Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 15.05.2015
ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ: З╤ СЛЬОЗАМИ НА ОЧАХ ╤ МАКАМИ В ПЕТЛИЧКАХ

Пам’ять

Це не було р╕шенням влади, ╢вропи чи Америки — не святкувати День Перемоги разом ╕з Рос╕╓ю. Ще тор╕к у кол╕ колег ми якось одностайно висловилися, що вже не хот╕ли б сол╕даризуватися в цих урочистостях з РФ. Ф╕зично важко уявляти кремл╕вський парад на Красн╕й площ╕, де вони демонструють зброю, з яко╖ готов╕ вбивати насамперед нас. Тим б╕льше, що частину ц╕╓╖ збро╖, якою вони вихваляються ╕ яку вони демонстрували на тор╕шн╕х парадах, напевно, вже випробувано на Донбас╕. А частина цих гармат так узагал╕ пере╖хала на наш╕ окупован╕ територ╕╖.
Величезному числу людей хот╕лося п╕ти в╕д сп╕льних святкувань. ╤ це сталося. Ми в╕дсвяткували День Перемоги. Але в трохи ╕ншому формат╕.
Ми н╕чого не перекреслювали. У цьому, як у минулому-позаминулому роках, як ╕ п’ять рок╕в тому, ки╖вських ветеран╕в, здатних витримати дво-тригодинний зах╕д, збирали м╕сцев╕ адм╕н╕страц╕╖ столиц╕ та привозили на Сп╕воче поле. На них, як ╕ ран╕ше, обрушувалася увага камер. ╥х задаровували кв╕тами вс╕ присутн╕. Вони були головними героями цього дня.
Ми н╕чого не коп╕ювали в ╕нших кра╖н. Ми трохи зб╕льшили кут зору. Ми зазирнули дещо дал╕ в минуле. Ми вчиталися в статистику масових жертв, незвично намагаючись з’ясувати, ск╕льки серед загиблого радянського народу було укра╖нц╕в. Ми при╓дналися до загально╓вропейсько╖ хвилини мовчання. Ми чесн╕ше подивилися на власну ╕стор╕ю. Ми звика╓мо до назви «Друга св╕това» ╕ стали називати В╕тчизняною нин╕шню оборонну в╕йну з Рос╕╓ю.
╤ ми зам╕нили червону гвоздику на червон╕ маки. Ут╕м, я пом╕тила, що сьогодн╕ люди з маками на ком╕рцях, як ╕ ран╕ше, дарували ветеранам гвоздики. Я гадаю, що це — прояв такту киян. Вони думали, що стареньким звичн╕ш╕ традиц╕йн╕ кв╕ти. ╤ хоча для ветеран╕в н╕чого не зм╕нилося, для нас з вами дещо все-таки зм╕нилося. Щось важливе.

СВЯТО ПРИМИРЕННЯ: ЧИ В╤ДБУЛОСЯ?

Травнев╕ переможн╕ Ки╖в почав святкувати 8 травня.
Кап╕туляц╕я г╕тлер╕всько╖ Н╕меччини, п╕дписана в н╕ч з 8 на 9 травня, якщо бути точними, в╕дбулася 8 травня за ╓вропейським часом ╕ 9-го за московським. Лише година р╕зниц╕ народила дв╕ дати святкування. В Укра╖н╕ вир╕шили святкувати обидва дн╕. 8 травня разом ╕з ╢вропою, 9 травня, як ус╕ звикли. Напередодн╕ в парламент╕ пройшло урочисте зас╕дання депутатського корпусу, дипломат╕в, предстоятел╕в церков за участ╕ трьох груп ветеран╕в: Друго╖ св╕тово╖, УПА та ветеран╕в АТО. Тут виступив ╕ президент. Це була стара, що здавалася безнад╕йною, ╕дея Ющенка: примирити ветеран╕в Укра╖ни двох арм╕й, нац╕онально-визвольно╖ — УПА та Радянсько╖ арм╕╖. У Ющенка не вийшло. Кадри 9 травня 2008 року з його промовою про примирення ╕ невдоволений гул ветеран╕в об╕йшли вс╕ ЗМ╤, у тому числ╕ й рос╕йськ╕. Цього разу все було по-╕ншому. Я не знаю, що вплинуло на ветеран╕в. Можливо, те, що деяк╕ з них перед парламентською зустр╕ччю зустр╕лися на ╤нститутськ╕й, б╕ля одного з м╕сць розстр╕лу Небесно╖ Сотн╕. Хочете чи н╕, а скорботн╕ м╕сця, як ╕ намолен╕, мають свою пам’ять ╕ св╕й вплив.
А можливо, тому що свою примирливу промову в парламент╕ Петро Порошенко попередив роликом — виступом ветерана ╤вана Залужного, який втратив в АТО онука ╤вана. Коли 97-р╕чний ╤ван Залужний згадував про загиблого онука, то в парламентськ╕й зал╕ тиша просто дзвен╕ла. Ветерани розум╕ли, що нащадки тих, хто воював з ними пл╕ч-о-пл╕ч, тепер прийшли на нашу землю ╕ вбивають ╖хн╕х онук╕в. Не знаю, як ветерани внутр╕шньо прийшли до цього. Але слова президента, що «в лавах Червоно╖ арм╕╖ ╕ радянських партизанських загон╕в, у лавах Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖, у в╕йськових з’╓днаннях кра╖н антиг╕тлер╕всько╖ коал╕ц╕╖ ╕ ╓вропейських рухах опору ви рятували весь св╕т», не викликали невдоволення. Ц╕й примирлив╕й промов╕ аплодували вс╕ три групи ветеран╕в. На парламентському подв╕р’╖ я розпитувала р╕зних учасник╕в в╕йни з Радянсько╖ арм╕╖, чи не було ╖м непри╓мно бачити поруч ╕з собою ветеран╕в УПА. Я чула однозначне: «Н╕». Правда, при цьому вони дещо ревно додавали, що в Червоно╖ арм╕╖ перемог б╕льше, н╕ж в УПА (що й не дивно, УПА воювала, чим Бог пошле, а на арм╕╖ держав працювали держави. — Ред.), ╕ ще говорили, що треба б вшановувати ╕ вс╕ ╕нш╕ народи: б╕лорус╕в, казах╕в ╕ таджик╕в. Я розмовляла з ветеранами багато рок╕в, ╕ переконана, що це — колосальна зм╕на. Ц╕ люди все життя жили з╕ знанням, що УПА — вороги, а Рос╕я — споконв╕чний друг. ╤ сьогодн╕ ось ними якось прийняте минуле... Вони ще не подають одне одному руки ╕ навряд чи вже об╕ймуться. Але вони примирилися в серц╕.
Увечер╕ пройшла хвилина мовчання.

«В ГОРОДСКОМ САДУ ИГРАЕТ ДУХОВОЙ ОРКЕСТР»

Наступного дня, 9 травня, вс╕ основн╕ под╕╖ розпочалися на станц╕╖ метро «Арсенальна», як╕ мали пройти до музею Друго╖ св╕тово╖. На про╖ждж╕й частин╕ стояли духов╕ оркестри. Влаштовувати парад в╕йськово╖ техн╕ки в оч╕куванн╕ в╕йни було б дивно. Адм╕н╕страц╕я Президента вир╕шила запросити оркестри р╕зних кра╖н, як╕ п╕сля сво╓╖ ходи повинн╕ були грати в р╕зних парках столиц╕.
Перед тим, як вирушити поговорити до в╕йськових музикант╕в, я п╕д╕йшла до групи людей з портретами Стал╕на. Вони видавали охочим георг╕╖вськ╕ стр╕чки.
— ╤ прийняла ця хунта закон 385, за яким д╕тей солдат╕в, загиблих в АТО, теж забирали в АТО ╕ б╕льше ╖х н╕хто не бачив, — в╕щав один чолов╕к.
— Уже когось забрали? — ц╕кавився один любитель радянсько╖ екзотики з серйозним виглядом, зн╕маючи на камеру в╕щуна.
— Так. Я про це багато писав.
(До слова, прийшовши до оф╕су, я набрала в пошуковику законодавства «номер 385» ╕ виявила п╕д цим номером розпорядження Кабм╕ну про затвердження стратег╕╖ рег╕онального розвитку до 2020 року).
╤нтелектуальний ╕ культурний р╕вень «ватник╕в», що зав╕тали на площу Слави, вселяв оптим╕зм. Навряд чи так╕ персонал╕╖ здатн╕ до серйозно╖ репл╕кац╕╖. Наприклад, дуже скоро я побачила д╕вчат, як╕, вставивши в декольте червон╕ гвоздики, демонстративно ╕ пов╕льно походжали площею Слави, очевидно розраховуючи на лють хунти. Але ╖х н╕хто не ч╕пав. Ще йшов один молодий пенс╕онер, який з викликом сп╕вав фронтов╕ п╕сн╕, ╕ його теж н╕хто не ч╕пав.
До початку параду оркестр╕в залишалося п╕вгодини, ╕ я п╕д╕йшла до музикант╕в.
Повсм╕халися одне одному з Павлом, Лукашем, Яном ╕ Мареком. З поляками у нас якось все добре, хоч на дипломатичному, хоч на народному, хоч на в╕йськово-музичному р╕вн╕.
— Ки╖в обожню╓мо, Укра╖н╕ сп╕вчува╓мо, гра╓мо ввечер╕ в Мар╕╖нському парку, приходьте, — покликали вони.
Дал╕ стояли серби.
— Ви завжди так любили Рос╕ю, ви хоч трохи нас тепер розум╕╓те? — запитала я в диригента на ╕м’я Деян.
— Звичайно, — усм╕хнувся диригент Деян, — оск╕льки ми при╖хали до вас, це ж зрозум╕ло, що ми сп╕вчува╓мо.
Останн╕й, з ким я встигла поговорити, був волинщик Том Рандол ╕з Британ╕╖ (Шотланд╕╖). Його координатор сказала, що Тома ц╕кавило в Укра╖н╕ все: стан економ╕ки, арм╕╖, минуле, майбутн╓.
— У вас дуже гарно, — помахав мен╕ рукою Том перед тим, як йому дали останню в╕дмашку для ходи.
А я вже попрямувала до Музею Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни на присягу, яку давав президентський полк. Саме туди традиц╕йно привозять ветеран╕в. Цей формат: ветерани на сцен╕, виступ президента, пот╕м концерт або частування за бажанням, склався дуже давно. Ветеранам вже рок╕в по 90, небагато з них при╖жджа╓. Але щоразу ти можеш почути там дивовижн╕ ╕стор╕╖.

ВЕТЕРАН ДРУГО╥ СВ╤ТОВО╥: «Я ДУЖЕ ХОЧУ В АТО»

Цього разу у в╕дкритому музе╖ за сценар╕╓м мала бути присяга новоприбулого поповнення президентського полку, виступ Президента Укра╖ни, молитва ╕ концерт. Ветерани сид╕ли на сцен╕.
П╕сля складання присяги учасники в╕йни спустилися з╕ сцени. ╥х, як зазвичай, беруть у к╕льце журнал╕сти ╕ батьки новобранц╕в. У л╕тн╕х людей, а вс╕м ╖м або п╕д 90, або за 90, на грудях — червон╕ маки зверху орден╕в. У так╕ дн╕ можна просто п╕д╕йти ╕ послухати ╖хн╕ голоси.
— Я захищав Москву, ми ╖╖ захистили, хоч яка там м’ясорубка була, а тепер, що робиться? Вони народили другого Г╕тлера, як же прикро, — ц╕ сльози на очах ветерана Михайла Серг╕йовича Паз╕на, на жаль, не в╕д радост╕. — Я просив Турчинова, коли комплектували Нацгвард╕ю, в╕зьм╕ть мене, я захищатиму Укра╖ну. В╕н не взяв. Я й зараз хочу в АТО. Я й Гомель зв╕льняв, мен╕ Лукашенко дав орден.
 — В╕йна — це кров, бруд, убивство. На в╕йн╕ деяк╕ люди стають зв╕рами. Наш╕ хлопц╕, як╕ воюють в АТО, п╕сля дембеля йдуть до психолога. ╤ це правильно, — розпов╕да╓ Михайло Зан, який служив у п╕хот╕. — А ми п╕сля в╕йни ще три роки служили в Туркмен╕╖ — ось ╕ вся реаб╕л╕тац╕я. Я брав участь у р╕зних операц╕ях: Будапештськ╕й, В╕денськ╕й, Кишин╕вськ╕й, Празьк╕й. А коли ск╕нчилася в╕йна — це було щось надзвичайне. Ми обн╕малися, ц╕лувалися ╕ рад╕ли, що жив╕. Ми були в Чех╕╖, нас зустр╕чали хлопц╕ та д╕вчата, вони закидали нас бузком, було море бузку.
— Я воювала з 1943-го до к╕нця в╕йни, — каже зен╕тниця Н╕на Васил╕вна Грун╕на. — Я п╕шла добров╕льно. 9 травня пам’ятаю. Це був початок першо╖ ноч╕. Новина розлет╕лася по вс╕х в╕йськах. Ми стр╕ляли з автомат╕в, з гвинт╕вок, т╕льки з великих гармат не стр╕ляли. Узагал╕ все, що було на в╕йн╕, пам’ятаю, зда╓ться, що кожен день пам’ятаю. Те, що сьогодн╕ в╕дбува╓ться, ╕ те, що Рос╕я вою╓ проти нас, приймаю з болем.
Розпочався концерт. До Сп╕вочого поля домарширували в╕йськов╕ оркестри. Ветеран╕в задаровували кв╕тами. З ними фотографувалися. ╤, нарешт╕, орган╕затори стали збирати ╖х, щоб везти додому. Лише 9 травня н╕хто з журнал╕ст╕в не шука╓ В╤П╕в, а робить головними героями т╕льки одну групу людей — ветеран╕в.
Я вибралася з╕ Сп╕вочого поля ╕ д╕йшла до Парку Слави. Зв╕дти, в╕д пам’ятника Голодомору, рухалася ╕нша колона. Р╕зн╕ чини УПЦ МП, очевидно, в╕дслужили заупок╕йну за во╖нами. Попереду йшли глава церкви — Блаженн╕йший Онуфр╕й, керуючий справами УПЦ МП митрополит Антон╕й ╕ ╓пископ Августин Маркевич. Напередодн╕ в парламент╕ перш╕ дво╓ не стали п╕дн╕матися п╕д час зачитування ╕мен Геро╖в Укра╖ни, загиблих во╖н╕в АТО. П╕сля загально╖ обструкц╕╖ арх╕╓рейського сид╕ння прес-служба УПЦ МП видала одну за одною дв╕ заяви, спочатку сид╕ння пояснили закликом припинити в╕йну, пот╕м уточнили-додали, що таким сид╕нням засуджують в╕йну як явище.
Позаду кер╕вник╕в УПЦ МП вальяжно йшов ╖╖ спонсор Вадим Новинський. Його оточили охоронц╕. В╕н коментував щось правильне про 9 травня.
Мен╕ дуже не хот╕лося, щоб м╕й день завершувало це враження. ╤ я р╕шуче попрямувала до Мар╕╖нського парку, куди мене запрошували поляки.

Олена М╤ГАЧОВА
(«Укр╕нформ»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15250

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков