Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2015
ПРУТСЬКА «КОНФУЗ╤Я» ПЕТРА I ╤ «ТА╢МНА ЕКСПЕДИЦ╤Я» В КРИМ
Володимир Б╤Л╤НСЬКИЙ

(УРИВОК З ТРЕТЬО╥ КНИГИ В. Б╤Л╤НСЬКОГО «КРА╥НА МОКСЕЛЬ, АБО МОСКОВ╤Я»)

(Продовження.
Поч. у № 20)

Головне ось у чому: якщо турецьк╕ полководц╕ справд╕ отримали колосальний хабар — викуп за царя ╕ його оточення, то точно в╕домо, що кримський хан жодного викупу в╕д Петра ╤ не отримував. ╤ саме кримський хан Давлет-Г╕рей виступав, щоб «його, рос╕йського царя, полтавського переможця.., в кл╕тц╕ протягнули вулицями Константинополя».
Це засв╕дчив у сво╖х записках царев╕ в╕це-канцлер П. П. Шаф╕ров. Послухаймо: «…В╕зир вел╕в бути в нього. ╤ коли ми до нього прийшли, сид╕ли з ним хан кримський ╕ чолов╕к з десять кубе-в╕зир╕в ╕ паш╕в, у тому числ╕ й яничарський ага… ╤ хан, вставши, п╕шов геть сердитий ╕ сказав, що в╕н, мовляв, ╖м ╕ перед тим говорив, що в╕д нас (московит╕в. — В. Б.) обдурен╕ будуть» [79, с. 395].
Як бачимо, кримський хан був невдоволений п╕дписаним документом, але не знищив рештки царсько╖ арм╕╖ при в╕дступ╕, хоча, звичайно, м╕г це зробити. ╤ це не мо╖ дов╕льн╕ вигадки. З 54-тисячно╖ арм╕╖ Петро ╤, у кращому раз╕, вив╕в за Дн╕стер 1 серпня 1711 року 10 тисяч, зовс╕м деморал╕зованих. Бо арм╕ю московит╕в знищили не ст╕льки турки ╕ татари, ск╕льки звичайний голод. Цей стан голоду пересл╕дував московську арм╕ю з першого дня ╖╖ переправи через Дн╕стер (корпус Б. П. Шеремет╓ва переправився 1 червня). Повн╕ два м╕сяц╕.
Послухаймо рос╕йськ╕ джерела:
«Петро нетерпляче наказав сво╓му посланцев╕ (П. П. Шаф╕рову. — В. Б.) погоджуватися на будь-як╕ умови, «кр╕м рабства», але наполягати на негайн╕й угод╕. Рос╕йськ╕ в╕йська помирали з голоду…» [80, с. 420].
А ось св╕дчення з «Лист╕в ╕ папер╕в… Петра Великого» про в╕дступ залишк╕в арм╕╖, починаючи з 13 липня до 1 серпня 1711 року: «…У зворотному поход╕ рос╕яни щоденно втрачали… 500 або 600 людей» [78, с. 576].
Таких св╕дчень можна навести багато. Отже, в╕дступаюча арм╕я, як ╕ ╖╖ полководц╕, була зовс╕м деморал╕зована. Це вже згодом Петро ╤ надав словесного блиску сво╖й поразц╕, переписавши журнали походу ╕ запустивши в опис звичайн╕ московськ╕ «доважки брехн╕».
Чому ж тод╕ кримський хан Давлет-Г╕рей, маючи змогу, не знищив московську арм╕ю ╕ царя Москов╕╖? Спод╕ваюся, читач╕ в╕дчувають весь парадокс ситуац╕╖.
Петро ╤, запускаючи сво╖ «доважки брехн╕» в щоденники Прутського походу, пояснив майже все, що належало пояснити, а цьому питанню не прид╕лив жодно╖ уваги. Але це т╕льки на перший погляд. Кримському питанню московський цар прид╕лив особливу увагу. ╤ замовчування ц╕╓╖ теми в «Листах ╕ паперах…» ╓ прямим доказом цього. Бо для того, щоб кримський хан випустив з╕ сво╖х рук московського царя, свого данника, влади в╕зира Баталдж╕-паш╕ було недостатньо. Хан на сво╖й територ╕╖ був незалежним володарем. ╤ в╕н мав достатньо сил ╕ можливостей, щоб полонити або нав╕ть знищити свого одв╕чного ворога п╕сля в╕дходу турецько╖ арм╕╖ на п╕вдень, а московсько╖ — на п╕вн╕ч.
Давлет-Г╕рей, проте, цього не зробив. Напевне, московський цар ╕ щодо цього застосував як╕сь тактичн╕ кроки, раз кримський хан випустив його з╕ сво╖х рук. Адже кожному зрозум╕ло, що кримськ╕ в╕йська (70 тисяч) без особливих зусиль могли знищити голодн╕, деморал╕зован╕ ╕ практично беззбройн╕ (через в╕дсутн╕сть бо╓припас╕в) недобитки царських в╕йськ. Саме те, що зробив Петро ╤ в цьому напрям╕, ╕ належало приховати. Адже сталося неймов╕рне! В╕н, як ╕ вс╕ його московськ╕ попередники, п╕дписав кримському ханов╕ Давлет-Г╕рею Шертну (Клятвену) грамоту про п╕дтвердження сво╓╖ васально╖ залежност╕ в╕д роду Чинг╕сид╕в. Т╕льки в цьому випадку Давлет-Г╕рей м╕г в╕дпустити свого давнього васала живим-здоровим. ╢ дуже серйозн╕ докази ц╕╓╖ велико╖ та╓мниц╕ московсько╖ ╕стор╕╖. Про них ми поговоримо дал╕.
А зараз п╕д╕б’╓мо п╕дсумки Прутського походу. Отже, завдяки хабару командувач турецько╖ арм╕╖ Баталдж╕-паша ╕ його оточення погодилися прийняти кап╕туляц╕ю арм╕╖ Петра ╤ ╕ зберегти в та╓мниц╕ ╖╖ умови.
Для п╕дписання мирного договору до турецького султана було в╕дправлено в╕д Москов╕╖ уповноважену делегац╕ю на чол╕ з в╕це-канцлером П. П. Шаф╕ровим.
Недобитки царсько╖ арм╕╖ разом ╕з царем Петром ╤ отримали можлив╕сть повернутися додому.
У рос╕йськ╕й ╕стор╕ограф╕╖, щоб п╕дняти престиж дружини Петра ╤, була запущена ще одна додаткова брехня: мовляв, в╕дкупилися в╕д турк╕в завдяки Катерин╕ ╤. Саме вона з╕ сво╖ми придворними дамами н╕бито з╕брала вс╕ сво╖ прикраси та коштовност╕ ╕ в╕ддала туркам як в╕дкупне. Однак ╕ це — звичайна попутна побрехенька московит╕в. Брехали, де т╕льки могли. Нав╕ть у жорстоких поразках знаходили лаз╕вки для запуску «доважк╕в брехн╕». Мовляв, подив╕ться, як╕ шляхетн╕ наш╕ дами ╕ як╕ варвари турецьк╕ генерали.
Послухаймо св╕дчення з Петрових «Лист╕в ╕ папер╕в…»: «Ком╕сарам Бестужеву, Новосильцеву, Масальському з грошима бути при артилер╕╖ для кращо╖ охорони ╕ наглядати п╕дполковников╕ Зиб╕ну разом ╕з ком╕сарами. А т╕ грош╕ поскладати в мал╕ вози, як╕ зараз ╓ в артилер╕╖, а якщо б воз╕в було замало, то розкласти по конях в торбах ╕ в м╕шках ╕ мати при двох конях третього про запас…
У Бестужева — 100 000 рубл╕в. У Новосильцева — 150 000 рубл╕в. У Масальського — 250 000 рубл╕в.
Разом: 500 000» [78, с. 320].
Звертаю увагу — це не вся в╕йськова казна Прутсько╖ арм╕╖. Це лише частина казни. Тому в╕дкупилися в╕д турецького полону не ж╕ночими прикрасами, а грошима з державно╖ скарбниц╕. ╤ в цьому питанн╕ брехлив╕ ╕нсинуац╕╖ не мають права на ╕снування.
Хочу вказати на ще одну замовчувану та╓мницю Прутського походу 1711 року. Я вже згадував, що в╕йськовий щоденник особисто переписав Петро ╤. Ось як московський цар вихваляв д╕╖ сво╓╖ артилер╕╖:
«Увечер╕ 9 липня яничари атакували рос╕йський таб╕р (три або чотири рази)… Вищеописана п╕хота турецька, хоча й незлагоджена, але ж дуже жорстоко билася… В╕дбилися гарматами… стр╕льбою подв╕йними постр╕лами, тобто ядрами ╕ картеччю, в той клин стр╕ляли, де ╖х дуже багато побили (якщо хоча б у перестр╕л стр╕ляв, то людей не оминуло б, так густо стояли (турки)…)» [78, с. 566].
Ц╕лком зрозум╕ло, що про д╕╖ турецько╖ артилер╕╖ Петро ╤ мовчить узагал╕. Однак якщо турецька артилер╕я, а це, з╕ сл╕в Петра ╤, «триста гармат», зробила по в╕йськах оточених московит╕в всього-на-всього к╕лька постр╕л╕в, то ц╕лком зрозум╕ло, що ╕ московит╕в «дуже багато побили». Практично знищили вс╕х, бо оточен╕ московити не менш «густо стояли».
Ось чому головнокомандувач турецько╖ арм╕╖ Баталдж╕-паша п╕сля потужного удару сво╓╖ артилер╕╖ дав команду припинити обстр╕л оточених. Адже в╕н розум╕в: п╕сля ще трьох-чотирьох постр╕л╕в н╕ з ким буде вести мову про кап╕туляц╕ю. Та й московити викинули б╕лий прапор. Але про те Петро ╤ вперто мовчить.
╤ наостанок нагадаю читачам: якщо турки ╕ кримськ╕ татари проявили певне благородство стосовно переможеного ╕ приниженого московського царя, то не такий був московит Петро ╤. В╕н н╕коли шляхетн╕стю не в╕дзначався. Це був звичайний варвар. М’ясник. Послухайте його повел╕ння сво╖м генералам, як╕ покидали, зг╕дно з домовлен╕стю про кап╕туляц╕ю, територ╕ю Укра╖ни:
«Б╕лу Церкву розорити… Немир╕в (спалити), а з Полонного гарн╕зон вивести… ╤ котр╕ м╕ста ╕ м╕сцевост╕ написан╕ у в╕чному мир╕ з поляками («В╕чний мир» м╕ж Москов╕╓ю та Польщею в╕д 1686 року. — В. Б.), щоб були порожн╕ми, т╕ спалити ╕ розорити…» [79, с. 56].
З вол╕ московського царя вся Правобережна Укра╖на мала бути випаленою ╕ розореною. Н╕ в чому не винний укра╖нський люд п╕длягав або знищенню, або висилц╕ в московську глушину, зобов’язаний, як майбутн╓ «гарматне м’ясо», «не т╕льки воювати, а й останню краплю кров╕ проливати». ╤, як розум╕ють читач╕, не за ╕нтереси укра╖нського народу, а за ╕нтереси Московського улуса Золото╖ Орди.
Ось такий в╕н — «старший братан» — великорос ще з час╕в 1711 року. Не забуваймо про це!
╤ щоб зак╕нчити розмову про Прутський пох╕д Петра ╤, хочу сказати к╕лька сл╕в про умови московсько╖ кап╕туляц╕╖. Звичайно, ориг╕налу того документа московська влада н╕кому не показу╓. Заховала свою ганьбу в глибок╕ тайники. Нав╕ть у «Листах ╕ паперах… Петра Великого» ╓ два вар╕анти т╕╓╖ кап╕туляц╕╖. Мовляв, один вар╕ант запропонували турки, а другий — Петро ╤. В╕н нав╕ть написаний рукою московського царя. Саме про ц╕ спритн╕ хитрощ╕ ╕ йтиметься дал╕.
Спод╕ваюся, вс╕ розум╕ють, що вести мову про московський вар╕ант кап╕туляц╕╖ — несерйозно. Я вже говорив, що цар Петро ╤ «готовий був на будь-як╕ умови, кр╕м рабства». Тому, звичайно ж, диктувати умови кап╕туляц╕╖ не м╕г. Адже життя самого московського царя та недобитк╕в його «полтавсько╖ арм╕╖» повн╕стю залежало в╕д 3-4 постр╕л╕в турецько╖ артилер╕╖.
Так-от, зг╕дно з турецькими умовами, кап╕тулюючи, Петро ╤ зобов’язався на таке (наводжу т╕льки деяк╕ умови):
1. «У польськ╕ справи його царська величн╕сть втручатися (припиня╓. — В. Б. )… ╕ козак╕в та запорожц╕в… турбувати ╕ в ╖хн╕ (земл╕. — В. Б.) вступати не зволить ╕ в╕д кра╖ни ╖хньо╖ руку в╕дн╕ма╓.
2. ...В╕ддати Азов… з належними до нього землями, а Таганрог, Кам’яний Затон ╕ в гирл╕ Самари Нова фортеця зовс╕м розорен╕, ╕ гармати, що в Кам’яному Затон╕ розташован╕, з╕ вс╕╓ю амун╕ц╕╓ю мо╓ю превисок╕й Порт╕ були би в╕ддан╕» [78, с. 584-586].
Не будемо нагадувати про ╕нш╕ принизлив╕ зобов’язання Петра ╤. Адже ми н╕коли, поки не буде зруйнована Московська ╕мпер╕я, не побачимо н╕ тексту договору про кап╕туляц╕ю московсько╖ арм╕╖ в 1711 роц╕, н╕ останньо╖ Клятвено╖ (Шертно╖) грамоти, п╕дписано╖ московським князем Петром ╤ кримському ханов╕ Давлет-Г╕рею. Саме князем, бо кримськ╕ хани н╕коли не визнавали за московитами титул царя.
* * *
А дал╕ поведемо мову про загадков╕ под╕╖, як╕ розгорталися в наступн╕ роки п╕сля Прутського походу навколо Криму, а особливо — його арх╕в╕в.
Отже, з абсолютно нев╕домо╖ причини в 1736 роц╕ арм╕я московит╕в чисельн╕стю 70 тисяч солдат╕в (разом ╕з корпусом укра╖нських козак╕в) п╕д командуванням генерал-фельдмаршала М╕н╕ха вирушила з району тепер╕шнього м╕стечка Царичанка Дн╕пропетровсько╖ област╕ ╕ до 17 травня 1736 року п╕д╕йшла до Перекопу. Не будемо описувати умови переходу арм╕╖ М╕н╕ха до Перекопу. Вони важк╕, нав╕ть жахлив╕. Татарська к╕ннота пост╕йно вис╕ла на флангах арм╕╖, тому в╕йськам довелося рухатися «пох╕дним квадратом», п╕д прикриттям воз╕в. Становище рятували полки укра╖нських козак╕в, як╕ вискакували з-за воз╕в ╕ на деякий час в╕дганяли татар.
В╕д Царичанки до Перекопу арм╕я М╕н╕ха рухалася з 1 до 17 травня, долаючи за добу 23-25 к╕лометр╕в шляху.
Не дивуйтеся, шановн╕ читач╕, що я так докладно розпов╕даю про кримський пох╕д московсько╖ арм╕╖, який, здавалось би, н╕чого сп╕льного з Прутським походом Петра ╤ не ма╓. Як побачите дал╕, все, про що я вестиму мову, ╓ насл╕дком саме Петрового походу. Ланками ╓диного ланцюга под╕й.
В╕йська М╕н╕ха взяли Перекоп 20 травня 1736 року, п╕сля чого арм╕я генерал-фельдмаршала рушила дал╕ в Крим. Ц╕каво в╕дзначити, що М╕н╕х був розумним ╕ грамотним — як людиною, так ╕ полководцем. В╕н ╕з самого початку бачив явне безглуздя походу. Однак, незважаючи на жертви, продовжував рух до столиц╕ Кримського ханства. Нав╕ть попри заперечення окремих генерал╕в. Н╕хто не знав основно╖ мети походу! Рос╕йська ╕стор╕ограф╕я н╕коли не говорила про мету ╕ завдання Кримського походу 1736 року. Як ╕ походу 1737 року.
╤ ми б н╕коли не дов╕далися про головну мету во╓нного походу 1736 року московсько╖ арм╕╖ в Крим — наст╕льки серйозно було засекречене завдання. Але, як завжди трапля╓ться в под╕бних випадках, залишився сл╕д. Дуже тоненька ниточка дала можлив╕сть вийти на приховану московитами та╓мницю.
П╕сля взяття Перекопу генерал-фельдмаршал М╕н╕х в╕дправив до Санкт-Петербурга, до ╕мператриц╕ Анни ╤оан╕вни г╕нця з донесенням (та╓мним пакетом). Ц╕лком зрозум╕ло, що ц╕ дво╓ — Анна ╤оан╕вна та Бурхард Христоф М╕н╕х — знали про головну мету во╓нного походу. Можливо, про не╖ знали в ╕мпер╕╖ у т╕ часи ще к╕лька ос╕б. Десь так тро╓-п’ятеро. Не б╕льше! Проте чорнову роботу виконували, хоча й в╕ддан╕, але необ╕знан╕ канцеляристи. ╤ ось на чорновому «Договор╕» Прутського походу Петра ╤, серед особистих «Лист╕в ╕ папер╕в ╕мператора Петра Великого», з’явля╓ться дуже недоречний запис: «З цього в╕д╕слана коп╕я в та╓мну експедиц╕ю червня 17 дня 1736 року». Зверн╕ть увагу, саме з Петрово╖ фальшивки роблять коп╕ю ╕ в╕дправляють ╖╖ 17 червня 1736 року «в та╓мну експедиц╕ю». А оск╕льки 17 червня 1736 року «та╓мна експедиц╕я», пов’язана з╕ справами Петра ╤, в╕дбувалася т╕льки в Криму, то ц╕лком очевидно, куди було в╕дправлено фальшивку московського царя.
Ц╕лком резонно може виникнути запитання: нав╕що сфальсиф╕кований документ в╕дправили в Крим у червн╕ 1736 року?
Спод╕ваюся, н╕ в кого не виникне сумн╕ву, що в╕дпов╕дь може бути лише одна: п╕дм╕нити ориг╕нал документа, який лежав в арх╕вах кримських хан╕в. ╤ це не здогад. Подальш╕ под╕╖ та д╕яння московських правител╕в повн╕стю це п╕дтверджують.
У середин╕ червня арм╕я М╕н╕ха п╕д╕йшла до м╕ста Гезльова (╢впатор╕╖) ╕ взяла його штурмом. П╕сля цього арм╕я московит╕в рушила до Бахчисарая. Т╕льки 28-30 липня в╕йська М╕н╕ха заволод╕ли Бахчисара╓м. Ц╕каво, що в╕йська кримського хана не зосереджувалися у великих м╕стах, а пост╕йно завдавали удар╕в по московськ╕й арм╕╖, перебуваючи поза населеними пунктами. Проте арм╕я М╕н╕ха не пересл╕дувала в╕йськ кримського хана. У не╖ було ╕нше завдання: взяти Бахчисарай, перевернути вс╕ ханськ╕ б╕бл╕отеки та арх╕ви, за потреби — спалити ╖х. Що вони й зробили. До реч╕, у столиц╕ Кримського ханства Бахчисара╖ московити спалили нав╕ть не весь ханський палац, а саме б╕бл╕отеку ╕ сховище арх╕в╕в.
Ще перед штурмом Бахчисарая, коли арм╕я М╕н╕ха перебувала в Гезльов╕ (╢впатор╕╖), ╕з Санкт-Петербурга прибув гонець, який прорвався до фельдмаршала з╕ спец╕альним в╕йськовим загоном генерала Лесл╕. До реч╕, це був ╓диний (╕нших не посилали) заг╕н, який пробився в Крим до арм╕╖ московит╕в. Як бачимо, тут ╕деться не про налагоджену допомогу д╕юч╕й арм╕╖, а про поодинокий випадок. Тобто про спец╕ально посланий невеликий в╕йськовий заг╕н на 200-300 шабель. Якщо б арм╕я мала не обмежене бойове завдання, а завдання завоювати Крим, то зрозум╕ло, що в операц╕╖ була б зад╕яна ╕ друга арм╕я генерал-фельдмаршала Ласс╕, яка перебувала на той час у район╕ Азова. Врешт╕-решт, у Перекоп╕ стояла б звичайна в╕йськова див╕з╕я, котра забезпечувала б постачання арм╕╖ М╕н╕ха. Однак н╕чого под╕бного не в╕дбувалося. Отже, перед арм╕╓ю М╕н╕ха не стояло завдання завоювати Крим або принаймн╕ завдання знищити арм╕ю кримського хана. Це очевидно.
Ми не зна╓мо, як╕ кримськ╕ арх╕вн╕ матер╕али тод╕ було спалено, а як╕ — вивезено до московських сховк╕в. ╢дине, що точно в╕домо, — не вс╕ вони були знайден╕ ╕ не вс╕ вивезен╕ в Москов╕ю. Швидше за все, найц╕нн╕ш╕ документи Кримського ханства, зокрема ярлики Золото╖ Орди, Шертн╕ (Клятвен╕) грамоти кримських васал╕в, договори р╕зного зм╕сту та ╕нш╕ ц╕нн╕ державн╕ акти, збереглися в особливо та╓мних сховах. Як побачимо, чимало з них уц╕л╕ло.
Нема╓ сумн╕ву, що коп╕ю Петрово╖ фальшивки було використано за призначенням: п╕дкладено або до певних кримських документ╕в, що збер╕галися в╕дкрито, або до вивезених у Москву арх╕в╕в.
Генерал-фельдмаршал М╕н╕х виконав сво╓ головне завдання — захопити ханськ╕ арх╕ви, тому вже у перших числах серпня 1736 року п╕шов ╕з Бахчисарая, а 16 серпня покинув Перекоп ╕ з рештками пошарпано╖ арм╕╖ вирушив у Гетьманську Укра╖ну.
«Таким чином зак╕нчилася ця кампан╕я, п╕д час яко╖ загинуло б╕льше половини нашо╖ арм╕╖, без жодно╖ ╕стотно╖ корист╕ для Рос╕╖ (Москов╕╖. — В. Б.)… ╤мператриця нагородила фельдмаршала багатими ма╓тками в Укра╖н╕ та Л╕флянд╕╖» [82, том 1, с. 177-185].
Кожна розсудлива людина пом╕тить безглуздя походу московсько╖ арм╕╖ в Крим 1736 року. ╤, звичайно, за такий во╓нний пох╕д, коли втрачено б╕льш н╕ж половину арм╕╖, а мети не досягнуто, полководц╕в не нагороджують. Ось чому наближена до влади ел╕та московит╕в вимагала в╕д ╕мператриц╕ Анни ╤оан╕вни покарати М╕н╕ха за невдалий, бездарний пох╕д. Однак ╕мператриця була ╕ншо╖ думки про во╓нний пох╕д М╕н╕ха до Криму. Вона не могла в╕дкрито говорити про та╓мний передсмертний запов╕т Петра ╤: вилучити або знищити т╕ кримськ╕ документи, як╕ принижують Москов╕ю та ╖╖ правител╕в. Серед них — Акт про кап╕туляц╕ю арм╕╖ Петра ╤ в 1711 роц╕.
Мабуть, частина кримських арх╕вних документ╕в усе ж потрапила до рук М╕н╕ха, ╕ ╖х переправили в столицю. Швидше за все, ганебний для Петра ╤ Акт про кап╕туляц╕ю його арм╕╖ в Прутському поход╕ було доставлено Анн╕ ╤оан╕вн╕. Саме тому головне завдання операц╕╖ 1736 року (у розум╕нн╕ ╕мператриц╕) вважали виконаним. Бо вс╕ ╕нш╕ ц╕л╕ в╕йськового походу М╕н╕ха були другорядними ╕ служили прикриттям для головно╖.
╤мператриця отримала у сво╖ руки не вс╕ документи, що ╖╖ ц╕кавили. Ось чому в 1737 роц╕ в╕дбувся повторний пох╕д до Криму арм╕╖ генерал-фельдмаршала Ласс╕. М╕ж ╕ншим, в╕н б╕льше не нав╕дувався н╕ в ╢впатор╕ю, н╕ в столицю ханства — Бахчисарай. Його ц╕кавили ╕нш╕ старовинн╕ м╕ста кримських татар, зокрема Карасу-базар. Отже, щось шукали! До реч╕, у во╓нному поход╕ Ласс╕ 1737 року проти його ╕де╖ йти в глиб Криму, на Карасу-базар, виступили практично вс╕ генерали, включно з його заступником — принцом Гессен-Гамбурзьким Антоном-Ульр╕хом, ще одним майбутн╕м генерал-фельдмаршалом Москов╕╖. Проте Ласс╕ був непохитним. В╕н нав╕ть пригрозив генералам висилкою з арм╕╖. Хоча вони пропонували розумне р╕шення: «Спустошити Крим окремими загонами, залишаючи головн╕ сили б╕ля Перекопу» [82, том 1, с. 237].
Як бачимо, не спустошення Криму ╕ знищення арм╕╖ хана було головним завданням московит╕в у походах 1736-1737 рок╕в. Звичайно, н╕хто, кр╕м головнокомандувача та спец╕ально призначено╖ ╕мператрицею для роботи з секретними документами особи, про головну мету во╓нного походу не знав. А в такому випадку д╕яти «окремими загонами» не можна. Сл╕д було власними очима особисто переглянути абсолютно вс╕ кримськ╕ стародавн╕ документи, ╕ або спалити ╖х, або вивезти в Москов╕ю. Що й чинили посланц╕ московсько╖ ╕мператриц╕ п╕д наглядом ╕ прикриттям генерал-фельдмаршал╕в М╕н╕ха ╕ Ласс╕.
До реч╕, обидва майбутн╕ генерал-фельдмаршали були запрошен╕ в Москов╕ю особисто Петром ╤ ╕ належали до його улюбленц╕в, а Ласс╕, будучи полковником «Оланецького драгунського полку, брав участь у Прутському поход╕» ╕ в 1720 роц╕ з рук царя отримав грамоту про п╕двищення до генерал-поручика.
* * *
На цьому не зак╕нчилася епопея засекречування старовинних кримських документ╕в. Оск╕льки б╕льш╕сть арх╕вних матер╕ал╕в Кримського ханства не було знайдено н╕ п╕д час во╓нних поход╕в 1736-1737 рок╕в, н╕ п╕сля московсько╖ окупац╕╖ Криму в 1783 роц╕, рос╕йська ╕мперська влада в╕дправляла одну за одною експедиц╕╖ для ведення пошук╕в. Не будемо ╖х перел╕чувати. Зупинимося на одн╕й знах╕дц╕ к╕нця XIX стол╕ття.
Послухаймо професора Петербурзького ун╕верситету Василя Володимировича Бартольда (1869-1930). Виписку зроблено з його книги «Прац╕ з ╕сторично╖ географ╕╖», видано╖ в Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ 1902 року:
«Арх╕ви Бахчисарая, виявлен╕ в С╕мферопол╕ проф. Смирновим ╕ передан╕ зараз ╤мператорськ╕й публ╕чн╕й б╕бл╕отец╕ в С.-Петербурз╕ (124 оправлен╕ зошити — все, що уникнуло знищення в 1736 р.), напевно, м╕стять багато важливих документ╕в; дос╕ цей матер╕ал ще не використовувався для ╕сторичного досл╕дження» [83, с. 369].
Так написав професор-сходознавець В. В. Бартольд у книз╕, видан╕й в 1902 роц╕, у статт╕ «Бахчисарай».
У 1965 роц╕ Академ╕я наук СРСР перевидала прац╕ ╕сторика. На стор╕нц╕ 369 у виносц╕ зроблено прим╕тку: «Документи дос╕ не досл╕джен╕». Тобто до них н╕кого не допускали ╕ в 1965 роц╕, вже в радянськ╕й ╕мпер╕╖.
Але як людина допитлива, перебуваючи в 1978 роц╕ на навчанн╕ (переп╕дготовц╕) в Лен╕нградському ╕нститут╕ ╕нженер╕в зал╕зничного транспорту, я в╕дв╕дав «╤мператорську публ╕чну б╕бл╕отеку» (тод╕ вона називалася «Б╕бл╕отека публ╕чна ╕мен╕ М. ╢. Салтикова-Щедр╕на») ╕ поц╕кавився «арх╕вами Бахчисарая», знайденими професором Василем Дмитровичем Смирновим. На мене п╕дозр╕ло поглянули, але спок╕йно запропонували зайти завтра. Коли наступного дня я прийшов у той самий каб╕нет ж╕нки-кер╕вника, разом ╕з нею мене зустр╕в чолов╕к в╕ком близько сорока рок╕в сво╓р╕дно╖, невиразно╖ зовн╕шност╕. Саме в╕н пов╕в дал╕ розмову про «арх╕ви Бахчисарая».
Пропрацювавши багато рок╕в у Караганд╕, я не раз мав нагоду зустр╕чатися з под╕бними типами, тому в╕дразу ж визначив р╕д занять того чолов╕ка ╕ в╕дпов╕дав на його запитання обережно.
На запитання: «Де ви д╕зналися про ╕снування «арх╕в╕в Бахчисарая»?» — з╕слався на книгу В. В. Бартольда, видану Академ╕╓ю наук, ╕ Велику радянську енциклопед╕ю, чим його дещо спантеличив. Тому розмова, як мен╕ здалося, в╕дбулася не в запланованому ним русл╕ ╕ зак╕нчилася ц╕лком мирно. Мен╕ порадили не ц╕кавитися забороненою л╕тературою, що я, звичайно, пооб╕цяв. Мовляв, я — людина законослухняна.
У 1998 роц╕, вже п╕сля розвалу Радянського Союзу, я запитав на лекц╕╖, яка в╕дбувалася в Академ╕╖ наук Казахстану, в дуже авторитетного професора з Рос╕╖ про т╕ ж «арх╕ви Бахчисарая». На що отримав ц╕лком оч╕кувану в╕дпов╕дь: «Арх╕ви Бахчисарая» закрит╕ новою московською владою!
У т╕ роки в Москв╕ ще ╕снувала демократична влада, ╕ ще не настав час «мочити в сортирах ворог╕в Рос╕╖», проголошений новими сп╕вроб╕тниками все того ж НКВС — спадко╓мцями царсько╖ охранки.
Такий ось довгий ланцюг насл╕дк╕в кап╕туляц╕╖ арм╕╖ Петра ╤ в Прутському поход╕ 1711 року. Як бачимо, це — ╓диний ланцюг под╕й, як╕ в╕дбувалися протягом багатьох сотень рок╕в: спочатку в Московському улус╕ Золото╖ Орди, пот╕м — у Московськ╕й держав╕, дал╕ — в Рос╕йськ╕й (царськ╕й ╕ б╕льшовицьк╕й) ╕мпер╕╖ ╕, нарешт╕, в так зван╕й Рос╕йськ╕й Федерац╕╖. Ц╕л╕ та методи д╕й ц╕╓╖ держави не зм╕нюються.
Засекречен╕ ╕сторичн╕ матер╕али Москов╕╖ не можуть бути розсекречен╕, бо в такому раз╕ буде зруйновано штучний фундамент держави. Впаде сама держава.
Л╕тература:
78. Письма и бумаги императора Петра Великого. Том 11/1. — Москва: Издание Академии наук СССР, 1962.
79. Письма и бумаги императора Петра Великого. Том 11/2. — Москва: Издание Академии наук СССР, 1964.
80. Масси Р. К. Петр Великий. — Москва, 1996.
81. Соймонов Ф. И. История Петра Великого.
82. Бантыш-Каменский Д. Н. Биографии российских генералиссимусов и генерал-фельдмаршалов. Том 1 — 4/Репринтное воспроизведение издания 1840 г. —Москва, 1991.
83. Бартольд В. В. Работы по исторической географии. Том III. — Москва, 1965.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15293

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков