Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2003 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2003
ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ "ПРОСВІТІ" - 135!
КС

8 грудня 1868 року у Львові було засноване Товариство "Просвіта". Першим головою новоствореного Товариства було обрано професора академічної гімназії Анатоля Вахнянина.
Згідно з першим Статутом, "Просвіта" була науково-просвітницькою організацією. Найширшою ділянкою просвітянської роботи було видання та розповсюдження книг. Створювалися читальні "Просвіти", велися курси для неписьменних, влаштовувалися вечорниці, ставилися п'єси. Окрім того, створювалися рільничо-господарські та промислові спілки,  позичкові та ощадні каси. З часом швидкого розвитку набув кооперативний рух. Наприкінці 1913 р. "Просвіта" мала 77 філій та 2 648 читалень.
Головні філії очолювали видатні письменники та вчені. Так, головою Київської "Просвіти" був Борис Грінченко, заступником - Леся Українка; Чернігівську "Просвіту" очолював Михайло Коцюбинський, а Миколаївську - Микола Аркас,  Катеринославську - Дмитро Яворницький.
У "Просвіті" активно працювали Іван Франко, Михайло Грушевський,  Августин Волошин, Микола Лисенко, Карпенко-Карий, Гулак-Артемовський та багато інших знаменитих українців. "Просвіта" підтримувала  зв'язки з українцями Закарпаття, Хорватії, Боснії, США, з багатьма освітніми організаціями.
Російська окупація Львова у 1914 р. завдала значної шкоди "Просвіті". Було знищено бібліотеки, читальні, репресовано активних діячів. Робота "Просвіти" активізувалася у 1918 р. У 1928 р. "Просвіта" мала на землях окупованої Польщею Галичини 2 934 читальні та 12 508 безпосередніх членів, а в 1934 р. - 3 046 читалень і близько 500 тисяч членів.
Після 1937 р. "Просвіта" переживала тяжкі часи. Польська влада закривала читальні, особливо на північно-західних землях. У таких умовах 8 червня 1939 р. відбувся останній загальний збір "Просвіти".
Сталінські опричники знищили архіви, цінні історичні документи і рукописи, друковану продукцію. Не дозволили відновити роботу "Просвіти" і гітлерівські окупанти. Відтоді Товариство "Просвіта" існувало лише за межами України, де українські емігранти відсвяткували його сторічний ювілей. "Просвіта" була матір'ю всіх українських організацій і товариств. Багато членів Товариства, переживши війну та репресії, передавали згодом своїм дітям, онукам ідеї "Просвіти".
11 - 12 лютого 1989 р. у Республіканському будинку кіно відбулася установча конференція - перший легальний форум незалежної громадської організації у місті Києві.
Відкрив конференцію вступним словом Олесь Гончар. Було обрано назву - Товариство української мови імені Т. Шевченка, головою обрано Дмитра Павличка.29 - 30 вересня 1990 р. у Києві відбулася конференція, на якій головою Товариства було обрано Павла Мовчана. Ухвалою конференції Товариству було присвоєно назву "Просвіта", прийнято новий Статут.
12 жовтня 1991 р. третьою позачерговою конференцією було змінено назву на Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Т. Шевченка. Метою діяльності Товариства є утвердження державної української мови, розвиток національної культури, відродження історичної пам'яті, формування національної свідомості та піднесення духовності й добробуту українського народу.
На сьогоднішній день Товариство "Просвіта" нараховує понад 500 тисяч членів та прихильників і має широку мережу осередків в усіх областях, містах, районних центрах, селах, населених пунктах України. До його складу входять 25 обласних об'єднань, в місті Києві та Севастополі, 458 міських і районних об'єднань, 102 колективних члени. Має 18 друкованих органів в областях України, тижневик Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка "Слово Просвіти", телекомпанію "Просвіта", Видавничий центр "Просвіта" (Київ).
Просвітницькі організації є й у багатьох країнах близького і далекого зарубіжжя, де є поселення українців, зокрема в Парагваї, Аргентині, Росії, Молдові, Білорусі, США, Канаді, Австралії, Сербії, Хорватії. Вони послідовно продовжують справу своїх батьків у відстоюванні української ідеї, бережуть любов і пам'ять до неньки-України, її культури, звичаїв, традицій, творять історію "Просвіти" за межами рідного краю. Діяльність Товариства "Просвіта" не замкнена в рамках однієї держави. Громадські зв'язки ВУТ "Просвіта" дедалі більше поширюються у всьому цивілізованому світі, пропагуючи та інформуючи людство про незалежну Україну.
Вагому державотворчу роботу проводить "Просвіта" в усіх регіонах України. Велика роль належить "Просвіті" у проголошенні в 1991 році незалежності України, процесі прийняття Конституції України, а саме ст. 10, яка закріплює державність української мови.
Нині Товариство "Просвіта" посідає важливе місце в процесі загальнонаціонального духовного відродження. Просвітяни є провідниками ідеї української державності, віковічних цінностей народу, докладають неабияких зусиль, щоб Україна стала незалежною демократичною державою зі своєю державною мовою.
З ініціативи "Просвіти" установлені загальнодержавні свята: День Соборності (22 січня), День пам'яті Героїв Крут (29 січня), День української писемності та мови (9 листопада).
ВУТ "Просвіта" поряд з виконанням статутної діяльності виконує і державні програми щодо відродження України, зокрема "Українська мова - державна мова", "Малі міста України", "Я гордий тим, що українець зроду". Патріотичне виховання молоді та юнацтва, одна з важливих програм "Молодої Просвіти", тісно пов'язане зі сторінками нашої героїчної минувшини.

ВІД РЕДАКЦІЇ.
Просвітницька громадсько-політична та літературна газета "Кримська світлиця", чиїм співзасновником є Всеукраїнське товариство "Просвіта", а голова товариства - Павло Мовчан - шеф-редактор часопису, сердечно вітає колег-просвітян зі святом і бажає нових рясних здобутків на просвітянській ниві!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2003 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1507

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков