Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2015
КРИМ В АКВАРЕЛЯХ Н╤МЕЦЬКОГО ХУДОЖНИКА ЗИГМУНДА ШТРЕКЕРА

Два роки подорожувала м╕стами Н╕меччини пересувна виставка художника Зигмунда Штрекера з нагоди його стол╕тнього юв╕лею, а недавно, подолавши б╕льше чотирьох тисяч к╕лометр╕в через Австр╕ю, Угорщину, Румун╕ю, Молдову та Укра╖ну, прибула в Крим, туди, де ╕ були створен╕ картини.
— Найважче нам було розмовляти з рос╕йськими митниками в Армянську, оск╕льки на живописн╕ твори потр╕бн╕ спец╕альн╕ супров╕дн╕ документи, — розпов╕да╓ Магдалена Мельтер, координатор «Кола друз╕в Хайдельберг — С╕мферополь» з м╕ста Хайдельберг (Н╕меччина). — Нас пропустили п╕д нашу в╕дпов╕дальн╕сть.
Дорожн╕ труднощ╕ залишилися позаду, ╕ виставка в╕дкрилася в Кримському етнограф╕чному музе╖. В експозиц╕╖ — двадцять портрет╕в ╕ замальовок людей та сорок пейзаж╕в, створених аквареллю. Поряд з ориг╕налами невеликого розм╕ру розм╕щен╕ репродукц╕╖ на полотн╕ у формат╕ 120х100 см. Це — вс╕, намальован╕ художником у Криму в 1941-1943 роках, картини.
Коли почалася Друга св╕това в╕йна, Зигмунду Штрекеру було 26 рок╕в. В╕н був одружений, мав дитину. Прямо з Академ╕╖ мистецтв у Дюссельдорф╕ його призвали солдатом на в╕йськову службу. Як талановитого художника направили картографом у штаб Вермахту на Сх╕дному фронт╕, в Крим.
У св╕й в╕льний час Зигмунд малював ол╕вцем та аквареллю пейзаж╕, портрети. Фарби та пензл╕ завжди були поряд з ним в особлив╕й скриньц╕. В╕н познайомився з м╕сцевими жителями ╕ малював ╖хн╕ портрети, а з художниками робив з натури начерки пейзаж╕в. Особливо близьким другом став йому художник ╕з С╕мферополя Уста╓в, з яким в╕н разом ходив на етюди в гори.
— Не Вермахт ╕ бойов╕ д╕╖ зображуються на картинах, привезених батьком з в╕йни додому, а природа ╕ люди, на яких звалилася в╕йна, — говорить син Бернхард Штрекер.
Простори ландшафт╕в ╕ чар╕вн╕сть кримсько╖ рив’╓ри, життя людей цього рег╕ону, в╕дображене з ╖хньою безпосередн╕стю ╕ близьк╕стю до реальност╕, ╓ одночасно ╕ документами, ╕ творами мистецтва. Вони представляють глядачам молодого Зигмунда Штрекера як художника стриманих, спок╕йних тон╕в ╕ л╕рика, який написав у 1942 роц╕ так╕ рядки про кримський веч╕р: «У чорнот╕ зм╕шалися дерево ╕ д╕м, в с╕р╕й зелен╕ видн╕ються, немов сон. Строката зграйка д╕вчат за околицею. Велик╕ корови тягнуться пов╕льно по далек╕й широк╕й дороз╕. Темн╕ оч╕ мерехтять, як н╕ч. Ж╕ноч╕ хустки св╕тяться яскраво, ╕ мати колиха╓ дитя».
Згодом, повернувшись з в╕йни додому, Зигмунд Штрекер (1914-1969 рр.) став в╕домим у Н╕меччин╕ та ╢вроп╕ художником, був створений музей його ╕мен╕. При його сп╕впрац╕ з «Хайдельберг-центром» С╕мферополя, Рег╕ональною н╕мецькою нац╕онально-культурною автоном╕╓ю Республ╕ки Крим через 70 рок╕в п╕сля в╕йни малюнки та акварел╕ н╕мецького художника знову опинилися в Криму.
Вони як предмети народно╖ дипломат╕╖ показують, як ми диха╓мо, в╕дчува╓мо, в╕дкривають св╕т ╕ серця назустр╕ч дружб╕, незважаючи на кордони. Про це говорили у сво╖х виступах на в╕дкритт╕ виставки заступник голови С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради Олександр Мальцев, депутат «Державно╖ ради Республ╕ки Крим», голова Рег╕онально╖ н╕мецько╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ РК Юр╕й Гемпель, директор Кримського етнограф╕чного музею Юр╕й Лапт╓в та ╕нш╕.
Прибул╕ з Н╕меччини син, дочка ╕ внучка художника, а також молодий живописець Йорк Шпекик, який сп╕впрацю╓ з Музе╓м ╕мен╕ Зигмунда Штрекера, розпов╕ли про бажання с╕м’╖ художника знайти в Криму нащадк╕в Уста╓ва, показали вс╕м присутн╕м його портрет пензля З. Штрекера. Гост╕ запропонували провести в Н╕меччин╕ на баз╕ свого музею стажування групи молодих кримських художник╕в, а сам╕ планують побувати у Феодос╕╖ в Музе╖ всесв╕тньо в╕домого художника ╤вана Айвазовського.
Виставка триватиме до 6 червня. ╥╖ завершення — ф╕н╕саж — урочисто пройде в садовому дворику «Хайдельберг-центру» в С╕мферопол╕. Картини Зигмунда Штрекера стали ще одним культурним мостом багатор╕чних партнерських зв’язк╕в м╕ж громадськими орган╕зац╕ями С╕мферополя та Хайдельберга.

Валентина ВАСИЛЕНКО

ШАНОВН╤ ЧИТАЧ╤!
Оск╕льки жодних оф╕ц╕йних наказ╕в або розпоряджень, що стосуються зм╕ни формату випуску «Кримсько╖ св╕тлиц╕», з моменту окупац╕╖ Криму ми не отримували (а зг╕дно з укра╖нським законодавством, так╕ р╕шення узгоджено приймаються лише сп╕взасновниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ або судом), продовжу╓мо готувати до друку щотижнев╕ номери газети ╕ направляти ╖х до ки╖всько╖ друкарн╕. Як ╕ ран╕ше, починаючи з 2002 року, на редакц╕йному сайт╕ щоп’ятниц╕ виставля╓ться електронна верс╕я тижневика, зокрема у pdf-формат╕. Розм╕щену нижче ╕нформац╕ю про умови передплати «Кримсько╖ св╕тлиц╕» та ╕нших культуролог╕чних видань продовжу╓мо публ╕кувати як нагадування «борцям» за ╕нформац╕йний прост╕р Укра╖ни про ╖хн╕ держслужбов╕ зобов’язання перед читачами ╕ державою.

Редакц╕я «КС»

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою -
http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15363

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков