЯ НЕ ЗГАС ЗА КОБЗАРЯ, ЗА ЛЕСЮ, ЗА ТИЧИНУ!»
Олександр МУРАТОВ

Зустр╕ч для вас
УКРА╥НСЬКИЙ РЕЖИСЕР ╤ НАШ АВТОР ОЛЕКСАНДР МУРАТОВ

В╕дразу зазначу, оск╕льки це важлива деталь, що телефон режисера Олександра Муратова мен╕ дала проукра╖нська кримчанка, яка через свою антипут╕нську позиц╕ю ще минулого року була вимушена ви╖хати на материкову Укра╖ну. Вона емоц╕йно переконувала мене, що Олександр ╤горович ма╓ наст╕льки потужний ╕нтелектуальний доробок, що його варто зробити доступним для вс╕х укра╖нц╕в — через ╤нтернет. А я перед тим читав у як╕йсь газет╕ надзвичайно ц╕каву статтю про нашого в╕домого режисера. Мовляв, ╕ в УПА воював цей слобожанець з кримськотатарським кор╕нням, ╕ в ╤чкер╕╖ займався пропагандистською роботою – на боц╕ Дуда╓ва, зв╕сно. Зрозум╕ло, п╕сля цього я просто мр╕яв познайомитися з Муратовим, небезп╕дставно спод╕ваючись, що рано чи п╕зно трапиться якась нагода. От вона й трапилася! Тож ╕ зав╕тав у гост╕ до режисера, щоб уточнити деяк╕ техн╕чн╕ детал╕. А перед цим вир╕шив осв╕жити свою пам’ять, а також д╕знатися з В╕к╕пед╕╖ т╕ детал╕ б╕ограф╕╖ Олександра Муратова, про як╕ ран╕ше не знав. З ╕нтересом прочитав, охоче д╕люся ╕нформац╕╓ю з читачами:

Олександр ╤горович Муратов (21 кв╕тня 1935, Харк╕в, Укра╖нська РСР, СРСР) — укра╖нський к╕норежисер, к╕носценарист, поет, л╕тератор, публ╕цист, член правл╕ння Нац╕онально╖ сп╕лки к╕нематограф╕ст╕в Укра╖ни.
Народився в родин╕ популярного харк╕вського поета ╤горя Муратова. У малол╕тньому в╕ц╕ пережив во╓нне лихол╕ття. За даними публ╕цист╕в ╤горя Козловського та Романа Коваля, п╕дл╕тком перебував у п╕дп╕лл╕ УПА. За порадою батька, зв╕льненого з н╕мецького концтабору, ви╖хав з Укра╖ни до Москви на навчання, де також п╕дтримував зв’язки з антистал╕н╕стським п╕дп╕ллям.
У 1959 роц╕ зак╕нчив режисерський факультет Всесоюзного державного ╕нституту к╕нематограф╕╖ (ВД╤К) у Москв╕, майстерня С. А. Герасимова.
1962-1968 роки — режисер Одесько╖ к╕ностуд╕╖. У 1964 роц╕ разом ╕з першою дружиною режисером К╕рою Муратовою зняв ф╕льм «Наш чесний хл╕б». У 1966 р. зняв першу самост╕йну стр╕чку «Явдоха Павл╕вна». З 1968 р. — режисер Ки╖всько╖ к╕ностуд╕╖ ╕мен╕ О. Довженка. Зн╕ма╓ художн╕ ╕ документальн╕ ф╕льми, автор ╕ сп╕вавтор сценар╕╖в до ряду сво╖х к╕ностр╕чок.
1982 р. — ф╕льм «Гонки по вертикал╕», за сценар╕╓м брат╕в Вайнер╕в.
У пер╕од 1991-1996 рр. за творами М. Хвильового О. Муратов зняв к╕нотрилог╕ю: «Танго смерт╕» (за твором «Пов╕сть про санатор╕йну зону»), «Геть сором!» (за пов╕стю «Сентиментальна ╕стор╕я»), «Вальдшнепи» (за однойменним романом). Вся трилог╕я одержала прем╕ю Всеукра╖нського культурно-наукового фонду Т. Г. Шевченка «За визначний внесок у нац╕ональне та державне в╕дродження Укра╖ни».
2004 р. — вийшов ф╕льм «Татарський триптих» (за кримськотатарськими новелами М. Коцюбинського).
2005 р. — автоб╕ограф╕чний роман «Розчахнута брама».
Мешка╓ в Ки╓в╕.
Отже, повторюся: ╖хав у гост╕ достатньо п╕дкованим. Поки Олександр ╤горович готував чай, я встиг погортати книжечку його в╕рш╕в «Поетичн╕ хвил╕». Переконався, що поетичн╕ твори досить талановит╕. Попросив господаря розпов╕сти трохи про початок його поетично╖ кар’╓ри. Режисер охоче погодився:
— У Харков╕ на той момент було близько ста тридцяти шк╕л, з них лише дв╕ – з укра╖нською мовою навчання. Мен╕, можна сказати, пощастило, але я частенько пропускав заняття, бо йти треба було довго, а я пост╕йно в╕двол╕кався, – адже р╕с допитливим хлопцем, а дорогою до школи ст╕льки спокус було, так багато ц╕кавого можна було побачити! До реч╕, наша вчителька укра╖нсько╖ — Феона Омелян╕вна — була дуже боязкою людиною. Нав╕ть Миколу Гоголя ми чомусь вивчали укра╖нською мовою, – щоб не вивчати якогось там Франка… Що як того раптом проголосять нац╕онал╕стом? Тому, окр╕м «В╕чного революц╕онера», ми н╕чого з╕ спадщини Каменяра не вивчали. Так ось, вчителька наша перестраховувалася пост╕йно ╕ в╕ддавала перевагу рос╕йським поетам. Одного разу запропонувала нам перекладати Лермонтова укра╖нською. Н╕хто з нас до цього не написав жодного поетичного рядка у сво╓му житт╕, а тут раптом нам пропонують перекласти в╕рш «Белеет парус одинокий»! Я взяв ╕ переклав, — тод╕ як вс╕ учн╕ п╕шли до б╕бл╕отеки ╕ просто переписали — переклад╕в Лермонтова на той час уже було чимало. Феона Омелян╕вна не могла не здогадуватися про те, у який спос╕б викрутилися учн╕. ╤ все ж, комусь поставила четв╕рку, комусь нав╕ть п’ят╕рку. А про м╕й в╕рш пита╓: «Де списав?». В╕дпов╕даю: «Сам переклав». А вона: «За брехню – дв╕йка!». Я був ╓диним у клас╕, хто переклав самотужки, ╕ ╓диним, хто отримав дв╕йку. Ось такий було отримано перший урок «справедливост╕» в╕д Феони Омелян╕вни. Зате з-пом╕ж багатьох переклад╕в Лермонтова з’явився ╕ м╕й:

Б╕л╕╓ парус, мов крижина,
В густ╕й блакитн╕й далин╕.
Що кинув в╕н на батьк╕вщин╕?
Шука╓ що на чужин╕?
Виру╓ в╕тер, хвиля гра╓,
╤ щогла гнеться ╕ рипить.
Дарма! В╕н щастя не шука╓
╤ не в╕д щастя в╕н б╕жить…

— Справд╕, дуже непогано!
— М╕й батько, ╤гор Муратов, також похвалив за переклад. ╤ це було сво╓р╕дною компенсац╕╓ю за образу з боку Феони Омелян╕вни. А дал╕ я вже за ╕нерц╕╓ю почав писати в╕рш╕…
— Кор╕ння у батька, наск╕льки я знаю, кримськотатарське?
— Так. Народився батько в родин╕ Леонт╕я Муратова, який походив ╕з роду заможних кримських татар, депортованих у 1861 роц╕ з м╕ста Карасубазар (тепер Б╕лог╕рськ) на Полтавщину.
— Я звернув увагу, що один з ваших в╕рш╕в написано в 1951 роц╕. З одного боку, ви ще дуже молодий, а з ╕ншого, — це вже був час згортання повстанського руху. Ця обставина робить вас б╕льш пом╕тною постаттю нашого збройного опору. Тобто в ╕стор╕╖ УПА вам важко загубитися, попри досить юний в╕к на той час. Сх╕дняк-слобожанець, син радянського поета, досить молодий ╕ тут раптом… прикарпатська кри╖вка. Як ви тод╕ почувалися? Збереглися як╕сь щоденников╕ записи?
— А я у в╕рш╕ передав сво╖ в╕дчуття:

Бандера — наче пантера,
Напружена зл╕стю пружина.
В╕н в Мюнхен╕. Ми у схрон╕.
╤ нам в╕н ввижа╓ться джином
Таким же малореальним,
Таким же безмежно могутн╕м.
Стискаються наш╕ астральн╕
т╕ла, перед ним присутн╕…

— Це добре, що була тод╕ така символ╕чна ф╕гура, яка моб╕л╕зувала патр╕отично налаштовану молодь. Зараз би такого л╕дера! Ми, «св╕тличани», хоч ╕ не по кри╖вках розкидан╕, але емоц╕╖ у нас, на жаль, под╕бн╕ до ваших тогочасних. П╕дписалися б п╕д кожним вашим рядком, п╕д кожним словом. Тож дозвольте вас ╕ дал╕ зацитувати:

— Нема╓ н╕ допомоги,
н╕ ╖ж╕, н╕ порятунку…

Це вже слово в слово думки мо╖х кримських побратим╕в. Чотири м╕сяц╕ сидять без зарплати у ворожому оточенн╕. ╤ ц╕ни там значно вищ╕, н╕ж у нас. Проте нав╕ть наша зарплата туди не потрапля╓. ╤ ви про под╕бну ситуац╕ю писали в 1951 роц╕:

╤ чу╓мо: люди не знають,
Що ми ще не кинули зброю,
Що оп╕р невгасно трива╓,
Що жертву╓мо собою…
То, може, ц╕ жертви вже марн╕?
Н╕кому вони непотр╕бн╕?
Сид╕ти б у тих╕й кав’ярн╕
У Мюнхен╕ чи у В╕дн╕…

— Люди не в╕рили, що УПА продовжу╓ боротьбу? Уявляю, як ви почувалися, сидячи по кри╖вках… Ось ╕ мен╕ часом непри╓мно бува╓, коли давн╕ знайом╕ зустр╕чають запитанням: «То «Кримську св╕тлицю» ще не закрили? Ще трима╓ться? Ну, молодц╕!». А то вже були поховали. Та що тут дивуватися: здавалося б, ус╕ умови створен╕, щоб нас уже не було, але ми ще ╓. Шкода, що «Кримська св╕тлиця» виходить не на папер╕, а т╕льки в електронному вигляд╕, але ось цей номер «Св╕тлички», де ╓ ваша пов╕сть «Татарська кров», можу вам подарувати…
— Дуже дякую! Звичайно, випускати паперовий вар╕ант було б краще. А стосовно настро╖в, то я вас розум╕ю. Сам же писав тод╕ про сво╖х побратим╕в:

╥х в схрони затиснула вдача,
Мене привела сюди в╕ра.
Душа моя скиглить ╕ плаче.
Нудьга каламутна ╕ с╕ра.
╤ дума╓ш: зверхник Бандера
У Мюнхен╕ горя не зна╓,
А я тут в есесесерах
Безславно у схрон╕ конаю…
Неправда! Це — заздр╕сть ╕ втома.
Я тут не заради Бандери.
Я в╕дданий д╕лу святому.
Борюся ╕ — сontra spem spero!

— ╤стор╕я йде по сп╕рал╕. Цього разу в╕дчутн╕шою ╓ допомога св╕тового сп╕втовариства, а загалом проблеми укра╖нського св╕ту багато в чому повторюються. Нам теж важко, але ж ми трима╓мося не заради Порошенка чи Яроша… Ваш в╕рш сп╕взвучний нашим настроям, хоч минуло вже 64 роки з того часу, як в╕н був написаний у повстанськ╕й кри╖вц╕. А що ви тепер хот╕ли б побажати нашим читачам?
— Я хочу побажати найголовн╕шого – зв╕льнення Криму! А «св╕тличанам» та вс╕м укра╖нським патр╕отам, що залишилися на п╕востров╕, – терп╕ння ╕ мужност╕. А ще – усп╕х╕в у пост╕йн╕й, повсякденн╕й аг╕тац╕йн╕й робот╕. Треба, щоб ╕ в нин╕шн╕й ситуац╕╖ поширювалися укра╖нськ╕ ╕де╖ в Криму, бо силою н╕чого не зробиш. Якщо м╕ст через Керченську протоку не побудують ╕ по суходолу не прорвуться, то Крим рано чи п╕зно повернеться в лоно Укра╖ни. Тому важливо, щоб на п╕востров╕ ╕снувала критична маса наших однодумц╕в — людей, на яких можна спертися.

Серг╕й ЛАЩЕНКО


* * *
Господи!
╤ що це д╕╓ться?
Господи!
Червона кров
дощечком ос╕нн╕м зми╓ться,
╕ пролл╓ться пот╕м знов...
Ск╕льки пролито невинно╖,
ск╕льки в р╕ки натекло!..
╤ блищить над Укра╖ною
н╕мб╕в мученик╕в скло.
1949 р.
* * *
А були ж, а були ж перемоги!..
Так, були перемоги. Ще б пак!..
Ледве, ледве уносили ноги
╕ фашисти, ╕ Сид╕р Ковпак.
Я не бачив т╕ справи звитяжн╕.
Я п╕зн╕ше прийшов до УПА.
Через це безнад╕йн╕стю дражнить
безпорадност╕ туга тупа.
Я не дуже нац╕лився жити,
на загибель св╕домо ╕ду.
Я — жертовне приречене жито,
що достигло соб╕ на б╕ду.
Та не маю н╕ сл╕з, ан╕ суму.
Сумувати про рабське життя?
Ворог хижий все суне ╕ суне.
Та ╕ ми — не останн╓ см╕ття!
1951 р.
* * *
Наш╕ гори – це наш╕ гори!
Наше море – це наше море!
Забер╕ть сво╓ кляте щастя
та залиште нам наше горе.
Бо ми п╕демо на Под╕лля,
бо ми зайдемо на подв╕р’я,
де гуляють люди вес╕лля:
«Ой, голубонько наречена,
закип╕ла вода священна!
П╕де з нами тв╕й хлопець любий,
п╕де з тими, хто волю любить.
Завтра вранц╕, як сонце встане,
стане нашим в╕н отаманом».
╥хн╕ р╕ки течуть на п╕вн╕ч.
Наш╕ р╕ки течуть на п╕вдень.
Рушниками гуляють п╕вн╕
╕ кричать про кривав╕ зм╕ни
для Рос╕╖ ╕ Укра╖ни!..
1951 р.
* * *
Сьогодн╕ до нас повернулися т╕,
що ще позавчора втекли ╕з загону.
Бо зг╕дно неписаному закону
злочинець ╕ той,
хто здаватись хот╕в.
А як же амн╕ст╕я? То на папер╕.
Хапають, стр╕ляють ╕ тих неборак,
що вийшли вноч╕ у потреб╕ за двер╕.
Тепер емгеб╕сти налякан╕ так.
Закон у Москв╕.
Надрукований в «Правд╕».
А тут, в Прикарпатт╕, закону нема.
Тут люди, бува╓, щаслив╕ насправд╕,
коли ╖м не куля, а т╕льки тюрма.
Кажу не про нас –
 воювали, вбивали.
За що ж той народ,
 що сид╕в по хатах?
За що йому шахти та л╕соповали?
За що його д╕тям вкарбований жах?
Якась дивовижна
 ця влада народна,
що страчу╓ св╕й роботящий народ.
Це – влада радянська,
 напрочуд свободна.
Свободна в╕д всяких
 химерних свобод.
1952 р.
* * *
Ми знищен╕. Нас мало. Ми — мерц╕.
Ми – визволення в╕рн╕ кам╕кадзе.
Блищить пенсне
 Лаврушки Торквемадзе.
Презирлива весел╕сть на лиц╕.
Ну що ж, повеселюсь ╕ я колись.
Я буду мститися криваво
 ╕ невпинно.
На вигляд буду в╕рним ладу сином,
а у душ╕ п╕дступним наче рись.
╤ прийде час, коли одним плижком
вчеплюсь у хриплу
 ворога горлянку.
Я в╕рю: доля викине орлянку.
╤ буде Правда нашим ватажком.
1952 р. Москва
* * *
О, Укра╖но! Я в╕д тебе вт╕к.
Тво╖ жлоби ненавидять незручних.
Дурн╕, як бовт, але хапають влучно.
Я хитрий, протримався ц╕лий р╕к.
Ненавиджу ╕ все ж таки люблю
тебе, незграбна ненько Укра╖но.
Здува╓ в╕тер
з хвиль балхаських п╕ну
╕ кида╓ ╖╖ на коноплю.
Я пом╕ж тих, хто душу загубив.
Я серед тих, що марять анашею.
Сплять ол╕вець ╕ аркушик
 в кишен╕,
чекають, щоб я ╖х колись збудив.
Я не пишу у цих чужих степах.
Тут це робити досить небезпечно.
Тут нав╕ть жарти якось недоречн╕.
Блищить як лезо невгамовний жах.
Н╕чого, витримаю, витерплю ╕ це.
У пор╕внянн╕ з смертю –
 все це жарти.
Не Ельба тут, не л╕зу в Бонапарти,
хоч не втрачаю все ж таки лице.
Над Балхашем кружля╓ хижий птах.
Орел? Чи сок╕л?
 Я профан в ц╕й справ╕.
Готу╓ в╕н д╕ла сво╖ кривав╕,
а ╕з транзистора органно лине Бах.
Я, мабуть, д╕йсно нац╕онал╕ст –
люблю В╕тчизну ст╕йко ╕ природно.
Колись на Укра╖н╕ стане модним
це слово. Але втратить
 справжн╕й зм╕ст.
Я переконаний: коли прийдуть часи
нац╕онально╖ свято╖ перемоги,
т╕, що боролися,
 не будуть мати змогу
впливати на державн╕ терези...
Про нас забудуть, н╕бито не ми
страждали в тюрмах
 ╕ згинали в схронах.
Не нас згадають
 п╕д святков╕ дзвони.
Такий закон невдячно╖ юрми.
1953 р. Казахстан

СОН

Я вже з╕брався помирати,
та враз отямився ╕ с╕в,
бо поряд брат, сестра ╕ мати,
а за в╕кном д╕вочий сп╕в…
Та це, на жаль, була химера.
Один лежав серед смерек.
На╖вний персонаж Гомера –
нещасний стародавн╕й грек.
Моя улюблена ╤така
лежала в ╕нш╕й сторон╕…
Та захлинулася атака
енкеведист╕в на мен╕.
Моя правиця скам’ян╕ла,
вчепившись в чорний кулемет.
Здавалося, н╕яка сила
не роз’╓дна╓ наш дует.
Безсило в╕дкотився ворог,
зас╕явши т╕лами схил.
На гори опустився морок,
над╕йно м╕й прикривши тил.
Я л╕з на гору без зупину.
П╕т роз’╖дав мо╓ лице.
Загину я чи не загину –
мене не хвилювало це.
Мене н╕що не хвилювало.
Я д╕яв наче автомат.
Пекло нестерпно кул╕ жало,
а марився кв╕тучий сад.
╤ сп╕в д╕вочий, сп╕в прекрасний
лунав у пам’ят╕ мо╖й,
╕з жахом д╕йсност╕ контрастний.
Та враз ск╕нчились б╕ль та б╕й.
Мене знайшли м╕сцев╕ люди
уранц╕ по той б╕к гори.
Один сказав: «Н╕, жить не буде!..»
А другий сл╕в не говорив,
а в╕дтягнув мене до хати
(вона неподал╕к була),
╕ травами став л╕кувати,
п╕т ╕ печаль стирав з чола.
Пройшло з тих п╕р багато рок╕в.
Щастило де в чому мен╕.
Та переконаний глибоко –
я вмер давно, на т╕й в╕йн╕.
1999 р.


Олександр МУРАТОВ
«ВОГОНЬ БАЖАННЯ БИТИСЯ НЕ ЗГАС ЗА КОБЗАРЯ, ЗА ЛЕСЮ, ЗА ТИЧИНУ!»

* * *
Як це не прикро, я — не патр╕от.
Бо «патр╕от» –
 це дещо кон’юнктурне.
Тут в╕дчува╓ться не щир╕сть,
 а котурни.
У патр╕оти л╕зуть т╕льки дурн╕,
як╕ не мають праведних чеснот.
Я — не «державник».
 Це ще б╕льш огидно
╕ притаманно хижим шахраям.
Нагору видерлось
 п╕текантропне бидло.
Що ╓ страшн╕ше,
 н╕ж вельможний хам?
Однак не став я ╕ космопол╕том,
бо мав любов до р╕дно╖ земл╕.
Душа моя для вс╕х людей в╕дкрита,
та мають переваги чимал╕
в мо╓му серц╕ р╕дн╕ укра╖нц╕.
Нема за що любити, а люблю.
╤ плачу через них я наодинц╕,
╤ через них ночами я не сплю.
Все думаю: чи можна щось зробити
для процв╕тання р╕дно╖ земл╕?
Над╕я цими думами повита,
живе вона лише на цьому тл╕.
Н╕ перед ким не в╕дчував провину,
н╕кому я з людей не завинив.
Але перед тобою, Укра╖но,
боржник я. Це життя мого мотив.
1999 р╕к
* * *
Наближаючись до небуття,
я над╕╖ втрачаю повол╕.
Наступила епоха см╕ття,
що зм╕нила епоху свавол╕.
Час застигнув. Життя не тече.
Нам не гасла потр╕бн╕, а розум,
бо павук нерозумност╕ тче
все нов╕ для кра╖ни загрози.
╤ просв╕ту нема ╕ нема.
Правлять бовдури,
 ще й некультурн╕.
Як ста╓ться, що б╕ля керма
опиняються неуки й дурн╕?
╤ куди наш пливе корабель,
розпустивши безглуздо в╕трила?
До яких в╕н пряму╓ земель?
Т╕льки б хвиля його не накрила!..
Спод╕ваюсь на Бога лише.
У народ я давно вже не в╕рю.
Як не зм╕ниться п╕дле кл╕ше,
у страшному загинемо вир╕.
2000 р.
* * *
Д╕стану зброю ╕ гайну в л╕си.
Курок почу╓ знову пальця потиск.
Хто добре влаштувався в ц╕ часи,
по тому г╕рко плаче карний кодекс.
Не красти –
 це тепер ╓ смертний гр╕х.
Т╕, що крадуть,
 вс╕х ╕нших зневажають.
Пост╕йно п╕д╕ймають ╖х на см╕х
╕ ще й цькують, коли т╕ заважають.
Ти т╕льки спробуй –
на завад╕ встань –
без сумн╕в╕в безжал╕сно понищать.
Не терплять
справедливих нар╕кань.
╥м заважають вс╕,
чий розум вищий.
Так що, терп╕ти? Треба йти в л╕си
╕ в╕дновити геро╖чн╕ схрони.
Я не боюся «Беркут╕в» й ОМОН╕в,
╤ не таких ╕з шмайсера косив.
Згада╓мо бандер╕вськ╕ часи.
Д╕станемо з-п╕д стр╕хи кулемети –
для мене зовс╕м не нов╕ прикмети.
Повернемось у рят╕вн╕ л╕си.
2001 р.
* * *
Я зневажаю св╕й народ,
а все ж таки люблю.
Я задихаюсь в╕д жалю,
та в усм╕шц╕ м╕й рот.
См╕юсь над жлобством земляк╕в,
та сльози на очах.
Лечу я наче хижий птах
над мапою в╕к╕в.
Я гр╕зно крила розпустив
╕ бачить гострий з╕р,
кра╖ною як ходить зв╕р
п╕д заздрощ╕в мотив.
╤ заздр╕сть мокне п╕д дощем,
╕ плаче мов дитя.
Несправедливе в нас життя
тому, що зв╕р╕ ще.
Нелюдське править св╕том цим,
бо зверху дурн╕ вс╕.
Посаду вищу в нас пос╕в
найнайдурн╕ший син.
Чому у б╕льшост╕ казок
такий сумний ф╕нал –
в ф╕нал╕ дурень править бал.
Це — прив╕д для думок…
2001 р.
* * *
Затьмарилось хмарами небо.
Не треба здаватись могутн╕м.
А час вже подбати про себе,
хоча б на найближче майбутн╓.
Я знаю одну лише правду,
гуманну, ╓дину для людства.
Чому ж вона майже завжди
штовха╓ на самогубство?
Щоб стати значним ╕ багатим,
моральн╕ долають бар’╓ри.
Чомусь не чесноти, а вади
╓ приводом для кар’╓ри.
╤ дуже велика спокуса
робити з нечистим гешефти,
забути про муки ╤суса,
забути ╤сусову жертву...
Грудень 2001 р.
* * *
Чи зненацька, чи повол╕
виникають епопе╖.
Я ╕ду назустр╕ч дол╕,
а не плентаюсь за нею.
Не тупцюю я на м╕сц╕,
а наближую майбутн╕сть.
Там, гадаю, води чист╕,
не так╕, як в наш╕й р╕чц╕.
Буде ╕ моя присутн╕сть
в т╕й майбутнього кра╖н╕,
якщо нав╕ть я загину,
якщо доля раптом спинить.
Я не думаю про смертн╕сть,
Краще думати про в╕чн╕сть.
Думати так – це не вперт╕сть,
Це моя неперес╕чн╕сть.
Я не хочу бути схожим
на бридке загальне бидло,
що блага╓ «Боже! Боже!»
╕, як муха до повидла,
прил╕пилось до дурного
вщент пустого ╕снування.
Про пощаду молять Бога
барани, що на заклання
сунуть натовпом безумним.
Бачити це дуже сумно...
2001 р.
* * *
Хто були от╕ татари,
що прийшли колись ╕з Криму,
привели сво╖ отари
в слобожанську Укра╖ну?
Я не знаю. Залишилась,
як св╕доцтво про татарство,
п╕ала б╕ленька. Мил╕сть
у безрад╕сному царств╕.
2001 р.
* * *
Мабуть, з Господом склав я угоду,
п╕дписавшись кров’ю сво╓ю,
що душею я з цим народом,
хоч за кров’ю не ╓ ╓вре╓м.
Бо обтяжена д╕тьми ╓врейка
врятувала мене в╕д смерт╕,
коли потяг т╕кав по рейках
в╕д фашист╕в, що перли вперто.
Я н╕коли не схибив у цьому,
не терп╕в я антисем╕т╕в,
не приймав ╖х в сво╓му дом╕.
╤ за це був життям побитий.
Все природно.
Хтось любить француз╕в.
Хтось обожню╓ американц╕в.
Я ж в житт╕ мав найб╕льше друз╕в
серед тих, кого кличуть «маланц╕».
╥х в╕дм╕нн╕сть не дратувала.
Навпаки – викликала ц╕кав╕сть.
Захищав ╖х. Хоч дуже мало.
Щось баз╕кав я кволо зам╕сть
того, щоб просто бити
чи хоча б посилати матом
тих недолюдк╕в кострубатих,
що йменуються «антисем╕ти».
Я страшенно себе картаю,
що не завжди втручався см╕ливо,
як см╕ялися з тих, що гаркаво
говорили щось дуже важливе.
Якби слухали ми ╓вре╖в,
то давно б вже жили як люди,
хоч як в т╕й же П╕вденн╕й Коре╖.
Та у нас так н╕коли не буде.
Подив╕ться – ╓вре╖ з н╕чого
в╕дновили свою державу.
Ми ж жебрацтву╓мо убого
╕ на краще не ма╓мо права,
бо ц╕ну╓мо в людях не розум,
а с╕льське нап╕вп’яне жлобство.
От ╕ суне на нас загроза
безнад╕йного злого холопства.
Я готовий до острак╕зму,
не боюся обвинувачень.
Краще нац╕╖ ставити кл╕зму,
н╕ж вести до тотальних страчень.
Не ╓вре╖в нам лаяти треба,
а сво╓ непролазне хамство.
Можна жити ╕ просто неба.
Краще жити –
 заможним панством.
А тепер ми стали панами
не насправд╕, а на папер╕.
Розвели ганебн╕ «панами»
на сво╖й вкрай занедбан╕й терр╕.
А ╓вре╖в вже майже не стало.
Так на кого скидати провину?
В наших д╕ях розуму мало,
╕ тому Укра╖на гине.
Дехто скаже, що це — меншоварт╕сть,
що Муратов не ╓ патр╕отом.
Це давно вже в╕дом╕ жарти –
побрехеньки зам╕сть роботи.
Я обожнюю Батьк╕вщину,
╕ тому ненавиджу глупство.
Саме в глупств╕ фатальна причина,
що штовха╓ на самогубство.
Безп╕дставного оптим╕зму
у мо╖х м╕ркуваннях нема╓.
Знаю точно: гине В╕тчизна
в╕д манкурт╕в хижо╖ згра╖.
Не в ╓вреях жахлива загроза.
Не в союз╕ з Рос╕╓ю щастя.
Нуль ефекту в╕д грант╕в та позик,
якщо будуть чиновники красти.
╤ крадуть не як╕сь там пархат╕,
а брати православн╕ та р╕дн╕.
Хочуть все, що можливо, забрати,
а народу залишити злидн╕.
Як не зможемо скинути зграю
ненажерливих капосних дурн╕в,
то тод╕ я вже нав╕ть не знаю,
як вважатись народом культурним.
╤ тод╕ – вже ганьба остаточна.
╤ тод╕ – неминуча вже пр╕рва.
Знаю я надзвичайно це точно –
загиба╓мо законом╕рно.
Ви образились? ╤ прекрасно.
Роздратован╕? На здоров’я!
Якщо так, стане ч╕тко ╕ ясно,
що ц╕ в╕рш╕ написан╕ кров’ю.
2002 р.
* * *
Я укра╖нцем був ╕ ╓.
Цим не пишаюсь ╕ не плачу.
Таке призначення мо╓.
Така, мабуть, у мене вдача.
Тече джерельце з-п╕д гори.
Беруть з джерельця люди воду.
╤з надр течу я догори
на користь власному народу.
Мене забудуть? ╤ нехай!
Мене згадають? Слава Богу!
Блищить на сонц╕ водограй,
несе красу, несе вологу.
А ця волога дасть життя
трав╕, тваринам, птицям, кв╕там.
Надасть природи в╕дкриття
тим, хто за нами, нашим д╕тям.
Вони не будуть так, як ми,
боротись за шматочок хл╕ба.
На св╕тло вийдуть ╕з п╕тьми
╕ виправлять вс╕ наш╕ хиби.
Нам надзвичайно заважа
позбутись розбрату ╕ свинства
ще не подолана межа
м╕ж розумом ╕ укра╖нством.
2002 р.
* * *
Погляньмо чесно на пол╕тику,
без ейфор╕╖ та без пан╕ки.
Ми розумових парал╕тик╕в
прогнали в╕д керма «Титан╕ка».
Наш корабель п╕д звуки музики
тонув без з╕ткнення з льодиною.
А кап╕тан (блискуч╕ ╜удзики)
не був розумною людиною.
Також були дурними штурмани,
дурною й п’яною команда.
╤д╕отизм гучними сурмами
в╕тала журнал╕стська банда.
Тому зам╕на була вчасною,
хоч це, мабуть, не революц╕я.
П╕д помаранчевими гаслами
лише зд╕йснилась Конституц╕я.
30 грудня 2004 р.
* * *
Земле моя –
 в╕д донецьких степ╕в до Карпат,
в╕д ╤зма╖лу до с╕ро-скляного
 Держпрому –
ти — соковите та сонячне гроно,
ти наче стиглий смачний виноград.
╤нод╕ я забуваю про тугу ╕ б╕ль,
що виника╓ при погляд╕
 на Батьк╕вщину,
бо попри все чую, що зв╕дус╕ль
п╕сня прекрасна задумливо лине.
Знаю, м╕й р╕дний народ не помре,
сплинуть ус╕ ╕сторичн╕ негоди.
Чорт не ухопить, свиня не зжере
нашу примхливу нов╕тню свободу.
Дав ╖╖ нам милосердний Господь.
Може, й не дуже ╖╖ заслужили.
Друже, здивовано брови не зводь –
виникла наша свобода ╕з пилу,
з пороху предк╕в, з козацьких могил,
з п╕сн╕ про долю зрадливу й немилу,
з глини, що люд на толоках м╕сив.
Все це давало ╕ розпач, ╕ силу.
Я без патетики тихо люблю
землю свою на ╕м’я Укра╖на.
Бога про мил╕сть для не╖ молю
кожну в╕дпущену Богом хвилину.
Це вже до смерт╕. Коли я помру,
ляжу в свою, непозичену землю.
В╕в все життя небезпечну я гру.
Але тепер заспоко╓ний вельми.
2005 р.
* * *
Народе м╕й!
Я тв╕й! Я тв╕й! Я тв╕й!
Тебе я лаю, та люблю безмежно.
Я у сво╖х словах необережний.
Однак завжди ╕ду за тебе в б╕й.
Це – акс╕ома, клятва, «Отче наш».
Ти все для мене – альфа ╕ омега.
Було мен╕ не до ж╕ночих стегон.
На це, народе м╕й, я прошу, зваж.
Так, я — не ангел. Знаю це ╕ каюсь.
Прости, народе, вс╕ мо╖ гр╕хи!
Прин╕с мене на Укра╖ну а╖ст –
лелека б╕лий – у часи лих╕.
Не зм╕г я бути ангельськи байдужим,
коли народна гинула душа.
Я став жорстоким й в’╖дливим.
 ╤ дуже до б╕йок за В╕тчизну посп╕шав.
Вже скоро смерть.
Тому пишу невпинно:
Прости мене!
Прости мене!
Прости!
Гр╕шив заради р╕дно╖ кра╖ни,
Хоч, може, душу цим занапастив.
Травень 2005 р.
* * *
Гине красива легенда.
Д╕йсн╕сть проста ╕ жорстока.
Т╕льки окрем╕ моменти
радують внутр╕шн╓ око.
Хто я? ╤ де отой вим╕р,
жити в якому я хочу?
Я – наче мамонт, що вимер.
Т╕льки жив╕ мо╖ оч╕.
Бачу навколишн╕ чвари,
битви оц╕ комашин╕.
Мабуть, небесно╖ кари
люди чекати повинн╕.
Прийде вона невблаганно,
йдемо до не╖ невпинно.
Д╕йсн╕сть – п╕дступна омана –
швидко, безжал╕сно сплине.
Пот╕м жорстока розплата
╕ каяття зап╕зн╕ле.
Хто завинив забагато,
в того св╕дом╕сть прогнила.
Дал╕ пряму╓ дорога
до небуття ╕ могили.
╤ не долине до Бога
сутн╕сть ╓ства його вбога.
2005 р.
* * *
Коли мене питають, як було,
я не кажу, що там було жахливо –
мели сн╕ги ╕ заливали зливи,
╕ сонце нас безжал╕сно пекло.
Небачена жорсток╕сть ворог╕в
╕ нас у в╕дпов╕дь лютила до нестями.
╤ кожен з нас (╕ найдурн╕ший) тямив,
що ми на смерть приречений заг╕н.
Гор╕в вогнем Рожнят╕вський район,
чинили хлопц╕ в╕дчайдушний оп╕р.
Та це спочатку. Пот╕м т╕льки отв╕р
шукали. Т╕льки б не взяли в полон.
Нас постр╕ляли б зразу, без розмов,
гранатами б закидали у схрон╕.
Ця ╕стина лежала на долон╕.
╤ кожен розум╕в ╖╖ та йшов
на безнад╕йно геро╖чн╕ кроки.
Наш бункер був захований глибоко,
╕ повесн╕, як т╕льки сн╕г з╕йшов,
з╕ схрону виповзали потихеньку.
Дивились на бруньки на деревах,
на перших, що прокинулись, комах,
╕ слухали, як птах якийсь там тренькав.
А пот╕м – зелень, що ховала нас,
╕ ми були практично невловим╕.
З тих давн╕х п╕р ненавиджу я зими,
╕ радуюся л╕ту кожен раз.
2005 р.
* * *
З найближчим другом я побився раз.
╤ зна╓те яка була причина?
См╕явся з мене весь дев’ятий клас.
Я захищав... Я захищав... Тичину...
Бо твердо знав: в╕н — ген╕й на в╕ки,
безумний майстер музики ╕ рими.
Мабуть, цьому безумству завдяки
зм╕г невловиме в╕дтворити зримо.
Я захищав поез╕ю святу
в╕д побутово╖ нев╕гласько╖ прози.
Мен╕ кричали бовдури – «Ату!»,
та не здавався м╕й натхненний розум.
Н╕коли я п╕д впливами не був
м╕щанських, дурнуватих, злих традиц╕й.
В душ╕ завжди звучав один мотив,
який сприяв народженню амб╕ц╕й.
Моя любов до р╕дно╖ земл╕ –
це ненависть до плебса, тобто жлобства.
Не м╕г я ╕снувати у ╕мл╕
╕ не хот╕в втрачати першородства.
Тому пройшов кр╕зь полум’я УПА,
кр╕зь бруд Москви,
 кр╕зь п╕т к╕нороботи.
У мене доля – мачуха скупа.
Жив б╕дно. В╕дчував ╕ смерт╕ дотик.
Для мене Укра╖на – це святе.
Без не╖ все втрача╓ зм╕ст ╕ форму.
Багато рок╕в я кричу про те,
що нац╕я — це суть, а не проформа.
Жорстоко бився я за це не раз.
╤ буду битися до смерт╕
 без спочину.
Вогонь бажання битися не згас
за Кобзаря, за Лесю, за Тичину!
2005 р.
* * *
Дякую Тоб╕ я, Господи,
що не вир╕с я кривавим деспотом,
що не був я катом чи диктатором,
стукачем гидким ╕ провокатором,
що не був баз╕кою-оратором,
та не був фальшивим я новатором –
над народом експериментатором,
╕ не був затятим консерватором!
А ким був? Лише катал╕затором
тих процес╕в, що потр╕бн╕ нац╕╖.
Не чекав на славу та овац╕╖
за сво╖ вельми потр╕бн╕ акц╕╖.
Убер╕г мене Ти, добрий Господе,
в╕д маразму творчого ╕ розпаду.
Бо багато хто з колег ц╕кавих
пережили усп╕х св╕й ╕ славу,
╕ живуть пустими оболонками.
Краще б з головою в ополонку ╖м.
Та нехай таке сам╕ вир╕шують.
Хай не роблять сво╖ душ╕ гр╕шними.
Хай живуть старими ╕ забутими,
хоч колись вважались баламутами.
Може, мислю дещо необачно я,
та плюю на пресу й телебачення.
Знаю, ще як╕сь ╕де╖ вискочать.
Впевнений – ╕дей до смерт╕ вистачить!
2006 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2015 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15387

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков