Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 17.04.2015 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 17.04.2015
КРИМСЬКИЙ ЦВЯХ У КРИШКУ ТРУНИ РОС╤ЙСЬКОГО ╤МПЕР╤АЛ╤ЗМУ

«Покращення» по-кримськи

Дискус╕я про можливост╕ постачання дн╕провсько╖ води в Крим, що стала особливо ц╕кавою п╕сля заяви Рефата Чубарова про необх╕дн╕сть участ╕ в теоретичному переговорному процес╕ Меджл╕су кримськотатарського народу, вигляда╓ умоглядною т╕льки на перший погляд. Але, насправд╕, вже незабаром нам доведеться з╕ткнутися з ус╕ма кримськими проблемами всерйоз.
Укра╖нська криза може розвиватися в двох напрямках. Перший — загострення ситуац╕╖ на Донбас╕, початок масовано╖ атаки рос╕йсько╖ арм╕╖ та ╖╖ найманц╕в, реальна в╕йна за нов╕ укра╖нськ╕ м╕ста ╕ села, тисяч╕ загиблих, зруйнована ╕нфраструктура, подальше пог╕ршення стосунк╕в Рос╕╖ з цив╕л╕зованим св╕том, нов╕ санкц╕╖ проти ц╕╓╖ кра╖ни, можливо, — повзуча дестаб╕л╕зац╕я на всьому континент╕ з непередбачуваними насл╕дками. Так, тод╕ вс╕м буде не до Криму — ╕ нам, ╕ Рос╕╖.
Поки що очевидно╖ готовност╕ Володимира Пут╕на п╕ти на таку ескалац╕ю не простежу╓ться, а економ╕чна ситуац╕я в Рос╕╖ неминуче пог╕ршиться. Отже, якщо Пут╕н не зважиться на велику в╕йну, йому рано чи п╕зно доведеться забратися з Донбасу по-доброму.
╤ ось тод╕ на перший план вийде Крим. Зрозум╕ло, що без повернення ц╕╓╖ територ╕╖ п╕д укра╖нський контроль не може бути й мови про те, щоб Рос╕я знову опинилася в клуб╕ цив╕л╕зованих кра╖н, — хоча, можливо, у ╖╖ влади ╕ населення нема╓ ч╕ткого розум╕ння ц╕╓╖ залежност╕. Рос╕я вперше п╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни грубо порушила м╕жнародне право, при╓днавши до себе частину територ╕╖ ╕ншо╖ кра╖ни. Жодн╕ посилання на Косово тут не проходять — звичайно, Косово — це теж не дуже проста тема з точки зору м╕жнародного права, але в Рос╕╖ н╕як не в╕зьмуть в толк, що в цьому випадку Заходу довелося вибирати не м╕ж перебуванням Косово у склад╕ Серб╕╖ та незалежн╕стю, а перебуванням Косово у склад╕ Серб╕╖ та його при╓днанням до Албан╕╖. Незалежн╕сть здавалася компром╕сом, який утрима╓ ╢вропу в╕д перекроювання кордон╕в. ╤ не випадково буквально к╕лька дн╕в тому голова ╓вропейсько╖ дипломат╕╖ Федер╕ка Могер╕н╕ з роздратуванням в╕дреагувала на слова прем’╓р-м╕н╕стра Албан╕╖ Ед╕ Рами про неминуч╕сть об’╓днання Косово й Албан╕╖.
Тому у цив╕л╕зованого св╕ту вибору особливо-то й нема╓ — або повернути Рос╕ю в рамки м╕жнародного права, змусивши ╖╖ в╕дмовитися в╕д Криму, — або самим в╕д цього м╕жнародного права в╕дмовитися. На додачу до розтоптаного Пут╕ним Будапештського меморандуму, що скомпрометувало гарант╕╖ при в╕дмов╕ в╕д без’ядерного статусу, виходить безрад╕сна картина.
Але зрозум╕ло, що Рос╕я просто не зможе в╕дмовитися в╕д Криму за один день — для цього буде необх╕дна серйозна виховна робота ╕ з владою ц╕╓╖ держави, ╕ з ╖╖ населенням. ╤ з Кримом. Тому що нам доведеться зробити непростий виб╕р — або залишатися спонсорами окупац╕╖, або наблизити годину ╖╖ зак╕нчення. Потр╕бно усв╕домлювати, що Крим ╕ зараз — частина укра╖нського господарського комплексу. З Рос╕╖ в╕н отриму╓ т╕льки грош╕, — але й ця лавочка скоро закри╓ться через в╕дсутн╕сть кошт╕в. Те, що Укра╖на не в╕дмовля╓ Криму в ресурсах, пов’язане з небажанням загострювати конфл╕кт на сх╕дних кордонах. Але в м╕ру зменшення небезпеки необх╕дно буде виробляти ч╕тку процедуру постачання на п╕востр╕в.
По-перше, Укра╖на ма╓ створити законне кер╕вництво Криму. Зараз п╕востровом керу╓ окупац╕йна влада, потенц╕йн╕ кл╕╓нти Генерально╖ прокуратури. А нам необх╕дна своя перех╕дна влада, яка забезпечить процес деокупац╕╖ п╕вострова. ╤ яка визначить р╕вень гуман╕тарних зв’язк╕в з п╕востровом у пер╕од окупац╕╖. Природно, Меджл╕с ма╓ бути частиною ц╕╓╖ перех╕дно╖ влади.
По-друге, потр╕бно докладати зусиль для переходу п╕д укра╖нський контроль представник╕в окупац╕йно╖ влади Криму. Це зараз вони приндяться, — але в м╕ру зак╕нчення кризи на Донбас╕ та наближення до краху само╖ Рос╕йсько╖ держави розум╕ння неминучост╕ в╕дмови Москви в╕д Криму буде посилюватися з кожним м╕сяцем, а коли п╕востр╕в не отрима╓ грошей, прозр╕ють нав╕ть Аксьонов з Константиновим. Зрозум╕ло, що ця парочка мало кого ц╕кавить. Але вже зараз потр╕бно думати про людей, як╕ зможуть допомогти з безкровним ╕ спок╕йним поверненням п╕вострова додому. Рос╕я ж про це думала всупереч усякому м╕жнародному праву, а ми будемо думати в лог╕ц╕ м╕жнародного права. ╤ це — завдання на майбутн╓.
Ну ╕ по-трет╓: як ╕ у випадку Донбасу, ми не зобов’язан╕ платити за окупац╕ю. За окупац╕ю платить окупант. На Крим Рос╕я витрача╓ достатню к╕льк╕сть грошей, щоб прискорити крах сво╓╖ економ╕ки, — ╕ це найголовн╕ший ╕ найпозитивн╕ший для св╕ту насл╕док окупац╕╖. ╤ ми повинн╕ не заважати Рос╕╖ в цих витратах, а сприяти ╖хньому багаторазовому зб╕льшенню. Кожен рубль на утримання Криму — це цвях у кришку труни рос╕йського ╕мпер╕ал╕зму.

В╕тал╕й ПОРТНИКОВ,
ки╖вський журнал╕ст, оглядач «Крим.Реал╕╖»

ЖИТЕЛ╤В КРИМУ БЕЗ РОС╤ЙСЬКОГО ПАСПОРТА НЕ ПРИЙМАЮТЬ НА РОБОТУ

Жител╕ Криму, як╕ в╕дмовилися в╕д отримання паспорта Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ п╕сля анекс╕╖ п╕вострова, стикаються з р╕зними видами дискрим╕нац╕╖, в тому числ╕ з в╕дмовами у працевлаштуванн╕, пов╕домляють у Кримськ╕й польов╕й м╕с╕╖ з прав людини.
«Це — ╕ в╕дмова в наданн╕ безкоштовних медичних послуг, ╕ п╕двищена увага ФСБ, але найб╕льш серйозною вони вважають проблему працевлаштування та захисту сво╖х трудових прав», – зазначають у м╕с╕╖.
«Людям у Криму, як╕ написали заяву про збереження громадянства Укра╖ни, дали можлив╕сть отримати вид на проживання в Рос╕╖, але ╖х вважають ╕ноземцями. Тому, щоб влаштуватися на роботу, ╖м необх╕дно отримати патент або дозв╕л на роботу. Це — тривала, складна ╕ дорога бюрократична процедура», – стверджують в орган╕зац╕╖.
За ╕нформац╕╓ю правозахисник╕в, у кримчан, як╕ не писали заяву про збереження укра╖нського громадянства ╕ не отримували паспорт Рос╕╖, ситуац╕я ще г╕рша. «Оск╕льки у них нема╓ рос╕йського паспорта, ╖х не беруть без патенту на роботу. Патент вони теж отримати не можуть, бо влада вважа╓ ╖х «автоматично» громадянами Рос╕╖. В результат╕ люди не можуть н╕ влаштуватися на нову роботу, н╕ продовжити працювати на стар╕й», – пояснюють правозахисники.
В орган╕зац╕╖ також стверджують, що влада, з╕ свого боку, чинить тиск на роботодавц╕в, як╕ беруть людей без рос╕йського паспорта. «Так, на готель «Бр╕столь» в Ялт╕ м╕грац╕йна служба без попередження наклала штраф у розм╕р╕ 4,8 м╕льйона рубл╕в за 12 укра╖нських сп╕вроб╕тник╕в, яких кер╕вник готелю не заре╓стрував у ФМС як ╕ноземц╕в. Штрафи несум╕рн╕ з доходами б╕знесу, це в╕д 400 до 800 тисяч рубл╕в за одного нелегального прац╕вника», – розпов╕дають у Кримськ╕й польов╕й м╕с╕╖.
У результат╕, кер╕вники п╕дпри╓мств змушен╕ в╕дмовляти в прийом╕ на роботу кримчанам без паспорта Рос╕╖ або зв╕льняти ╖х, зазначають правозахисники.
Ран╕ше в Кримськ╕й польов╕й м╕с╕╖ з прав людини пов╕домляли, що медичн╕ заклади Криму в╕дмовляють у допомоз╕ громадянам без пол╕са обов’язкового медичного страхування (ОМС). Серед них ╕ жител╕ п╕вострова, як╕ не бажають отримувати рос╕йський паспорт.

ОКУПАЦ╤ЙНА «ВЛАДА» ЗНИЗИЛА ЗАРПЛАТУ СЕВАСТОПОЛЬСЬКИМ УЧИТЕЛЯМ

У Севастопол╕ зароб╕тна плата вчител╕в за березень зменшилася в середньому на тисячу рубл╕в. Як пишуть «Новости Крыма», про це заявила вчитель школи № 22 Любов Смирнова у ход╕ бриф╕нгу в «законодавчих зборах» Севастополя.
«Базовий оклад вчителя вищо╖ категор╕╖ школи № 22 у 2015 роц╕ так ╕ залишився в розм╕р╕ 15 тис. рубл╕в, а вчитель школи № 30, отримавши «розрахунк╕вку», виявила р╕зницю в б╕к зменшення на 1200 рубл╕в», — пов╕домила Смирнова.
Цю ╕нформац╕ю п╕дтвердила голова «Севастопольсько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ профсп╕лки прац╕вник╕в осв╕ти ╕ науки» Тетяна Козлова. «Люди в шоц╕. Зарплата в березн╕ виявилася меншою на тисячу пор╕вняно з с╕чнем-лютим 2015 року», — сказала вона.
Начальник «управл╕ння загально╖ середньо╖, дошк╕льно╖ осв╕ти головного управл╕ння осв╕ти ╕ науки» Олена Богомолова, у свою чергу, заявила, що на сьогодн╕ заборгован╕сть ╕з стимулюючих виплат за с╕чень-березень погашено. При цьому Козлова зауважила: «Я розбиралася з Балаклавським районом, у педагог╕в у плат╕жних документах не вказана сума стимулюючих». Ус╕ педагоги, за ╖╖ словами, поставили сво╖ п╕дписи в наказ╕ про зм╕ну умов оплати прац╕ педагогам шк╕л, дитсадк╕в та прийняття базово╖ розрахунково╖ одиниц╕ прац╕вник╕в галуз╕.

«ПОДАРУНОК» РОС╤╥ КРИМЧАНАМ: Л╤М╤ТИ НА ВОДУ ╤З СВЕРДЛОВИН

Нелег╕тимне М╕н╕стерство еколог╕╖ та природних ресурс╕в окупованого Рос╕╓ю Криму плану╓ встановити л╕м╕ти для кожно╖ свердловини з видобутку води, дотримання яких буде контролюватися за допомогою л╕чильник╕в. Про це пов╕домив «м╕н╕стр еколог╕╖ та природних ресурс╕в» п╕вострова Геннад╕й Нара╓в, передають «Новости Крыма».
За словами Нара╓ва, регулювання видобутку води з невеликих свердловин, розташованих у приватних домоволод╕ннях, з╕ткнеться з великими труднощами, але чиновники готов╕ до цього. «Враховуючи деф╕цит води, який ╓ в Криму, ми повинн╕ вс╕х зобов’язати встановити л╕чильники. Наш╕ фах╕вц╕ визначать, ск╕льки можна видобувати, ╕ л╕м╕ти не можна буде перевищувати. Для кожно╖ свердловини буде визначений св╕й л╕м╕т. Це — завдання арх╕складне, воно займе тривалий час», — зазначив Нара╓в.
На думку еколог╕в, бур╕ння свердловин у Криму вир╕шить проблему повного водозабезпечення т╕льки на 2-3 роки ╕ призведе до засолення ╜рунт╕в у п╕вн╕чн╕й ╕ центральн╕й частинах п╕вострова.

 (УН╤АН)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 17.04.2015 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=15081

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков