Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2015
МОЯ В╤ЙНА

Пам’ять

В╕дчуття повтору, н╕бито це вже з вами колись було, у француз╕в ма╓ нав╕ть особливу назву, притаманну тепер ╕ для нашого побуту, — дежавю. ╤ не завжди можна усв╕домити першопричини такого явища, бо воно не обов’язково зб╕гатиметься з очевидною реальн╕стю, ╕ пояснюю це соб╕ я або ж генетичною пам’яттю, або враженнями, що д╕сталися душ╕ в╕д якогось ╕з попередн╕х ╖╖ вт╕лень. А психологи говорять про особливий г╕пнотичний стан, який може нав╕яти на нас нав╕ть телев╕з╕йна картинка, моб╕л╕зуючи надможливост╕ людського мозку…
Востанн╓ ц╕ роздуми прийшли до мене зовс╕м недавно, коли заф╕ксувала увагу на телев╕з╕йн╕й сценц╕ нев╕домого к╕ноф╕льму. Вона була ╕з в╕йськових будн╕в: д╕вчина-оф╕цер танцювала п╕д грамофон з╕ сво╖м бойовим товаришем, у них зароджувалося кохання, а ╕нш╕ солдати займалися щоденними побутовими справами. Власне, н╕чого особливого. Але раптом я в╕дчула себе от╕╓ю д╕вчиною, в╕дчула всю гаму ╖╖ почутт╕в (мо╖х почутт╕в, як╕ вже колись переживала!). Залоскотав у нос╕ нав╕ть запах тютюнового диму, побачила крупним планом обличчя ╕нших присутн╕х.
Я й зараз, згадуючи той еп╕зод, поринаю в г╕рк╕ чари того вечора, ╕ мен╕ зда╓ться, що ось-ось пригадаю все ╕нше, що було до нього ╕ п╕сля. Бо воно живе, ╕сну╓ в глибинах мо╓╖ пам’ят╕. Чому? Можливо, й насправд╕ я була т╕╓ю д╕вчиною-фронтовичкою, яка пот╕м згинула, щоб знову народитись у мо╖х батьк╕в уже через десять рок╕в з ╕ншою долею? ╤накше чому вс╕ мо╖ найперш╕ дитяч╕ спомини ╕ роздуми були пов’язан╕ з в╕йною? Найперш╕ – це у в╕ц╕ 3-5 рок╕в. У тому ж в╕ц╕ прийшов до мене ╕ несамовитий страх смерт╕, хоча як можна боятися того, з чим н╕коли ╕ н╕ в якому вигляд╕ не стикався?
Перша смерть ув╕йшла в мо╓ життя, коли мен╕ було ближче до шести. Та ╕ то я просто дов╕далася, що померла старенька горбата бабуся Горпина, яка жила б╕ля колодязя, де був у нашому сел╕ сво╓р╕дний клуб, – там збиралися ж╕нки, щоб обм╕нятися новинами. Але ж я вже тривалий час буквально непритомн╕ла в╕д страху перед гадюкою, що ось-ось заповзе в хату, вовком, якого ми з батьками зустр╕чали за селом, та отруйною травою п╕д назвою жовтець, що була вище мого зросту, в╕дчуваючи в╕д них смертельну загрозу.
А чого варт╕ мо╖ дитяч╕ роздуми ╕ мр╕╖? Вони зовс╕м не про ╕грашки, солодощ╕ ╕ принцесин╕ наряди. Я пост╕йно бачила себе в госп╕тал╕, пораненою, бо, см╕шно сказати, воювала ╕ зд╕йснила якийсь подвиг. Це обговорювали палатний л╕кар ╕ во╓нком, присутн╕ п╕д час обходу, вони дивувалися, як под╕бне можливо у мо╓му в╕ц╕. Мен╕ теж здавалося, що це якось вже занадто, ╕ мо╖м мр╕ям-спогадам непогано б трохи п╕дрости разом з╕ мною, але знову ╕ знову перед очима пропливали т╕ сам╕ картини.
Щодо госп╕талю, то все зрозум╕ло, бо жодного дня в дитинств╕ не пам’ятаю себе здоровою. Першу зиму свого життя зустр╕чала ╕ проводжала в нетоплен╕й хат╕, де по кутках, нав╕ть на печ╕, як згаду╓ мати, лежав сн╕г. Не було чим топити, не було чого ╖сти – це називалося конф╕скац╕╓ю майна, бо десяти рок╕в ув’язнення в таборах суворого режиму, до яких засудили мого батька, суддям здалося замало, ось ╕ покарали вони ╕ мене, ╕ мого чотирир╕чного брата, ╕ мат╕р, хвору на в╕дкриту форму двостороннього туберкульозу. Вс╕ ми мусили розплачуватися сво╖м здоров’ям, а можливо, ╕ життям за батькову розтрату – бочку солоних ог╕рк╕в, бо ╕нших його «злочин╕в» встановити так ╕ не вдалося, а на донос треба було реагувати.
Хто його подав, здогадувалися вс╕. Це був заступник батька, а татусь очолював тод╕ загот╕вельну контору ╕ дозволяв соб╕ ╕нод╕ позалицятися до дружини колеги. Залицяння були не надто конкретними: в╕н просто говорив, що на м╕сц╕ свого заступника купив би ж╕нц╕ новий в╕ник, новий тазок ╕, взагал╕, б╕льше допомагав би по господарству, хоча на сво╓му власному не дуже був охочий до домашньо╖ роботи.
Конфл╕кт не тягнув ╕ на серйозну чолов╕чу розмову, але ц╕лком м╕г погубити життя ц╕ло╖ родини. Не допомогло ╕ те, що батько був фронтовиком ╕ ще не зовс╕м оправився в╕д отриманого на флот╕ ревматизму. В╕дслужив в╕н у м╕ст╕ «рос╕йсько╖ слави» Севастопол╕ на л╕нкор╕ «Паризька комуна» строкову службу (а тод╕ це було 7 рок╕в), яка згодом стала во╓нною. А всього в╕ддав Чорноморському флоту 9 рок╕в життя. Коли «Паризьку комуну» потопив ворог, дивом врятувався ╕ продовжував захищати Севастополь у берегов╕й оборон╕. Був молодшим лейтенантом, керував бойовим розрахунком гармати. Батько дуже пишався фронтовим минулим й тим, що його гармата збила к╕лька ворожих л╕так╕в. А я, соромно сказати, була нав╕ть рада, що в╕н так ╕ п╕шов, почуваючись заслуженою людиною, ╕ не дочекався потворних гримас перебудови.
Прикметно, що батьки н╕коли не нар╕кали на д╕╖ Стал╕на, хоча лише п╕сля його смерт╕ тата в╕дпустили додому, реаб╕л╕тували ╕ зняли судим╕сть. Ч╕тко пам’ятаю, як в╕н повернувся, хоча мен╕ не було тод╕ ╕ року. Ус╕м ╓ством я намагалася зрозум╕ти, що означа╓ слово «тато», добре це чи погано, рад╕ти мен╕ чи плакати. Дилему було розв’язано з допомогою медовика, який батько купив мен╕ на позичен╕ 10 коп╕йок.
Вже 26 рок╕в, як Солов’я Федора Максимовича нема╓ на св╕т╕. Час би в╕дпустити минуле, але з кожним роком я все б╕льше сумую за ним. Якби то мен╕ було по здоров’ю, я б теж взяла участь у ход╕ «Безсмертного полку» з його портретом у руках, бо що я ще можу для нього зробити? А в╕н був би радий ╕ гордий опинитися в одн╕й колон╕ з тими, кого вважав сво╖ми товаришами, ╕ з ким разом дивився в обличчя смерт╕. Тому мен╕ здалося кощунством, коли почула в╕д одного з рос╕йських пол╕тик╕в, що масову участь громадян у ход╕ «Безсмертного полку» можна вважати актом п╕дтримки пол╕тики Пут╕на.
Говорили б та не заговорювалися! Люди вийшли, аби висловити сол╕дарн╕сть з╕ сво╖ми р╕дними, як╕ пожертвували життям не ради м╕льйон╕в чи амб╕ц╕й, а в над╕╖, що т╕, хто виживе, будуть в╕льними ╕ щасливими. Люди вийшли, аби висловити сво╓ захоплення тими, хто, пройшовши через пекло, ще довго працював заради майбутнього, бо н╕чого не забрав ╕з собою. Люди вийшли, аби показати, що вони того ж самого роду-племен╕ ╕ теж здатн╕ на висок╕ вчинки, якщо так розпорядиться доля. ╤ при чому тут м╕й однол╕ток рос╕йський президент ╕ його буржуазно-м╕л╕таристська пол╕тика? Вони згинули за ╕деали соц╕ал╕зму, свободи, р╕вност╕ ╕ братерства, ╕ хоча з╕ свободою завжди було проблематично, та соц╕альна диференц╕ац╕я тод╕ була м╕н╕мальною ╕ н╕хто не помирав, збираючи, але так ╕ не з╕бравши грош╕ на необх╕дну операц╕ю. ╤ ск╕льки б нам не прищеплювали любов до цар╕в та ╕мператор╕в та повагу до «священно╖» приватно╖ власност╕, яка ще вчора була сп╕льною, п╕д такими гаслами «Безсмертного полку» не назбиралося б.
А х╕ба заслужили? Багата «соц╕ально-зор╕╓нтована» Рос╕я з╕ сво╖ми доларовими м╕льярдерами ще й дос╕ не забезпечила сво╖х ветеран╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни житлом, а наймолодшим з них вже п╕д дев’яносто рок╕в, ╕ у них не лишилося часу н╕ чекати на квартиру, н╕ жити в н╕й.
Не надто були щедрими урядовц╕ ╕ до колишн╕х прац╕вник╕в трудового фронту, яким вже теж далеко за в╕с╕мдесят ╕ в яких мало шанс╕в дотягнути до чергово╖ кругло╖ дати. Ради юв╕лею вони одержали на к╕лограм нап╕вкопчено╖ ковбаси – по 550 рубл╕в. Це все одно, що за радянських час╕в по троячц╕. Нав╕ть б╕дна Укра╖на традиц╕йно була щедр╕шою до сво╖х ветеран╕в.
Але навряд чи я стала б на усьому цьому зациклюватися, якби не пост╕йн╕ ╕нсинуац╕╖, пов’язан╕ з Укра╖ною, у прагненн╕ провести аналог╕╖ пом╕ж нею та фашистською Н╕меччиною. Хтось на це лише «прозоро» натякав, а служаки прим╕тивн╕ш╕ пороли н╕сен╕тницю в╕дкритим текстом. Так, наприклад, «глава Криму» Серг╕й Аксьонов дав зрозум╕ти, що н╕мецький фашизм пор╕вняно з укра╖нським ╓ ще досить безневинним, бо н╕бито н╕мц╕ воювали з в╕йськовими, а укра╖нц╕ п╕дступно вбивають старик╕в, ж╕нок ╕ д╕тей.
Якщо так, то де ж тод╕ м╕й д╕дусь по материнськ╕й л╕н╕╖ Микита, куди ж в╕н под╕вся задовго до мого народження? В╕йна застала д╕дуся 63-р╕чним. В перш╕ ж дн╕ в╕н п╕шов до в╕йськкомату проситися на фронт добровольцем, не взяли, бо старий. А н╕мц╕в це не зупинило, кажуть св╕дки, утопили Микиту Сильвестровича у колодяз╕ за те, що був головою колгоспу. Безв╕сти зниклим вважа╓ться ╕ перший чолов╕к мо╓╖ матер╕ Петро, який загинув, зг╕дно з Аксьоновим, за законами жанру – був кадровим оф╕цером. Про початок в╕йни знав Петро ще задовго до того, як все сталося, а оск╕льки ╕нформац╕я була секретною, називав в╕йну великими навчаннями.
Ц╕ люди, як ╕ м╕й татусь, були укра╖нцями ╕з центральних рег╕он╕в, любили свою землю, послуговувалися укра╖нською мовою. ╤ тепер, коли я чую в╕д рос╕йських пол╕тик╕в про Укра╖ну як про кубло фашизму, перехоплю╓ подих в╕д страху: а раптом це чують ╕ м╕й д╕дусь, ╕ вс╕ загибл╕ його односельц╕, ╕ м╕льйони укра╖нц╕в, яких на догоду тимчасовим ╕нтересам поставили поряд з ╖хн╕ми катами ╕ теж назвали катами ╕ вбивцями?
Нав╕ть якщо душ╕ тих людей уже не чують н╕чого, окр╕м райського сп╕ву, як бути нам, ╖хн╕м д╕тям, ╖хн╕м онукам, у яких фактично в╕д╕брали свято, в╕д╕брали Перемогу. 9 травня Рос╕я святкувала не лише 70-л╕ття з дня перемоги над Н╕меччиною та ╖╖ союзниками, вона святкувала перемогу ╕ над мо╓ю Батьк╕вщиною – Укра╖ною. ╤ мен╕ не лишалося н╕чого ╕ншого, як в╕дректися в╕д не╖ ╕ в╕д сво╖х загиблих р╕дних ╕ п╕дхопити рос╕йськ╕ слогани та влитися в море тих, хто «демонстру╓ п╕дтримку пол╕тики Пут╕на», або ж залишитися з тими, безмовними, гордими ╕ прекрасними, що на портретах. Серед них ╕ Володимир Спиридонович Пут╕н. Чи п╕дтримав би в╕н сьогодн╕ високопоставленого сина?

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15289

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков