Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2015
«╤ Я ЗНОВ ЖИВИЙ СВ╤Т ОГЛЯДУЮ…»

Л╕тература

ПРЕЗЕНТАЦ╤Я КНИЖКИ ПРО Л╤КАРЯ ╤ ПОЕТА С. РУДАНСЬКОГО

Степан Руданський (1834-1873) в╕домий для широкого загалу як класик укра╖нсько╖ л╕тератури, поет, а був в╕н ще й талановитим л╕карем-подвижником, перекладачем, фольклористом, етнографом, кра╓знавцем, фундатором охорони здоров’я, предтечею соц╕ально╖ медицини П╕вденного берега Криму. В 2014 роц╕ виповнилося 180 рок╕в в╕д дня народження поета ╕ л╕каря. До цього юв╕лею прац╕вники науково╖ б╕бл╕отеки ВНМУ ╕м. М. ╤. Пирогова сп╕льно ╕з сп╕вроб╕тниками л╕тературно-мемор╕ального музею М. М. Коцюбинського п╕дготували та провели у кв╕тн╕ 2015 року презентац╕ю книжки «╤ я знов живий св╕т оглядую…». Написана вона до 180-р╕ччя в╕д дня народження Степана Васильовича Руданського (К. : ПАТ «В╤ПОЛ», 2014. – 224 с.) науковою б╕бл╕отекою ВНМУ ╕м. М. ╤. Пирогова сп╕льно з Нац╕ональною науковою медичною б╕бл╕отекою Укра╖ни.
Наприк╕нц╕ минулого року «Кримська св╕тлиця» вже пов╕домляла, що до 180-р╕ччя в╕д дня народження Степана Васильовича Руданського група автор╕в: Ра╖са Павленко – генеральний директор Нац╕онально╖ науково╖ медично╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни; Юр╕й В╕ленський – кандидат медичних наук, л╕тератор, член Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни; Олена К╕р╕шева – вчений секретар Нац╕онально╖ науково╖ медично╖ б╕бл╕отеки Укра╖ни; Ольга Юрчишина – головний б╕бл╕отекар науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету ╕м. М. ╤. Пирогова створили книгу – дуже ц╕каву, потр╕бну, сповнену любов╕ й вдячност╕ до нашого визначного поета, який сто╖ть в одному ряду з Т. Г. Шевченком, Лесею Укра╖нкою, ╤ваном Франком, про громадянина-патр╕ота, особливого, високоосв╕ченого, безкорисливого л╕каря, справжнього добротворця. В н╕й простежу╓ться шлях С. Руданського в╕д Хомутинц╕в, де в╕н народився, ╕ до Ялти, де знайшов сво╓ останн╓ пристановище… Книга чита╓ться з ╕нтересом ╕ почуттям вдячност╕ до тих, хто пропустив через сво╓ серце, розум ╕ душу безмежну любов до Степана Руданського. Думаю, що книга заслугову╓ на справедливу в╕дзнаку ╕ повинна бути в б╕бл╕отеках не т╕льки медичного спрямування, а й у шк╕льних. Це – зразок для роботи б╕бл╕отек, як╕ орган╕зовують заходи, пов’язан╕ з пам’яттю про наших визначних особистостей. Особлива подяка головному орган╕затору ц╕╓╖ справи – Ра╖с╕ Павленко.
До книжки ув╕йшли нов╕ матер╕али про генезу роду Руданських-Комарницьких-Боржковських, про роки навчання нашого земляка Степана Руданського у Петербурз╕, його л╕карську й громадську д╕яльн╕сть у Криму, про Руданського-художника, ╕сторика й археолога Криму, хранител╕в творчо╖ спадщини Степана Руданського, про вшанування пам’ят╕ л╕каря ╕ поета, зокрема у ННМБУ, яку ще називають ки╖вською дом╕вкою нашого земляка. Ц╕каво й те, що науковим консультантом книжки ╓ правнучатий плем╕нник поета Олекс╕й Васильович Боржковський, який народився р╕вно через сто рок╕в п╕сля того, як у цей св╕т прийшов Степан Руданський.
На презентац╕ю прийшли та взяли активну участь у заход╕ студенти шк╕льного в╕дд╕лення В╕нницького педагог╕чно-гуман╕тарного коледжу. Ведуча заходу Кравченко Людмила Васил╕вна, науковий сп╕вроб╕тник музею, розпов╕ла про те, що зах╕д в╕дбувся у л╕тературно-мемор╕альному музе╖ М. М. Коцюбинського не випадково, адже житт╓в╕ дол╕ наших видатних земляк╕в т╕сно перепл╕талися. ╥х ус╕х зростила щедра й мальовнича под╕льська земля, вони тут росли, захоплювалися р╕дними кра╓видами й народною творч╕стю. Щира дружба по╓днувала Михайла Коцюбинського та родича Степана Руданського Валер╕ана Боржковського. Вони разом навчалися у Шаргородськ╕й духовн╕й бурс╕, яку свого часу зак╕нчив С. Руданський. Михайло Коцюбинський захоплювався його творч╕стю, часто бував у Ялт╕, в╕дв╕дував могилу Степана Васильовича, який знайшов тут св╕й останн╕й спочинок.
Презентац╕ю книжки в╕дкрила заступник директора науково╖ б╕бл╕отеки ВНМУ ╕м. М. ╤. Пирогова Мельник Майя ╤гор╕вна, вона також подарувала музе╓в╕ та нащадку С. Руданського Олекс╕ю Васильовичу Боржковському п╕дготовлен╕ й видан╕ б╕бл╕отекою ВНМУ б╕об╕бл╕ограф╕чн╕ нариси: «Степан Руданський – л╕кар-гуман╕ст» та «Л╕кар Олекс╕й Боржковський – нащадок славетного роду». Головний б╕бл╕отекар ун╕верситетсько╖ науково╖ б╕бл╕отеки Ольга Юрчишина розпов╕ла про те, як виник творчий задум написання книжки, яка попередня робота була виконана для його зд╕йснення, про працю обох книгозб╕рень сп╕льно з кандидатом медичних наук, членом Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни Ю. Г. В╕ленським над книжкою, а також про житт╓вий та творчий шлях Степана Руданського, його самов╕ддану д╕яльн╕сть л╕каря-подвижника й громадського д╕яча в Криму, вшанування великого укра╖нця й л╕каря.
Чимало зусиль для вшанування пам’ят╕ свого предка доклада╓ правнучатий плем╕нник Степана Руданського Олекс╕й Васильович Боржковський, л╕кар-оториноларинголог вищо╖ категор╕╖. В╕н розпов╕в про св╕й славний р╕д, вшанування пам’ят╕ поета й л╕каря, зокрема в окупованому Криму. «В основу життя ╕ творчост╕ Степаном Руданським було покладено Нац╕ональну ╕дею – боротьбу за укра╖нську мову як основу ╕снування нац╕╖ держави», – п╕дкреслив просв╕тник. За свою багатор╕чну працю Олекс╕й Васильович нагороджений медаллю «Буд╕вничий Укра╖ни». В╕н також спов╕стив ╕ про те, що завдяки невсипущ╕й д╕яльност╕ Хмельницько╖ крайово╖ орган╕зац╕╖ Всеукра╖нського л╕карського товариства, громадського об’╓днання «Л╕карський клуб ╕мен╕ Степана Руданського» у червн╕ 2015 року буде встановлено мемор╕альну дошку Степанов╕ Руданському на фасад╕ колишньо╖ Под╕льсько╖ сем╕нар╕╖ (нин╕ тут знаходиться картинна галерея Державного ╕сторичного музею-запов╕дника) у Кам’янц╕-Под╕льському, де навчався свого часу С. Руданський.
У заход╕ також взяли участь члени В╕нницького куреня гуморист╕в ╕мен╕ Степана Руданського В╕ктор Олекс╕йович Цимбал, Леон╕д Миронович Куций, Анатол╕й Григорович та Анатол╕й Анатол╕йович Бендовськ╕, а також доцент кафедри пропедевтики дитячих захворювань та догляду за хворими д╕тьми ВНМУ ╕м. М. ╤. Пирогова Михайло Романович Липко. Присутн╕ студенти та прац╕вники б╕бл╕отеки щиро ╖м аплодували.
Чимало гарних сл╕в про поета-патр╕ота, л╕каря-подвижника та досл╕дник╕в його творчого й житт╓вого шляху було сказано укра╖нським поетом-гумористом, сатириком, публ╕цистом, лауреатом Всеукра╖нсько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського Леон╕дом Мироновичем Куцим. У сво╓му виступ╕ в╕н звернув увагу на те, що ╓ ще достатньо нев╕дкритих стор╕нок у житт╕, творчост╕ й громадськ╕й д╕яльност╕ великого укра╖нця.
Поет В╕ктор Олекс╕йович Цимбал прочитав власний в╕рш-посвяту «Степанов╕ Руданському».
У неперевершеному виконанн╕ актора Анатол╕я Григоровича Бендовського та його сина Анатол╕я звучали гумористично-сатиричн╕ та л╕ричн╕ поез╕╖ С. Руданського, а також гуморески П. Глазового – посл╕довника творчост╕ нашого видатного земляка.
Поез╕╖ Степана Руданського читали також студенти 3-го курсу В╕нницького гуман╕тарно-педагог╕чного коледжу Аур╕ка Лупол та Олеся Рибачук. Звучала всесв╕тньо в╕дома п╕сня на слова Степана Руданського «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну» у виконанн╕ незабутнього Анатол╕я Солов’яненка.

Ольга ЮРЧИШИНА,
головний б╕бл╕отекар науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету
╕м. М. ╤. Пирогова

Шановн╕ кримськ╕ укра╖номовн╕, рос╕йськомовн╕ ╕ кримськотатарськомовн╕ письменники!
Готу╓ться книга спогад╕в про Данила Кононенка — в╕домого поета ╕ журнал╕ста, лауреата прем╕╖ ╕м. Степана Руданського. Прохання до майстр╕в слова под╕литися сво╖ми споминами про дружбу, сп╕впрацю, враження в╕д зустр╕чей з ним, як╕ можна надсилати на електронну адресу: uakafedra@mail.ru (для Михайла Вишняка). Обсяг статей дов╕льний.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15291

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков