Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 15.05.2015
БАТЬКО НА ФРОНТ╤ БУВ, А МИ — ЗРАДНИКИ?!

З депортац╕╖ – в окупац╕ю...

Спогади депортовано╖


Акуратно виб╕лений, чистий ╕ доглянутий будиночок в одному ╕з с╕л Чорноморського району. Його господиня — Аб╕бе Мустафа╓ва — вийшла зустр╕чати нас на пор╕г. Ц╕й енерг╕йн╕й, товариськ╕й ж╕нц╕ навряд чи можна дати 80 рок╕в. Зовс╕м недавно вона в╕дзначила юв╕лей у велик╕й ╕ дружн╕й родин╕. За сво╓ життя тенд╕тна Аб╕бе-ханум встигла пережити багато чого — смерть близьких ╕ р╕дних людей, депортац╕ю ╕ життя на чужин╕. П╕сля — нелегкий шлях повернення додому, на Батьк╕вщину, до Криму.
╥╖ ╕стор╕я, як ╕ ╕стор╕╖ тисяч ╕нших кримськотатарських с╕мей, як╕ пережили депортац╕ю, не залиша╓ н╕кого байдужим. Аб╕бе Мустафа╓ва народилася в 1935 роц╕, в Акшейхському (нин╕ Роздольненський — прим. авт.) район╕. У с╕м’╖, розпов╕да╓ наша сп╕врозмовниця, було четверо д╕тей. Як т╕льки нацисти напали на Радянський Союз 22 червня 1941 року, ╖╖ батько — К’уртаджи Мустафа╓в уже в цей день п╕шов на фронт.
«Коли в╕йна настала, батько 22 червня по╖хав на фронт. Д╕йшов до само╖ Н╕меччини, його поранило в ногу. В╕н лежав у шпитал╕. П╕сля цього його нога стала коротшою... ╤ до нас, до Криму, в╕н при╖хати вже тод╕ не м╕г, тому що ми тут були в н╕мецьк╕й окупац╕╖, ╕ до нас до╖хати йому н╕як не можна було. Ми його побачили лише один раз, через три з половиною роки п╕сля початку в╕йни. В╕н при╖жджав до нас в Узбекистан, куди нас вислали п╕д час депортац╕╖ 18 травня», — згаду╓ Аб╕бе-ханум.
Депортац╕ю с╕м’я Мустафа╓вих застала вдома. Четверо д╕тей разом ╕з мат╕р’ю за 15 хвилин опинилися на вулиц╕, без ╖ж╕, води й одягу. Все, що вдалося взяти з собою, — це три теплих ватних ковдри.
«18 травня, 1944 р╕к. Св╕танок. Гучний стук╕т у двер╕. Мама п╕дб╕га╓ до мене, каже: «Аб╕бе, доню, там хтось прийшов». Ми разом з нею вийшли, а там солдати з автоматами. Ув╕рвалися в будинок, стали все перевертати, щось шукати. Правда, що, так ми ╕ не зрозум╕ли. А п╕сля — сказали вс╕м з╕братися ╕ вийти геть ╕з дому. Ми хто в чому — у дв╕р. ╤ тут один ╕з солдат╕в, який у цей момент читав листи батька з фронту, сказав мам╕ взяти з собою що-небудь з речей. А мама моя йому в╕дпов╕да╓: «Нав╕що нам реч╕. Ви ж нас зараз за край села виведете ╕ розстр╕ля╓те, як ╓вре╖в розстр╕ляли». П╕сля тих сл╕в солдат у будинок заб╕г, схопив перше, що трапилося п╕д руки, — це були три теплих ковдри, ╕ в╕ддав мам╕, при цьому сказавши, що нас чека╓ довгий шлях», — не стримуючи сл╕з, розпов╕да╓ Аб╕бе-апте.

«Плакала ╕ просила шматочок хл╕ба»

П╕сля, згаду╓ ж╕нка, к╕лька тижн╕в у дороз╕. Без води ╕ пиття: «Помирали. Народжувалися. Все було в цьому вагон╕ за той час, поки ми до Узбекистану до╖хали. Нас туди заштовхали, як худобу ╕ як з худобою поводилися».
Середня Аз╕я зустр╕ла кор╕нний кримський народ неприв╕тно. Радянська пропаганда розпов╕ла м╕сцевому населенню про «зрадник╕в» ╕ «людожер╕в», яких везуть з п╕вострова.
«Коли привезли, узбеки нас боялися. Д╕ти закидали кам╕нням. Лише пот╕м, побачивши, що наш╕ стар╕ читають Коран, вони нас прийняли, сказали: «О, Аллах, та це ж мусульмани, так╕ ж, як ми». ╤ вже п╕сля цього стали з нами сп╕лкуватися, в чомусь допомагати. Прост╕ люди добре ставилися, чого не скажеш про комендант╕в».
Уже тод╕ 10-р╕чна Аб╕бе разом з мат╕р’ю влаштувалася на роботу, в колгосп. Пололи грядки, доглядали за овочами. Молодш╕ д╕ти в цей час перебували сам╕ в бараках. У перш╕ роки п╕сля депортац╕╖ кримськ╕ татари голодували. Особливо страшно було бачити, як з голоду вмирали д╕ти, згаду╓ ж╕нка.
«Мо╖й молодш╕й сестричц╕ було 4 рочки, коли нас вислали з Криму. Вона не могла ╖сти ту мамалигу — бурду, якою нас годували. Вона весь час плакала ╕ просила у мами маленький шматочок хл╕ба. А нам взяти його н╕де було. Так вона ╕ померла в 1946 роц╕ з голоду. Х╕ба можна таке забути ╕ пробачити?!» — плачучи, розпов╕да╓ бабуся.

«Н╕коли не прощу Стал╕на»

Зв╕стка про зак╕нчення в╕йни застала дочку ╕ дружину К’уртаджи Мустафа╓ва в пол╕. Тод╕ ╖хн╕й радост╕ не було меж. «Нам, коли приб╕гли, сказали, що в╕йна зак╕нчилася, мама п╕д╕йшла до мене, обняла ╕ заплакала. Каже, що «нарешт╕, тато наш повернеться, ти б╕льше не будеш тут мучитися, в полях працювати, зможеш ходити нормально в школу». У той момент ми ще не знали, що наш батько загинув у лютому 1945-го в Н╕меччин╕, ╕ похований в╕н теж там».
Коли наша розмова заходить про Стал╕на ╕ його роль в депортац╕╖, Аб╕бе-ханум не стриму╓ емоц╕й ╕ почина╓ плакати. «Я його (Стал╕на — прим. авт.) не пробачу н╕коли! М╕й батько воював, захищав Радянський Союз, а ми, його с╕м’я, зрадники за це?! Моя мама померла зрадником, братик помер зрадником, моя сестричка — зрадник?! У чому провина 4-р╕чно╖ дитини? Який це зрадник?! Це не проща╓ться ╕ не забува╓ться н╕коли. Все, що ми пережили, н╕коли не забуду. До само╖ смерт╕ пам’ятатиму».
Аб╕бе-ханум ще довго розпов╕дала нам про важке повернення та облаштування в Криму. Про свою с╕м’ю ╕ долю свого народу. Ця маленька, тенд╕тна 80-р╕чна ж╕нка плакала ╕ згадувала тих, кого втратила ╕ вже н╕коли не поверне. Але найб╕льше бабуся Аб╕бе турбувалася про майбутн╓ свого народу, на долю якого нин╕ знову випало нелегке випробування — життя в умовах рос╕йського Криму.

Мирослава КАНАРСЬКА
ua.krymr.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15256

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков