Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2015
КРИМСЬКА ПЕРЕМОГА

«Свято» по-кримськи

Напередодн╕ 9 травня весь Крим занурився у в╕йськово-патр╕отичний екстаз. На ринках, площах ╕ в переходах С╕мферополя ╕ Севастополя парт╕йн╕ актив╕сти та промоутери роздають георг╕╖вськ╕ стр╕чки, попутно пояснюючи, як правильно ╖х пов’язувати на сумки, велосипеди ╕ машини. Мало не з кожного рекламного банера на автомоб╕л╕ст╕в ╕ п╕шоход╕в дивляться зображення ветеран╕в в оточенн╕ комун╕стично╖ символ╕ки.
С╕мдесятир╕ччя велико╖ перемоги як центральний елемент ╕деолог╕╖ «русского мира» на п╕востров╕ розкручують ╕з небаченим розмахом. Н╕ до р╕чниц╕ кримського референдуму, н╕ до дня народно╖ ╓дност╕, н╕ до жодного ╕ншого пол╕тичного свята влада не п╕дходила з под╕бною увагою, залученням такого адм╕н╕стративного ресурсу ╕ схожим масштабом ритуальних д╕й.
С╕мдесят рок╕в – великий терм╕н. За цей час ус╕ кра╖ни-учасниц╕ конфл╕кту встигли одужати, вийти з м╕л╕тарно╖ лог╕ки розгляду ╕стор╕╖, виробити принципи мирного ╕снування ╕ д╕йти висновку про пр╕оритет людського життя над прагматичними пол╕тичними ц╕лями. А ось у Рос╕╖ (а з ╖╖ подач╕ ╕ в Криму) тривала тотальна во╓н╕зац╕я св╕домост╕.
Головне – перемога! Мирне небо над головою потр╕бно пост╕йно в╕двойовувати з╕ збро╓ю в руках, даючи завзятий оп╕р противникам (вс╕м, хто перебува╓ за кордоном, а особливо – ненависному Заходу).
Так, може бути, Рос╕я — не найб╕льш розвинена кра╖на. Так, ╓ проблеми у вс╕х без винятку сферах економ╕ки, проте саме ми 70 рок╕в тому перемогли в т╕й в╕йн╕. Таку картину св╕ту досить усп╕шно нав’язують рос╕янам, саме ╖╖ приймають ╕ досить усп╕шно продукують конформ╕сти, дотримуючись правил системи.
Школяр╕ малюють в╕йськово-патр╕отичн╕ сюжети, в б╕бл╕отеках проходять зас╕дання пропрезидентських орган╕зац╕й а-ля «Молода гвард╕я», на яких поети декламують в╕рш╕ про вс╕ тяготи в╕йни. Мами в’яжуть прикраси у стил╕стиц╕ георг╕╖вських стр╕чок ╕ гордо прикрашають однор╕чних д╕тей антимайдан╕вською символ╕кою.
Та не за горами 100-та р╕чниця перемоги. Зовс╕м скоро в живих не залишиться жодного ветерана, жодно╖ дитини в╕йни. Натом╕сть, як ╕ ран╕ше, будуть опов╕дач╕ легенд, т╕ сам╕ нос╕╖ стр╕чок.
Саме вони вже зараз безсов╕сно експлуатують народну пам’ять, безцеремонно переписують ╕стор╕ю, що пам’ята╓ вс╕ жахи в╕йни, ╕ нахабно прикривають нин╕шн╕ гр╕хи рос╕йсько╖ влади колишн╕ми подвигами великих старих.
╤ хоча ця тема досить педантична, по-справжньому Рос╕я зм╕ниться не тод╕, коли створений Володимиром Пут╕ним режим кане в лету, не тод╕, коли заборонять КПРФ ╕ почнуть зносити пам’ятники Лен╕ну, а коли День Перемоги перестане виконувати роль щор╕чного загальнодержавного карнавалу на славу Кремля.
У той час, як Укра╖на хоч ╕ незграбно, але посл╕довно в╕дмовля╓ться в╕д виразок комун╕стичного минулого, Крим (сл╕дом за Рос╕╓ю) все б╕льше у нього занурю╓ться.
Ки╖в, незважаючи на вс╕ внутр╕шньопол╕тичн╕ ризики, почав масштабну кампан╕ю з╕ зм╕ни самого сенсу знаково╖ дати. Скорбота за м╕льйонами загиблих ╕ спогади про в╕йськову доблесть, житт╓во необх╕дну укра╖нцям у нин╕шн╕й час, – ось нова формула «травневих свят». Кра╖на вперше в╕дзначатиме День скорботи ╕ День перемоги над нацизмом у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, остаточно в╕дмовившись в╕д тематики Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни.
На п╕востров╕ все зовс╕м ╕накше: плакати в╕д КПРФ ╕з портретом Стал╕на сприймаються як норма, а заяви Серг╕я Аксьонова щодо укра╖нсько╖ влади в дус╕ «ми будемо допомагати забити цвях у кришку труни нацизму» створюють навколо 9 травня непри╓мний флер пол╕тичного протистояння, розширюючи зону ментально╖ невизначеност╕ самих кримчан.
Жителям республ╕ки вже зрозум╕ло, що Укра╖на не збира╓ться скасовувати святкування Дня Перемоги на державному р╕вн╕. Але в╕дмова Ки╓ва в╕д використання комун╕стично╖ символ╕ки виклика╓ у кримчан серйозний дисонанс. «Сп╕льна перемога» над одним ворогом у ╖хн╕й св╕домост╕ н╕би д╕литься на частков╕, ╕ тим самим приводить людей у подив.
╤ ось цей стан зам╕шання найкраще в╕добража╓ ставлення Криму до Укра╖ни. Це — погляд в╕длюдника на життя поселення, яке в╕н нещодавно залишив, але не перестав себе з ним асоц╕ювати.
Дивовижно, але, можливо, в Укра╖н╕ невдовз╕ нарешт╕ настане час, коли пол╕тичн╕ сили перестануть зад╕ювати тему Велико╖ В╕тчизняно╖ (або Друго╖ св╕тово╖) в╕йни з метою електорального просування, використовуючи народний б╕ль для збору голос╕в.
А ось кримськ╕ в╕длюдники на це розраховувати не можуть, адже вже зараз зрозум╕ло, що минула слава залишиться предметом пол╕тичного торгу. Про це св╕дчить п╕ар-кампан╕я комун╕ст╕в, приурочена до знаменно╖ дати. Враховуючи, що найближч╕ парламентськ╕ вибори в Рос╕╖ в╕дбудуться в 2016 роц╕, спостер╕гати за нею якось зовс╕м непри╓мно.
Коли напередодн╕ 9 травня зам╕сть ветеран╕в на рекламних щитах з’являються майбутн╕ кандидати на одномандатних округах (зараз Олег Соломах╕н очолю╓ республ╕канське в╕дд╕лення КПРФ у республ╕ц╕, а ран╕ше в╕н же був кер╕вником КПУ в АРК), можна говорити про рег╕ональну пол╕тичну культуру, яка д╕йсно визначила для себе вектор, абсолютно в╕дм╕нний в╕д укра╖нського.
Це назива╓ться просто: кримський День Перемоги. ╤ це – справжн╕й сором!

Лев АБАЛК╤Н, кримський пол╕толог
http://ua.krymr.com/

ТИМ ЧАСОМ...
КОМУН╤СТИ ВСТАНОВЛЯТЬ У С╤МФЕРОПОЛ╤ МЕМОР╤АЛЬНУ ДОШКУ ПАМ’ЯТ╤ СТАЛ╤НА

Дошку встановлять на фасад╕ буд╕вл╕ Кримського республ╕канського ком╕тету Компарт╕╖ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ (вул. Долгорук╕вська, 10-а). Урочисте в╕дкриття в╕дбудеться 8 травня, – пов╕домля╓ сайт «Крым Медиа».
Як розпов╕в перший секретар Кримсько╖ рег╕онально╖ орган╕зац╕╖ КПРФ Олег Соломах╕н, мемор╕альну дошку встановлять на пам’ять про прибуття Йосипа Стал╕на до С╕мферополя для участ╕ в Ялтинськ╕й конференц╕╖ 4-11 лютого 1945 року.
«У зв’язку з тим, що кер╕вництво зал╕зничного вокзалу С╕мферополя у м’як╕й форм╕ в╕дмовило нам у встановленн╕ пам’ятно╖ дошки про те, що 1 лютого 1945 року Йосиф В╕ссар╕онович Стал╕н прибув на зал╕зничний вокзал, нами в подальшому було ухвалено р╕шення виготовити цю дошку ╕ розм╕стити ╖╖ на буд╕вл╕ кримського рег╕онального в╕дд╕лення КПРФ. Ми вир╕шили, що обов’язково пов╕симо цю табличку й ув╕чнимо той факт, що видатний радянський д╕яч Йосип Стал╕н був у С╕мферопол╕», – сказав Соломах╕н.
Нагада╓мо, що 5 лютого у Криму б╕ля Л╕вад╕йського палацу в╕дкрили пам’ятник учасникам укладення Ялтинських угод 1945 року – кер╕вникам СРСР, США ╕ Великобритан╕╖ Йосипу Стал╕ну, Франкл╕ну Рузвельту та В╕нстону Черчиллю...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2015 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15208

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков