Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2015
Борис ВИШНЕВСЬКИЙ: РОС╤Я СХОЖА НА ПЛАНЕТУ САРАКШ ╤З «ЗАЛЮДНЕНОГО ОСТРОВА» СТРУГАЦЬКИХ

╤нша Рос╕я

У сьогодн╕шньому Петербурз╕ в╕н, напевно, — найпом╕тн╕ший пол╕тичний, громадський д╕яч. ╤ нав╕ть опоненти в╕дгукуються про нього з повагою. Можливо, тому що в його багатогранн╕й д╕яльност╕ кожен може знайти те, що до смаку. Адже Вишневський не т╕льки пол╕тик, один з кер╕вник╕в парт╕╖ «Яблоко», депутат Законодавчих Збор╕в Петербурга, а й вчений, журнал╕ст, л╕тератор. В╕н — пост╕йний колумн╕ст «Новой газеты». Вишневський (в╕н — автор книжки про брат╕в Стругацьких «Двойная звезда») товаришував ╕з Борисом Натановичем Cтругацьким. Починав Вишневський як технар, математик, а нин╕ — професор кафедри пол╕толог╕╖.
Одне слово, ц╕кавий сп╕врозмовник, про що не заговори.

— Зараз, говорячи про п╕дтримку рос╕йсько╖ влади й опозиц╕╖, дають пропорц╕ю 85 на 15. Як вам зда╓ться, наск╕льки реал╕стичн╕ так╕ цифри?
— Думаю, не зовс╕м. Мен╕ зда╓ться, точн╕ше було б говорити про сп╕вв╕дношення 70 на 30 або нав╕ть 65 на 35. Влада спрямля╓ позиц╕╖, округлю╓ числа. Так, досить багато людей вважа╓ — добре, що при╓днали Крим, але при цьому значна ╖хня частина вважа╓ абсолютно неприпустимим те, як це було зроблено. Ще б╕льше людей проти в╕йни, розв’язано╖ на Донбас╕. Якщо зробити перерахунок з огляду на це, то показники будуть менш ут╕шн╕ для влади.
— Що ж до вашо╖ позиц╕╖ з приводу Криму, то вона добре в╕дома.
— Я ╖╖ не приховую. ╤ нав╕ть у власн╕й парт╕╖ вона, певно, найрадикальн╕ша. Частина мо╖х однопарт╕йц╕в вважа╓, що при╓днання Криму, його анекс╕я ╓ незаконною ╕ ма╓ бути скасована. Але в╕дразу ж сл╕дом за цим ма╓ бути проведено повторний референдум з дотриманням норм м╕жнародного права... Моя ж особиста позиц╕я ╕накша. Я вважаю, що потр╕бно просто повернути вкрадене. ╤ все. А вже пот╕м Укра╖на в╕дпов╕дно до норм права повинна вир╕шувати долю Криму. Думка проста — краденим ма╓ розпоряджатися його колишн╕й володар, а не новий.
— Як ви сп╕лку╓теся на цю тему, зокрема, з╕ сво╖ми студентами?
— Чесно кажучи, вже приблизно п╕вроку я намагаюся не заводити розмови на теми Криму, Укра╖ни. Ну, х╕ба що з близькими людьми, позиц╕ю яких знаю. А нав╕що? Адже переконати все одно не зможу. Але якщо розмова все ж заходить, я спок╕йно висловлюю свою позиц╕ю, не намагаючись переспорити опонента. Думаю, переконати зможе т╕льки саме життя. А у сво╖й викладацьк╕й д╕яльност╕ намагаюся бути надзвичайно акуратним (в╕дпов╕дно до законодавства РФ заборонена пол╕тична аг╕тац╕я в навчальному процес╕, також не можна п╕ддавати сумн╕ву приналежн╕сть Криму до РФ. — ред.). У зв’язку з Кримом я даю студентам суто юридичн╕ трактування. Що це було? Наск╕льки в╕дпов╕дало законодавству Укра╖ни, Рос╕╖, нормам м╕жнародного права? А дал╕... студенти — доросл╕ люди, нехай сам╕ роблять висновки.
— Пол╕тична теор╕я говорить, що головн╕ чинники, як╕ сприяють зм╕нам в авторитарному сусп╕льств╕, — розкол правлячо╖ ел╕ти та об’╓днання опозиц╕╖. Як ╕дуть справи з цим у сьогодн╕шн╕й Рос╕╖?
— Розкол ел╕ти реально ╕сну╓. Велике число людей у верхах бачить, наск╕льки багато втрача╓ в нин╕шн╕й ситуац╕╖. ╤нша справа, що й р╕вень страху високий наст╕льки, що говорити про це в╕дкрито бояться. До того ж за останн╕й час багатьох переконали, н╕бито й усередин╕ «обложено╖ фортец╕» ╖хн╓ життя буде досить комфортним.
А щодо теми об’╓днання опозиц╕╖, мен╕ зда╓ться, вона в нашому ╕нформац╕йному пол╕ дещо спотворена. З об’╓днання, злиття р╕знор╕дних, р╕зноспрямованих сил н╕чого хорошого вийти не може за визначенням. Вам нагадати ╕стор╕ю сп╕впрац╕ демократично╖ та нац╕онал╕стично╖ опозиц╕╖? Пам’ята╓те, як говорили в «нульов╕ роки»: «Разом ╕з нацболами будемо боротися проти Пут╕на». «Яблоку» тод╕ дор╕кали за «недостатню р╕шуч╕сть». ╤ що тепер? Де т╕ союзники-нацболи? Воюють на Донбас╕. Тож сумн╕вн╕сть такого об’╓днання, на м╕й погляд, очевидна.
Складн╕ше в питанн╕ з об’╓днанням демократично╖ опозиц╕╖. Але вона ж теж р╕зна. ╤ не потр╕бно чекати, що до вибор╕в повн╕стю об’╓дна╓ться, хоча б тому, що в Рос╕╖ заборонен╕ виборч╕ блоки. А що дал╕? Ус╕ парт╕╖ саморозпустяться ╕ ув╕ллються до РПР-Парнас (парт╕я Н╓мцова-Касьянова — ред.)? На м╕й погляд, це — дур╕сть. Не потр╕бно вважати негативом наявн╕сть р╕зних сил ╕ р╕зних думок. Ми зобов’язан╕ в чомусь сп╕впрацювати, але мусимо ╕ в чомусь сперечатися. А нав’язування повного об’╓днання, засудження тих, хто проти цього, — неконструктивне. Журнал╕ст╕в, як╕ докучають мен╕ цим питанням, я питаю: «А чому, власне кажучи, ви не об’╓дна╓теся в одну газету, в одне рад╕о? Давайте з’╓дна╓мо «Эхо Москвы» ╕ Рад╕о «Свобода», «Нову газету» ╕ «Ведомости». А, у вас р╕зн╕ обставини, р╕зне коло слухач╕в, читач╕в... От ╕ ми р╕зн╕!».
— Щойно минуло масштабне, пишне святкування 70-р╕ччя Перемоги. Як ви ставитеся до под╕бно╖ ╕нструментал╕зац╕╖ свято╖ теми?
— У мене на це простий погляд. Коли нема╓, чим пишатися в сьогоденн╕, пишаються минулим. Ну, скаж╕ть, який стосунок ма╓ до перемоги у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ нин╕шня влада? Ус╕ ц╕ «диванн╕ в╕йська», що роздулися в╕д власно╖ велич╕ й важливост╕, — насл╕док безкарност╕. П╕сля агрес╕╖ в Груз╕╖ в 2008 роц╕ наш╕й влад╕ не було надано жорсткого опору н╕ всередин╕ кра╖ни, н╕ з боку св╕тово╖ сп╕льноти. Зрозум╕ло, що бояться сваритися з тими, хто волод╕╓ доступом до ядерно╖ кнопки. ╤ в цьому — проблема. ╤ вже зовс╕м боляче слухати, як сьогодн╕ президент Рос╕╖ виправдову╓ пакт Молотова-Р╕ббентропа, причому точно тими ж словами, що колись Стал╕н ╕ Молотов.
— А яка ваша думка з приводу протиставлення терм╕н╕в «Друга св╕това» ╕ «Велика В╕тчизняна»?
— У нас пам’ять про в╕йну — в кожн╕й родин╕. ╤ м╕й д╕д теж воював на фронт╕. Це — особиста тема для кожного. Але водночас, на мою думку, досить очевидно, що терм╕н «Велика В╕тчизняна в╕йна» був винайдений для того, щоб поменше говорити про «Другу св╕тову», про пер╕од сп╕впрац╕ з нацистами в 1939-1941 роках. Кр╕м того, це допомага╓ в╕дчувати себе особливою, окремою кра╖ною, мало не ╓диною переможницею. Допомага╓ замовчувати величезну допомогу, надану союзниками, ведення ними бойових д╕й на р╕зних фронтах св╕ту (у тому числ╕, ╕ впродовж двох перших рок╕в)... Та й ╕нш╕ республ╕ки СРСР, Укра╖на, що так постраждала в╕д в╕йни, вона точно такий самий спадко╓мець Перемоги, як ╕ ми. Як можна про це забувати? Однак проблема в тому, що обговорення ц╕╓╖ теми електорально ризиковане. Тому багато хто вол╕╓ мовчати.
— Якщо пор╕внювати протестний рух у перш╕й ╕ друг╕й столиц╕, що сп╕льного, що р╕зне?
— Багато сп╕льного. А основна р╕зниця в тому, що в Москв╕ опозиц╕йний протест масов╕ший. Так склалося пол╕тично, ╕сторично. У Москв╕ — велика активн╕сть. Переважно тому, що там живе б╕льш╕сть в╕домих ос╕б протестного руху. Друга особлив╕сть у тому, що в Петербурз╕ останн╕м часом залишилося ╓дине м╕сце для висловлення протесту — Марсове поле. А Невський проспект, Дв╕рцева, ╤саак╕вська площ╕ заборонен╕ для проведення масових акц╕й. Опозиц╕ю намагаються замкнути на околиц╕ — як м╕сце для проведення акц╕й пропонують Полюстровський проспект у п╕вн╕чн╕й частин╕ м╕ста. Орган╕зовувати ходу тепер вкрай важко. Залиша╓ться т╕льки «Петербурзький Гайд-парк» на Марсовому пол╕.
— У Москв╕ — схожа ситуац╕я.
— Мен╕ зда╓ться, у Москв╕ опозиц╕я зробила велику помилку ц╕╓╖ зими. П╕д час п╕дготовки до Маршу 1 березня (ще до вбивства Н╓мцова) ╖╖ послали до Мар’╖ного, ╕ вона погодилася. Ми в Петербурз╕ в╕дмовля╓мося в╕д пропозиц╕й ╕ти на околицю м╕ста. Нав╕ть готов╕ проводити акц╕╖ на Марсовому пол╕ — так, це профанац╕я «Гайд-парку», але принаймн╕ в центр╕.
— У московських опозиц╕онер╕в були складн╕ обставини. Чи справедливо так уже критикувати ╖х за це?
— П╕дтвердження мо╖х сл╕в — коли антикризовий марш перетворився на жалобну акц╕ю, влада в Москв╕ досить швидко дала дозв╕л на маршрут у центр╕ м╕ста. А в нас у Петербурз╕, до реч╕, дозволу не було! ╤ що ж? Ми все одно п╕шли — в╕д станц╕╖ метро «Горьковська» до того ж Марсового поля. Було 20 тисяч ос╕б. Для Петербурга — це дуже багато. Довелося перекривати Тро╖цький м╕ст. Це взагал╕ була найб╕льша акц╕я за останн╕ 15 рок╕в (п╕сля 2001 року м╕тинг╕в тако╖ масовост╕ в Петербурз╕ не пам’ятаю). Тобто головне — активн╕сть людей ╕ важлива, ч╕тко сформульована мета акц╕╖.
— Але на 1 Травня я бачив, як ви з соратниками взагал╕ йдете Невським.
— 1 Травня — виняток, що став уже традиц╕йним для Петербурга. Це — державне свято, ╕ не можна в╕дмовляти пройти Невським проспектом. Дозв╕л дають абсолютно вс╕м. Цього дня в загальн╕й ход╕ йдуть прямо протилежн╕ сили. При цьому ╖хн╕ колони над╕йно в╕докремлюються одна в╕д одно╖ пол╕ц╕╓ю, ЗМОПом.
— А наск╕льки сильний у вас Антимайдан, який у Москв╕ нав╕ть орган╕зац╕йно оформився п╕д цим ╕м’ям.
— Ну, ╓ у нас «федоровц╕»...
— Хто це?
— НВР, Нац╕онально-визвольний рух Рос╕╖ ╢вгена Федорова. В╕н же з Петербурга, а зараз один з найод╕озн╕ших депутат╕в Державно╖ Думи. ╢, звичайно, ряджен╕ козаки. Плюс ще як╕сь незрозум╕л╕ персонаж╕. Але вони так, як у Москв╕, ч╕тко орган╕зац╕йно не оформлен╕ й поки великого значення у нас не мають. А п╕д час Маршу пам’ят╕ Н╓мцова ц╕ сили взагал╕ не вийшли. Тому що боязкуват╕, м’яко кажучи. Усе, на що ╖х вистача╓, це — провокац╕╖ п╕д час одиночних п╕кет╕в.
— Тобто виходить, що активн╕сть опозиц╕╖ в Москв╕ начебто б╕льша, але в сенс╕ протестного руху ╕ у вас, у Петербурз╕, ╓ сво╖ плюси.
— Як не парадоксально, це так. Скаж╕мо, в Москв╕ опозиц╕я не ма╓ жодного представництва в м╕ських органах влади. ╤ в Державн╕й Дум╕, яка теж сидить там, н╕кого, кр╕м Д╕ми Гудкова, не залишилося. У Москв╕ т╕льки в якихось районних органах влади ╓ окрем╕ опозиц╕йн╕ депутати — ╕ все. А в нас у Петербурзьких Законодавчих Зборах таке представництво ╓. ╤ це дуже важливо, це все ж зас╕б контролю за владою, тиску на не╖. Також дуже допомага╓ п╕д час орган╕зац╕╖ масових акц╕й. Якщо когось хапають, оформляють адм╕н╕стративне затримання, я ╕ мо╖ колеги можемо звернутися до будь-яко╖ посадово╖ особи. ╤ нас не можна просто так послати, не в╕дпов╕сти. Вда╓ться чогось досягти, когось зв╕льнити.
— Як╕ опозиц╕йн╕ парт╕╖ представлен╕ в Законодавчих Зборах?
— Без удавано╖ скромност╕ скажу, що «Яблоко» в╕д╕гра╓ ключову роль у груп╕ опозиц╕йних депутат╕в. Наша парт╕я плюс ще дек╕лька людей, як╕ п╕шли з╕ «Справедливо╖ Рос╕╖», з КПРФ, — разом це чолов╕к десять. З п’ятдесяти, що складають Законодавч╕ Збори. ╢ ще комун╕сти. Але ╖х як опозиц╕ю можна не рахувати.
— 20 в╕дсотк╕в опозиц╕╖ — у друг╕й столиц╕. Для сьогодн╕шньо╖ Рос╕╖ це дуже багато... Чи скоро чергов╕ вибори до Законодавчих Збор╕в? ╤ як╕ у вас передчуття перед ними?
— Наступн╕ вибори — у грудн╕ 2016 року. ╤ передчуття у мене перед ними поган╕. Думаю, м╕ська влада зробить все, щоб «Яблока» в Законодавчих Зборах б╕льше не було. Надто ми вже незручн╕ для них. В╕д нас не можна в╕дмахнутися. Нашу д╕яльн╕сть, наш╕ законодавч╕ ╕н╕ц╕ативи не можна зовс╕м уже замовчати або оббрехати в ЗМ╤. ╤ багато жител╕в м╕ста бачать у нас сво╖х захисник╕в.
— Можна також згадати вашу боротьбу проти запланованого газпром╕вського хмарочоса — «кукурудзини», який спотворив би ╕сторичний вигляд м╕ста.
— Так, що казати... Мен╕ особисто це коштувало п’яти рок╕в життя. Але все ж вдалося домогтися свого. ╤ багато в чому завдяки наш╕й активн╕й д╕яльност╕ цей проект скасували.
— Але тод╕ хочеться повернутися до першого запитання. Чому ж за таких безперечних досягнень активн╕сть, масов╕сть протесту в Петербурз╕ менша, н╕ж у Москв╕?
— Це — насл╕док низки фактор╕в. Насамперед, к╕лькох хвиль м╕грац╕╖. Дуже багато значущих ╕ сусп╕льно активних ф╕гур перебралися до Москви. Це — р╕зн╕ люди ╕ до них можна ставитися по-р╕зному, але див╕ться: Кудр╕н — у Москв╕, Греф — у Москв╕, Чубайс — у Москв╕. Андр╕й ╤ллар╕онов... уже й подал╕ в╕д Москви (переважно живе ╕ працю╓ в США. — ред.). Остання з таких хвиль м╕грац╕╖ пов’язана з «пут╕нським закликом». На початку 2000-х пройшло масове рекрутування фах╕вц╕в для роботи на всерос╕йському р╕вн╕. Це багато в чому знекровило наше м╕сто, кадрово, ╕нтелектуально. А дал╕ Валентина Матв╕╓нко, яка залишилася тут на господарств╕, старанно викорчовувала сусп╕льно-пол╕тичне життя. Але пот╕м ╕ вона по╖хала... Однак нема╓ лиха без добра. Напевно, ╕ в зв’язку з цим тиск на нас був менший. Див╕ться, у Мосм╕ськдум╕ — дв╕ фракц╕╖, а у нас п’ять! На МДД взагал╕ н╕хто не зверта╓ уваги, а ЗЗ Петербурга все-таки мають якийсь вплив. Хоча це теж склалося ╕сторично, ще з 90-х рок╕в. Ленрада, Законодавч╕ Збори ╕ тод╕ були авторитетн╕ш╕, н╕ж Мосм╕ськдума, що м╕цно сид╕ла «п╕д Лужковим». Та й Мосрада була менш яскравою, оск╕льки формувалася «за залишковим принципом» (найяскрав╕ш╕ постат╕ в╕дразу йшли до загальнорос╕йського парламенту). ╤, врешт╕-решт, у нас у 1996 роц╕ чинний мер не зм╕г виграти вибори, втратив владу (Собчак тод╕ програв Яковл╓ву, п╕сля чого частина «команди Собчака», у тому числ╕ й Пут╕н, пере╖хала до Москви. — ред.).
— А що ви можете сказати про нин╕шн╕ погляди такого пом╕тного ╕ колись популярного петербуржця, як журнал╕ст Олександр Невзоров?
— Надзвичайно ц╕кавий приклад еволюц╕╖. В╕д ╕мперця, антил╕берала, який в усьому п╕дтриму╓ владу... ╤ який загра╓, за його ж власними словами, з фашизмом, «який експериментував з ним у м’яких формах».
Так-так. ╤ ось в╕д усього цього перейти зараз до опозиц╕йних виступ╕в, швидше л╕берального спрямування, до такого принципового антиклерикал╕зму... Без симпат╕й ставлюся до ц╕╓╖ людини. Але з дуже багато чим, що в╕н говорить ╕ пише, готовий погодитися. Проте обговорювати мотиви тако╖ еволюц╕╖ не можу, не знаю.
— А яка ситуац╕я в Петербурз╕ ╕з засобами масово╖ ╕нформац╕╖?
— У нас багато ц╕кавих ЗМ╤. П╕терська редакц╕я «Эха Москвы», рад╕о «Балтика», петербурзьк╕ випуски «Новой газеты», «Ведомостей», газета «Деловой Петербург». Телеканал «100 ТВ»... Хоча н╕, його вже забрала ╕ зараз переформату╓ група Габрелянова (в╕домий за газетами «Жизнь», «Известия», телеканалом LifeNews. — ред.). Але ╕ в тому, що ╓, — багато ц╕кавого ╕ важливого. Г╕дно п╕дтримуються наш╕ традиц╕╖ ╕нформац╕йного простору, добре орган╕зованого в м╕ст╕ ще з к╕нця 80-х — початку 90-х рок╕в. Раджу ознайомитися з цими виданнями в ╤нтернет╕.
— ╤ наостанок. Боюся, вам часто ставлять це запитання, але все ж. На який з╕ св╕т╕в брат╕в Стругацьких схожа сьогодн╕шня Рос╕я?
— Справд╕, ставлять, хоча не часто. ╤ я добре знаю в╕дпов╕дь — на «Залюднений остр╕в». У 90-т╕ роки була схожою на «Хиж╕ реч╕ стол╕ття», пот╕м — «Град приречений». А зараз — планета Саракш ╕з «Залюдненого острова», з т╕╓ю лише р╕зницею, що веж╕-випром╕нювач╕ в нас вмикаються не дв╕ч╕ на день, а працюють ц╕лодобово...

Олег КУДР╤Н
(«Укр╕нформ»)
м. Санкт-Петербург

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15354

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков